V parlamentných laviciach sedí nepretržite od roku 1990 a patrí medzi služobne najstarších poslancov. Dnešnú atmosféru v Národnej rade s bitkami, urážkami a alkoholom považuje za najhoršiu, akú si pamätá.

Na vine je podľa neho arogancia neobyčajne veľkého klubu Smeru a drzosť marketingových politikov nového typu, ktorých do parlamentu priviedli Obyčajní ľudia.

Priznáva, že v parlamente sa pije bez ohľadu na stranícke tričko, ale odmieta, že by poslanci boli vyslovene opití a bolo by treba situáciu riešiť. BÉLA BUGÁR (55) je poslanec a predseda strany Most-Híd. Zhovárala sa s ním EVA MIHOČKOVÁ.

Pred pár dňami ste vyhlásili, že situácia v Národnej rade je horšia ako za Mečiara. To ste mysleli vážne?

Áno. Nemám na mysli priamo skutky, ktoré by som porovnával s obdobím mečiarizmu, ale skôr atmosféru a to, ako sa poslanci správajú. Všetci si ešte pamätáme legendárnych poslancov za HZDS, akým bol napríklad Ján Cuper, ktorý často urážal kolegov a vykrikoval všeličo na Maďarov, alebo incident medzi Petrom Bacom, ktorý mal dať facku Ľubomírovi Andrássymu niekde v parlamentom bufete.

Ale to boli skôr ojedinelé incidenty. Nefungovalo to ako dnes, keď vzájomné urážky a už aj fyzické inzultácie sú pomaly na dennom poriadku.

Skutočne to bolo iné, keď si spomeniete na incidenty Jána Slotu alebo Anny Belousovovej?

To bolo pár výnimiek a nedialo sa to priamo v rokovacej sále. Igor Matovič sa sám priznal, že si dal s Richardom Sulíkom víno a potom spal niekde na schodoch. Veď to nie je normálne, takéto veci v parlamente neboli bežné.

Čo sa zmenilo?

Na jednej strane je to obrovská presila Smeru a z toho plynúca arogancia moci. Majú pocit, že vládnu sami, nikoho nepotrebujú a môžu si všetko dovoliť.

Cítite z nich väčšiu aroganciu ako z mečiarovcov v deväťdesiatych rokoch?

Áno. Dostalo sa tam totiž veľa ľudí, ktorí predtým neboli vo vysokej politike a nevedia, ako sa správať. Mečiarovci predsa len mali poslancov, ktorí už niekde pôsobili. Minimálne zo začiatku ich opojenie mocou nebolo také veľké, ako je to dnes.

Akí sú to ľudia, ktorí zastupujú v parlamente Smer?

Nedá sa úplne zovšeobecňovať. Ale keďže ich je tak veľa, mnoho z nich nemá žiadnu skúsenosť s vysokou politikou a neuvedomujú si, že parlament je najvyšší zákonodarný orgán a nie krčma. Mnoho nových poslancov, a nielen v Smere, si myslí, že v pléne môžu kohokoľvek dourážať a hneď sú z nich mediálni hrdinovia.

Čo sa ešte v parlamente zmenilo, okrem neobyčajne veľkého klubu jednej strany?

Nastal trend, ktorý funguje aj v iných európskych krajinách - do parlamentu sa dostali politici nového typu, ktorí robia hlavne marketingovú politiku, aby upútali pozornosť. Možno som už starý, ale skutočne by mi nikdy nenapadlo vysypať kolegovi poslancovi v pléne na hlavu injekčné striekačky (Igor Matovič, OĽaNO, na Martina Poliačika, SaS - pozn. redakcie) len preto, lebo sa mi nepáči, čo povedal o drogách.

Ani ja nie som zástancom uvoľňovania politiky v súvislosti s narkotikami, ale určite to nebudem dávať najavo takýmto drzým spôsobom. Taktiež rozdávanie banánov ako symbol antigorilieho protestu, čo robil v minulom období tiež Igor Matovič. Jediným cieľom týchto výstrelkov je upútať pozornosť a dostať sa na titulky za každú cenu.

Aké to má následky na politiku?

Veľmi neblahé, pretože potom nekomunikujeme skutočne dôležité témy, ale iba hlúpe škandály. Napríklad teraz ma veľmi mrzelo, že v súvislosti s odvolávaním premiéra sa v médiách nehovorilo o podstate, teda o škandalóznych machináciách v SPP, ale o bitke a alkohole v parlamente.

