Položí Kollár vládu či nepoloží? To je najväčšia téma politiky aj debát pri pive. Heger s Matovičom už rátajú poslancov, na väčšinu by im chýbal jeden. Predseda parlamentu a šéf vládnej strany Sme rodina totiž odmieta podporiť zmenu zákona o generálnej prokuratúre. „Bol by som veľmi nerád, keby sa v rámci očisty spoločnosti, v rámci akože vyššieho dobra menil zákon,“ uviedol BORIS KOLLÁR v rozhovore s LENKOU DALE.

 

Osud vlády je stále neistý. Začalo sa to tým, že ste vraveli o výmene mafií a odmietli ste meniť zákon. Matovič pripustil vládu bez Sme rodina. Potom vám odkázal, že máte zabudnúť na nájomné byty. Vy ste sa vyjadrili, že predpokladáte, že všetko bude jasné tak o mesiac. Čo sa má  vyriešiť?

Uvidíme, s čím kolegovia prídu a či sa podarí vyriešiť lacné nájomné bývanie. My sme išli do volieb s tým, že chceme podporiť očistu spoločnosti, aby sa právny štát zasa vrátil. Chceli sme odstrániť, čo tu nastvárala štátna mafia za éry Roberta Fica, a to sa odstránilo. Rok a pol sa to odstraňuje a už vidíme výsledky. Tento program sa napĺňa.

Boj proti korupcii je určite dôležitý, ale nielen v tom spočíval vládny program.

Odstránili sme aj skrivodlivosť na ženách ročníkov‘ 1957 - 1963, zrušili sme, ako sme sľúbili, doplatky za lieky pre deti do 6 rokov aj pre dôchodcov a zdravotne ťažko postihnutých, čo začne platiť od 1. 1. 2022. Lenže - naša hlavná téma bola výstavba lacných nájomných bytov pre obyčajných ľudí. Veď ceny nehnuteľností rastú do astronomických výšok, idú hore úroky, hypotéky sú nedostupné, ľudia nemajú kde bývať, pomaly nebudú mať z čoho platiť elektriku a teplo a už vôbec nie potraviny. Chceme situáciu uľahčiť, aby ľudia mohli šetriť v rodinnej kase na bývaní. Slováci bývajú v mamahoteli do 35 rokov. Na Slovensku chýba 200-tisíc bytov a vláda by mala mať riešenie ako prioritu.

Pri nájomných bytoch teda neustúpite ani za cenu udržania vládnej koalície?

To je naša nosná téma. Všetci ľudia sa ma na to pýtajú. Bol covid, rok sme museli zachraňovať štát, museli sme robiť kurz­arbeit, pomáhali sme podnikateľom, aby sa nezrútil štát, a to všetko sme robili počas prvého roku vládnutia vrátane nového zákona o verejnom obstarávaní, stavebného zákona a tento zákon o štátnych nájomných bytoch. Trvalo to mesiace a mesiace, bolo tam 300 pripomienok, všetky sme museli prebrať. Aktuálne ma teší, že práve Národná banka vydala stanovisko, že už nemá pripomienky. To celé je proces, ktorý trvá, ale my na tom intenzívne robíme. V októbri ide zákon do druhého čítania.

Je pre vás téma nájomných bytov kľúčová pre zotrvanie v koalícii?

Áno, je to pre mňa zásadná vec. Ako by som ľuďom vysvetlil po štyroch rokoch, kde sú tie byty? Nešiel som do vlády, aby som sedel v parlamente, ale aby som pomohol ľuďom. Nepotrebujem štvortisícový plat v parlamente, ako podnikateľ zarobím mnohonásobne viac.

Podľa niektorých ekonómov je prepych stavať teraz nájomné byty.

Prepych? Nájomné byty nie sú prepych! Okrem toho, my nechceme robiť nájomné byty zo štátneho rozpočtu, také bolo aj zadanie. Máme tu Štátny fond rozvoja bývania, za vlády Roberta Fica čerpali ročne z 300-miliónového balíka nejakých 100 až 120 miliónov. Urobili sme zmeny, už je to vyčerpané, lebo sme podporili výstavbu komunálnych nájomných bytov. Myslím, že by sa to dalo financovať aj z bankového odvodu, ako navrhlo ministerstvo financií. Poďme všetkými smermi, hlavne nech sa stavia.

Vraj to negatívne ovplyvní trh s nehnuteľnosťami. Ako sa na tieto argumenty pozeráte vy?

