Postaviť futbalovú jedenástku z vlastných detí sa mu ešte nepodarilo. Doteraz ich totiž má „iba“ desať a, áno, ako je známe, s deviatimi rôznymi ženami. Debata či len jej náznaky na túto tému ho však vedia celkom rozladiť. Najmä vtedy, keď sa prezentuje ako politik, ktorý sa netají svojím záporným postojom k migrácii či k registrovaným partnerstvám. Rozohniť sa dokáže aj pri otázkach povolebnej spolupráce. Tvrdí, že ruku si podá s každým, keďže je slušne vychovaný, ale prípadný vstup do vlády po boku kleptokratov zo strany Smer či kotlebovcov, ktorí majú v hlave hokej, razantne vylučuje. Presviedča zároveň, že ak by motyka vystrelila a jeho hnutiu by sa vo voľbách mimoriadne zadarilo, premiérom sa rozhodne stať nemieni. So šéfom politického subjektu Sme rodina BORISOM KOLLÁROM (54) sa rozprávala JANA ŠIMÍČKOVÁ.

Na predvolebných bilbordoch ľudí presviedčate, že myslíte srdcom, čo mnohých pobavilo.

Len hlupák si pomyslí to druhé. Vy si čo myslíte?

Úprimne priznám, že keď som bilbord zbadala prvýkrát, usmiala som sa.

Každému napadne, čo chce, na čo myslí alebo s čím má sám problém.

Vaša aktuálna kampaň vyzerá, akoby ste boli jedinou tvárou hnutia Sme rodina. Prečo to tak je? Inú ponuku pre voliča nemáte?

Momentálne máme vonku do sto bilbordov a, áno, som na nich len ja, ale teraz idú von ostatné a budú na nich dvojice. Vždy jeden kandidát so mnou.

Na kandidátke Sme rodina patrí napríklad piate miesto vášmu bratovi, ktorého však občania počas uplynulých štyroch rokov veľmi nezaregistrovali, hoci je poslancom Národnej rady SR. Zaslúžil si to miesto?

On má na starosti zahraničné vzťahy. Neustále lieta do Bruselu, cez neho máme kontakty na rakúsku stranu, na Salviniho v Taliansku, Le Penovú vo Francúzsku, na Okamuru v Česku, čiže on nám zabezpečuje zahraničné kontakty.

To však slovenský volič nevidí a pre neho to nemá žiadny praktický úžitok.

Nie, to volič nevidí, ale je to veľmi dôležitá práca. Pozrite, Marine Le Penová možno bude francúzska prezidentka, má 32-percentné preferencie a Macron je niekde na desiatich. To znamená, že keď sa Marine Le Penová stane prezidentkou, máme výborný vzťah s Francúzskom. Myslím si, že je to veľmi dôležité.

Keď bola naposledy na Slovensku, veľa fanúšikov tu nemala. Jej návštevu sprevádzal protest.

To ma nezaujíma.

MYSLÍ SRDCOM A kto si pomyslí, že niečím iným,  je podľa Borisa Kollára hlupák.
MYSLÍ SRDCOM A kto si pomyslí, že niečím iným, je podľa Borisa Kollára hlupák.
Zdroj: MARTIN DOMOK

Vy ste protestujúcim rozdávali croissanty. Neboli by lepšie bratislavské rožky?

Viete, to je taký smiešny detail. Ale áno, mohol som aj bratislavské rožky, to by tí protestujúci pro­gresívci hádzali po nás bratislavské rožky. Myslím si, že ľudia, ktorí nadávajú, pľujú a hádžu ponúknuté jedlo, sú svedectvom úrovne strany, v ktorej farbách protestujú. Teda pri narážke, či som nemohol dávať bratislavské rožky, chcem povedať, že im by bolo jedno, čo by po nás hádzali.

Progresívci vám zjavne ležia v žalúdku.

To nie, ale robia také veci, ktoré sa nerobia. Ja som slušný človek, to by som nikdy neurobil. Nesúhlasím ani s niektorými bodmi ich programu. Takisto som mohol zobrať nejakých hulvátov so sebou a začať im narúšať uzavretý kongres. Môžem to robiť, ale ja nie som taký človek ako oni. Robím politiku slušne.

Prvé peniaze, ktoré hnutie Sme rodina dostalo po voľbách v roku 2016, investovalo do kúpy priestorov, pričom predajcom bola vaša súkromná firma. Inými slovami, Boris Kollár ako šéf strany prelial vyše milióna eur od štátu Borisovi Kollárovi podnikateľovi. Bolo to v poriadku?