Nikto nepísal, že SPP má ročný zisk asi štyristopäťdesiat miliónov eur a v akcionárskej zmluve sa píše, že po tri roky si rozdelia na dividendách osemsto miliónov eur ročne a ďalšie dva roky po šesťsto miliónov. To znamená, že chcú z podniku vyťahovať viac, ako dokáže zarobiť, čo môže priviesť celé SPP na kolená.

Nevyťahovali sa takéto mimoriadne dividendy zo štátnych podnikov aj za vašich vlád?

Ale nie takto! Určite sme to nerobili tak, aby sme zadlžili podnik a dostali ho tak na pokraj krachu. A už vôbec sme neumožnili nejakému investorovi, aby si cez dividendy za pár rokov zobral späť všetko, čo za svoj podiel štátu zaplatil.

Myslíte si, že SPP môže pri takejto politike padnúť?

Nikto dnes nevie povedať, čo bude o päť rokov, ako sa bude vyvíjať cena plynu. Nevedeli sme to ani v roku 2008, keď sa podpisovala zmluva s Gazpromom, ktorá sa dnes ukazuje ako mimoriadne nevýhodná.

Keď kritizujete poslancov za Obyčajných ľudí, budete reagovať na výzvu premiéra Fica, aby sa KDH, SDKÚ a Most-Híd dištancovali od samozvancov a bláznov v netypických politických stranách, ako ich nazval?

To zasa nie. Do parlamentu ich zvolili ľudia a to treba rešpektovať. Vždy sa budem dištancovať od ich výstrelkov a výrokov, ako aktuálne vyhlásil poslanec Kuffa, že homosexuáli by si radšej mali uviazať kameň na krk a skočiť do vody. Ale aj jeho zvolili občania tejto krajiny a od tých sa dištancovať nebudem.

Rovnako odmietam vykrikovanie pani poslankyne Mezenskej a úvahy aktivistu Rudolfa Vaského, ktorý mi v parlamente hovoril, že musíme urobiť revolúciu, v ktorej potečie po uliciach krv. To sú nebezpečné šialenstvá, od ktorých sa vždy budem dištancovať. V celej Európe sa už začal proces, že hoci aj ideovo odlišné, ale štandardné strany sa spájajú, aby takýchto nových politikov vytlačili zo scény.

Myslíte, že aj Most-Híd, KDH a SDKÚ by sa mali nejako spojiť s cieľom vytlačiť Obyčajných ľudí?

Pod tým spojením si netreba predstavovať nejakú fúziu. Treba však voličom ponúknuť jasnú alternatívu. Ale po páde Radičovej vlády a gorilích protestoch sa pravica, bohužiaľ, do takej miery ešte nevzchopila.

Obyčajní ľudia tvrdia, že prišli do parlamentu urobiť poriadok, ktorý tam chýba. Nie je to tak, že oni sú ešte plní elánu, zatiaľ čo tí starí poslanci už rezignovali a už sa ani nesnažia nič zmeniť?

Odmietam, že by sme sa nesnažili nič zmeniť. Len používame iné metódy. Aj my máme mladú krv v podobe nových politikov. Napríklad Arpáda Érséka, ktorý je v politike nový a reaguje na problémy úplne inak, pružne. Len pritom nemusí nikomu sypať striekačky na hlavu.

Súhlasíte s formou protestu, ktorý si osvojil Alojz Hlina, keď odmietal niekoľko hodín opustiť rečnícky pult v parlamente?

Ak rokovací poriadok hovorí, že ministri majú počas poslaneckých interpelácií sedieť v parlamente, tak je nezmysel obhajovať ich neprítomnosť tým, že veď oni tam niekde sú, len nie priamo v sále. Tak sa pýtam, kde inde by mali byť. Na toalete? V tomto prípade len Hlina reagoval na jasné porušovanie rokovacieho poriadku. Nie je to však ideálne riešenie a ani pán Hlina nemôže takto blokovať parlament.

Aj vy ste použili v parlamente vulgárne gesto, keď ste Hlinovi ukázali vztýčený prostredník. Nebolo to zbytočne vulgárne?