Mňa nesmierne mrzí, že dve najnosnejšie témy - ako sa dajú ľuďom ušetriť peniaze, a to je cez nájomné byty, a exekučnú amnestiu  - majú najviac kritikov. Áno, aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť povedala v rámci pripomienok, že „keď budú takto stavať tie nájomné byty, tak sa prestanú stavať byty pre boháčov“. No toto čo je? Byty pre boháčov sú dôležité?

Byty pre boháčov znamenajú asi vyššie dane.

Jasné, my budeme stavať luxusné byty, lebo bohatí zaplatia vysoké dépehá. To azda nie. My sme tu štát pre boháčov?

Je otázka, do akej miery chce byť štát sociálny. Za nájomné byty určite hovoria štatistiky, podľa ktorých až 60 percent domácností tvoria tri generácie, teda starí rodičia, rodičia a deti. Ľudia pre bývanie necestujú za prácou, lebo si to nemôžu dovoliť, a teda nevyužívajú podľa odborného stanoviska svoj pracovný potenciál, čím trpí aj ekonomika štátu.

Štát na tom zarobí stovky miliónov bez toho, aby do toho niečo vložil. Pre mňa je to nepochopiteľné celé. Veď sa preinvestuje miliarda, ktorá príde zo zahraničia na Slovensko, ľudia budú mať byty a štát bude mať z toho okamžite dane, odvody… V minulosti štát oddlžil oligarchov. Kedy prídu na rad obyčajní ľudia? Kedy im štát postaví byty? Veď práve oni, tí obyčajní ľudia, držia tento štát. A pýtam sa: sú tu títo ľudia pre štát alebo tu má byť štát pre týchto ľudí? Odmietam ten naratív, že bohatí nech majú krásne byty, lebo z nich sú peniaze. Kategoricky to odmietam. Štát je tu pre štyri alebo päť miliónov ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť kúpiť miliónové byty.

Vládni politici sa postavili proti vášmu vyhláseniu, že sa nebudete podieľať na účelových zmenách zákonov len preto, že sa niekomu nepáčia rozhodnutia prokuratúry, a nebudete podporovať, aby predošlú mafiu nahradila čurillovská (Ján Čurilla je vyšetrovateľ NAKA obvinený zo zneužívania právomocí, vraj manipuloval výpovede - pozn. red.). Začalo sa prepočítavanie hlasov v koalícii bez vašej strany. Stále na tom, čo ste povedali, trváte?

Trvám na tom. Sľúbili sme očistu spoločnosti. Ficovi nominanti sú skoro všetci vo väzení a ja nechápem, prečo sa v médiách objavilo, že Kollár chce zastaviť nejakú očistu. Za rok a pol asi nikto nepočul, že by Kollár povedal: pustite Kováčika z basy, pustite chudáka Imreczeho z basy, chudáka Gašpara a tak ďalej. Títo ľudia si sprivatizovali spravodlivosť. Bol by som veľmi nerád, keby sa v rámci očisty spoločnosti, v rámci akože vyššieho dobra menil zákon.

Trváte na tom napriek tomu, že Matovič tieto vaše postoje označil za blúdenie a položil si otázku, „či dokážeme zložiť koalíciu aj bez nich“. Vy ste odvtedy akoby stíchli. 

Ja som nestíchol a trvám na tom. Veď tu bola správa SIS o manipulovaní svedkov, dokonca sa to potvrdilo. Csaba Dömötör priznal, že ho manipulovali, začala dokonca konať policajná inšpekcia. Veď keď rozviažeme ruky polícii, tak to platí pre všetkých, nielen pre týchto a pre hentých nie. Takže keď má polícia rozviazané ruky, musí ich mať aj inšpekcia. A keď natrafili na to, že sa na NAKA niečo dialo, tak, bohužiaľ, prišiel na to vyšetrovateľ inšpekcie, stotožnil sa s tým prokurátor a sudca dal vyšetrovateľov do kolúznej väzby. Takže na toto upozorňujem. Sú tu tri zložky kontroly, ktoré videli porušenie zákona a ja chcem, aby sa tu diala očista spoločnosti, ale musí sa diať podľa práva. Nemôžeme si povedať, že účel svätí prostriedky. To by bolo nebezpečné.

Máte výhrady, napriek tomu poslanci za Sme rodina v parlamente nehlasovali za odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca, v ktorého rezorte sa tieto veci dejú. Prečo?

