Šéf Mosta-Híd po otázke o jeho zdravotnom stave nečakane vystrelí z gauča a vykopne nohou do výšky oproti redaktorovi. Politikova podrážka mu preletí asi štyri centimetre od nosa. „Veď skúste takto kopnúť, ak máte zdravotné problémy,“ zahlási veterán slovenskej politiky.

V centrále parlamentného Mosta-Híd sa o škriepkach v koalícii, zatajovaní sa Roberta Fica po župnom debakli a o vojenskej drezúre na ministerstve obrany s BÉLOM BUGÁROM rozprával PAVEL KNAPKO.

Vo voľbách do VÚC nezvolili za župana ani jedného z vašich kandidátov a na celom Slovensku zvolili desať poslancov za vašu stranu. Sú pre vás ako šéfa Mosta-Híd tohtoročné voľby úspech alebo porážka?

Čo to vlastne znamená úspech? Ak poviem, že sme chceli vyskúšať mladých ľudí, ako napríklad Karola Patakyho v Košiciach, ktorý nikdy nebol vo VÚC ani vo veľkej politike, a zrazu získal približne 15-tisíc hlasov, tak to, samozrejme, je úspech. Úspech je aj to, že ďalší mladý, napríklad v trnavskom VÚC získal na prvý šup 5,5 tisíca hlasov. Mohol získať aj viac, keby to na konci trochu lepšie chytili do rúk. Sú to však mladí a nádejní ľudia a my sme ich chceli vyskúšať. Napriek tomu, že v Trnavskom kraji to nevyšlo, myslím si, že máme na čom stavať. Z tohto hľadiska to je určite úspech, no z hľadiska regionálnych štruktúr máme čo doháňať.

V Košiciach ste nepodporili smeráckeho kandidáta Richarda Rašiho, ale vlastného, no ten neuspel. Myslíte, že to bol správny krok? Neľutujete to teraz?

Áno, bol, neľutujem. Pri Milanovi Belicovi aj Jaroslavovi Baškovi, teda v Nitrianskom a v Trenčianskom kraji, sme sa dohodli. Celá koalícia sa dohodla a oni obhájili svoj post.

Čo ste tým mysleli, keď ste povedali, že s pánom Rašim sa nespolupracuje práve najlepšie?

Na začiatku volebného obdobia pred štyrmi rokmi boli nejaké dohody a niektoré z nich sa nedodržali. To môže urobiť niekto len raz. Ak to urobí raz, urobí to aj druhý, tretí či štvrtýkrát. Tak na základe čoho potom takéto dohody platia? Dané slovo, až kým sa nedohodneme na niečom inom, musí platiť. U Rašiho to tak nebolo.

Myslíte si, že ak by ste Rašimu vyjadrili podporu, tak mu to zachráni v župných voľbách krk?

Áno, myslím si, že určite áno. Pretože vidím, že v niektorých dedinách, kde súperili oni dvaja, Pataky Rašiho zvalcoval.

Za poslankyňu v Bratislave kandidovala aj Petra Demková, ktorá je známa svojimi xenofóbnymi názormi a robí tiež asistentku Martine Šimkovičovej, ktorá má čoraz bližšie k Marianovi Kotlebovi. Demkovú podporila koalícia vrátane vás. Prečo ste si nezistili, o koho ide, a stiahli ste ju, takpovediac, o päť minút dvanásť?

Podporila ju dosť široká koalícia a neviem, ktorá jej časť ju navrhla. Most to určite nebol.

Podľa našich informácií to bol Smer.

Je to možné, ja som to nezisťoval. My sme nekontrolovali jeden druhému kandidátov. Keď sme zistili tento problém, stiahli ju. To musí byť zodpovednosť toho, kto ju navrhol, aj keď ide o spoločnú kandidátku.

Premiér Fico po debakli Smeru v župných voľbách na niekoľko dní stiahol chvost, zmizol do ústrania a odmietol komentovať výsledky. Nepoďakoval hneď ani voličom, ktorých najskôr vyzýval krúžkovať. Ako to hodnotíte?

Nikdy nehodnotím svojich koaličných partnerov, no môžem povedať za seba, čo by som urobil ja. Predchádzajúce volebné obdobie sme mali deväť a teraz máme desať poslancov. Ak by sme skončili naozaj veľmi zle, že by sme mali len dvoch, tak by som urobil tlačovku a povedal by som, že na základe analýzy musíme vyhodnotiť rôzne fakty, a vznikli by rôzne personálne návrhy.

