Séria vzácnych retro záberov v našej FOTO GALÉRII

Riaditeľ Štúdia L + S Pavol Danišovič a najbližší spolupracovník Milana Lasicu stál pri najzásadnejších momentoch novodobých dejín nášho šoubiznisu. Už ako vysokoškolák spolupracoval v televízii s režisérom Jánom Roháčom a v rozhlase so zakladateľom Bratislavskej lýry Pavlom Zelenayom. Objavil speváčku Beátu Dubasovú, ktorej písal prvé hity, založil legendárne Rock FM rádio a v porevolučných podmienkach vybudoval značku Miss a Slávik. Dnes dianie šoubiz­nisu sleduje len z diaľky. „Pravidlá a kritériá na profesijnú i ľudskú kvalitu už veľmi neplatia,“ povedal PAVOL DANIŠOVIČ (68) počas rozhovoru, ktorý poskytol ERIKOVI KOLLÁRIKOVI.

Už ako študent ste v televízii spolupracovali s režisérom Jankom Roháčom. Uvedomovali ste si, že ide o privilégium?

https://plus7dni.pluska.sk/gal/rozhovory/danisovic-bol-pravou-rukou-slavneho-rezisera-rohaca-svojej-prazskej-vile-mal-sposoby-grofa

Pravdupovediac, až po mnohých rokoch mi „docvaklo“, s kým som to mal možnosť robiť a čo všetko som sa pri pánovi Roháčovi naučil a dozvedel. Dostal som sa k nemu ako začínajúci dramaturg Hlavnej redakcie zábavných programov. Približne raz do mesiaca som za ním lietal do Prahy na konzultácie. Sedeli sme v obývačke jeho elegantnej vily a popíjali vínko. Mal spôsoby grófa. V štábe vyžadoval tvrdú disciplínu, no po skončení výroby pozval všetkých do vinárne na Vysokej ulici. To bol človek, ktorý ma naštartoval.

Zažili ste s ním aj niektorý z povestných žúrov v jeho vile?

Žiaľ, nie. Keď mal štyridsaťpäť rokov, vystrojil obrovskú párty, kde boli všetci, čo vtedy niečo znamenali. Ako keby tušil, že sa päťdesiatky nedožije. Bol to skvelý človek, ktorý okrem iného celý život pomáhal dvojici Lasica a Satinský a presadzoval ju. Namiesto pozdravu každému hovoril: A vy čo ste spravili pre Lasicu a Satinského? Počas ich neustálych zákazov sa im snažil všemožne pomáhať. Po jeho smrti to v televízii pre mňa stratilo význam. Takže keď som dostal ponuku zo Slovenského rozhlasu, prijal som ju.

Tam ste zas mali šťastie na dvorného autora Karola Duchoňa Pavla Zelenaya. Bol to váš ďalší veľký učiteľ?

https://plus7dni.pluska.sk/gal/rozhovory/danisovic-bol-pravou-rukou-slavneho-rezisera-rohaca-svojej-prazskej-vile-mal-sposoby-grofa

Zo všetkých stránok. Paľo ma ako vedúci redakcie populárnej hudby prijímal do zamestnania a keď odchádzal do dôchodku, prepúšťal som ho z pozície tejto funkcie ja. Doteraz sme veľkí priatelia. Keď mal nedávno deväťdesiatpäť rokov, dali sme si parádny obed v kruhu priateľov. V rozhlase to bolo tiež veľmi intenzívne obdobie. S Petrom Dorůžkom sme robili napríklad seriál o svetovej alternatívnej hudbe. Prešlo nám to, pretože sme to vyargumentovali tým, že alternatívci nenávidia kapitalizmus.

Mali ste pri Zelenayovi možnosť vidieť pri práci aj Karola Duchoňa?

Do kontaktu s Karolom som prišiel ešte pri Roháčovi. On bol ozajstný „geroj“. Keď niekde prišiel a bol pri peniazoch, uvedomila si to celá krčma. Keď nebol, nikto si ho ani nevšimol. Raz dostal z európskej pobočky vydavateľstva RCA mimoriadne výhodnú ponuku na úrovni Karla Gotta. No chceli od neho, aby popracoval na hlase, lepšie intonoval a schudol. Lenže to sa mu celkom nechcelo a bolo vybavené.

Celý rozhovor si prečítate v aktuálnom vydaní PLUS 7 DNÍ

https://plus7dni.pluska.sk/gal/rozhovory/danisovic-bol-pravou-rukou-slavneho-rezisera-rohaca-svojej-prazskej-vile-mal-sposoby-grofa

Prečítajte si tiež: