Mal na ňu dôvod, koaličná kríza bola zažehnaná. Rád zdôrazňuje, že k svojmu kreslu nie je pripútaný - slová, ktoré zrejme neradi počúvajú jeho koaliční partneri. Na margo posledných dní vraví, že išlo o jednu veľkú mediálnu štvanicu, ktorú malo doplniť chytenie podpredsedu SNS Antona Hrnka v alkoholickom opojení.

Vraj niekto chcel nechať odkaz, že SNS sa nezmenilo a že Slota je dnes späť v osobe Hrnka a Danka. Vraví, že vzťahy s premiérom sa zhoršili príchodom Erika Tomáša. Ostatná koaličná rada však komunikácii lídrov SNS a Smeru prospela. Rozhovor sme robili na dvakrát, časť pred koaličnou krízou a časť po nej. S predsedom Národnej rady SR ANDREJOM DANKOM (42) sa rozprávala KATARÍNA ŠELESTIAKOVÁ.

Povedali ste, že koalícia je ako manželstvo pred rozvodom. Je rozvod zažehnaný?

Povedal som, že ak by nedošlo k riešeniu v energetike, ktorý ležal na pleciach tých, ktorí boli pri moci aj v minulosti, tak by k rozvodu mohlo prísť. V každej koalícii je aj iný názor a toto bol taký principiálny problém, že vzťahy v koalícii sa zhoršili. Po ostatnej koaličnej rade môžem povedať, že veci sa vysvetlili a dohodli sme sa na systémovom riešení v energetike. Ale, samozrejme, vždy je problém zažehnaný až vtedy, keď bude vyriešený.

Spomenuli ste problémy v energetike, navrhli ste odvolanie Holjenčíka. Stačí vám, že odstúpil? Alebo máte podozrenie z korupcie?

Nie som sudca, prokurátor ani policajt, ale z hľadiska predsedu Národnej rady bolo pre mňa dôležité odstaviť takéhoto človeka z funkcie. A tiež ukázať finančníkom, že štát a štátne podniky nie sú dojná krava. Jednoducho ukázať im zdvihnutý prst. To bola pre mňa principiálna vec, ktorá mi stála aj za konflikt s predsedom vlády.

Vravíte, že vláda o zvyšovaní cien nevedela. Nevedel o tom ani Smer?

To je už otázka na Smer a je to aj otázka jeho zodpovednosti. Keby som o tom vedel, tak urobím taký škandál a cirkus, aký som robil, aby Holjenčík odstúpil.

Kto bol vlastne zodpovedný za krízu? Zlá komunikácia, vy, Erik Tomáš či Fico?

Nedostávali sme dostatočné informácie od predsedu vlády, a preto som ako predseda Národnej rady na vlastnú päsť zaradil Holjenčíka do programu parlamentu a pripravil uznesenie na jeho odvolanie.

A čo teda pomohlo ku kríze v koalícii? Rástli vám preferencie, necítil sa premiér vami ohrozený?

Poviem otvorene, že niekomu sa podarilo rast preferencií zastaviť. Lobisti z rôznych kruhov, s ktorými odmietam piť kávu, ma neznášajú. V určitých kruhoch som neprijateľný. Mám takú povahu, že keď si dám niečo do hlavy, tak za tým idem. Aj preto som z SNS vyhodil Slotu. A títo ľudia vedia, že principálne odmietam nejaké dohody. Čo sa týka premiéra, tak je rozdiel medzi oficiálnymi a neoficiálnymi stretnutiami. Okrem posledných dvoch mesiacov prebiehala naša komunikácia štandardne a verím, že i premiér pochopí niektoré skutky svojich ľudí proti SNS.

Znamená to, že premiér s nimi na kávičku chodieva?

Pozrite sa, je nevyhnutné, aby štát s finančníkmi komunikoval. Druhá vec je, že to musí byť vysokotransparentné a čisté. Nikoho obviňovať nebudem, ale podiel, ktorý získal Energetický a priemyselný holding v našich podnikoch, musíme spoločne získať naspäť pre štát.

Ako sa teda takmer po roku vyvíja vzťah s premiérom? V čom si rozumiete a v čom už nie?

Je prirodzené, že predseda vlády a predseda Smeru musí mať ambíciu vychovať svojho nástupcu zo svojich ľudí a nemá dôvod veľmi pomáhať mne. Opakovane hovorím, že SNS je samostatná strana, a keď sa pozriem na lídrov opozície, je zrejmé, že my dvaja musíme spolu komunikovať. Zdôrazňujem však, že SNS nie je pionierska organizácia Smeru.

Stalo sa niečo, čím vás Fico naposledy sklamal?

Informoval som ho, že sa idem stretnúť so Sulíkom, a veril som, že to na verejnosti aj potvrdí tak, ako to urobil Bugár. Ale nepotvrdil to.

Dohodli sme sa na uprataní vzťahov, aby sme komunikovali navzájom my a nie naše tímy - vyhlásili ste po koaličnej rade. Mali ste komunikačnú bariéru?

Svojho koaličného partnera som poprosil, aby mi mediálne odkazy nedával človek, ktorý je na pozícii člena mediálneho tímu a má na starosti PR a aby sme otvorenejšie komunikovali my predsedovia strán.

V akej atmosfére prebiehala koaličná rada?

Hašterenie a krik na takéto rokovanie nepatria. Racionálne sme si ako chlapi povedali svoje postoje. Politická situácia na Slovensku je taká, že ani nemáte s kým rokovať. Keby takto rokoval na koaličnej rade Kollár, Matovič a Sulík, asi by odznievali iné emócie.

Ak to odľahčíme, môžeme povedať, že opozičný politik Igor Matovič spája túto koalíciu.

Ale no tak, rodák z Trnavy nemá takú silu, aby sa ho niekto bál. Skôr je to človek, ktorý sa správa ako hrdina, keď vidí kamery. Ako som už neraz povedal, je to človek, ktorý by sa aj zapálil, keby vedel, že má na sebe nehorľavý skafander.

Bol na koaličnej rade prítomný aj Erik Tomáš?

Nemá dôvod sedieť tam a nemyslím si, že by som v jeho prítomnosti vydržal.

Erik Tomáš povedal pre Denník N, že nechápe, čo proti nemu máte. Vyznieva to, akoby išlo o konflikt z vašej strany…

Nerád by som sa ním vôbec zaoberal. Negatívnu kampaň voči mne považujem za koordinovanú práve jeho osobou a bol by som rád, keby to prestalo.

Nastolili ste požiadavku premiérovi, aby Erik Tomáš odišiel z jeho tímu?

Mám svoj tím a navzájom si nedovolíme hovoriť do svojich tímov. Ak by to však do budúcna malo ohroziť vzťah medzi mnou a Robertom Ficom, premiér by mal prehodnotiť, do akej výšky dovolí Erikovi Tomášovi vyskakovať a ako ho upratať, aby nenarúšal našu dôveru.

Bugár vašu vzájomnú animozitu s Erikom Tomášom vtipne pripisuje vášmu idealizmu a emóciám.

Som taký, aký som. Iný neviem byť, som Andrej Danko, ktorý prišiel z malého mesta. Hovorím tak, ako to cítim, autenticita môjho prejavu je zrejmá. Facky dostávam zľava či sprava, ale idem za svojím cieľom. Nie som človek, ktorý by sedel so založenými rukami a čakal, ako sa veci budú uberať samy. Samozrejme, že v tom boji prichádzajú aj emócie, ale to som ja, taký som do politiky prišiel a taký aj odídem.

Po koaličnej rade: Voči Smeru bol zmierlivejší.
Po koaličnej rade: Voči Smeru bol zmierlivejší.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Dohodli ste sa, že sa budete stretávať pravidelne. Predtým ste však povedali, že ste s premiérom štyri dni nehovorili. Ako tomu máme rozumieť? Nedvíhal vám telefón, vyhýbal sa vám?

Komunikácia viazla aj predtým, neboli to len tie štyri dni, dokonca v januári sme mali len jedno stretnutie. Situácia sa vyhrocovala. Nejde o to, aby som rátal naše stretnutia, ale riešiť problém ako energetika sa bez komunikácie jednoducho nedá. Smer si veľmi ťažko zvyká na to, že má koaličných partnerov, ale je to pochopiteľné, pretože štyri roky mali moc v rukách sami.

Čím premiér zdôvodnil, že nechal energetický problém takto vygradovať?

Pozrite sa, to je otázka, ktorú vie najlepšie zodpovedať on. Pre mňa bolo jeho riešenie, že by mali ostať na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví, principiálny problém. Myslím si, že bolo dôležité ujasniť si, že je určitá hranica, za ktorú nepôjdem.

Klesli vám preferencie, bola vaša vyjednávacia pozícia na koaličnej rade ťažšia?

Nie, od volieb mi preferencie neustále rástli. Teraz síce klesli, ale pre mňa, ktorý som vytiahol SNS z 3,8 percenta na koaličnú stranu, je podstatné, že máme nad desať percent. V tejto koalícií sa však pravidlá riadia výsledkami parlamentných volieb 2016.

Prejdime k problémom, ktoré naozaj trápia ľudí. Fico vyhlásil, že ľudia nie sú ochotní pracovať za 1 300 eur mesačne. Súhlasíte s ním?

V koalícii sú vždy - na základe koaličnej dohody - rozdelené sféry vplyvu. Určite by som konal inak, keby som mal väčší mandát voličov v roku 2016. Viem si predstaviť, ako by som vládol, keby som mal mandát Roberta Fica pred štyrmi rokmi. Viem, ako môžem vládnuť v tejto koalícii. Každá koalícia je ako manželstvo pred rozvodom.

Vieme, že v najbližších voľbách ten rozvod príde. Každý si musí chrániť to svoje aj partnera rešpektovať. To neznamená, že nebudem poukazovať na veci, o ktorých si myslím niečo iné. Niekto si myslí, že sme spojení pupočnou šnúrou alebo sme sa koalíciou stali jednou stranou. To nie je pravda, koaličné rokovania bývajú veľmi ťažké. Každý je však zodpovedný za svoje slová, vyhlásenia.

A súhlasíte s ním?

Máme zle rozmiestnené pracovné príležitosti, mali by sme adresne robiť rekvalifikáciu, zlepšiť dopravné spojenie, ľudia potrebujú cestovať za prácou, ale musíme ich motivovať napríklad cestovným šekom. Štát by mal ľuďom ukázať, že sa tu oplatí žiť. Napríklad navrhol som, aby sa slobodným matkám s deťmi pomohlo, aby štát prevzal na seba zodpovednosť naháňať neplatičov výživného.

Musíme viac vnímať ľudí, odtrhli sme sa od reality. Stále hovorím - netešme sa zo znižovania nezamestnanosti, lebo ľudia odchádzajú za prácou von. Zamyslime sa nad ženami, ktoré v zahraničí opatrujú starých ľudí a sú tak odlúčené od rodiny. Moje bývalé spolužiačky, ktoré sú vzdelané, opustili manželov a deti, aby v Rakúsku opatrovali starcov, robili slúžky. A koľko mladých ľudí odchádza?

Ale ak Fico tvrdí, že ľudia nechcú pracovať, padá to aj na vašu hlavu, že ako koaličný partner ho v tom nezastavíte.

Poprosím vás, nespájajte vyhlásenia Roberta Fica s Andrejom Dankom. Vyhlásenia premiéra sú len jeho. Viete, aké je ťažké teraz o niečom presviedčať takú silnú politickú stranu Smer, ktorá tu roky vládla sama?

Premiér útočí na Rómov, na tlačových konferenciách neodpovedá novinárom a bojí sa ísť do konfrontácie s politikmi dokonca aj vo verejnoprávnom médiu. Nie je to znak zbabelosti?

Politiku nechcem robiť marketingovo. Na margo rómskej alebo cigánskej problematiky poviem len toľko, že ľudia, ktorí presadzujú násilné riešenia, ťažia z toho, že neexistujú systémové riešenia. Ale treba sa naučiť rozlišovať účelovú populistickú komunikáciu. Je ľahké zvaľovať problémy na „cigánov“ na východe. Treba rozprávať o riešeniach. Bol by som rád, keby ľudia rozlišovali, kto je zodpovedný politik a kto nie, a nie to, či sa niekto usmeje, alebo povie niečo ľúbivé.

Vráťme sa ešte k Hrnkovi a jeho kolízii s políciou, v televízii v prítomnosti ministra vnútra Kaliňáka sa, paradoxne, tváril, že sa vlastne nič nestalo. Vy to vidíte inak?

V koalícii je to ako v rodine. Niečo sa rieši doma, niečo ide na verejnosť. Hrnko pokutu zaplatil. Sú veci, o ktorých sa diskutuje v kuchyni, a také, o ktorých sa diskutuje pred kamerami. Medzi ne patrí aj otázka, ako mohli niektorí novinári ani nie do dvoch hodín vedieť, čo sa Antonovi Hrnkovi stalo. Tiež ma zaujíma, na základe čoho poskytol obvodný úrad môj osobný údaj ako senzáciu pre médiá.

Stretli ste sa preto s policajným prezidentom? Podali ste trestné oznámenie?

To je ako bojovať s veternými mlynmi.

To hovorí právnik a predseda parlamentu?

Pozrite sa, ešte raz, samozrejme, že pán Hrnko sa v správnom konaní bráni. A policajný prezident mu sprístupnil kamerový záznam. Počkajme si na výsledky vyšetrovania,

Predseda parlamentu je druhý najvyšší ústavný činiteľ, prezident je prvý a premiér je až tretí. Vnímajú to tak ľudia?

Nejde o to, aby sme sa pretekali. Nezakladám si na tom a nezneužívam štátne privilégiá. Keby som býval v Poprade a lietal domov lietadlom, tak by ste ma zlynčovali. Nepodporujem papalášizmus. Často sa ráno prichytím pri tom, že chcem ísť do svojej advokátskej kancelárie. Potom prídem do parlamentu, pozriem sa na Dunaj a uvedomím si, že v 42 rokoch som sa stal predsedom Národnej rady a splnil si sen, ktorým bolo oživiť SNS.

Ale uvedomujem si svoju zodpovednosť. Na Slovensku bolo zaužívané, že parlament bol akoby podradný úrad výkonnej moci. Snažím sa krok za krokom ukazovať, že parlament je nezávislý od vlády. Ako predseda parlamentu aj SNS sa správam inak, ako keď bol predsedom parlamentu smerák. A to musí priniesť prirodzené napätie v koalícii.

Za neúplné majetkové priznanie ste dostali pokutu. Nemali by ste ísť ako predseda parlamentu príkladom?

Vysvetlím to, bol som advokát, fyzická osoba a peniaze riadne zdanené som požičal politickej strane. To bolo verejne známe. Mal som aj iné pohľadávky a myslel som si, že uvedenie výkonu povolania je dostatočné. Došlo však k pochybeniu, podával som majetkové priznanie prvýkrát. Je to téma aj do budúcnosti, aby aj politici, ktorí sú v parlamente už roky a nevyplňujú ho správne, vedeli správne podať majetkové priznanie. Nechcel som pre seba žiadne výhody a rešpektoval som pokutu.

Máte ochranku? Chodievate medzi ľudí, nakupovať, na rodičovské?

Nikdy nebudem papaláš. To, že pôsobím nedostupne, mi hovorí veľa ľudí, ale tí, čo ma poznajú, vedia, že taký nie som. Utekám ochranke, sám sa prejdem po Auparku, chodievam s deťmi lyžovať. Nikto mi neprepláca bývanie, nemám ani asistenta, na ktorého mám nárok. Som ako každý bežný človek, plním si svoje povinnosti, v práci som od pondelka do nedele. To, čo sa stalo posledné dni, ma nezlomilo v mojej práci, ale dotklo sa to mojej duše, lebo som bol asi naivný.