Niekedy je vraj lepšie zložiť zbrane a pozerať sa dopredu. Po mesiacoch útokov dotlačil Igora Matoviča do demisie a verí, že nový premiér Eduard Heger je racionálnejší. O budúcnosti krajiny, ale aj o tom, ako si posledné týždne liečil nervy, sa s predsedom SaS RICHARDOM SULÍKOM rozprávala JULIÁNA BIELIKOVÁ.

Ktoré boli najhoršie momenty v tejto kríze?

Nepríjemný moment bol, keď sa kríza vliekla a v piatok pred riešením Igor Matovič zopakoval svoje požiadavky. Už to bol tretí týždeň. Bolo nepríjemné, že som nevedel presne čítať, akú pozíciu a v ktorej situácii zaujmú naši partneri. Kríza nie je nič príjemné. Čas, ktorý sme ňou strávili, sme mohli venovať veciam, ktoré pomôžu ľuďom. Teraz to budeme musieť dohnať, lebo robota stála.

 

Čo bolo pre vás najťažšie na spolupráci s Igorom Matovičom ako premiérom?

Nechcem sa vracať do minulosti, lebo nemá zmysel jatriť rany. Na toto jedno vám však odpoviem. Problémom bolo, že neplatili dohody.

 

Dostala sa situácia tak ďaleko, že ste si povedali, že idete do opozície?

Boli sme pripravení ísť aj do opozície. Niekedy sa dostanete do bodu, keď je už Rubikon prekročený. A viete, že buď bude dohoda dobrá, alebo to necháte tak.

Ako sa robí s novým premiérom Eduardom Hegerom?

Je kultivovanejší, vecnejší. Už som párkrát zažil, že viedol vládu či koaličnú radu. Funguje to s ním všetko racionálnejšie. Dávam tomu šancu.

 

Bude Igor Matovič dobrým ministrom financií?

Ukáže čas. Nebudem to komentovať. Načo? V nejakom momente treba zložiť zbrane a pozerať sa dopredu.

 

Vraciate sa teda na pôvodné ministerské pozície?

V čase rozhovoru taká dohoda je. (V novovymenovanej vláde sa Richard Sulík stal opäť ministrom hospodárstva. - pozn. red.)

Ako sa podarilo dôjsť k dohode?

Ja som sa to dozvedel z médií. To nebolo tak, že by sme si niekde tľapli a oni potom mali tlačovú besedu. Už vtedy sme boli pripravení ísť do opozície alebo do predčasných volieb. Sám som bol prekvapený, že Igor Matovič povedal, že sa vymení s Edom Hegerom a nemá žiadne požiadavky. My sme mali požiadavky, aby odišiel z vlády, ale všetky strany musia prísť k nejakému kompromisu.

 

Na vás ukazovali, že už ste jednu vládu zhodili a teraz to robíte zasa. Ako ste to vnímali?

Keby sme boli odišli a bola by trojkoalícia, žiadna vláda by nepadla. Pred rokmi vláda síce padla, ale nie naším pričinením. Jasne sme im pol roka hovorili, že nebudeme hlasovať za peniaze do Grécka. Vydierali nás, a preto dopadli, ako dopadli. Vtedy sme stáli proti trom koaličným stranám: SDKÚ, ktoré neexistuje, Most-Híd, ktorý prakticky nefunguje, a KDH, ktoré je mimo parlamentu. A to ukazuje, na čej strane bola pravda.

 

Ako ste si počas uplynulých pár týždňov liečili nervy?

Chodím športovať, pomáhajú mi aj baldriánové kvapky a veľa spánku. Bola to zmes tohto. Mám šťastie, že bývam pri lese, takže si len vybehnem a okolo mňa je zhmotnený pokoj. Chodím behať. Každý bežec by sa pri mojom štýle síce chytal za hlavu, ale 10 až 15 kilometrov akýmkoľvek tempom pomáha. Kedysi som hrával squash, ale už mám po päťdesiatke. Kĺby nie sú to, čo boli.

 

Squash by ste teraz ani nemohli hrať, keď je všetko zavreté.

No vidíte.

 

Nie ste z politiky unavený, nechceli by ste robiť už radšej niečo iné?

Som unavený. Ale viete, dal som tejto strane 12 rokov života. Radíme sa medzi najúspešnejšie strany v slovenskej novodobej histórii. Štyrikrát za sebou sme sa dostali do parlamentu. Počas terajšej krízy sa ukázalo, že sme veľmi jednotní. Nemôžem sa len tak zbaliť, to už len z úcty k tým 12 rokom robiť nebudem. Ale ako som sa už vyjadril, potrebujeme výmenu predsedu mierovou cestou a o to sa budem snažiť. Mandát mám do novembra 2023 a keby som to aj nenatiahol až do najbližších volieb, bude to znamenať, že mám za sebou 15 rokov na čele strany. A to je už najvyšší čas odovzdať to niekomu inému, a čo je najdôležitejšie, podporiť ho. Moja ambícia bude vytvoriť pozíciu čestného predsedu, kde nebudem mať právomoci, možno pár blokačných, ale bude to pozícia, z ktorej budem môcť podporovať nového predsedu.