Ale ja som si neprelieval peniaze! Tie peniaze som neminul! Pozrite sa na iné politické strany, ktoré peniaze strovili a teraz nie sú a neexistujú. Hnutie Sme rodina má priestory s obrovskou hodnotou a ich cena každý rok rastie. Aj keď sa nedostaneme do parlamentu, strana môže na tom zarábať. Bolo to zodpovedné vo vzťahu k tým zdrojom. My sme peniaze od štátu nevyhodili do kanála.

Urobili ste nejaký prieskum, či by ste nevedeli zohnať priestory lacnejšie, aj keď nie priamo v centre?

Áno, robili, ale mali sme len drahšie ponuky. My sme zaplatili nejakých 2 000-2 200 eur za štvorcový meter, no nájdite mi lacnejšie!

Na vašej stránke píšete, že Sme rodina veľmi citlivo vníma ohrozenie slovenských rodín zvonku, ale aj zvnútra. Čo to znamená? Čo ohrozuje slovenské rodiny?

Od imigrácie cez veľmi zlé politické rozhodnutia smerom k zahraničiu ohrozuje nás štátna mafia, ktorá bola vytvorená napríklad ľuďmi okolo Kočnera, ohrozuje nás korupcia. Slovensko ohrozuje politická kleptokracia.

Ste zásadným odporcom prijímania migrantov. Prečo? Z čoho ten odpor pramení?

Áno, som. Lebo si myslím, že na Slovensku je veľa chudoby a mizérie. Keď Slovensko nie je ako štát schopné postarať sa o vlastných dôchodcov, z ktorých mnohí majú 300-eurový dôchodok a rozhodujú sa, či dajú peniaze na jedlo alebo na lieky, keď Slovensko nie je schopné postarať sa o matky s deťmi, tak žiadny politik nemá právo moralizovať a hrať sa na humanistu. Nemá právo za naše peniaze zachraňovať ľudí z Afriky alebo Blízkeho východu. My máme absolútnu povinnosť zachraňovať našich dôchodcov, naše matky s deťmi! Keď to budeme mať vyriešené, môžeme byť charitatívni a humánni.

ŠÉF HNUTIA SME RODINA Predvolbenú kampaň stavia na téme masívnej výstavby nájomných bytov.
ŠÉF HNUTIA SME RODINA Predvolbenú kampaň stavia na téme masívnej výstavby nájomných bytov.
Zdroj: MARTIN DOMOK

Ale migranti sa na Slovensko zas tak nehrnú, naozaj si myslíte, že si nemôžeme dovoliť pomôcť tým pár, ktorí k nám prídu?

Nemôžeme.

Odvolávate sa na chudobných dôchodcov či matky s deťmi, ale väčšinou je to tak, že práve takíto ľudia sa dokážu rozdeliť s tými, ktorí majú ešte menej, a možno by sa pokojne rozdelili aj s migrantmi.

To neplatí len na Slovensku, ale všade, že chudobný sa podelí aj o poslednú korunu a bohatí nie sú veľakrát ochotní dať ani zlomok. Tak to jednoducho je. Je to fenomén doby.

Keby ste sa teda opýtali tých chudobných, na ktorých sa odvolávate, čo si myslíte, že by vám k otázke migrácie povedali?

Nebudem robiť sociologickú vzorku! Niečo vám poviem. Môžeme sa takto baviť, že sa ideme pýtať v chudobných regiónoch, ale vyriešme najskôr toho dôchodcu, ktorý má tristoeurový dôchodok. Nebavme sa o bulvári, ale o zodpovednom štáte, ktorý musí najskôr vyriešiť slušnú životnú úroveň svojich ľudí.

Už ste spomenuli kontroverzného podnikateľa Mariana Kočnera, ani on vás nemá v láske. Čo ste mu urobili?

Neviem to pochopiť. Neviem, čo sa stalo. Nikdy som mu nenabúral žiadny obchod, žiadnym spôsobom som mu neskrížil cestu. Poznám ho tridsať rokov, ešte keď robil v Slovenskej televízii. Ale on potom išiel za svojím a nejakým spôsobom
života.

Nespájal vás ani biznis na Donovaloch?

Nie, nikdy som s ním nemal obchod, nikdy som s ním nepodnikal, nemali sme žiadny konflikt. Nič. Ani sme si nenabúrali autá. Lenže on sa jednoducho jedného dňa rozhodol, že mu asi nie som sympatický.

V obci Donovaly prevádzkujete lyžiarsky areál, pred pár rokmi sa tam vlastníkom pozemkov stal aj dnes už právoplatne odsúdený mafián Juraj Ondrejčák, alias Piťo. Práve k nemu mal blízko Marian Kočner. Čo sa na Donovaloch vtedy dialo?

Ondrejčák mi spôsobil obrovské problémy a postaral sa o to Marian Kočner. Spoločne ma vydierali, hoci oni tomu hovorili obchodný vzťah. Išlo o pozemky pod zjazdovkou, ku ktorým sa dostal Piťo. Chcel za ne odo mňa astronomické nájomné. Lenže to vraj nebolo vydieranie, veď mi nedržal pri hlave zbraň, všakáno. Bolo to vraj jeho právo, pretože to boli jeho pozemky.

Prekvapilo vás, čo všetko vyplávalo v súvislosti s Marianom Kočnerom po vražde novinára Jána Kuciaka na povrch?

Prekvapilo. Myslel som si, že až takých vecí nie je schopný. Vedel som, že má nejaké kontakty, ale že je to také obludné, ma veľmi prekvapilo.

Prejdime na politickú scénu a blížiace sa voľby. Jedným z hlavných bodov vášho programu je výstavba nájomných bytov. Prečo práve nájomné byty?

Dnes nám mladí ľudia utekajú, nevedia si na Slovensku zo­hnať bývanie. Ľudia sa neúmerne zadlžujú, sme najrýchlejšie zadlžujúcou sa krajinou v rámci Európskej únie. Mladí ľudia si založia rodinu, zadlžia sa na 30 rokov, príde nejaká choroba, nehoda, náhla strata zamestnania a celá rodina je rozvrátená, lebo nemá možnosť platiť 600-700-eurovú splátku za hypotéku. To najviac ľudí trápi. Preto odchádzajú mladí do zahraničia, lebo tam im dajú lepšie platy. Ja im tie platy nemôžem zvýšiť o 800 eur, no môžem im ušetriť peniaze tak, že nebudú platiť za byt 700-eurovú hypotéku či nájomné súkromníkovi, ale dáme im bývanie za 200 eur.

Kto by mal vyberať nájomníkov a ako by ste vedeli zaručiť, že sa byty nerozdajú vyvoleným?

Bol by normálne poradovník.

Platili by nejaké kritériá?

Samozrejme, o nájomný byt by nemohol žiadať dlžník štátu či človek, ktorý má exekúcie, lebo vtedy nie je schopný zaplatiť ani tých 200 eur.

Koľko takých bytov by sa podľa vás malo postaviť?

Na Slovensku chýba do 300-tisíc bytov, takže k tomuto číslu sa chceme priblížiť. Ale to sa všetko uvidí, keď sa bude stavať a záujem sa zastaví pri čísle 150-tisíc, tak sa projekt ukončí.

A kto by ich postavil? Na Slovensku máme množstvo príkladov, keď sa o najväčšie zlodejiny pričinili práve firmy, ktoré dostali štátne zákazky.

Výstavba nájomných bytov by bola ako PPP projekt, pričom by nebol na jednej strane štát a na druhej súkromník, ktorý zarobí. My chceme, aby druhá strana, teda partner štátu, bola opäť štátna firma. Tá bude fungovať a hospodáriť samostatne a nebude sa podieľať len na výstavbe bytov, ale napríklad aj diaľnic.

Naozaj si myslíte, že by to na Slovensku mohlo fungovať?

Nie že by mohlo, to je jediná možnosť, ako to urobiť, lebo keď to necháte na politikoch, tak to fungovať nikdy nebude.

Lenže to na politikoch aj tak bude, pretože oni to musia odsúhlasiť, oni musia nastaviť pravidlá, ktoré si po výmene vlády môžu prispôsobovať, oni to budú zrejme kontrolovať.

To musí urobiť jedna politická garnitúra, ktorá to odovzdá mimo štátu. Veď keď to funguje v Rakúsku, prečo by to nemohlo u nás? Zoberte si len diaľnice. Viete, koľko Slovensko vyberie na diaľničných poplatkoch? Tristo miliónov eur ročne. A viete, koľko dostane SkyToll? (správca mýtneho systému - pozn. red.) Stopäťdesiat miliónov! A teraz to porovnajme s Rakúšanmi, ktorí vyberú dve miliardy a firme Kapsch z toho dajú 300 miliónov. No tak si zoberte ten pomer!

