Napriek tomu, že vzťahy sa v ostatných týždňoch radikálne zhoršili, verí predseda SNS, že možnosť dohody tu ešte stále je. V rozhovore objasňuje svoje dôvody vypovedania koaličnej zmluvy, prezradil tiež, aké budú jeho ďalšie kroky a odkiaľ príde budúci minister školstva.

S ANDREJOM DANKOM (43) sa rozprávala VERONIKA COSCULLUELA. Rozhovor nám poskytol pred koaličnou radou avizovanou na 25. augusta.

Ľutujete vypovedanie koaličnej zmluvy?

Koaličnú zmluvu som musel vypovedať. Strana Smer sa začala správať k SNS nekorektne. Rozmýšľam, ako by sa cítil, tváril a ako by konal predseda vlády, keby moji podpredsedovia takpovediac bili cez médiá do jeho ministrov, keď mali problémy. Samozrejme, bol som si vedomý vážnosti situácie okolo školstva a povedal som, že budem konať, chcel som však, aby dobehol kontrolný mechanizmus, ktorý bol pri téme nastavený, a až následne robiť opatrenia aj personálne zmeny.

Prekážala vám teda kritika ministrov Smeru?

Nie je to tak dávno, čo ministri Smeru mali rôzne krízové situácie a naši poslanci ani ministri nehodnotili ich prácu komentármi pred novinármi a nezhadzovali koaličného partnera. Mediálny tím na Úrade vlády by mal pracovať pre celú vládu, nielen pre premiéra, je platený z daní. Základ spolupráce v koalícii by mal byť o tom, že si veci povieme osobne, a nie že sa budeme o kritike našich partnerov dozvedať v novinách. Ak nebude fungovať toto elementárne pravidlo, koalícia nemôže ísť ďalej. Ak sa nebudeme pravidelne pred zasadnutiami vlády stretávať a otvorene si hovoriť výhrady formou rokovania, tak nemôžeme spoločne fungovať a už vôbec nie riešiť problémy ľudí. Totiž, nebude na to čas, pretože sa budeme len neustále naťahovať, hádať pred médiami a útočiť na seba a zhadzovať vinu jeden na druhého. Taká vláda nemôže fungovať.

Čo ste týmto krokom dosiahli?

Dosiahol som tým veľmi dôležitú vec - verejným vypovedaním koaličnej zmluvy som ukázal verejnosti, že SNS bola doteraz absolútne spoľahlivým koaličným partnerom, ktorý si plnil všetky povinnosti, na ktoré sa zaviazal v zmluve. Veľmi citlivo vnímame, že sa za posledné obdobie výrazne stupňovalo aj zasahovanie do rezortov, ktoré má na starosti SNS. Mám na mysli napríklad vcelku nečakanú a možno až propagačnú návštevu predsedu vlády v rezorte obrany, rovnako tak komunikačnú duplicitu tém, ktoré logicky otvorila SNS v rezorte pôdohospodárstva, ako kvalita potravín, národný katalóg, nové cyklotrasy či zelená nafta. Pri všetkých týchto témach premiér následne začal ich komunikáciu a vstúpil do už nami otvorenej komunikácie s jasným cieľom - získavať na nich svoj vlastný politický kapitál.

V čom vnímate, že vám strana Smer zasahuje do kompetencií?

Moji nominanti na obrane si nemyslia, že je potrebné kupovať lietadlá Gripen skôr, ako bude vyzbrojené pozemné vojsko. SNS aj z týchto dôvodov poukázala na tieto fakty a žiada, aby sme si spoločne nanovo stanovili jasné vzájomné kompetencie a hranice zodpovednosti za jednotlivé rezorty. Rešpektujeme, že premiér vedie vládu, ale aj tá je koaličná. Ak premiér chce vyberaním pozitívnych a pre ľudí vábivých hrozienok zasahovať do rezortov, za ktoré nesieme zodpovednosť, musím konštatovať, že takto môže fungovať iba vláda jednej strany. SNS nie je nesvojprávna a koaliční partneri nás musia rešpektovať.

Danko šokuje: Ideálny prezident by bol podľa neho herec Štefan Kvietik

V médiách ste povedali, že išlo o premyslený krok, mnohí o tom pochybujú. Kedy ste sa rozhodli a ako dlho ste o tom rozmýšľali?

