Patril medzi najkontroverznejších slovenských politikov ponovembrovej éry. Servítku na ústa si nikdy nedával a svojich oponentov neraz počastoval nevyberaným slovníkom. Okrem dvojročnej epizódy s názvom Pravá SNS stál osemnásť rokov na čele Slovenskej národnej strany, šestnásť rokov pôsobil ako primátor Žiliny.

Český časopis Týden ho v roku 2010 zaradil medzi najbohatších Slovákov s majetkom sedem miliárd českých korún, on to však odmieta. Po neúspechu SNS v minuloročných voľbách odovzdal predsednícke kreslo Andrejovi Dankovi, na ktorého popud prišiel nedávno o funkciu čestného predsedu i členstvo v strane.

Vyčítali mu údajné nehospodárne nakladanie so straníckymi financiami. Pár dní nato ho po naháňačke chytila policajná hliadka s podozrením na alkohol za volantom. S JÁNOM SLOTOM (59) sa rozprával ANDREJ ONUFER.

Polícia vás zadržala v súvislosti s podozrením, že ste šoférovali auto pod vplyvom alkoholu. Vy ste test na alkohol odmietli. Môžete sa k tomu vyjadriť? Nechcem sa k tomu vôbec vyjadrovať. Som súkromná osoba. Som si však stopercentne istý, že to nebola náhoda. To je všetko.

Súčasného predsedu SNS Andreja Danka ste označili za Polocigáňa. Narážali ste tým na jeho prípadnú etnickú príslušnosť alebo ste tým chceli naznačiť, že klame? Aj jedno, aj druhé. Idú reči, že niektorí z jeho príbuzných, neviem z ktorého kolena, boli Cigáni. V Revúcej je navyše veľmi veľa Dankovcov, ktorí sú cigánskej národnosti. Ale to nie je meritom veci. Chcel som tým v prvom rade vyjadriť, že tento človek v poslednom období permanentne klame. Mohol som povedať, že klame, ale použil som výraz cigáni. Možno som chcel tým trochu pripomenúť jeho pôvod, že to má v sebe nejako geneticky zakódované.

V SNS boli iní, výraznejší predstavitelia, ktorí by mohli zasadnúť na vašu stoličku. Prečo ste si vybrali práve Danka?Pod kožu sa mi dostal približne pred piatimi rokmi, keď začal veľmi intenzívne krúžiť okolo niektorých našich ľudí z vedenia.

Koho máte na mysli? Pána exposlanca Pučíka. Ten vtedy šéfoval bratislavskému kraju SNS. Danko mu robil aj poslaneckého asistenta. Silou-mocou sa chcel dostať do mojej blízkosti. Doslovne si nechal kvôli tomu robiť zo seba koberec. Nedá sa to ani opísať, niekedy to bolo veľmi trápne, ako sa mi kamsi vsúval.

Podľa našich informácií ste sa s Dankom poznali cez jeho otca. Čo ste riešili s ním? S jeho otcom som sa poznal skôr. Ich rodine som priamo či nepriamo dosť pomohol.

Ako ste pomohli Dankovej rodine?

To nebudem komentovať. Nech si sami vstúpia do svedomia. V tom období som o mladom Dankovi ani nevedel, že existuje. Len raz mi ho spomenul jeho otec. Keď mladý Danko skončil právnickú fakultu, jeho otec ma prosil, aby som mu našiel nejaké miesto. Vybavil som mu niečo na ministerstve obrany. Osobne som ho nepoznal ani vtedy.

Ako sa dostal do vašej priazne? Cez pána Pučíka. Ten ho vrele odporúčal. Najprv sme z neho chceli spraviť šéfa miestnej bratislavskej organizácie. Nevedel však dať dohromady ani päť ľudí, takže organizácia nemohla vzniknúť. Napriek tomu cez svojho otca sa snažil naznačiť, že by sa chcel viac podieľať na chode SNS. Trvalo to dva-tri roky.

Na ružomberskom sneme, keď ste porazili vašu vyzývateľku na funkciu predsedu strany Annu Belousovovú, sa z Danka zrazu stal prvý podpredseda SNS. Vaša dvojka. Prečo? Chcel som omladiť vedenie. A pán Danko bol relatívne mladý, dobre vyzerajúci právnik. Absolútne lojálny k programu strany, ktorý som presadzoval. Preto som ho navrhol, aj keď deväťdesiat percent účastníkov snemu ho vôbec nepoznalo.

Zvolili ho teda len preto, že ste ho navrhli vy? O tom nikto nepochybuje. Navyše nebol na snem ani delegovaný.

