Šéf strany Smer-SD Robert Fico predpovedá, že voľby do parlamentu sa uskutočnia už v roku 2023 a nie až o dva roky, po skončení riadneho volebného obdobia. Za najlepšiu alternatívu pre Slovensko považuje spoluprácu so stranou Petra Pellegriniho. Spory z minulosti podľa neho hodil za hlavu a s predsedom Hlasu majú normálnu politickú komunikáciu. O referende aj výhradách voči prezidentke sa so šéfom Smeru rozprával v on­line diskusnej relácii nášho týždenníka Karty na stôl jej moderátor NORO DOLINSKÝ. Celý rozhovor si môžete pozrieť na internetovej stránke nášho týždenníka www.plus7dni.sk a aj na Facebooku/@plus7dni.

Nedávno to boli tri roky od inaugurácie Zuzany Čaputovej. Smer o pani prezidentke pritom nehovorí v dobrom. Už teraz ste v súvislosti s referendom povedali, že Zuzana Čaputová sa ho pokúsi opäť zmariť. V čom tkvie vaša vzájomná animozita?

To nie je žiadna animozita. My len vecne tvrdíme, na čo máme veľa dôkazov, že pani prezidentka nezastupuje záujmy Slovenskej republiky, ale dáva prednosť cudzím záujmom. A máme právo, keďže my sme pani prezidentku nevolili a mali sme vlastného kandidáta, povedať pani prezidentke, aký máme na ňu názor. Je to podobný prípad ako pán Andrej Kiska. Niekto tu vybral kandidáta a urobil ho prezidentom, pretože ak porovnávame kvality pani Čaputovej s naším kandidátom Marošom Šefčovičom, tak niet čo porovnávať.

Jej víťazstvo bola vôľa ľudí.

Rešpektujeme pani prezidentku, ale rovnako tvrdíme, že máme právo pri jej chybách, ktoré pravidelne robí, to pripomínať slovenskej verejnosti.

Z vášho pohľadu, aká bola najväčšia chyba zo strany pani prezidentky?

Zmarenie referenda. Teraz sa rozbieha druhá petičná akcia, veľmi dôležitá. A určite už teraz radia pani prezidentke, ako to znovu dať na Ústavný súd. Ale v tomto prípade sme úplne presvedčení, že otázky sú totálne ústavné.

Čiže, keď pani prezidentka hovorí, a komunikuje to pravidelne, že je prezidentkou všetkých občanov našej republiky, neveríte tomu?

Neverím, pretože ak sa pozrieme na praktické kroky pani prezidentky, tak ju môžeme vecne považovať za súčasť vládnej koalície.

Určite nie je tajomstvo, že všetci zlomili palicu nad pánom Matovičom. A dnes si všetci myslia, že vyrobia z pána Hegera lídra.
Robert Fico

V súvislosti s prezidentským úradom sa už dlhšie obdobie špekuluje, že by ste mohli kandidovať aj vy. Uvažujete o tom?

(Smiech.) V súvislosti s mojou osobou sa už toľko toho porozprávalo, pretože som dnes, hoci sa na to necítim, najdlhšie slúžiacim aktívnym politikom. Prvýkrát som bol zvolený v júni 1992. Moja priorita je nastavená úplne presne a to, aby Smer-SD šiel do riadnych alebo predčasných volieb, o ktoré sa usilujeme ako silná opozičná strana. Sme jedným z favoritov parlamentných volieb. Mojou úplnou prioritou v tomto okamihu je vyhrať parlamentné voľby.

Chcete zostavovať prípadnú novú vládu? Máte ambíciu byť premiérom?

Nebudeme tu nikoho klamať, pretože ak nemáte v politike ambície, nemáte tam čo robiť. Legitímne ambície patria do politiky. Nielenže som najdlhšie v politike, ale stále som aj najdlhšie slúžiaci premiér v histórii Slovenska. Nad touto otázkou sa v tomto okamihu nechcem vôbec pozastavovať, ale jedno je isté. Ako líder strany chcem ísť do parlamentných volieb. Bol by som rád, keby Smer-SD voľby vyhral a rád by som bol pri zostavovaní ďalšej vlády. V akej pozícii, to sme ešte veľmi ďaleko.

Hovoríte o osobných ambíciách a boli ste trojnásobným premiérom. Nepáčilo by sa vám byť ním aj štvrtýkrát?

Neviem to v tejto chvíli posúdiť, pretože v určitom okamihu bola tá únava enormná. Bol som už aj na odchode, no môj návrat do politiky zariadil Peter Pellegrini, čo som musel rešpektovať. Opäť som vo vynikajúcej kondícii, preto sa teším na súboj, ktorý bude v nasledujúcich parlamentných voľbách. Ale čo bude ďalej, uvidíme.

Samozrejme, ešte nevieme, aký bude vývoj predvolebných preferencií, no bude to super volebný rok, keďže nás čakajú aj prezidentské voľby.

Urobíme všetko pre to, aby boli voľby skôr, pretože ak by bolo referendum 29. októbra, čo chceme, tak je tam jednoduchá otázka. Pýtam sa ľudí, či súhlasia s tým, aby vláda bezodkladne podala demisiu. V praxi to znamená, že vláda je viazaná výsledkom referenda a musí odstúpiť. A za danej politickej situácie ako skúsený politický redaktor viete, že zostavenie novej vlády je prakticky nemožné a budeme musieť pristúpiť k predčasným parlamentným voľbám. Preto sa domnievam, že voľby budú skôr a nebude super volebný rok. Domnievam sa, že sú splnené všetky predpoklady na to, aby parlamentné voľby boli už v roku 2023. Od toho sa potom budú odvíjať moje ďalšie predstavy.

Vrátim sa ku koaličnému potenciálu strany Smer-SD. Súčasné vládne strany vás vylučujú zo spolupráce v prípade, že by boli voľby. Začali ste koketovať s hnutím Republika. Je to správna cesta?

Nie, nie. Som príliš skúsený, aby som teraz nabehol na nejakú hru. Aké všelijaké vyjadrenia mal napríklad pán Béla Bugár v roku 2016? Aj pán Andrej Danko mal veľmi tvrdé vyjadrenia na našu adresu. A potom prišli voľby a zostavili sme koalíciu, ktorá v slovenskej histórii nemala obdobu, lebo boli v jednej koalícii Slovenská národná strana a Most-HÍD. Nemám rád všelijaké vylučovania. Nerobím to a ani to robiť nebudem. Pýtam sa, mňa má vyrušovať, že ma nejaký poloblázon, ktorý ukradol titul, vylučuje zo spolupráce? Alebo ma má vyrušovať, že ma vylučuje zo spolupráce pani Veronika Remišová? Toto ma naozaj nevyrušuje.

Pýtal som sa na pána Uhríka a hnutie Republika, pretože títo poslanci vychádzajú zo strany Mariana Kotlebu. Je to skôr extrémisticky ladená strana a aj teraz ste spoločne rokovali o referende. Je to budúca cesta pre Smer-SD? Pochopia to vaši voliči?

Odmietam rôzne prepájania tohto typu, pretože pred niekoľkými dňami prešiel v parlamente jeden dôležitý zákon z dielne vládnej koalície s podporou pánov poslancov od pána Kotlebu. Nevyčítam to ani Kotlebovým poslancom, ani pánovi Tarabovi. Táto diskusia je za nami. Každý, kto prekročí päťpercentnú hranicu v nasledujúcich parlamentných voľbách, má právo si sadnúť za rokovací stôl a pokúsiť sa o zostavenie novej vlády. Smer nikdy nevylučoval a nebude vylučovať, ale zopakujem tri veci. Smer je jasne proeurópska strana, teda ak by nám partner v koalícii chcel hovoriť, že poďme von z Európskej únie, povieme, že nemáme o takúto spoluprácu záujem. Ďalšia vec, Smer je jasne strana protifašistická. Ak by niekto prišiel a povedal, že holokaust neexistoval, tak povieme, že nemáme záujem.

Tak prečo ste rokovali o referende s hnutím Republika? Vieme, že pán Mazurek sa dopustil úmyselného prečinu hanobenia národa a bol odsúdený.

