Snaží sa pôsobiť distingvovane a rezervovane. Predseda Národnej rady SR Andrej Danko sedí za okrúhlym stolom vo svojej kancelárii a v ruke prevracia pero. Miestnosť pôsobí ako múzeum s trofejami. Na skrinke sa vyníma zbierka modelov ikonických automobilov. Andrej Danko pri každej príležitosti opakuje svoju obľúbenú mantru a rekapituluje portfólio úspechov, ktoré si za posledné štyri roky pripísal na konto. Rekreačné a športové poukazy, minimálne dôchodky... a dookola, rekreačné poukazy...

Ostražitosť zahodí pri zmienke o Marianovi Kotlebovi. Ruka s perom mu stuhne. „Nikdy s Kotlebom v žiadnej vláde nebudem,“odpovie rázne na otázku, či uvažuje o spolupráci s extrémistami. „V živote,“zaklincuje šéf národniarov. ANDREJ DANKO (45) v bilančnom rozhovore s PAVLOM KNAPKOM zrekapituloval posledné štyri roky na čele Národnej rady SR, zaspomínal si na často vyostrené koaličné rady a vysvetlil, ako to je s kritikou týkajúcou sa jeho parlamentnej pýchy, 30-metrového vlajkového stožiara.

Ako by ste stručne jednou vetou opísali uplynulé volebné obdobie, v ktorom ste stáli na čele parlamentu?

Bolo to obdobie veľkého učenia, životných skúseností, úspechov, ale aj sklamaní. Hlavne som rád, že sa nám podarilo presadiť veľa vecí, ktoré na konci dňa budú pomáhať ľuďom. Som hrdý na rekreačné poukazy. Ďalej na športové poukazy, minimálne dôchodky a mohol by som urobiť odpočet iks vecí, ktoré dnes ľudia začínajú chápať a fungujú pre nich.

Je to trochu dlhšia veta, ako som myslel…

Tak vám poviem, je to veľká škola života zastávať takú funkciu. Prísť zo súkromného sektora, keďže ja som sa nikdy politikou neživil, a vidieť, ako to celé funguje, ale hlavne riešiť problémy a pomáhať ľuďom.

Hovoríte škola života. Čo ste sa teda naučili za tie štyri roky?

Trpezlivosti a tolerancii pri práci s ľuďmi a systémovo dosahovať politické ciele. Keď ste v takejto funkcii, je množstvo ľudí, za ktorých zodpovedáte na viacerých úrovniach. Každý má viaceré vlastnosti a danosti a každý má iné schopnosti pracovať s mocou aj financiami.

Zaujalo ma slovíčko moc. Ako sa hovorí, moc rýchlo zachutí. Vám zachutila?

Ľudia, ktorí so mnou pracujú, vedia, že riadenie nikdy nezakladám na moci. Ja som o ňu musel najprv zabojovať v SNS a potom s ostatnými stranami. Nepadla mi z neba, ako si to veľa ľudí myslí. Mám rád prirodzenú autoritu ľudí. To znamená, aj osobne príkladom presviedčať kolegov a spolupracovníkov. Často sa snažím prácu, ktorú robia, sám naučiť a pochopiť ich a potom aj vysvetľovať. Prišiel som z malého regiónu, prešiel som rôznym vývojom. Ak niekto pracuje s mocou tak, že niekoho ponižuje a deptá, tak jeho moc nikdy netrvá dlho. Ja som sa snažil svoju moc nikdy nezneužívať. Aj teraz v lete som napríklad bol mesiac bez ochranky. Snažím sa žiť normálny život, a to aj popri tejto funkcii, aj keď to je veľmi ťažké.

Za štyri roky ste v parlamente priniesli viacero iniciatív, ktoré sa stali aj predmetom rôznych posmeškov a vtipov. Narážam napríklad na 30-metrový stožiar.

A vy, keď sa naň pozriete, tak je vám smiešny? Verím, že nie všetko bolo smiešne, pán redaktor.

DETAILISTA Andrej Danko o sebe tvrdí, že robí pre ľudí a dbá na detaily.
DETAILISTA Andrej Danko o sebe tvrdí, že robí pre ľudí a dbá na detaily.
Zdroj: MARTIN DOMOK

Nehovorím, že mi je explicitne stožiar smiešny, ale napríklad podľa Alojza Hlinu to nie je tradičný vlajkový stožiar, ale energo stožiar na vedenie káblov. Je to tak?

A to ste ako na to došli? Len vďaka Alojzovi Hlinovi? Pozrite sa naňho a sám uznajte.