Ale tú nevýhodnú zmluvu za Slovensko niekto podpísal.

Samozrejme! Môžeme sa poďakovať pánovi Vážnemu.

Problém asi je, že na Slovensku nenesie politik za svoje rozhodnutia žiadnu zodpovednosť.

Myslím si, že Smer je kleptokratická strana. A tam je aká zodpovednosť? Veď stranu založil oligarcha. Tak o čom sa tu budeme baviť. Je úplne jedno, či ju vedie Fico alebo Pellegrini, pokým pozadie strany je oligarchické.

ŠÉF HNUTIA SME RODINA Predvolbenú kampaň stavia na téme masívnej výstavby nájomných bytov.
ŠÉF HNUTIA SME RODINA Predvolbenú kampaň stavia na téme masívnej výstavby nájomných bytov.
Zdroj: MARTIN DOMOK

So Smerom teda zrejme spoluprácu úplne vylučujete.

Samozrejme.
Vadí vám, že za Smerom stoja oligarchovia, na deviatom mieste kandidátky Sme rodina je však Štefan Holý, ktorý niekoľko rokov pôsobil vo firme blízkej Vladimírovi Poórovi, trnavskému veľkopodnikateľovi spájanému so Smerom.

Pán Holý je právnik, ktorého právnu kanceláriu si môžete najať na krízový manažment.

Pán Holý pôsobil konkrétne v poltárskych sklárňach, ktorým štát v minulosti odklepol pomerne štedrú dotáciu. Podnik ju napokon nedostal, lebo situáciu nezvládol. Pán Holý je odborník. Najali si jeho firmu, ktorá má niečo riešiť, konkrétne právny servis.

Na desiatom mieste vašej kandidátky je aj bývalý smerák Martin Borguľa.

Áno. A čo s ním?

Za prvej Ficovej vlády bolo meno pána Borguľu spájané s niekoľkými závažnými kauzami, napríklad s upratovacím tendrom v rezorte obrany takmer za štyri miliardy korún, pre ktorý musel odstúpiť minister Kašický. To vám nevadí?

Môžem vás poprosiť? Zavolajte pánovi Borguľovi, nech vám to všetko vysvetlí.

Ja sa pýtam vás ako predsedu hnutia, ktoré tohto človeka ponúka voličom. Čím vás pán Borguľa presvedčil, že je dnes iný, ako keď bol súčasťou strany Smer?

Nebudem tu obhajovať veci, o ktorých nič neviem.

Tak inak. Prečo by mali ľudia dôverovať človeku, ako je Martin Borguľa?

Neviete, čo je za tými vecami. Zavolajte pánovi Borguľovi, verím, že príde a osobne vám to všetko vysvetlí. To myslím vážne. Martin Borguľa nemá žiadne trestné stíhanie, ni­kdy nič neporušil, je to veľmi šikovný človek. My sme ho najali ako šéfa volebnej kampane a naozaj nám pomohol. Je to veľmi životaschopný a rýchlo chápajúci človek, ktorý môže strane  pomôcť.

Zo spolupráce ste okrem Smeru vylúčili ĽSNS, teda minimálne dovtedy, kým jej predstavitelia nezmenia názor na holokaust. Ako si to predstavujete?

Nie, takto som to nepovedal. Povedal som, že s nimi nepôjdem, kým si v tých svojich hlavách neurobia poriadok, lebo v nich majú strašný hokej. Na jednej strane neuznávajú SNP, ani raz neprišli vzdať hold oslobodeniu, kde sme všetci vzdali vďaku Červenej armáde, ktorá nám pomohla. Uznávajú fašistický slovenský štát, na druhej strane velebia Putina a Rusov, ktorí však už vyhlásili, že s kotlebovcami nechcú mať nič spoločné. Čiže kým si ĽSNS ten hokej, aj okolo holokaustu, neuprace, je pre nás neprijateľné.

S ktorými stranami si, naopak, spoluprácu predstaviť viete?

S tými, ktoré budú súhlasiť s našimi podmienkami a návrhmi, inak s nimi vládnuť nebudeme.

„Naše podmienky a návrhy“, to je trochu široký pojem. Ktoré konkrétne máte na mysli?