Koaličná trojka: Andrej Danko v lete svojich politických parťákov Roberta Fica a Bélu Bugára poriadne potrápil.
Koaličná trojka: Andrej Danko v lete svojich politických parťákov Roberta Fica a Bélu Bugára poriadne potrápil.
Zdroj: TASR

S pánom Ficom ste sa minulý týždeň stretli na koaličnej rade. Bol sklamaný z výsledkov?

Boli sme spolu a, samozrejme, z toho celého nebol nadšený, ale je bojovník a povedal si - Oukej, ideme ďalej, vo vláde máme čo robiť. A to je pre mňa najdôležitejšie.

Koalícia prežila v lete horúce chvíľky po vypovedaní koaličnej zmluvy Andrejom Dankom. Vtedy ste na koaličnú radu dorazili rovno od lekára. Stojí vám tlmenie šarvátok za to?

Vtedy sa mi poškodila platnička L1 a L2 a doteraz to mám necitlivé (potľapká sa po stehne). Na koaličnú radu som prišiel úplne zničený, mal som v sebe katéter a pichali mi infúzie. No čo som mal robiť? Tak sme rokovali a zisťoval som, kde je problém. Musel som dosiahnuť to, aby sme si sadli za jeden stôl a vyriešili to.

Ako zvládate politiku popri trápení so zdravím?

Možno že moje zdravie by aj bez politiky bolo takéto. Mohol by som povedať, že tvrdohlavého Maďara nič nezloží (smiech). Niekedy dokonca tvrdím, že prežijem aj vlastnú smrť (smiech), ale tak to nefunguje. Cvičím, chodím do záhrady, snažím sa aspoň raz týždenne absolútne vypnúť a vtedy neberiem nikomu telefóny.

Zlepšuje sa to?

Jasné, zlepšuje (postaví sa, vykopne nohou vysoko do vzduchu). Veď skúste takto kopnúť, keď máte problémy (smiech). Ono to celé tlačí na nerv, preto mám trošku necitlivú nohu. Takže ak by som sa chcel depilovať, tak to necítim (smiech). Všetko zlé je na niečo dobré. Okrem toho som po voľbách mal vysoký tlak, ale aj ten sa lieči. O chvíľu už ani tabletky nebudem musieť 
brať.

Ako prebiehajú koaličné rady?

Úplne normálne. Napríklad teraz určite budeme rokovať o dvoch návrhoch, ktoré boli minulý týždeň na rokovaní vlády prerušené. Ide o nákup a stratégiu vyzbrojenia armády a o novelu zákona ministerky Žitňanskej o zaistení majetku. Každý z nás počas koaličného rokovania musí byť vyzbrojený argumentmi a musíme sa navzájom počúvať.

Takže žiadne škriepky, krik a hádky?

Ja som vo štvrtej vládnej koalícii a môžem povedať, že ak sa na niečom dohodneme, tak dohoda potom v parlamente aj funguje. V predchádzajúcich koalíciách to tak nefungovalo. Pamätám si, ako sme sedeli v centrále Mosta, mali sme šesťhodinovú koaličnú radu, potom sme mali tlačovku a na druhý deň SaS-kári hlasovali inak, ako sme sa dohodli. Naozaj už nepotrebujem stratiť šesť hodín života na nič. Toľko času nemám a radšej by som ho venoval rodine. Tieto súčasné debaty sú o riešeniach vecí.

Šéf Mosta-Híd: Bugár hodnotí výsledky župných volieb pre stranu pozitívne.
Šéf Mosta-Híd: Bugár hodnotí výsledky župných volieb pre stranu pozitívne.
Zdroj: Dávid Duducz

Rieši sa aj nákup obrnených transportérov za rekordnú 1,2 miliardy eur. Prečo minulý týždeň ministri na rokovaní vlády dali tomu stopku?

Nepáči sa mi, že sa hovorilo, že ministri tomu dali stopku, stopka to nebola. Nechcem hovoriť o niečej obmedzenosti, no ak sa povie, že je prerušená rozprava, tak to neznamená, že materiál bol stiahnutý. Bola len prerušená rozprava, pretože vzniklo niekoľko otázok, na ktoré v tom momente nikto relevantný nevedel odpovedať. Rokovania prebiehajú, aj teraz idem z jedného. Zbierame najmä informácie, teraz som ich dostal dosť a som vyzbrojený na koaličnú radu i na rokovanie predsedov.

Prečo vládny materiál o nákupe armádnej techniky je tak prísne utajovaný?

Pretože sú tam veci, ktoré ne-chce zverejniť strana, s ktorou sa robí dohoda.

Je to predsa len historický najmastnejší nákup armádnej techniky na Slovensku. Nemala by verejnosť vedieť, o čo ide?

Niekto si mieša pojmy s dojmami. Toto nie je miliardový nákup, toto je len naznačenie, akým spôsobom sa to bude robiť a v akom časovom horizonte. Kto teraz hovorí o tom, že to je už miliardový nákup, zavádza, no mohol by som použiť pokojne aj tvrdšie slovo.

O nákupe sa kriticky vyjadril aj štátny tajomník na ministerstve obrany Róbert Ondrejcsák, ktorý apeloval na transparentnosť transakcie, za čo ho sfúkli z ministerstva, aby sa do týchto vecí nestaral.

Teraz budem citovať Ondrejcsáka z jedného mediálneho vystúpenia: „Mám určité portfólio a starám sa oň, nestarám sa o to, čo mi nepatrí.“ Zároveň však hovorí, že musí byť všetko 
transparentné, a to je v poriadku.

Nie je to podľa vás šikanovanie zo strany SNS?

Nie. Určite to šikanovanie nie je, ale vidieť jednu vec. Pán minister Gajdoš je vojak. Je zvyknutý na vydávanie rozkazov. Toto je však len malé zrnko v celom stroji, ktorý inak funguje.

Nesnažili ste sa pánovi Dankovi dohovoriť, nech si urobí na vlastnom piesočku poriadky?

Pánovi Dankovi netreba, on tomu rozumie.

Tak ministrovi Gajdošovi?

Ale veď pán minister už párkrát povedal: „Však dobre, dobre, učíme sa predsa spolupracovať.“

Nepovedali ste mu, že by mohol trochu ubrať?

Predstavujete si to ako Hurvínek válku (smiech). Nejde o to, že poviem ministrovi, že sa má viac snažiť. Ide o to, aby spolupráca bola dobrá. Predstavte si mladého tajomníka, ešte k tomu študovaného v zahraničí, a oproti nemu je vojak, ktorý viac ako 20 rokov robí svoju robotu. Samozrejme, že môžu mať iné názory, no to neznamená, že sú protichodné. Napríklad pán Érsek má štátneho tajomníka z SNS. Aj oni sa museli naučiť spolupracovať. Na rovnakú vec môžete mať rôzne názory, ale reprezentujete dané ministerstvo. O to ide.

V lete to v koalícii poriadne vrelo. Ako vyzerá situácia v koalícii dnes?

Je to lepšie. Možno sme potrebovali to horúce leto. Odvtedy som žiadne veľké iskrenie nezažil. Na rovnakú vec sú občas iné názory, však to robím aj ja, ale snažíme sa ich prezentovať na koaličnej rade. Niekedy dokonca zastavíme aj ministra z druhej strany, dokonca aj smeráka.

Akému smeráckemu ministrovi ste dali napríklad červenú?

Hádam si nemyslíte, že vám to poviem (smiech). A potom sa bude o mne hovoriť, že Bugár je ten, čo povedal, že niekoho zastavil. Nie. Ja riešim veci a vy novinári máte vedieť o tom, čo sa mi vyriešiť podarilo. Môže vás to zaujímať, ale od starého psa sa nič nedozviete 
(smiech).

Zo správania pána Danka ste boli sklamaný. Vraj viazla komunikácia. Zlepšilo sa to už?

Jednoznačne. Problém je aj v tom, že ak ste neboli v politike, neviete, že musíte zvážiť každé slovo predtým, ako ho vyrieknete. Nehovorím teraz o konkrétnom politikovi, no keď sa hocičo vysloví a vy k tomu priradíte iný význam, tak z toho môže vyjsť absolútne niečo iné, čo tým spočiatku váš koaličný partner myslel. Ak sa mi nezdá, čo niekto povedal v novinách, tak chytím telefón a zavolám koaličnému partnerovi - Toto si fakt povedal? Konkrétny prípad: po voľbách sa nás na tlačovke pýtali aj na ne a ja som povedal, že „účasť vo vládnej koalícii v Bratislave nám poškodila“. Pridal som tam však ešte vetu, „ale v tejto koalícii sa nám darí plniť náš program“. Druhú časť väčšina novinárov vynechala.

A potom volal Fico a už bolo zle?

Nie, veď aj on je už skúsený politik a vie, ako to chodí. No ak by som bol nováčik, tak tomu človeku zavolám a pozorne si ho vypočujem.

Polepšil sa podľa vás Danko od leta?

Je to o nás všetkých. Jednak on musí lepšie vnímať veci a na druhej strane sa musíme navzájom častejšie o všeličom informovať.