Je to teda vlajkový stožiar?

Áno, je to vlajkový stožiar, špeciálne vypracovaný so šestnástimi hranami a s dutým vnútrom so špeciálnou technológiou, s navijakom. Odkonzultovali sme to v okolitých štátoch, kde už majú takú tradíciu. Z hľadiska technického riešenia, samozrejme, obsahuje aj prvky, ktoré sa využívajú aj na výstavbe stožiarov. Slovensko v tom nemá tradíciu, no je to jedinečný a technicky riešený stožiar, ktorý má všetky atribúty, tak ako sa používajú pri osadení historicky najväčšej slovenskej vlajky.

A udrel doň blesk?

Nie, to je ďalšia hlúposť, že odtrhlo vlajku a buchol do stožiara blesk. Ak chcete, dám vám všetky kamerové záznamy z toho dňa, môžete si pozrieť celý priebeh tej búrky. Chápem, že sa ľudia musia na niečom zabaviť. S tým ja nemám žiadny problém, mrzí ma to však najmä vtedy, keď sa to znevažuje, pretože tento stožiar nestál štát ani euro. Ľudia sa naň poskladali. Po ďalšie, je krásnou dominantou. Turisti sa pri ňom fotia. Tak ako aj pri čestnej stráži, z ktorej sa najprv ľudia smiali. Sulík hovoril, že sú to nejakí ľudia s pierkami na klobúkoch.

V národnej rade ste zaviedli viacero, možno aj diskutabilných noviniek.

Zaviedli sme veľa vecí. Keď sa pozriem na Hrad, dokončujeme rekonštrukciu hradieb. Taktiež sme na Hrade zaviedli akcie. Či už sú to vianočné trhy, vianočné šachové turnaje. Urobili sme sadové úpravy v okolí Národnej rady SR, zrekonštruovali kuchyňu, sálu, zlepšili sme podmienky zamestnancov, zdvihli ich platy na úroveň vládnych úradníkov. V parlamente sme s novým rokovacím poriadkom zaviedli kultúru. Uznáte asi aj sám, že aj podmienky pre novinárov som sa snažil zlepšiť.

Zrekonštruovali ste aj bufet, jedáleň, vývarovňu či táckareň. Neviem, aký názov preferujete.

Je to hanlivé, nechápem, prečo to tak označujete, a verím, že teraz nerobíme bulvárny rozhovor. Žiadna táckareň či bufet to nie je. Treba si uvedomiť, že tento objekt má 30 rokov a každý deň chodí do jedálne 450 ľudí a počas rokovaní vyše 600 ľudí. Keď som preberal jedáleň, mali sme tu informácie o zdravotnej „závadovosti“, to znamená, že sme tu mali aj ľudí, ktorí ochoreli z toho, že sme tu mali hrdzavé rúry či v kuchyni obrovské potkany. Verte, že by ste nejedli v takej jedálni. Takže to nemôže byť bufet, ak sa tu kultúrne stravuje niekoľko stoviek ľudí.

Pred pár mesiacmi ste vyhodili kuchára. Prečo?

Čo sa týka personálu, ja do takýchto vecí nezasahujem. Ak si niekto neplní povinnosti a jednoducho v takom kvalitnom zariadení nie sú v poriadku produkty, ktoré tam ľudia konzumujú, tak sa s ním rozlúčime. Nikdy som neriešil personálne veci takým spôsobom, aký mi podsúvate. A ešte k tej jedálni. Keď sa z tých hrdzavých rúr varili jedlá, si ani neuvedomujete, aké kontaminované veci jedli ľudia. Takže, prosím, žiadna táckareň.

Fakt však je, že rekonštrukcia sa ešte ani neskončila a už sa hovorilo o pochybnom tendri. Ten na kuchynské nástroje a inventár akoby bol ušitý na mieru konkrétnej firme.

Tak vidíte, ako to je, niekomu sa niečo zdalo. Na jednej strane človek naberie odvahu, že jednak treba zohnať zdroje a treba tú rekonštrukciu dať vytendrovať, a aj tak je zle. A verte, že som mohol dať na stôl nohy ako môj predchodca a nerobiť v národnej rade nič. Alebo som ju mohol zrekonštruovať. Všetky procesy podliehajú verejnej kontrole, Národná rada SR aj ja sme pod takým drobnohľadom, že ak by tam bolo niečo zlé, tak opozícia narobí cirkus ako zvykne.

