Ekonóm, bývalý IT-čkár a v súčasnosti profesionálny odborár Milan Kuruc už šesť rokov tvrdo bojuje za zlepšenie podmienok a platov našich zamestnancov. S deväťčlenným tímom dobrovoľníkov im radí a popularizuje nudnú literu pracovného práva. Stránka občianskeho združenia Pracujúca chudoba, ktoré v roku 2016 založil, má už vyše šesťdesiattisíc priaznivcov a doteraz sa im podarilo vybojovať platy v inzerátoch, právo hovoriť o svojej mzde, či bezplatné pracovné súdy.

Na základe čoho tvrdíte, že by sme nielen mali, ale aj mohli zarábať viac?

Vychádzam z reálnych makroekonomických dát. Podľa toho, čo je schopná naša ekonomika vygenerovať by už teraz mohol byť priemerný plat o dvadsať - tridsať percent vyšší. Problém vidím v prerozdeľovaní vyprodukovanej hodnoty. Napríklad v Nemecku ide takmer šesťdesiat percent zamestnancom, zvyšok firme. V Slovinsku, ktoré má podobné HDP na obyvateľa ako my, je to 58 percent v prospech zamestnancov. My to máme opačne - menšia časť ide pracujúcim a väčšiu si nechá firma. Vo výsledku majú v Slovinsku priemernú hrubú mzdu 1900 eur, slovenská je 1100. A aj tá je ohrozená. Minister  hospodárstva totiž navrhuje zrušiť minimálne mzdové nároky.

Vystupovali ste ako kritik jeho podnikateľského kilečka. Čo vám prekážalo?

Jeho autori chcú napríklad sťažiť zakladanie odborov natoľko, že by sa už takmer založiť nedali. Podľa návrhu by ich vznik malo iniciovať minimálne desať percent zamestnancov a tridsať percent by sa muselo zúčastniť volieb. Koľkí nájdu odvahu verejne podporiť odborovú organizáciu, keď sa vo firmách na odborárov bežne poľuje? Medzi ďalšími problémovými opatreniami je napríklad zrušenie stupňov minimálnej mzdy, čím by mnohí mohli prísť o stovky eur, alebo uvoľnenie niektorých obmedzení pri agentúrnom zamestnávaní. Pôvodne plánovali aj zrušenie miezd v inzerátoch, tu však zasiahol bývalý minister práce Jozef Mihál.

Pokiaľ viem, nestotožňujete sa ani s ekonomickým smerom, ktorým sa naša krajina vydala...

My tu od Dzurindu razíme neoliberálny smer, ktorý hlása: "Pomáhajme podnikateľom - zrušme regulácie, netlačme na vyššie mzdy, znížme im dane a od nich potom niečo kvapne aj na zamestnancov. Slobodný trh všetko vyrieši a len my sami sme strojcami svojho šťastia." Toto ale v reálnom svete nefunguje a výsledkom je, že bohatí bohatnú výrazne rýchlejšie než chudobní a kapitál sa kumuluje v rukách malého percenta vyvolených. Finančné prostriedky im navyše umožňujú vstupovať do politiky, lobovať a ešte viac kriviť systém.

Celý rozhovor so zakladateľom Pracujúcej chudoby Milanom Kurucom nájdete v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