Áno, to som povedal a je to tak - išlo o premyslený krok. Nemôžeme donekonečna znášať to, že na jednej strane sme prebrali rezorty, v ktorých boli rôzne problémy a prebrali sme za ne zodpovednosť, a na druhej strane si čítať odkazy od partnerov vo vláde v médiách. Hovorí sa, že iba ten, kto nič nerobí, neurobí chybu. My sme rešpektovali aj chyby svojho koaličného partnera, ktoré sa stali v rezortoch v predchádzajúcom volebnom období. Mnohé chyby sme napravili bez toho, aby sme na tom vybíjali politický kapitál pre seba. Sme vo vláde iba niečo vyše roka a musíte uznať, že s bývalými kauzami a prehreškami SNS pod mojím vedením nemá nič spoločné. Bol som doslova šokovaný vyjadreniami bývalých ministrov školstva, ktorí sa všemožne snažili zbaviť akejkoľvek zodpovednosti za procesy, ktoré v rezorte v rámci eurofondov nastavili oni. Asi už zabudli na sifóny. Pripomínam a verejne to deklarujem, že minister Plavčan len prebral štafetu práve nimi nastavených kritérií. Nič na určených pravidlách nemenil.

Ako to bolo s odvolaním ministra Plavčana? Béla Bugár a Robert Fico majú odlišnú verziu ako vy, respektíve, akú ohlasuje redaktor .týždňa.

Sami uznajte a všimnite si reálnu situáciu - od 10. do 12. hodiny, a to je proste fakt, ktorý potvrdia účastníci, som mal rozhovor s redaktormi Nového Času a .týždňa. Ako by teda mohla byť situácia taká, ako sa poniektorí snažia navodiť? Detaily si však nechám, ak dovolíte, na osobné stretnutie. Ja nie som ten, kto by začal s diskusiami o súkromných veciach cez médiá. A už vôbec sa neznížim k tomu, aby som sa verejne dohadoval o tom, kto kedy komu volal a čo kto kedy komu povedal. Predseda vlády a Smeru, predseda Mosta-Híd aj ja presne vieme, ako to celé bolo. Situácia, ktorá nastala v mojej kancelárii po ukončení rozhovoru, nebola žiadna hra.

Vyzerá to tak, že máte spolu osobný problém...

To určite nie. V politike nemôžete brať veci osobne. Toto zisťujem a uvedomujem si čím ďalej, tým viac. Do politiky som „prestúpil“ zo súkromnej sféry, v ktorej som dlhé roky pôsobil. Zisťujem, že procesy v politike sú odlišné. V politike existuje rivalita a chápem, že premiér sa snaží oslovovať aj voličov SNS. Viem to ja, podobne ako on, že medzi našimi a ich voličskými skupinami je istý prienik. Ospravedlňte ma však, nebudem hovoriť detaily našich rozhovorov ani nebudem riešiť v médiách, kto komu volá, kto komu píše. Je pravda, že nie vždy máme na seba „šťastie“ a vyrozprávame si veci osobne. Ale to nemôže byť dôvod na to, aby sme si odkazovali veci cez médiá. To nikdy ničomu neprospelo.

Ale problémy komunikovať máte.

Prekvapilo ma, že sa napríklad šírila informácia, ako som zrušil koaličné stretnutie, pritom sme boli dohodnutí na súkromnom stretnutí. Podstata je však tá, že na tomto rokovaní napríklad predseda vlády ani raz nepovedal, že mi odvolá ministra školstva. My sme sa spolu rozprávali o riešeniach aj o personálnych výmenách, a to nielen na úrovni ministra. Dvanásť hodín nato nastal úplný opak a ja som ostal len šokovaný, čo premiér urobil. Ani raz mi nenaznačil, že takto konať bude, a za týmto si stojím.

Je medzi vami a Robertom Ficom dôvera?

Odpoviem na to inak, ako by ste očakávali. Denne sa presviedčam o tom, že vo vysokej politike dôvera a osobné priateľstvo nie sú pojmy, ktoré by v nej znamenali to isté ako v súkromnej sfére. V súkromí si priateľov vyberáte. Máte na to priestor podľa vlastných preferencií a očakávaní. V politike je to inak. V politike vám „priateľov“ určia voliči. Vzácnu dôveru medzi priateľmi v politike nehľadajte. Po posledných udalostiach musím konštatovať, že nás čaká ešte veľa stretnutí, aby sa obnovila aspoň elementárna úroveň dôvery. Ja som predtým Roberta Fica nepoznal. Nestretával som sa s ním. Do koalície sme nevstupovali s tým, že sa ideme priateliť so smerákmi. Vstupovali sme tam preto, že spoločne s koaličnými partnermi si uvedomíme mieru zodpovednosti za riadenie štátu a jeho ďalší osud. A dohodli sme sa, že vzájomne, teda formou koaličnej vlády, budeme štát riadiť, a to tak, aby mal z toho osoh občan.