S PEROM Pri zmienke o spolupráci s Marianom Kotlebom mu stuhla ruka s perom.
S PEROM Pri zmienke o spolupráci s Marianom Kotlebom mu stuhla ruka s perom.
Zdroj: MARTIN DOMOK

Prejdime k vašim koaličným partnerom. Občas boli tie vzťahy ako na hojdačke. Ako sa vám s nimi robilo?

Predstavte si, že ste ja a sedí tu Fico a Bugár. Politici s 30-ročnými skúsenosťami. Vy máte politickú stranu, za ktorú zodpovedáte, rezorty, na ktoré vám dajú financie, len keď chcú z ministerstva financií, a máte presadiť veci tak, aby ste ľuďom ukázali, že pre nich niečo robíte. Pre mňa je veľkým úspechom, že učiteľom narástli platy priemerne o 36 percent, vojakom sa od februára taktiež zdvihnú o viac ako 30 percent, zlepšili sa podmienky v poľnohospodárstve. Vymýšľal som jedinečné veci, ako sú rekreačné či športové preukazy, zrušenie koncesií dôchodcom, minimálne dôchodky narastú o 55 eur mesačne, paušálne výdavky sme zdvihli na 60 percent a tak ďalej. Som hrdý na to, čo som pre ľudí s SNS urobil a dokázal.

Prezraďte viac zo zákulisia koaličných rád. S kým sa vám lepšie rokovalo, s Bugárom či s Ficom?

Ja nie som žiadny vynášač. No ešte raz sa vrátim k tomu, že ja som prišiel zo súkromnej sféry a zrazu som sedel medzi ľuďmi, u ktorých som vnímal, že politicky stagnujú. Chcel som rozvíriť tie stojace vody. Nikdy som sa netajil tým, že idem do politiky preto, aby Smer nevládol sám.

Ako sa vám teda s nimi pracovalo?

Sú to skúsení politickí matadori a každý z nich je špecifický. Je to ako v šachu. Musíte navnímať jeho osobu a vedieť, ako s každým z nich rokovať. Každý z nich je jedinečný vrátane premiéra. A tu do toho ešte osobitne spadal vzťah medzi premiérom a Ficom. Teda Pellegrini - Fico.

Ako vy vnímate tento vzťah?

Ako veľmi komplikovaný.

Čo to znamená?

Samozrejme, ich vzťah je ich vzťah, ale z hľadiska mojej pozície v koalícii sa v poslednom období jasne javí, že nie všetko, čo chce predseda Smeru Fico, chce aj Peter Pellegrini. V každom prípade tento proces vyjasňovania pozícií v tej komplikovanosti mi pripomína vzťah medzi Ivetou Radičovou a Mikulášom Dzurindom. Je to zložité, keď vláda chce iné, chce stratifikáciu, predseda vlády povie, že ju chce a predseda Smeru, že nie. To isté sme cítili aj v rozpore pri Marrákeši.

V akom štádiu je podľa vás vyjasňovanie pozícií medzi Ficom a Pellegrinim?

Je jasné, že tá snaha vyjasnenia pozícií medzi Robertom Ficom a Petrom Pellegrinim, či už je dnes lídrom kandidátky, alebo raz bude predsedom Smeru, tam je. Pelle­g­rini sa musí usilovať, aby dostal podporu od voličov, ale aj členov Smeru, inak musí re­špektovať svojho predsedu, ak nechce rozbiť Smer-SD tak, ako rozbíjali koalíciu v poslednom období.

Vedeli by ste si predstaviť spoluprácu s Petrom Pellegrinim?

Samozrejme, prečo nie. Musí však najskôr byť predsedom strany a povedať, aký Smer si Peter Pellegrini predstavuje. Vidím veľkú disharmóniu vo veciach, ktoré som práve povedal. Peter Pellegrini je známy aj svojimi liberálnejšími postojmi ohľadom adopcií či homosexuálnych párov. Chcem vedieť, aký Smer bude pod taktovkou Petra Pellegriniho, a potom viem povedať, či sme v týchto vzťahoch komfortní alebo nie. Ale to, ako sa povie, že dnes to buble pod pokrievkou, to je už každému jasné. Ja som tých situácií za posledné mesiace zažil toľko, že by sa dali písať knihy.

Myslíte v súvislosti s Ficom a Pellegrinim?

To napätie bolo veľké najmä v septembri, keď ešte nebolo jasné, že Pellegrini bude lídrom. Dnes, keďže predseda vlády si uvedomuje, že národnú radu ani koaličnú radu už nepotrebuje, tak vo veľa veciach vie robiť rozhodnutia, ktoré nie sú v súlade s tým, čo si všetci koaliční lídri želajú.