A čo potom robil v sále medzi delegátmi? Dostal sa tam ako môj hosť. Vtedy vystúpila pani Belousovová, ktorá žiadala, aby Danko opustil sálu, lebo tam nemá čo robiť.

Vy ste si neoverovali, koho ste navrhli za dvojku v strane? Varovali ma aj jeho spolužiaci z fakulty. Ja som tomu neveril. Teraz je mi to ľúto.

Kedy sa začali vzťahy medzi vami a pánom Dankom kaziť? Vyzeralo to najprv idylicky. Po voľbách predsedu SNS v Žiline, kde ma vo funkcii vystriedal, sa mi začal so slzami v očiach hádzať okolo krku. Sľuboval mi, že do konca jeho života zostanem pre neho predsedom ja. Potom prišiel začiatkom roka žilinský bál, nad ktorým som mal gesciu.

Prišlo naň veľa ľudí z našej strany. On však hneď na druhý deň po bále zvolal predsedníctvo do Nitry. Keď som mu volal, že nech neblbne - veď niektorí ľudia sú na bále aj do rána a potom majú cestovať do Nitry? On to bagatelizoval, že ide len o formalitu. Práve tam však začal hovoriť, ako som zadlžil stranu nehospodárnym šafárením. Totálne nezmysly.

Neľutujete svoj odchod z čela strany?Nie, chcel som dať priestor mladším a čo som sľúbil, splnil som do bodky. Vôbec som však netušil, čo tento človek chystá. Som si istý, že sa k tomuto kroku chystal už od ružomberského snemu, keď bol zvolený za prvého podpredsedu a napojil sa na našich odporcov. Preto sa aj chcel stať za každú cenu predsedom a urobiť všetko preto, aby eliminoval činnosť strany a ukradol značku SNS.

Prečo vás teda obvinili z nehospodárneho nakladania s peniazmi strany?Danko to vymyslel z jediného dôvodu. Meno Slota má nejakú autoritu v dobrom alebo zlom, je budované dvadsaťtri rokov. Ja som jediná bariéra, ktorá môže ešte prekaziť, aby sa z SNS stal trhací kalendár.

Nedávno ste povedali, že pán Danko nekoná z vlastnej hlavy. Čie záujmy podľa vás teda šéf SNS reprezentuje? Pán Danko by mal najprv odpovedať, od koho dostáva peniaze. Tvrdí, že zachraňuje SNS, ale pokiaľ viem, nie je žiaden milionár ani miliardár. Stále pritom rozpráva, že nie je preňho problém zohnať nejakých päťstotisíc eur. Som strašne zvedavý, kto mu tie peniaze núka alebo od koho si ich chce požičať. To je jeho advokátska kancelária na tom tak dobre, že by mu státisíce padali len tak z neba? Mám o tom silné pochybnosti.

SNS sa v posledných voľbách nedostala do parlamentu. Ktorá strana má šancu získať jej voličský elektorát? Najsilnejšia politická strana Smer. Čo si tu budeme navrávať, Robert Fico bude kandidovať za prezidenta. Ide do toho s tým, že určite vyhrá. Ak sa Fico prezidentom stane, som hlboko presvedčený, že Smer sa rozsype do pol roka. Vnútri strany Smer vládnu obrovské antagonizmy, minimálne medzi troma záujmovými skupinami, ktoré medzi sebou tvrdo bojujú.

Aké skupiny máte na mysli? Veľmi dobre viete, o akých skupinách hovorím. No a jedna z tých skupín si myslí, že je akože pronárodná. Tam je taký senzor, ktorý uvažuje, že by bolo dobré spapať voličov SNS. S tým, že SNS by bola fakticky zlikvidovaná, podobne ako Smer zhltol aj iné strany.

Hovoríte o prípadnom zlúčení SNS so Smerom alebo že by významný člen Smeru prešiel do SNS po rozkole v strane? Aj, aj. Som však presvedčený, že by to smerovalo k jednoznačnej likvidácii značky SNS a jej zliberalizovaniu. O voličov SNS však majú záujem aj iné politické subjekty, napríklad aj KDH. Ak by neprišlo obvinenie z nehospodárneho nakladania so straníckymi financiami, vymysleli by si niečo iné. Tu išlo o vyvolanie konfliktu za každú cenu. Nemusí to ísť priamo cez Smer alebo možno cez istého uja z jedného veľvyslanectva.

O akom ujovi hovoríte? To nechcem rozoberať.

Tvrdíte teda, že hospodárenie SNS bolo v poriadku? V strane som dvadsaťtri rokov. Za ten čas som zo strany nezobral jeden halier či cent. Nedostával som žiadnu mzdu, nemal som služobné auto ani šoféra.

Napriek tomu sa vozíte na pomerne luxusných autách... Čo to má spoločné s majetkom strany? Veď to bol majetok Jána Slotu.

Ako vnímate v súčasnosti vášho bývalého koaličného partnera, keď tvrdíte, že Smeru by sa hodili voliči SNS? Ja som pragmatik, technik aj svojím myslením, aj konaním. V konečnom dôsledku činnosť tejto vlády je jedna obrovská katastrofa. Rozprávať na Slovensku o ľavici a pravici je skutočne na zasmiatie. Medzi nimi nie je absolútne žiaden rozdiel. Nechápem ľudí, ktorí sa čoraz viac prepadávajú do chudoby a stále tejto vláde dôverujú.

Pripadá mi to, akoby obesenec ďakoval katovi, že sa má dobre. Skutočná kríza sa pritom ešte len začína. Keď budeme mať sedemstotisíc nezamestnaných a každý tretí podnikateľ bude v bankrote alebo v konkurze, a to sa stane už budúci rok, potom uvidíme. Mali sme vystúpiť z eurozóny ešte pred dvoma rokmi, keď bol ešte čas. Napríklad Nemci majú svoje marky stále v depozitoch.

Za prvej vlády Roberta Fica, ktorej bola SNS súčasťou, ste vraveli o premiérovi, že je férový chlap. Myslíte si to stále? Hmm, o tomto hovoriť... Mal som s pánom Ficom veľmi dobré vzťahy. To bolo ešte pred parlamentnými voľbami v roku 2006. Predtým, ako sa stal premiérom. Postupne sa zásadne zmenil.

V čom sa zmenil? Vo všetkých parametroch.

K lepšiemu alebo k horšiemu? K lepšiemu určite nie.

Premiér Fico i minister vnútra Robert Kaliňák po roku vládnutia zhodne opakujú, že vláda doteraz nemala žiadnu kauzu. Súhlasíte? (Smiech) To sa musím úprimne zasmiať. Keď teraz nie sú žiadne škandály, tak to ani keby vypukla tretia svetová vojna, ani to by škandál nebol. Napríklad si spomeniem na kauzu Horné Plachtince, dediny s dvesto obyvateľmi. Tam vznikla agentúra, o ktorej služby sa išli potrhať štátne inštitúcie vrátane ministerstiev. A tá agentúra vznikla akože sama od seba. Tak to by som sa strašne čudoval, že by vznikla sama od seba. Zrazu, keď to začalo poriadne smrdieť, tak dali všetci ruky preč od toho. No veď hej, aj takto sa dá robiť politika.

Minister vnútra Robert Kaliňák však povedal, že Horné Plachtince sú kauzou SDKÚ... No neviem, že by bola SDKÚ pri moci? Asi ťažko. Toto si môže predsa dovoliť len ten, kto vládne takým spôsobom, ktorý pripomína obdobie spred roku 1989. Dokonca by som to prirovnal k päťdesiatym rokom. Vláda jednej strany sa k niečomu takému skôr či neskôr zvrhne.

Vráťme sa k SNS. Andrej Danko nedávno vravel, že on vidí prieniky aj s SDKÚ a KDH. Čo vy na to?Áno, on vidí prieniky, ako sa vyjadril na tlačovke v Nitre, vie si predstaviť spoluprácu aj s SMK a Mostom-Híd. Takisto povedal, že jednoznačne vidí budúcnosť SNS ako modernej liberálnej strany. No, pánboh nás ochraňuj. Veď liberáli sú v Sulíkovej SaS. Tak keď už Danko chce vyznávať manželstvá homosexuálov a zavedenie marihuany do obehu, tak neviem, či hodnoty, ktoré SNS vyznáva, majú niečo spoločné s jeho konaním a myslením.

Keď ste už všetkých vylúčili, s kým by mala SNS spolupracovať v prípade, že by sa jej podarilo opäť dostať do parlamentu?Treba reálne zhodnotiť s kým. Ale bez pána Danka. Ten je pre SNS skutočné nešťastie a ja si sypem popol na hlavu, že som takého človeka, dá sa povedať zradcu, dosadil na post predsedu. Z deväťdesiatich percent je to moja vina. Bohužiaľ, spôsobil som to ja a veľmi to ľutujem. Urobím všetko pre to, aby sme tohto človeka, ktorému ide jedine o likvidáciu SNS, z postu dostali.