Poslanci sa zdržali. To je zdvihnutý prst pánovi ministrovi Mikulcovi. Je to jeho rezort a je za to zodpovedný. Ale, myslím, že to máme aj v koaličnej zmluve - nebudeme zostreľovať vlastného ministra. Dali sme však najavo, že tá politická zodpovednosť na tom ministrovi je. Na jeho obranu musím ešte uviesť, že jemu sme ruky nerozviazali, on si nemôže vybrať policajného prezidenta ani šéfa NAKA, ani šéfa inšpekcie a iných zložiek.

Vraj niektorým v strane sa nepáčil váš postoj, že ste sa akoby priklonili na stranu mafiánov. Je to tak?

Nie. To je fáma. Na stranu žiadnej mafie som sa nepostavil. Myslím, že sme jediný klub v tomto parlamente z vládnej koalície, ktorý je jednotný. Veď vidíte, hlasujeme ako jeden muž. Nemáme na každý jeden prijímaný zákon rozdielny názor. Ako tvrdím, som za očistu spoločnosti, ale podľa zákona.

Bývalý predseda SIS Vladimír Pčolinský, váš nominant, spoluzakladateľ vašej politickej strany, bol prepustený z väzenia a jeho obvinenie podľa generálnej prokuratúry stálo vyslovene na výpovediach kajúcnikov, žiadne iné dôkazy. Čo s ním bude ďalej? Riešili ste to?

Vladimír Pčolinský rozposlal príjemcom podľa zákona, teda napríklad prezidentke, premiérovi a tak ďalej informácie o tom, že tajná služba má informácie o manipulovaní vyšetrovania.

A potom sa podľa neho začali diať veci…

A potom sa začali diať veci. Ešte stihol podať trestné oznámenie, keď sa ho zrazu zbavili tak, že ho na základe výpovede kajúcnika šupli do väzenia a nechali ho tam. On bol zavretý za to, že upozornil na to, čo sa deje. A teraz tento tím, ktorý je dnes vo vyšetrovacej väzbe, keď sa dozvedel, že ide po nich inšpekcia, chcel zavrieť celú inšpekciu. Haló, toto nie je zábava a tu treba dodržiavať zákony. Aj elitný tím zatvárajúci zločincov z minulej éry musí dodržiavať zákon.

Otázka je, či ste riešili Pčolinského budúcnosť. Bude na vašej kandidátke v budúcich voľbách?

Zažil takú obrovskú dávku sklamania a skrivodlivosti od štátu, že si neviem predstaviť, že by bol ochotný ešte niečo robiť pre tento štát.

V strane máte aj jeho brata Petra Pčolinského, ale aj jeho manželku Adrianu Pčolinskú… Ľudia celkom nechápu, čo robí toľko Pčolinských vo vašej strane.

My sme stranu zakladali spolu. Vladimír do nej nikdy nevstúpil, nebol členom, bol tak bokom, ale zakladal ju Peter, Adriana Pčolinská, zakladal ju Milan Krajniak, môj brat, Petra Krištúfková a ja. My sme boli to gro, spolu sme sa rozhodli, že ideme do toho, a spolu sme stranu vytvorili. Chceli sme spraviť niečo pre ľudí, zmeniť systém, ktorý tu bol. Tak kto tam má byť? Má tam byť Fero Pampeliška? Dnes k nám môže vstúpiť ako člen každý, kto má záujem. My nie sme stranícka sekta, že tam môže byť desať ľudí alebo len dvesto, ale vtedy sme spolu stranu zakladali. Nenasťahujeme tam celú moju rodinu alebo rodinu Pčolinských, to určite nie.

Ste predsedom Národnej rady SR, pri rokovaní o odvolávaní ministra vnútra Romana Mikulca sa tam opäť udialo divadlo. Začalo sa to transparentom ministra Matoviča za rečniacim Robertom Ficom s textom: „Vrah na rohu ulice o morálce káže.“ Vy ste ten transparent povolili, hoci sú v parlamente zakázané.

Veľmi ma to mrzí. Osobne som proti tomu a nepáči sa mi to. Ale, žiaľ, neviem s tým nič urobiť, lebo v rokovacom poriadku je napísané, že nesmiete vnášať do rokovacej sály takéto transparenty. Ale keď si to tam ten poslanec alebo minister vyrobí, nemám zákonnú možnosť mu to zakázať. Nemáme parlamentnú stráž, ktorá by odniesla ten transparent. Nie je na to zákonná norma.

Takže ak by sa naplnili Ficove slová, že si donesú červené a modré plátno a budú vyrábať v sále transparenty, to je možné?

Áno, rokovací poriadok zakazuje vnášanie transparentov.

Aby sa sála náhodou nezmenila na nejakú dielňu, kde desiatky poslancov budú vyrábať plagáty.

Osobne som proti tomu, aby sa čokoľvek vnášalo aj vyrábalo v rokovacej sále. Ale hovorím, rokovací poriadok zatiaľ zakazuje len vnášanie transparentov.

A čo odkazy medzi vami a Robertom Ficom? „Lepšie byť mafián ako plagiátor,“ vyhlásil Robert Fico.

Mňa mrzí, keď Robert Fico šteká a hryzie ako taký pes pri plote a, žiaľ, ide aj do osobných vecí a osobných urážok. To robí v politike najväčšia spodina, že sa nedokáže odosobniť. Ale musím povedať, že je zaujímavé, že keď dostanete Roberta Fica pod tlak, aj povie, čo si myslí. Nemusíme sa ani baviť o tom, čo všetci vedia, že Kočner a Bödör ho označovali za šéfa a konečne sa k tomu priznal aj Robert Fico, že je mafián. Takže, keď dostanete politika do stresu, povie pravdu.

Pracovné skupiny nie sú pre koalíciu aktuálne dobrá téma. Vy ste navrhli zriadiť pracovnú skupinu naprieč ministerstvami pre zvyšovanie cien energií a potravín. Minister hospodárstva Sulík vám odkázal, že taká skupina dávno existuje.

V rámci očisty spoločnosti vieme hneď spraviť pracovnú skupinu. Prečo nie tu? Nepotrebujem počúvať od Sulíka, že on má komisiu v energetike. Nepotrebujem vyjednávať ceny s ÚRSO, potrebujem sa baviť komplexne. Energetická chudoba spadá pod ministerstvo práce a sociálnych vecí, tam môžeme robiť kompenzačné dávky. Nie je to len technická záležitosť ministerstva hospodárstva. Ministerstvo financií má čo povedať k tomu, ako dotlačiť predajcov energií k najnižším cenám. Máme tu proste veľa ľudí ohrozených energetickou chudobou a treba to riešiť v predstihu. Do stúpajúcich cien potravín zasa má čo povedať rezort pôdohospodárstva.

Oponenti tvrdia, že je to nezmysel, lebo keď raz ceny vo svete stúpajú, na Slovensku musia stúpať tiež.

Netvrdím, že šibneme čarovným prútikom a postavíme sa proti svetu, zastavíme točenie zemegule. Keď na svetových trhoch rastie cena energií, asi s tým nič nespravíme, ale je naša zodpovednosť, aby sme ľuďom čo najviac znížili finančné zaťaženie.

V minulosti ste sa zúčastnili na mítingu pravicovej talianskej politickej strany Liga severu exministra Mattea Salviniho. Zmenil sa váš názor alebo by ste aj vy dnes - obrazne povedané - zastavovali lode s utečencami, aby sa nedostali do krajiny?

Keby sme mali more, aj lode by som zastavoval. Môj postoj je stále rovnaký. Keď bol Salvini ministrom, bol najnižší prienik ilegálnych migrantov do Talianska. Na Slovensku máme veľa ľudí ohrozených chudobou. Neviem si predstaviť, že by sme si mohli dovoliť v tejto situácii zachraňovať svet a prijať 100-tisíc utečencov a začať ich živiť. Štatistiky hovoria jasne: na trhu práce sú absolútne neupotrebiteľní. Neviete ich zapojiť do systému. Sú pre krajinu čistým nákladom. A my sa musíme pozerať na našich ľudí. Nie sme solidárni k vlastným ľuďom, tak na čo sa ideme hrať?

Viac FOTO Borisa Kollára a jeho detí v GALÉRII

Bolo ťažké nájsť vo vašom programe termín na rozhovor. Robili sme ho takmer o desiatej večer. Ako je to s vaším voľným časom?

Nemám žiaden. Mňa mrzí jedna vec a rád by som sa možno takto verejne ospravedlnil všetkým svojim deťom. V minulosti, keď som nebol v politike, ale v podnikaní, mal som na všetko ľudí, riaditeľov, ja som nastavoval stratégie svojich firiem. Takže som mal dosť času, mohol som obehávať deti, chodiť s nimi na dovolenky. Teraz robím 16 až 18 hodín denne, chodím domov z práce v noci o jednej, o druhej ráno. To, že ja sa zoderiem a nemám svoj osobný voľný čas, to ma netrápi. Trápi ma, že nemôžem venovať toľko času, ako by si predstavovali, mojim deťom. To je veľmi veľká daň. Týmto sa im chcem ospravedlniť.