Hovorilo sa, že Peter Pellegrini nebol ako premiér tak úplne „svojprávny“ a že za lanká ťahal práve Fico. Vy ste to nejako pociťovali?

Toto ja nechcem riešiť, ale poviem, v čom mám problém. Ja som po ňom Národnú radu SR prevzal vo veľmi zlom stave, a to je moja konkrétna skúsenosť. Sústreďuje sa často na PR bez doťahovania vecí.

STOŽIAR Predseda NR SR Andrej Danko bol preň terčom mnohých vtipov.
STOŽIAR Predseda NR SR Andrej Danko bol preň terčom mnohých vtipov.
Zdroj: MARTIN DOMOK

Pellegrinimu ste túto výčitku aj niekedy povedali?

Samozrejme, však porovnajte, čo národná rada je a čo bola za jeho pôsobenia.

Myslím priamo do očí.

Áno, a on to dobre vie. Ja vám poviem, aký je medzi nami profesijný problém, nie ľudský. Pretože ľudsky sa vieme porozprávať, ale profesijne sú moje výhrady tie, že nedoťahuje procesy. Ak si raz sadol do bagra a búral Rázsochy, tak si myslím, že už dávno mali byť dole. Tak­isto fotil pleseň, no ja mu hovorím, Peter, poď, potrebujeme zmeniť zákon, aby bolo možné aspoň do troch miliónov priamym zadaním opravovať nemocnice a internáty. Nepodporil to. Snažil som sa mu na začiatku povedať priateľsky, Peter, musíš doťahovať veci ako premiér, nestačí sa sústrediť na úsmev a dobré PR, treba veci riešiť do detailu. Niekedy musíš ísť do konfliktu. Nemôžeš konflikt nechávať vždy na koaličnú radu či na Roberta Fica a užívať si ten komfort, že ti prechádzajú všetky zákony, a ešte kritizovať parlament.

A vyjasnili ste si to?

Myslím, že bude priestor si to viac s ním po voľbách vyjasniť. Ja som ho nepoznal ako človeka. Musím však na jeho obranu povedať, že nemal taký silný mandát ako predseda národnej rady. Je iné byť predsedom parlamentu a mať aj pozíciu koaličného lídra a vlastnú stranu. On bol vlastne výkonným článkom Smeru-SD v národnej rade, keď vládli sami. Teda boli tu také disharmónie, napríklad, že platy v národnej rade boli poddimenzované pod úradom vlády. Ja som proste človek detailu. Asi je o mne známe, že aj po večeroch všetko kontrolujem. Chodím, pozerám, dokonca prasknutý mramor.

Tvrdíte, že ste človek detailu. Zase spomeniem ten nešťastný stožiar. Krátko po osadení bolo vidieť, že je zle natretý a dokonca z neho opadala farba. To je ten váš dôraz na detail?

Ale, prosím vás, pred kolaudáciou! Teraz je už dobre natretý. Nie?

Hovorím, že ide o princíp, že z detailov ako nedotretý stožiar sa dá kadečo vyčítať.

Áno, som detailista, ale nie som, odpustite mi, údržbár ani natierač. Keď vidím nejaký fľak, tak verte, že o tom informujem kancelára. Snažím sa informovať technologické oddelenie o rôznych „závadách“ a verte, že majú občas paniku, keď sa po národnej rade prechádzam a posielam im fotky.

Volebnú kampaň v roku 2016 SNS spúšťala na bilbordoch s heslom Hrdo, odborne, slušne. Dodržali ste toto krédo?

Pozrite sa, čo som v tejto svojej funkcii dokázal. Dvakrát som predsedal všetkým šéfom európskych parlamentov, dnes mám medzinárodnú akceptáciu. Ako jediný predseda NR SR som vystúpil v troch parlamentoch - ruskom, srbskom, českom. Keď pôjdete do Nemecka, Francúzska, keď pôjdete do V4, ale aj Ruska, uvidíte, že sa mi podarilo pre národnú radu získať obrovskú a rešpektovanú pozíciu.

Lenže práve vy ste napríklad nazvali Luciu Nicholsonovú „Cigánočkou“. Je to slušné správanie?

Nešťastne som sa vyjadril v televíznej relácii, čo som vysvetlil. Pozrite si však jej vyjadrenia za štyri roky, mal by som čo robiť ju dobehnúť. Nevyjadrovala sa takmer nikdy slušne, aj keď je žena. Vždy vychádzajte z rokovania Národnej rady SR a poďme teda na procesy. Schválilo sa vyše štyristo zákonov. Pamätáte si tie teátra, keď sa tu sypali striekačky a bankovky. Rokovacím poriadkom sa zmenilo to, čo bolo na začiatku pre niekoho smiešne.

Asi narážate aj na zákaz jedenia horaliek v pléne?

No jasné, ale tak si predstavte, že by vaše dieťa v škole počas vyučovania, to hovorím úplne taký príklad zo života, vytiahlo jedlo. A to sa stalo v národnej rade! Mali sme tu poslancov z SaS, ktorí počas rokovania jedli. Samozrejme, že prišla novela a všetci kričali, že som zaviedol nedemokratické minutáže. Slovensko bolo jeden zo štyroch štátov, kde neboli limity na diskusie. Limity prišli a všetci sú komfortní, jedenie bolo sekundárny problém.

Parlament na konci minulého roku odklepol 50-dňové moratórium, a to spolu poslanci za Smer, SNS a kotlebovci. Vy by ste si vedeli predstaviť fungovanie takej koaličnej trojky?

Ale, čo ste to zase pospájali, pán redaktor.

Hlasovali s vami aj kotlebovci, to je fakt.

Ešte raz. Má Kotleba hlasovaciu kartu a gombík? Za koľko vecí Sulíka, Matoviča a Remišovej hlasoval? Pozrite si moju tlačovku s pánom Lavrovom. Kotleba je šialenec, ktorého treba dostať na perifériu spoločnosti, a to aj s jeho stranou. Po druhé, jeho voličom treba ukázať, že zneužíva národné a kresťanské témy. Na západe, ale ani v Rusku mu nikto nepodá ruku. Kto ho volí, hádže hlas do Dunaja.

Viete o tom, že Národná rada SR mesačne vypláca 1 600 eur neonacistickému spevákovi Ondrejovi Ďuricovi?

Je asi asistentom. Nie? Národná rada nikomu nič nevypláca len tak. Nepodsúvajte mi veci. Nie je tu nikto politicky odvážny s nimi bojovať, keď hovorím, že Kotleba porušuje zákon, lebo sa jeho strana nemôže volať Kotlebovci, tak ani predseda štátnej komisie, ani ministerstvo nemá odvahu to riešiť. Pretože by túto stranu museli podľa súčasného zákona zlikvidovať.

Takže vládu Kotleba - SNS nikdy neuvidíme?

Nikdy s Kotlebom v žiadnej vláde nebudem, pretože ak by som bol vo vláde s Kotlebom, tak by mi v Rusku, v Nemecku a aj všade zatvorili dvere. To si musia uvedomiť ich voliči, že vlastne tým, že volia Kotlebu, pomáhajú liberálom a oslabujú národné kresťanské a sociálne sily, ktorým práve môžu tie hlasy chýbať na zostavenie vlády.

Ani ak by išlo o tichú podporu Kotlebu?

O žiadnu podporu, pán Knapko. Nikdy! Žiadnu! V živote!

Ondrej Ďurica vám nevadí?

Ja neviem, kto je Ďurica, a ja ho ako predseda NR SR ani nemôžem riešiť.

Exspevák neonacistickej kapely Biely odpor, čerstvý hovorca ĽSNS.

Ešte raz, ja neviem, kto to je!

Asistent Rastislava Schlosára. Ďuricu médiá podľa rozhodnutia súdu môžu označovať ako neonacistu.

Ja neviem ovplyvniť, kto si vyberie akého asistenta, ani to zakázať poslancovi. Poslanci a ich asistenti nie sú moji podriadení. Toto je zodpovednosť tých, ktorí ĽSNS do parlamentu dostali.

A to sú bežní ľudia.

Áno, a tak im to musíme vysvetľovať, že takýto druh politiky tu nemá čo robiť. Po ďalšie, ak si niekto dával na seba symboly, ktoré boli v boji so Sovietskym zväzom, ak dehonestuje SNP, ak sa zdravia tak, ako sa zdravili v minulosti príslušníci Hlinkovej gardy, tak takíto ľudia sa sem nikdy nemali dostať. A odpustite mi, ale ja som toto nespôsobil. Po druhé. Poctivo s tým bojujem. Po tretie 50-dňové moratórium vzniesol na koaličnej rade ako požiadavku Smer. Za to som povedal, že chcem podporu podnikových bytov.

Päťdesiatdňové moratórium ľudia intenzívne kritizujú. Ako ho vnímate vy?

Pri tejto téme sa snažím poukázať na jednu vec - je najvyšší čas sa na Slovensku baviť o licenciovaní či certifikácii prieskumných agentúr. Na to bude priestor v ďalšom volebnom období. Či nie je na mieste, aby sme my ako verejnosť vedeli, že sa ten prieskum deje, kto ho platí, aké dáta sú zbierané, akým spôsobom a či sú hodnoverné. Aby sme tu nemali agentúry na požiadanie niektorých PR agentúr politických strán. To je celé. To, že je už dnes národ pripravený, aby sme o tom diskutovali, tak k tomu pomohlo aj toto 50-dňové moratórium.

Hovorí sa o ňom ako o cenzúre.

Ale, čo nacenzúrujete v dnešnej dobe?

Ako vysvetlíte napríklad mojej mame, ktorá je bežný človek, že takmer dva mesiace pred voľbami jej takýmto spôsobom zalepíte oči?

Vysvetlite jej to tým, čo som povedal. Že treba poukázať na to, že tu treba systém a prieskumy sa zneužívajú. Niekedy aj takýmto spôsobom treba na to poukázať. Pre mňa to bola politická dohoda o iných záujmoch.

Bol to kompromis?

Bol to politický kompromis. Tak funguje koalícia.

Váš koaličný partner Robert Fico je obvinený z trestného činu schvaľovania hanobenia národa, pretože sa zastal Milana Mazureka a jeho protirómskych názorov. To vám neprekáža?

Aj ja som mal vyšetrovanie za slovo, čo ste spomínali k Nicholsonovej. A ja to už nikdy nezopakujem, nikdy v živote. Uvedomujem si riziká. Či už koalícia, alebo opozícia, všetci, keď sa niečo stane, máme právo sa ísť obhájiť a vysvetľovať. Ja na to nemám čo hovoriť, pretože je to vzťah Roberta Fica a špeciálnej prokuratúry. Skôr si myslím, že títo vyholení chlapci so steroidmi sa často hrajú na veľkých machrov. No mali by vyrastať na takých dedinách, ako som vyrastal ja s Rómami. Rómsky problém je vážny, ale netreba ho účelovo zneužívať.

Robert Fico povedal, že s Mazurekom by súhlasilo takmer celé Slovensko. Súhlasíte s tým?

Ja som ten výrok celý nevnímal ani nepočul a ani sa k tomu vyjadrovať nebudem. Mazurek je jeden moták, ktorého treba zastaviť. Keby ho ľudia videli, ako tu toho Kotlebu vidíme my v dennodennom živote, tak by ho tak neglorifikovali. Podľa mňa, keby prišlo na lámanie chleba, tak Kotleba s Mazurekom by boli prví, ktorí by sa schovali do svojich detských izieb k svojim mamám.

Asi je Mazureka dosť ťažké zastaviť, keď práve váš koaličný partner súhlasí s jeho názormi. Nie?

My sme tu na politický boj a musíme ľuďom vysvetľovať, že sú nimi zneužívaní. Jeden z príkladov je, že zneužívajú ruskú tému, ale Rusi nimi opovrhujú. Treba o tom hovoriť najmä mladým ľuďom, aby zistili, že to nie je žiadny človek, ktorý si takúto glóriu zaslúži. Však tie naivné hlúposti, čo rozprával, že nakúpi lopaty, predá bagre a že ľudia budú mať robotu. Veď v Banskej Bystrici si pamätajú jeho vládnutie.

Preferencie vašej strany sa pohybujú okolo šiestich percent. Čo by ste urobili, ak by ste sa nedostali do parlamentu?

Asi by som to bral ako signál a možno aj potvrdenie toho, že v politike nie je dôležité, čo pre ľudí urobíš, ale to, ako im to povieš. Média tiež zaujímajú skôr negatíva. Žiaľ, žijeme v takej dobe, ale ja stále verím, že sa oplatí bojovať a veci meniť. Povedal by som si, že sme asi málo ľuďom vysvetľovali, čo sú rekreačné, športové poukazy, čo sú to paušálne výdavky, čo sú to podnikové byty. Politika je plná kompromisov, ak chcete niečo pre ľudí dosiahnuť a nielen písať brožúrky. SNS vybojovala veľa a ja chcem všetky kontakty a skúsenosti ďalej pre Slovensko využiť. Verím, že ľudia pochopia, kto len rozpráva a kto veci mení.