A čo chcete robiť, veď vás zo strany vylúčili? To je ďalšia hlúposť. Danko veľkohubo o mojom vylúčení drístal, že SNS vylúčila čestného predsedu, ale je veľmi polemické, kto hlasoval za moje vylúčenie a na základe akých argumentov. A to je viac tragikomické ako reálne. Hovoril o nehospodárnom konaní, ale nijako to nešpecifikoval. Kde bolo nehospodárne konanie, kde som urobil prešľapy, kde som minul peniaze, ako som ich využil alebo nevyužil? Tí kooptovaní členovia v predsedníctve ani nevedeli, za čo hlasujú.

Pretože skutočne zvolení členovia, ako dvaja podpredsedovia Frič a Stopka, hlasovali proti a prvý podpredseda Rafaj sa zdržal hlasovania. Čiže zo skutočného, snemom zvoleného predsedníctva za moje vylúčenie hlasoval len samotný pán Danko. Na druhej strane hovorí o nehospodárnom nakladaní človek, ktorý bol v tom čase prvým podpredsedom strany. Zúčastňoval sa na všetkých rokovaniach, dokonca ako právnik posudzoval niektoré zmluvy, ktoré sme uzatvárali. Jeho vyjadrenia sú preto hodné Judáša a farizeja.

Ako ste zohnali pôžičku jeden a pol milióna eur od Prima banky patriacej finančnej skupine Penta? To boli veľmi ťažké rokovania. Boli sme šťastní, že sme vôbec nejakú pôžičku dostali. Poctivo sme všetko priznávali, nerobili sme nijaké zákulisné ťahy.

Pán Danko naznačil, nepovedal to otvorene, že nehospodárne nakladanie mohlo súvisieť s predražovaním rôznych aktivít v súvislosti s predvolebnou kampaňou SNS. Neboli teda niektoré aktivity obstarané za premrštené ceny? Nech povie konkrétne. Keď má podozrenie, tak treba dať trestné oznámenie.

Ako hodnotíte samotnú predvolebnú animačnú kampaň, nebolo to kontraproduktívne?Nechcem to posudzovať. Koľko ľudí, toľko názorov. Samozrejme, že po vojne je stopäťdesiat generálov. Predtým si celé predsedníctvo prezeralo všetky návrhy aj sa to tam schvaľovalo. Ja som direktívne nerozhodoval. To je absolútny nezmysel. A všetko ostatné, čo pán Danko tvrdí, je klamstvo. Dankovým hlavným pracovným nástrojom je klamať s úsmevom na tvári. Asi si to skúša pred zrkadlom. Je to nechutné. Ja klamať nemusím, nech som taký alebo onaký. Jano Slota sa však postaví proti vlastizradným činom tohto človeka.

Pán Danko povedal, že je veľmi zvláštne, keď stoštyridsaťročnej strane zostali len dve autá a dva počítače. To je všetko, čo zostalo strane po vašom odchode z jej čela?A ja sa pýtam pána Danka, to čakal, že nájde v trezore ukryté miliardy? Ja si myslím, že politická strana nie je banka ani výrobný podnik.

Vraj ste sa ponúkali, že ako čestný predseda s väčšími právomocami by ste zabezpečili financovanie strany. Odkiaľ ste na to chceli zobrať? To je nezmysel. Veď mňa museli presviedčať, aby som vôbec zobral čestného predsedu. Ja som to pôvodne nechcel. Ak by som chcel zostať na čele strany, bol by som naďalej predsedom. Danko za mnou chodil a vyvolával, či to myslím vážne, že z neho spravím predsedu.

Začiatkom budúceho roka sa skončí SNS dvadsaťročná nájomná zmluva v historickej budove v centre Bratislavy. Pán Danko pre náš týždenník tvrdil, že strana má záujem o odkúpenie budovy za primeranú cenu od magistrátu. O pár dní názor zmenil. Hľadá nové sídlo mimo tejto budovy. Ako si to vysvetľujete? V roku 1993 som bol primátorom Žiliny. Mesto bolo hlavným akcionárom Prvej komunálnej banky. Vlastne ja som ju ako primátor založil. Z nej vznikla neskôr Dexia a potom Prima banka. Banke chýbali priestory v Bratislave. Od SNS dostala ponuku na priestory a tie jej maximálne vyhovovali. Za tieto priestory zrekonštruovali budovu, zariadili ju, čiže SNS sedela v budove, do ktorej nedala ani halier. A investície banky do priestorov, zhruba dvadsaťštyri miliónov korún, sa SNS odrátavali z nájmu mestu.