Nuž, človeku občas prasknú nervy, nemalo by sa to stávať, ale keď som už tretíkrát Hlinovi vysvetľoval, že jeho výhrady voči nášmu nominantovi v dozornej rade Fondu národného majetku sú založené na mylných informáciách, a on to stále odmietal pochopiť, tak som mu takto ručne ukázal, že svojho nominanta skrátka nestiahneme. Čo už, stalo sa, som temperamentný človek. Hlina sa mi neskôr ospravedlnil a ja jemu tiež. Ale celý ten incident sa neodohral v sále a pred médiami. To len Hlina si tú snímku iniciatívne vytiahol zo záznamu z kamery inštalovanej na chodbe a ukázal ju médiám...

Neodohrávajú sa tieto poslanecké spory len pred kamerami a potom v zákulisí si všetci tykáte a ste kamaráti?

Ja keď niekoho vnímam ako vyslovene zlého človeka, ktorý chce škodiť, tak sa s ním nekamarátim ani v zákulisí.

Takto vnímate aj Igora Matoviča?

On sa správa, akoby bol najlepší na svete, všetkých ostatných označuje za zlodejov a gorily a keď sa Figeľ ohradil, ešte mu posmešne povedal, že môže byť rád, že ho na tých gorilých plagátikoch nedal za mreže.

Nie je atmosféra medzi opozičnými a vládnymi poslancami v zákulisí v podstate priateľská?

Čiastočne áno, ale nepreháňame to. Väčšina starých parlamentných kozákov nemá veľmi priateľské vzťahy so smerákmi. Nikdy som nevidel sedieť napríklad Dzurindu alebo Mikloša v hlúčiku s vládnymi politikmi. Trochu iné je to medzi mladými poslancami a napríklad takí východniari držia spolu bez ohľadu na politické tričko.

Je tam ešte nejaká iná loby ako východniarska?

Napríklad, keď sa rokuje o zákone, ktorý sa týka samosprávy, tak sa vždy zjednotia poslanci, ktorí sú vo svojich mestách primátori a starostovia, a to naprieč politickým spektrom. Myslím, že podobne to funguje aj medzi poslancami lekármi, keď sa riešia nejaké zdravotnícke témy.

Opozícia teraz Smeru veľmi vyčítala, že schôdza o odvolávaní premiéra sa konala v noci, s tým, že je to čas zlodejov. To isté sa však predsa dialo aj pri odvolávaní Ivety Radičovej.

Rozdiel je v tom, že sme začali podvečer a ťahali sme cez noc a ak sa to neskončilo, tak sme pokračovali aj cez deň. Lenže teraz Smer ráno mimoriadnu schôdzu prerušil, hneď sa otvorila riadna schôdza a v odvolávaní premiéra sme mohli pokračovať zasa až večer, čo už bolo na pokraji ľudských síl.

Narážam len na to, či náhodou tie opozično-vládne prieky nie sú vždy rovnaké bez ohľadu na to, kto má kedy aké tričko.

Nie sú úplne rovnaké. Uznávam, že tú istú vec vidíte inak, keď ste v opozícii, a inak, keď ste vo vláde. My sme však pri pokuse odvolať nášho premiéra nikdy neutiekli zo sály, ako to teraz urobili smeráci. Vždy sme tam sedeli, rovnako ako odvolávaný člen vlády, a bránili sme sa. A to je zásadný rozdiel. Netvrdím, že sme boli nejakí milosrdní k opozícii, ale takíto arogantní sme neboli.

Vyrieši problém s agresivitou a bitkami parlamentná stráž, ktorú navrhoval predseda Pavol Paška?

Nie, na poslaneckom grémiu sme už tento návrh zavrhli, pretože vždy by sa našiel nejaký poslanec, ktorý by to zneužíval. Dal by sa vyviesť, aby mohol byť v médiách hrdinom. Ak by sa ešte pokúsil brániť, tak policajt by mohol použiť chvaty, a to už by nastal úplný cirkus, čo uznal aj predseda Paška.

Pije sa v parlamente?

Nemôžem povedať, že nie. Otázne je, či s mierou. Poslanci by si však mali uvedomiť, že reprezentujú svojich voličov a nemali by im robiť hanbu.

Ako môžu poslanci zodpovedne hlasovať a rozhodovať, ak sú opití?

Slovo opití by som nepoužil. Určite sa občas stane, že na nejakom poslancovi vidieť, že oslavoval, ale používať výraz, že poslanci sú opití, to je prehnané. Povedal som to aj kolegovi Škripekovi, ktorý chcel presadiť návrh, že poslanec pod vplyvom alkoholu by nemal hlasovať.