Nezostavujeme žiadnu koalíciu. Rokovali sme o podpore petičnej akcie, o nazbieraní 350-tisíc podpisov. A tretia vec, aby som to dokončil, Smer-SD je strana silne sociálne orientovaná. Ak by nám partner povedal, že poďme zrušiť Zákonník práce, čo trochu preháňam, tak povieme ďakujem, nemáme záujem. Máme tri jasné limity, ktoré nám určujú, s kým môžeme a s kým nie. Ale som príliš skúsený na to, aby som teraz niekoho vylučoval. A je mi trápne a smiešne, keď ma nejaký poloblázon vylučuje zo spolupráce.

Všetky vami uvedené atribúty spĺňa strana Hlas-SD Petra Pellegriniho. Budete po voľbách spojenci?

Povedal som to niekoľkokrát a zopakujem to. Niet lepšej alternatívy pre Slovensko, ako je spolupráca Smeru a Hlasu. Usilujeme sa o to. Sú jasné politické pokyny, pokiaľ ide o regionálne voľby. Tam, kde je možné, komunikujeme. Hlas aj podporil referendum. Dokonca si myslím, že ak budeme mať vzájomne rozum, tak táto dvojička môže urobiť výsledok na úrovni 35 až 40 percent.

Ako starý Smer v roku 2012, keď dosiahol výsledok 44 percent?

Áno. Netvrdím, že 44 percent, ale myslím si, že ak bude pokračovať to, čo sa dnes deje voči ľuďom, tá sociálna genocída, je vysoký predpoklad, že Smer a Hlas môžu urobiť dohromady taký výsledok, že nebude treba tretieho partnera na zostavenie vlády.

Vaše pošramotené vzťahy s Petrom Pellegrinim sú teda už vyjasnené? V médiách padali v minulosti rôzne vyjadrenia o zradcoch a podobne.

Keď niekto odíde za tých podmienok, za akých odišiel zo strany Peter Pellegrini, to vyvolá nejaké reakcie. Naša spolupráca v politike v parlamente je však úplne štandardná. Sme dve strany, hoci my sme viac ľavicovo orientovaní, ako je strana Hlas-SD. Toto považujem za najlepšiu alternatívu a nenechám sa vyrušiť žiadnym podpichovaním, ktoré často príde aj zo strany Hlasu. Treba zachovať pokoj a rozvahu.

Prejdime k spomínanému referendu. Máte už nazbierané podpisy? A koľko?

Dám vám príklad. Bolo jedno kultúrne podujatie na východnom Slovensku, kde sme doslova asi za dve hodiny vyzbierali sedemsto podpisov, aby ste poznali tú dynamiku. Dávajú to dohromady okresné organizácie a možno niečo budeme vedieť o dva týždne. Ale je pravda, že som sa stretol nedávno s predstaviteľmi odborov, budeme ešte rokovať s Jednotou dôchodcov Slovenska. Zatiaľ podporu referendu vyjadril Hlas-SD, SNS a strana Republika a predpokladám, že aj ďalšie politické strany sa budú postupne pridávať. Ľudia nám hovoria - robte niečo viac ako protesty. Že prídeme na protest, hodinu si tam pokričíme a nič nevyriešime. Tak potom jediné riešenie je dať ľuďom do rúk najvyššiu formu priamej demo­kracie, a to je referendum. Ľudia musia o tom rozhodnúť.

Referendové otázky sú podľa ústavného právnika Vincenta Bujňáka z Univerzity Komenského sporné. Podľa neho je prvá otázka v kolízii s minuloročným nálezom Ústavného súdu. To je otázka, kde sa pýtate, či má Eduard Heger podať demisiu. Spýtam sa tak ľudsky, ako chcete donútiť Eduarda Hegera, aby podal demisiu?

Ak budeme vôbec otvárať tento typ diskusie, tak definitívne likvidujeme akékoľvek zostatky právneho štátu. Nález Ústavného súdu, na ktorý ste teraz odkázali, presne napísal jednu citáciu, a to, že podľa Ústavného súdu platný výsledok referenda je priamo právne záväzný a má silu ústavného zákona. Takže teraz otázka znie, súhlasíte s tým, aby vláda bezodkladne podala demisiu? Ak by ľudia v platnom referende povedali v dostatočnom počte, že sú za to, aby vláda bezodkladne podala demisiu, má to silu ústavného zákona. Tak prečo mi kladiete otázku typu, čo sa stane, keď to vláda nebude rešpektovať? Načo je potom referendum? To je to isté, akoby sme dnes povedali, že v prípade odvolávania Sulíka to dopadne tak, že mu bude vyslovená nedôvera a Sulík povie, ja neodídem z úradu. Tak to nefunguje. Pri referende nie sú sankčné mechanizmy. Ústava ich nepozná. V tomto prípade by vláda porušovala ústavný zákon a vôľu ľudí. Tu sa nemáme o čom baviť. Vláda musí podať demisiu.

Ak by aj vláda podala demisiu, nikde sa v tej otázke nepíše, že by pani prezidentka mala poveriť niekoho z opozície zostavením vlády. Čo keby poverila niekoho z OĽaNO a ten by zostavil novú vládu? Podľa prvej otázky referenda by to asi bolo možné.

V prípade, že by vláda musela odísť, lebo ona musí padnúť, mohol by vzniknúť nejaký pokus na zostavenie novej vlády. Ale uvedomte si ešte raz, pri súčasnom nastavení vzťahov vo vládnej koalícii, ktoré sú katastrofálne, je to prakticky nemožné. Demisie, ktoré boli vyvolané atmosférou vo vládnej koalícii, vždy viedli k tomu, že do­šlo k predčasným parlamentným voľbám. Spomeňte si rok na 1994, keď bol odvolaný Vladimír Mečiar, potom rok 2012. Vždy to viedlo k predčasným parlamentným voľbám. A preto sme dali druhú otázku, o ktorej Ústavný súd SR jasne povedal, že nemôžete na Slovensku zorganizovať predčasné parlamentné voľby dovtedy, kým to nemáte priamo zakotvené v ústave. Tak sa ľudí pýtame, či sú za to, aby bolo možné vykonať predčasné parlamentné voľby na základe referenda alebo, a to je to nóvum, uznesenia národnej rady, na ktoré bude treba sedemdesiatšesť hlasov. My ponúkame riešenie. Ak dôjde ku kríze po páde vlády, máme v parlamente možnosť vyvolať parlamentné voľby nie deväťdesiatimi, ale sedemdesiatimi šiestimi hlasmi, čo je veľmi realistické. Takže na tejto otázke nie je nič protiústavné.

Ale v rokoch 1994 a 2012 to bol iný právny stav. Vtedy sa vláda de facto povalila sama, pretože stratila väčšinu v parlamente, ale teraz to tak nebude. Ani v prípade, že ľudia odpovedia a referendum bude platné. Koalícia ako taká zostane stále funkčná.

Koalícia má nejaký počet hlasov, ktorý dnes nevieme presne určiť. Veľmi silno argumentujeme tým, že by ľudia požiadali vládu, aby podala demisiu, čo musí vláda urobiť, lebo je to priamo záväzné, je to sila ústavného zákona. Vládna koalícia nebude schopná zostaviť novú vládnu koalíciu a pôjdeme do predčasných volieb. Na to, aby sme do predčasných volieb mohli ísť, je tu tá druhá otázka. To je náš postoj. Je to legitímne, je to čisté. No ja nemôžem zabrániť pani prezidentke, aby sa obrátila na Ústavný súd, môže to urobiť. Ale my sme sa tiež radili s bývalými ústavnými právnikmi, s bývalými sudcami Ústavného súdu. Toto je náš postoj. Ešte jednu poznámku, k tým 600-tisíc podpisom, ktoré boli zmarené. Do petičnej akcie minulý rok sme dali tú istú otázku, o ktorej boli predtým dve referendá. A zrazu sa teraz pani prezidentka poradila so sudcami na Ústavnom súde a tí rozmýšľali, ako to celé zmariť. A atmosféra je teraz taká, že referendum by bolo bývalo úspešné. Napríklad teraz budeme žiadať pani prezidentku, aby nám vrátila tie petičné hárky, pokiaľ ide o skrátenie volebného obdobia. Neviem, ako sa k tomu postaví. Takže musíme rátať so všetkými variantmi, preto sa oblúkom vrátim na začiatok rozhovoru, kde ste sa ma pýtali na názor na pani prezidentku. My pani prezidentku považujeme za súčasť vládnej koalície a vieme, že urobí všetko pre to, lebo má jasné pokyny, aby táto vládna koalícia ako-tak vydržala. Veď to určite nie je tajomstvo, že všetci zlomili palicu nad pánom Matovičom. A dnes si všetci myslia, že vyrobia z pána Hegera lídra. Slovensko potrebuje upokojenie, silné politické líderstvo a silný sociálny dialóg. A ani jednu z týchto troch vecí nevie pán Eduard Heger zabezpečiť.

Tá ropa nás zlikviduje. Pripravte sa na to, že nebude dostatok ropných produktov na jeseň v celej Európe.
Robert Fico

Posuňme sa ďalej. Štatistický úrad zverejnil infláciu za máj a je to najvyššia hodnota za posledných 22 rokov, 12,6 percenta. Strana Smer prišla s návrhom 1 500 eur do každej rodiny. Koľko by to stálo náš rozpočet a môžeme si to vôbec dovoliť?

Dve miliardy a môžeme. Predovšetkým opakovane ponúkame vládnej koalícii, že v skrátenom konaní Smer-SD zahlasuje za bankový odvod. Mimoriadny bankový odvod, ktorý sme my už zaviedli a ktorý fungoval, môže priniesť ročne 320 miliónov eur, na pol roka asi 160 až 170 miliónov eur.

No musíme povedať, že nemáte hlasy. Jedine, čo som sa rozprával s Borisom Kollárom, ten mi povedal, že by vám to odhlasoval.

Ale veď my sme v opozícii, my nemáme zodpovednosť.

Rátate s peniazmi, ale reálne ich nezískate, keďže vieme, že OĽaNO sa stavia proti bankového odvodu.

Ale vy sa ma pýtate, čo by sme my urobili.

Prišli ste s návrhom, tak sa pýtam, odkiaľ chcete na to vziať peniaze.

Povieme, že by sme dali 1 500 eur rodinám a vy sa ma pýtate, či mám na to peniaze? My sme v opozícii a navrhujeme, kde peniaze zobrať. A viem, kde sú. Po prvé, nerozumieme tomu, prečo peniaze hľadajú v mestách a obciach, pretože výrazne poškodzujú rozpočty miest a obcí. Pretože daň z príjmu fyzických osôb, pokiaľ ide o daňový bonus pre dieťa, všetko ide na úkor miest a obcí. Prečo nejdú do bánk? Banky majú rekordne vysoké zisky. Prvý krok, ktorý by sme urobili, že by sme použili osvedčený mechanizmus, ktorý tu je, teda návrat k bankám. Druhá vec. V roku 2022 je reálny odhad, ktorý robia príslušné inštitúcie, že sa vyberie na daniach o 2,5 miliardy eur viac ako vlani. Pretože je obrovské zdražovanie, ľudia viac platia za DPH a ďalšie veci. Prečo nevrátime peniaze naspäť ľuďom, ktorí by ich vrátili naspäť do spotreby? A je dôležité, aby spotreba ťahala hospodársky rast. Na to sú peniaze, ale oni to nechcú urobiť.

Pýtal som sa preto, odkiaľ by ste vzali na to peniaze, či to nie je len politický marketing. Opozičná strana sa teraz môže postaviť kedykoľvek na tlačovku a hovoriť, že dajme aj tritisíc eur do každej domácnosti.

Ale my sme predsa reálne zavádzali veci. Azda to nie je prvýkrát, čo teraz otváram mimoriadny bankový odvod.

Vravím, že je nereálny pri tejto súčasnej vláde.

No to hovorte im, nie nám. Konštatujem, že ponúkame veci, ktoré normálne fungovali a my sme tieto veci aj mali. Viete, teraz sa rozprávame o nejakom prorodinnom balíčku a nechceme verejnosti povedať veľmi jasne, že pani prezidentka vetovala pomoc v roku 2023 a teraz je len prvý polrok 2022. To, čo chcú dať rodinám, rodinám len s deťmi, keď­že nikto iný peniaze nedostane, nič nepokryje. Ani zrušené školské obedy, ktoré sme mali zadarmo. Ak dnes rodina platí 37 až 40 eur za jedno dieťa na obed a má ich dve, tak je to 80 eur do mesiaca. Čiže len pripomíname, že to, čo navrhli, absolútne nikomu nepomáha a majú dosť peňazí, aby mohli ísť podstatne ďalej. Ale neprenášajte na opozičnú stranu zodpovednosť. Len vravím, čo by sme urobili.