Je dôležité uvedomiť si, že to nie sú podmienky Sme rodina ani podmienky Borisa Kollára, ale väčšiny z tých päť miliónov ľudí, ktorí tu žijú. Po prvé, nebudú sa otvárať kultúrno-etické otázky, lebo to polarizuje spoločnosť, nebudeme podporovať registrované partnerstvá, LGBT a adopcie detí homosexuálnymi pármi ani žiadne prijímanie migrantov. Po druhé, nebudeme rušiť sociálne opatrenia predchádzajúcej vlády, ktoré boli doteraz prijaté, aj keď nám je jasné, že to boli len odrobinky. Bolo to však jediné, čo ľudia za desiatky rokov dostali. Hovoríme o vlakoch či obedoch zadarmo. Treťou oblasťou sú hlavné body nášho ekonomického programu - masívna výstavba štátnych nájomných bytov, zrušenie doplatkov za lieky v prvom kole pre matky s deťmi do 6 rokov, dôchodcov a zdravotne ťažko postihnutých, v druhom kole pre všetky deti a v treťom kole pre všetkých ľudí a exekučná amnestia.

Máte predstavu, odkiaľ na to zobrať prostriedky? Napríklad len na tie lieky.

Čo sa týka poplatkov za lieky, ročne to urobí 50 až 60 miliónov eur. Nedávno sme si však mohli pozrieť milé video z kancelárie bývalého generálneho prokurátora, na ktorom spolu trkotali pán Trnka s pánom Počiatkom, ako okradli ľudí cez emisie či cez Lemikon o vyše sto miliónov eur. Veď to by pokrylo doplatky za lieky na dva roky. Veď to sú prasatá! Rozumiete mi?! Toto robia národu!

Vaša červená čiara, čo sa týka povolebnej spolupráce... Čo nie ste ochotný podporiť?

Mne je jasné, že im, teda dnešnej opozícii, nevoniame, ba že im tak trošku smrdkáme.

Prečo si to myslíte?

No lebo to viem. Rovnaký vzťah mám ja k nim, mne tiež trošku smrdkajú. To znamená, že je to veľmi vyvážený vzťah. Keď nás nebudú potrebovať, urobia si to sami. Keď nás budú potrebovať, tak za mnou asi prídu, ak sa nedohovoria rovno so Smerom, lebo už aj také reči sa šíria. V prípade, že nás budú potrebovať, dáme si podmienky, ktoré som už spomenul.

Okrem iného ste uviedli, že chcete zachovať vlaky zadarmo, viezli ste ste sa niekedy po Slovensku týmto prostriedkom?

Neriešte to. Neriešte, či som sa viezol.

Vlaky zadarmo je jedna vec, kultúra cestovania nimi druhá.

Viem, o čom hovoríte. Viem, že sú špinavé, horia nám, prší a sneží do nich. To všetko viem. Železnice sú poddimenzované, ale ani tak nedovolím, aby sa vlaky zadarmo rušili. Drobné sociálne výhody, ktoré ľudia dostali, jednoducho zrušiť nedovolím.

O ktoré rezorty by ste mali záujem?

Prioritný a eminentný záujem budeme mať o ministerstvo dopravy, lebo pod ním máme výstavbu nájomných bytov a diaľnic či železníc, ale aj cestovný ruch. Nuž a potom sa môžeme baviť o rezorte sociálnych vecí či pôdohospodárstva. Ale či budeme mať nárok na jedno, dve alebo tri ministerstvá, to, samozrejme, ešte uvidíme. Povedia to voliči.

Ani jeden silový rezort vás neoslovil?

To bude až na konci, keď si strany rozdelia ostatné ministerstvá. Potom zostane rezort vnútra, obrany, SIS. Samozrejme, potom budeme mať aj my záujem o jeden silový rezort a či to bude obrana alebo vnútro, je úplne jedno.

Aký máte vzťah ku kultúrnym pamiatkam?

Prečo sa pýtate?

Kvôli kaštieľu v obci Hubice, ktorý patrí vašej firme a je v žalostnom stave.

Ja vzťah k pamiatkam mám, ale mám aj vzťah k hodnotám, ktoré musím zachovať pre svoje deti. To znamená, že v Hubiciach mám veľký problém s tým, že nemám pozemky. Neviem sa k tomu kaštieľu dostať.

Prečo ste kupovali kaštieľ bez pozemkov?

Lebo som ten kaštieľ chcel, tak som ho kúpil. Mal som iba kaštieľ a pozemok pod ním, ale iba ten. Ja sa dnes k tomu kaštieľu neviem dostať a pätnásť rokov bojujem o to, aby som pozemky okolo získal. Robím pre to maximum. Rokoval som s pozemkovým fondom, potom s obvodným a okresným úradom, kde som vyhral tender a už som mohol tie pozemky získať,  ale stopli to.