„Poviem vám otvorene, o ňom bolo známe, že mal rád ženy rómskeho pôvodu. To sa všeobecne vedelo. Ale viete, každý je nejaký, a tak, ako mi je cudzie ubližovanie komukoľvek, sú mi cudzie rasové predsudky. Takže nebol dôvod, aby sme to riešili, ak to boli dospelé ženy," hovorí na adresu obvineného gynekológa jeho bývalý nadriadený, riaditeľ Nemocnice s poliklinikou Myjava MUDr. HENRICH GAŠPARÍK, PhD. S kolegom M. K. pracoval dvanásť rokov. „Aj keď sme si nie vždy sadli, bol to pre mňa šok!“reaguje na medializované informácie v rozhovore.

V čase pôsobenia vo vašej nemocnici sa žiadne správy o gynekológových prešľapoch nešírili?

Genéza bola taká, že som zastával funkciu riaditeľa aj primára, ale nemohol som sedieť na dvoch stoličkách, a tak som miesto primára ponúkol najschopnejšiemu človeku, doktorovi Petrovi Šťastnému, ktorý oddelenie gynekológie vedie od februára minulého roka. Pánovi M. K. som ponúkol miesto zástupcu primára. Keby som vedel, že sa niečo také deje, tak mu to neponúknem. Zrejme sa cítil nedocenený, že nie je primár, tak nám dal vo februári výpoveď. Mal dvojmesačnú výpovednú lehotu a od 1. mája pracuje v Piešťanoch. Odvtedy som nemal o ňom žiadne informácie.

Poznáte niektoré z tých dievčat, ktoré vypovedali v televízii?

Nie, ani jedno. Naozaj nič o tom netuším, ani o koho ide. Verte, že keby som to tušil, hoci platí prezumpcia neviny, určite by sme niečo podnikli. Nemali sme potuchy, že sa niečo také deje.

Má spomínaný lekár ambulanciu v Senici?

Nie, nemá, chodí však do jednej ambulancie na Myjave, ale nie v priestoroch nemocnice.

Stretli ste sa už s podobným prípadom?

Robím gynekológiu tridsať rokov, ale ani som nepočul o takom prípade.

Ako si to vysvetľujete z lekárskeho, ale aj ľudského hľadiska?

To je asi otázka pre psychiatra či psychológa. Viete, som pôrodník a som veľmi citlivý na ženy a deti. Ak im niekto ubližuje, tak to je neprijateľné.

Čítala som však veľa ďakovných a pochvalných komentárov na adresu tohto lekára...

On ako lekár nebol zlý, preto ma to prekvapuje, lebo bol na slušnej úrovni, aj prístup k pacientkam mal dobrý. Ak boli nejaké problémy, skôr interpersonálne, občas nejaké nezhody a určité veci za hranicou, čo som nemusel.

Aké napríklad?

Priznám sa, raz som na neho veľmi nakričal, lebo to už bolo ťažko za hranicou - respektíve dvakrát to bolo, ale to boli také veci... Mal nastúpiť ráno do služby a volal mi z cely predbežného zadržania, že bol prichytený s alkoholom za volantom a ja som za neho nastupoval do služby. Takže to boli také cez čiaru veci, ale rozhodne sa to netýkalo týchto záležitostí.

Ale ruku do ohňa by ste za neho nedali.

Teraz už nie, ale opakujem, chcel som, aby robil zástupcu primára a keby som nemal k nemu dôveru, tak mu to neponúknem. Budoval som toto oddelenie dlho a veľmi mi na ňom záležalo.

Kedy ste ho naposledy videli?

Za tých desať mesiacov, čo u nás nie je, sme sa raz náhodne stretli v Tescu. Naozaj o tom človeku momentálne neviem nič.