Neprenášam na vás zodpovednosť, ale boli ste 12 rokov pri moci a momentálne je rozpočet predsa len iný a je iná aj situácia. Mali ste vlaky zadarmo, obedy zadarmo, no vtedy boli dobré ekonomické časy.

To nie je pravda.

Bol predsa najvyšší ekonomický rast Slovenska.

Ale sa pre to aj niečo robilo. Vláda bola mimoriadne aktívna. Všimnite si, čo je obsahom politiky tejto vlády. Pravidelné hádky na tlačových konferenciách. Takisto sme prežili obrovskú krízu v roku 2009. Bol to iný typ finančnej krízy, akú vidíme teraz. Ale my reálne vidíme, že vláda má zdroje. O akej kríze to hovoríme, keď nám nestúpa nezamestnanosť? O akej kríze to hovoríme, keď zisťujeme, že na výbere na daniach budeme mať o 2,5 miliardy viacej. O akej kríze to hovoríme, keď fabriky fungujú a všetko ide.

A ako to čítate vy? Kde sú peniaze, keď ich vláda podľa vás má? Kde ich drží?

Sú to príjmy z daní, ktoré sú naplánované do roku 2022. Myslím si, že nechcú verejnosti nič dať a na konci sa budú tváriť, že idú konsolidovať verejné financie. Ale z konsolidácie verejných financií sa človek ešte nikdy nenajedol. A teraz to máme na dennej báze. Ľudia nám posielajú faktúry. Viete, čo to je pre dôchodcu, ktorý dostane list, že má 500 eur nedoplatok za plyn? Čo to je pre dôchodcu, keď mu zvýšia pravidelnú mesačnú platbu za plyn zo 150 eur na 240 eur? To je jeho koniec.

Rozumiem tomu, viaceré rodiny s tým zápasia.

Preto hovoríme, pokiaľ tu nebude silný sociálny dialóg, ktorý tu vôbec nie je. Pokiaľ tu nebude líderstvo a upokojenie situácie. Pokiaľ si premiér nesadne so zamestnávateľmi, zamestnancami, s odbormi, mestami, obcami, lebo tam sa musia prijímať rozhodnutia, nič sa nezmení.

A nijako inak sa nedá zlepšiť sociálna situácia? Len predčasnými voľbami?

Áno. Nie sú žiadne páky, lebo evidentne nechcú nikomu nič dať. Veď to je partia ľudí, ktorá nevie, čo má robiť, nehovoriac o tom, aké hlúposti schvaľujú v Bruseli a na čo všetko sa dajú nahovoriť. Tá ropa nás zlikviduje. Pripravte sa na to, že nebude dostatok ropných produktov na jeseň v celej Európe.

Ešte sa vrátim k tým 1 500 eurám do každej domácnosti. Aj do vašej? Potrebujete ich?

Môžeme predsa veľmi jednoducho povedať, ak niekto zarába viac ako dvetisíc, tritisíc eur mesačne, tak to je v poriadku. Koľko je však domácností, kde jeden rodič zarába tritisíc a druhý tiež tritisíc eur? Jedno percento? Dve percentá?

Možno by bolo efektívnejšie peniaze prerozdeliť tým chudobnejším.

Tak to urobme. Nemám s tým problém. Súhlasím s tým, ale máme tu 99 percent ľudí, ktorí to potrebujú. Rodiny bez detí, rodiny s dospelými deťmi, dôchodcovia, individuálne žijúce osoby nedostali nič. A tí, ktorí žijú s deťmi, dostanú v roku 2022, ako my hovoríme, z koláča dieru a z opice riť. Nič. Štyri eurá zvýšenie rodinného prídavku, jednorazových 75 eur, aj pokiaľ ide o rodinný prídavok a zvýšenie daňového bonusu priemerne o 21 eur. Ani len tie zrušené školské obedy, ktoré boli také úspešné, to nedokáže kompenzovať.