Ten návrh ste všetci poslanci odmietli. Prečo?

Pretože je to hlúpy, populistický zákon, ktorý navodzuje dojem, že poslanci len pijú, čo nie je pravda.

Neukázala posledná bitka s podguráženými poslancami za Smer, že alkohol v parlamente je problém?

Nebili sa iba podgurážení poslanci, ale v tom hlúčiku boli niektorí aj úplne triezvi. Videl som tam niektorých, o ktorých viem, že vôbec nepijú, tak ako ja.

A tí ostatní mali vypité?

Na tvári im bolo vidieť, že zrejme niečo vypili, pretože sa nekontrolovali. Ale fúkať by som im nedával.

Takže alkohol nie je podľa vás problém, ktorý by bolo treba v parlamente oficiálne riešiť? Ako to chcete vyriešiť?

Ak by o dychovej skúške rozhodoval predseda parlamentu, ten je vždy z vládnej strany, takže je predpoklad, že by chránil vlastných poslancov.

Zákony sa predsa nerobia na dnešnú chvíľu. Keby ste vy raz boli predsedom parlamentu, nedali by ste svojim poslancom fúkať, ak by boli evidentne pod vplyvom?

Ja áno. Keď som viedol schôdzu, tak som upozornil aj vlastného poslanca, aby netelefonoval v pléne, pretože ho inak vykážem zo sály. Ak by sa mu to stalo dvakrát, tak príde o polovicu platu. Alojza Hlinu už predseda raz vykázal a ak sa mu to stane ešte raz, táto sankcia ho neminie. Ale táto možnosť sa dá veľmi ľahko zneužiť a na to musíme myslieť skôr, ako ju zavedieme.

Ale veď ak poslanci nebudú opití, žiadna dychová skúška sa proti nim nedá zneužiť.

Nemusia byť rovno opití. Lekári potvrdzujú, že hladina alkoholu v krvi do 0,3 promile môže byť následkom prirodzených metabolických procesov v tele a človek vôbec nemusel piť. To sa dá zneužiť. Vy ste si niekedy dali pohárik v Národnej rade? Určite sa mi to stalo, keď bola príležitosť, napríklad sme mali oficiálne prijatie a k obedu sa podával aperitív.

Nepovažujete to za problém?

To by vyzeralo dosť hlúpo, keby prišla oficiálna delegácia a my by sme jej k obedu servírovali iba vodu s tým, že u nás sa nesmie piť.

Hovorí sa, že po prijatí Lisabonskej zmluvy v roku 2008 sa v klube SMK vo veľkom oslavovalo aj s alkoholom. Pamätáte si to?

Vtedy sme sa veľmi pohádali. Keď sme rokovali s predsedom parlamentu Paškom, tak sme vyhlásili, že my podporíme Lisabonskú zmluvu, aj keď sme v opozícii.

Keď sme už odchádzali, tak Pál Csáky sa ešte obrátil k Paškovi a vyhlásil, že by potreboval príspevok milión korún na vydanie svojej knihy a či by mu nevedel v tej veci pomôcť. To ma napálilo, pretože to mohlo vyzerať, že sme naše hlasy predali za peniaze na Csákyho knihu. Potom sme aj odišli z klubu SMK a už si iba spomínam, že niekto tam otvoril dvere a videl nejaké fľaše, ale my sme pri tom už neboli.

Premiér povedal, že celkový konfrontačný tón schôdze o jeho odvolávaní vyvolal hneď úvodný prejav Daniela Lipšica, ktorý Fica označil za lokaja finančných skupín. Súhlasíte s ním?

Dalo by sa to povedať aj inak, napríklad, že vláda a premiér slúžia finančným skupinám, čo je pravda. Hovorí sa, že akou zbraňou bojuješ, takou zhynieš. Fico vždy vykrikoval, že pravicová vláda predala Slovensko finančným skupinám. Teraz sa ukázalo, že jeho vláde finančná skupina dokonca pripravuje aj podklady na schválenie.

Lipšic to podľa vás prehnal s tým označením?

Dal smerákom zámienku na opustenie sály. Oni by aj tak odišli, ale takto to mohli ľahšie zdôvodniť, že sa cítia urazení. Ale inak mal pravdu, táto vláda slúži finančným skupinám a nie ľuďom.