Viete si predstaviť spoluprácu s ním na úrovni predsedov a rovnako spoluprácu SNS so Smerom do konca volebného obdobia tak, aby vláda skutočne pracovala pre ľudí a míňala energiu na priority, programy a nie na mocenské spory?

To je ten najväčší problém - neriešiť mocenské spory, ale robiť politiku pre ľudí, riadiť rezorty a posúvať krajinu vyššie. Politika na Slovensku, žiaľ, skĺzla do úplne nepochopiteľnej úrovne - kto je s Ficom a kto proti nemu, kto je so Sulíkom a kto proti nemu. Toto je podľa vás správne? Podľa mňa nie. Chceme, aby sa na Slovensku prestalo na veci nazerať čierno-bielo, aby sa konečne začala robiť politika, z ktorej budú mať osoh občania Slovenska. Aj preto musíme spolupracovať so stranami, ktoré možno niekomu nie sú po vôli, ale kde vidíme možnosti realizovať program SNS. Mnohé z nášho programu sa už podarilo urobiť a to ma teší najviac. Zrušili sme daňové licencie, zvýšili paušálne výdavky, do školstva sme doniesli rekordnú časť financií a podarilo sa nám nastaviť zmier v rezorte. Staráme sa o kvalitu našich potravín - a to nie je fráza. Strážime našu pôdu pred špekulantmi, začíname budovať cyklotrasy po celom Slovensku. Za niečo viac ako rok toho nie je málo a máme pripravených ešte veľa potrebných opatrení. Do politiky a do vlády som nevstupoval preto, aby som sa zahltil žabomyšími hádkami. Ale ako predseda koaličnej strany sa nemôžem len tak pozerať na to, ako niekto s radosťou a možno až cielene hádže špinu na SNS.

Mnohí naši členovia chcú vystúpiť z tejto vlády, ale je mojou povinnosťou poradiť sa so všetkými štruktúrami strany a konať tak, ako to cíti naša členská základňa. Verím však, že je tu stále ešte možnosť dohody.

Aké budú vaše ďalšie politické kroky smerom ku koaličným partnerom?

Ak by som to mal zhrnúť do jedného slova, budú to rokovania. Musím povedať, že som intenzívne rokoval s Bélom Bugárom a on sám povedal, že predseda vlády musí objasniť, ako chce ďalej postupovať a čo vlastne zamýšľa.

Rozhovory s Robertom Ficom vás ešte len čakajú?

Vyjasnil som predsedovi strany Most-Híd jednotlivé súvislosti a také isté stretnutie ma ešte čaká aj s predsedom strany Smer. Predpokladám a budem očakávať, že mi objasní dôvody svojho konania. Rovnako, ako očakávam, že sa dozviem vyjasnenie skutočností, ktoré vzbudzujú rôzne podozrenia, napríklad aj to, prečo bolo potrebné z jeho strany a zo strany celého Smeru nastaviť takú komunikáciu smerom k SNS, akú sme mali možnosť vidieť.

Zároveň chcem od premiéra počuť, že aj on ako predseda koaličnej strany a predseda vlády SR má taký záujem o boj proti korupcii, ako to verbálne prezentoval, a presvedčiť sa o tom, či pravidlá budú platiť pre všetkých členov vlády. Budem sa pýtať, či budeme môcť priniesť na rokovanie našu známu snahu o širšie majetkové priznania politikov.

Čo by tam malo byť?

Chcem navrhnúť, aby všetci ministri napríklad podávali naozaj podrobné majetkové priznania. Musíme ísť príkladom, ak chceme, aby nám ľudia dôverovali, ak chceme ľudí nabádať, aby oni bojovali s korupciou. Musíme im to ukázať v priamom prenose, musíme im ukázať, že ani vláda sa nebojí boja s korupciou. Budeme tlačiť na to, že každý politik dokáže dokladovať každé jedno euro, ktoré má alebo ktoré vynaložil na kúpu drahocenností, hodiniek alebo áut.

Zároveň chcem navrhnúť vytvorenie komisie, ktorá bude pracovať na návrhu nového detailného zverejňovania pôvodu majetku verejných činiteľov.

Ďalšou mojou podmienkou bude požiadavka, aby sme náš dialóg o vzťahoch, o vládnutí a riešení problémov preniesli do priestoru rokovacích miestností a nevyrušovali nimi ľudí. Proste budeme žiadať, aby sme neriešili na televíznych obrazovkách niečo, čo tam nepatrí. Takéto prekáranie, hašterenie a vybíjanie politického kapitálu nepomáha nám, ale, paradoxne, takým stranám, ktoré sa nesú na vlne populizmu a aj vďaka nemu sa dostali po voľbách do parlamentu.

Danko šokuje: Ideálny prezident by bol podľa neho herec Štefan Kvietik

Máte už náhradu za Plavčana? Eva Smolíková či Helena Poláková?

Náhradu za odvolaného ministra Plavčana budem opäť hľadať v rezorte školstva. Budem ho hľadať medzi skúsenými odborníkmi, ktorí už roky v rezorte pracujú a vedia, ako školstvo funguje, aké má problémy, a dokážu na tieto problémy nachádzať riešenia. Zodpovednosti za rezort sa SNS nevzdá. Ja som do rezortov, ktoré SNS dostala na zodpovednosť, nedával ľudí so straníckymi knižkami. Preto ma mrzí, že nás obvinili za stav v rezorte školstva, ktorý má svoje problémy nakopené za veľa posledných rokov. Pritom za rok a pol, čo sme mali možnosť riadiť rezort, ministrovi Plavčanovi sa podarilo presadiť mnohé systémové opatrenia.

Takže problém nájsť nominanta nemáte.

Jedna vec je nájsť odborníka, ale druhá vec je problém, že existuje reálna obava potenciálnych kandidátov zo správania predsedu vlády a z jeho krokov.

Len zopakujem, čo som už v inej odpovedi povedal - SNS bola a je zodpovedný partner. Ale nevrátilo sa nám to rovnakou mierou. Ako by sa mohol asi cítiť premiér alebo minister Richter, keby som počas jeho odvolávania v parlamente žiadal, aby prijali zodpovednosť a vymenili ministra? A bez predchádzajúceho upozornenia. Zdôrazňujem, za ministrov je zodpovedná daná politická strana. Poriadok som chcel urobiť sám, to dobre vedeli obaja moji koaliční partneri. Nedostal som však na to priestor.

Ako ďaleko ste v úvahách o konci svojej politickej kariéry?

Moje posledné vystúpenie nebolo jednoduché. Bol som v rozpoložení, ktoré môžem pomenovať ako obrovské sklamanie zo správania a z krokov Roberta Fica. Uvedomujem si však zodpovednosť svoju a zodpovednosť SNS za ľudí, ktorí dali vo voľbách dôveru strane.

Priestor za čas od vypovedania koaličnej zmluvy vygeneroval rôzne scenáre vývoja. Vždy to však boli domnienky médií a nemali takmer žiadny reálny základ. Jedna z možností, ktorá ma absolútne prekvapila, bola verzia možného opustenia tejto koalície a vytvorenia inej vlády - zostavenie vlády s Richardom Sulíkom. To absolútne odmietam.

Prečo?

Ťažko sa dá komunikovať s ľuďmi zo strany SaS, keď oni sami majú niekoľko prúdov, nehovoriac o tom, ako sa ich predseda Sulík a celý vtedajší poslanecký klub zachovali k Ivete Radičovej. Neviem si ani predstaviť nominanta niektorej nesystémovej strany ako ministra vo vláde... Vzhľadom na posledné udalosti existuje veľa „ale“, avšak nemám záujem položiť túto vládu. Politika sa u nás dostala vinou politikov a médií do stavu honu na čarodejnice s neprestajným špekulovaním, kto s kým a kto proti komu. Takú politiku robiť nechcem.

Ako ste na tom zdravotne?

Môj zdravotný stav je známy. Som verejne činná osoba a vedel som, že časť súkromia stratím. A súčasťou toho je aj informácia o mojom zdraví. Môj zdravotný stav si nevyžaduje ani hospitalizáciu, ani operáciu, ani ďalšie liečenie. Snažím sa dodržiavať rady lekárov, chodím pravidelne na kontroly.

Ako ste oslavovali narodeniny?

Nie som typ, ktorý by oslavoval vo veľkom. Bol som so svojimi blízkymi.

Vnímajú vaše pôsobenie vo verejnom živote nejako vaši synovia?

Moji synovia sú pre mňa zdrojom energie a čas strávený s nimi ma vždy utvrdí v tom, že blízki ľudia sú pre človeka darom, o ktorý sa treba starať. Vnímajú dianie okolo mňa - prežívali so mnou dobré aj zlé obdobia. Môžete mať neviem aký zlý deň, ale stačí s nimi chvíľa a viete, že pre nich sa to oplatí, že všetko má svoj zmysel.

Stále bývate pri Bratislave, hoci už máte postavenú vilu v meste. Kedy plánujete nasťahovať sa, sú tam nejaké problémy s kolaudáciou?

Nie sú žiadne problémy, ale potreboval by som, aby mal deň viac ako 24 hodín. Moje sťahovanie nie je teraz priorita.

S kým sa radíte?

Neplatím si žiadneho poradcu, aj keď vidím, aké veľké tímy pracujú na rôznych ministerstvách aj na Úrade vlády. Mám dvoch poradcov - Marka Lisánka, prideleného z ministerstva zahraničných vecí na zahraničnú politiku, a na domácu som si vzal jedného človeka zo strany, Lukáša Machalu.

Prečo ste sa v čase vypovedania koaličnej zmluvy zdržiavali u pána Gučíka?

Kládli ste podobnú otázku iným, ktorí, a nie včera alebo predvčerom, ale už roky, k pánu Gučíkovi chodia na stretnutia? Mnohí politickí lídri od pani Radičovej cez premiéra Roberta Fica či ministrov u neho sedeli.

Platíte ho ako svojho poradcu? Ako by ste definovali váš vzťah?

O svojich poradcoch som vám už predsa povedal, že mám dvoch. Pán Gučík nie je môj poradca, nepla- tím ho.

Komu dôverujete v politike a komu mimo nej?

V politike doslova nepoznáš brata. To je základný rozdiel medzi fungovaním v normálnom živote a vzťahmi medzi politikmi. Dnes už viem, že v politike vytvárať priateľstvá nie je možné. Keďže som človek, ktorý nenechá za seba rozhodovať iných, pretože sa nebojím zodpovednosti, stojím si za svojimi rozhodnutiami. Nikto mi neradí. Za radu však považujem každú múdru myšlienku od ľudí, ktorých v živote stretnem, bez ohľadu na vek či postavenie.

Aký je váš vzťah s Martinom Kvietikom (podpredseda Slavie Capital, zbrojár, syn známeho herca - pozn. red.)?

Som rád, že poznám rodinu Kvietikovcov. Pán Štefan Kvietik je múdry, rozhľadený človek a taký istý je jeho syn. Nie je tajomstvo, že pán Kvietik starší je pre mňa vzorom. Je to človek, ktorého si viem predstaviť aj vo funkcii prezidenta.

Asi ste sledovali vyjadrenia Jaroslava Pašku či už o eurofondoch, či o ombudsmanke. Stotožňujete sa s jeho vyjadreniami?

Môj prvý podpredseda sa v danom momente vyjadroval dosť emotívne, ale povedal zároveň veľa pravdy. Pozná SNS, jej štruktúry a ľudí. Dobre sa pamätá, ako strana dopadla v roku 2006, a je prirodzené, že sa nechce opäť stať svedkom rovnakého scenára ako vtedy. A nechceme to ani my všetci. K téme komunity LGBTI sa vyjadril v súlade s postojom a názorom SNS. Pani ombuds-manka Mária Patakyová je verejne činná osoba a má svoju zodpovednosť. Ak robí rozhodnutia, musí dbať na to, aby nepolarizovala spoločnosť. Svoj postoj som však deklaroval pri jej inaugurácii a je verejne známy. Tak ako som odsúdil vyvesenie dúhovej vlajky u jej predchodkyne, rovnako na tom trvám dnes. Ak cítila potrebu, ktorú vyjadrila v postoji ako ombudsmanka, odporúčal by som jej pre budúcnosť, aby tak činila ako súkromná osoba a nezaťahovala do polarizačných tém celý svoj úrad.