Čiže sme tam dvadsať rokov boli zadarmo. Navyše boli dohľadané faktúry opečiatkované od mesta, že existuje preplatok na budove vo výške približne 50-tisíc eur. Keďže mesto nemôže vracať finančné prostriedky, logicky z toho vyplýva, že si ich môže strana „odbývať“. Stačí, ak pán Danko predloží tieto dokumenty na mesto a SNS má predplatený nájom do roku 2017. A toto nezahodí žiaden zdravý človek.

Uvažujete o založení novej strany? V žiadnom prípade. Títo lumpi s tým v kútiku srdca rátajú, no prerátali sa.

Už ste jednu stranu založili. Pravú SNS. To boli iné okolnosti. V každom prípade, žiadnu novú stranu zakladať nebudem. Zabojujeme za značku SNS. Pánovi Dankovi a jeho donátorom, respektíve tým, ktorí ho riadia, záleží jedine na tom, aby značku SNS zlikvidovali.

Podľa našich zistení chodievate pomerne často do Prahy. Máte tam nejaké podnikateľské aktivity alebo prečo také časté návštevy? Mám tam hromadu priateľov a, samozrejme, aj niektoré podnikateľské aktivity, ktorým sa ako živnostník venujem.

Môžete byť konkrétnejší? Nejako by som sa o tom nechcel zmieňovať, lebo by sa ešte aj do toho začalo vŕtať. V jednom českom časopise som bol minule vyhlásený pomaly za tretieho najväčšieho miliardára na Slovensku a teraz zrazu všetko zhaslo. Zrazu už nie som v žiadnom rebríčku.

Neprekáža vám, že ste sa z rebríčka vytratili? Mne prekážalo, že ma tam uviedli. Keby mi niekto našiel aspoň jednu desatinu tej miliardy, ja by som mu ju daroval.

Ale užívate si majetky, ktoré vysoko prevyšujú vaše oficiálne príjmy. Ja som sa vozil už aj na „tryskáči“ v hodnote stopäťdesiat miliónov eur, vozil som sa na krížniku za pol miliardy. Teraz sa ešte rozpráva, že mám hotel vo Viedni aj v Spojených štátoch.

Kto z bežných ľudí si môže dovoliť len tak lietať nad Tatrami súkromným „tryskáčom“? Nad Tatrami nie. Ja mám priznané, že vlastním lietadlo DA 42 Diamond. To je moje. Mám to v majetkovom priznaní. Takéto lietadlo má možno ešte päťdesiat ľudí na Slovensku. Kúpil som ho ako havarované za zostatkovú cenu. Svojpomocne som si ho opravil.

A autá? Mám jednu Ladu Nivu, motorku Hondu.

A Bentley? To som kúpil ako staré v bazári v Prahe za dva milióny korún.

Bentley predávajú v bazári? Choďte do Viedne a vyberiete si z tridsiatich. Tí skutoční miliardári, ktorí prehadzujú miliardy vidlami, o tých nie je absolútne počuť. Pozrite sa, kto je pri vláde. Tam sa treba pozrieť, kde sú miliardy, prepánajána.

Viete, kto je z vlády skutočne najbohatší? Ja viem, kto je najbohatší, ale nebudem to tu rozoberať. Možnože nie priamo člen vlády, ale tí, ktorí sú popri.

Myslíte sponzorov Smeru? Nebudem sa k tomu vyjadrovať. Aj ja by som chcel byť miliardárom, ale, bohužiaľ, nie som.

Objavili sa informácie, že by ste chceli kandidovať za primátora Piešťan, kde vlastní vaša manželka byt a často sa tam zdržujete. Čo je na tom pravdy? (Smiech) To je absolútny výmysel. V živote by som o tom ani neuvažoval.

Vaša manželka býva v Piešťanoch? Nebýva. Manželka je rodáčka z Piešťan. Ona sa tam veľmi dobre cíti. Takže tam niekedy bývame. Spolu. Bývam aj v Prahe, niekedy bývam aj v Novej Lesnej, pretože aj tam máme trojizbový byt.

Čiže nebývate oddelene? To je absolútny nezmysel.

Kam bude vaša spoločná dcéra chodiť do školy, keď ako rodina toľko pendlujete? Budem sa snažiť, aby chodila do školy v Žiline. Manželka chce možno niečo iné. Manželka by preferovala Piešťany? Ani nie. Ona by chcela, aby dcéra chodila do školy, kde sa učí čisto v angličtine a ja s tým nesúhlasím.

Pre absenciu slovenčiny ako vyučovacieho jazyka? Áno, určite. Každý Slovák by mal ovládať v prvom rade rodnú reč.