 

Máte už niekoho vybratého, koho budete vychovávať na túto pozíciu?

Mám už pár dobrých tipov, ale nepáčte ich zo mňa, lebo vám to ani tak nepoviem.

 

No dobre. Máte školopovinné deti. Ako riešite ich výučbu?

No online. Sú zavreté v detskej izbe a učia sa tam. Moja družka je najpoctivejšia mama na svete. Ona je na ne ešte prísnejšia ako učitelia v škole. Detičky sa učia. Ale nie je to dobré. To sa dá robiť mesiac-dva. Sociálne kontakty im chýbajú. Dúfam, že po Veľkej noci otvoríme aj druhý stupeň.

Čo robí vaša partnerka?

Je doma a stará sa o deti.

 

Ako rieši napríklad kaderníčku?

Príležitostí ukázať sa s novým účesom je teraz výrazne menej. Takže toto nie je problém našej domácnosti, ale asi aj k tomu dôjde, že to bude treba riešiť. Navyše, bývalý minister zdravotníctva sa vyjadril, že keď kaderníčka ide na domácu návštevu, je to v poriadku.

Čo si o tom myslíte? Lebo je to teda prekvapujúce riešenie.

Nevidím rozdiel, či chodí na domové návštevy alebo má otvorený salón, ktorý môže navyše vydezinfikovať. Je tu niekoľko vecí, ktoré treba dotiahnuť, ale posledné týždne sme sa im veľmi nevenovali pre krízu. Teraz sa musíme posnažiť konať pre ľudí.

 

Nemáme sa stretávať s blízkymi. Vy ste kedy naposledy videli rodičov?

To nie je tak, že sa úplne nemôžete stretávať. Družka občas navštívi mamu, to zakázané nie je. Máme zákaz vychádzania po dvadsiatej hodine. Je to stav, ktorý ničí našu spoločnosť a sociálne väzby. Ľudia otupievajú. (Smiech.) Mali by sme to uvoľňovať. Je dôležité, aby každý na seba dával pozor. Buď sa dal zaočkovať, alebo sa chránil respirátorom, dodržiaval odstup.

 

Vinili vás, že ste nenakúpili testy a spôsobili smrť štyritisíc ľudí, a pritom vyšlo najavo, že Slovensko nevyužilo opciu na vakcíny.

A takisto vyšlo najavo, že 15 miliónov testov, ktoré kúpilo ministerstvo zdravotníctva, nie je vhodných. Celkovo sa mi potvrdilo, že je dobré si robiť robotu poriadne. Za to ma kritizovali, že som nekúpil testy z večera do rána, ale dnes som rád, že pracovala výberová komisia a vybrali sme dobré testy. Nechcem sa rýpať v minulosti. Vírus tu je a ešte dlho bude a musíme sa s tým vyrovnať. Ale nie zatvorením ekonomiky a likvidovaním maloobchodu.

 

Budete tlačiť, aby sa zabezpečilo viac vakcín? Lebo to je asi jediná šanca na otvorenie ekonomiky.

Neviem vám povedať, aký je dopyt. Nemyslím si, že sme nejako veľmi ďaleko od tých, ktorí sa chcú akútne zaočkovať. Možno naozaj stačí dodržiavať tempo, že sme schopní zaočkovať mesačne 300-tisíc ľudí. A to množstvo aj dovážať. Lebo to bude treba dovážať roky. Niektorí sa budú chcieť očkovať pravidelne, niektorí raz. V nejakom momente prerazí komunitná imunita.

 

Vlani sme si mysleli, že pandémia bude trvať pár mesiacov. Teraz to vyzerá na roky.

Španielska chrípka sa držala 20 až 30 rokov. Aj keď sa veda posunula, nik si nemôže myslieť, že to spraceme zo sveta za rok. Predsa len svet je oveľa viac prepojený a globalizovaný. Zároveň si treba povedať, že konferencie online sa rozmohli a nevráti sa to naspäť. Uvidíme, ako bude svet vyzerať.

 

Zmení sa ekonomika pre koronu? Ako to bude podľa vás? Už teraz mnohí zamestnávatelia rušia kancelárske priestory.

Procesy sa zefektívnia a výrazne sa posilnia, niektoré odvetvia ako donáškové služby či distribúcia tovarov budú precíznejšie a flexibilnejšie. Obalový priemysel zažíva zlaté časy, lebo všetko, čo posielate, musíte zabaliť. Výrazne sa posilní home office, zmenia sa podmienky a pravidlá. Rozloha kancelárií sa zmenší, možno sa, naopak, zväčší rozloha bytov ako kompenzácia. Uvidíme.

 

Veľa sa teraz hovorí o nepodmienenom príjme, ktorý by mohol zabezpečiť, že ľudia, ktorí stratili príjem, by mohli v pokoji prežiť. Ako to vidíte?

Náš odvodový bonus je založený na nepodmienenom príjme. Ale treba zvážiť výšku tejto dávky. Sú ľudia, ktorí navrhujú, aby to bol priemerný príjem. Nemyslím si, že to bude fungovať, lebo ľudia by potom pracovali len preto, lebo chcú. Spisovateľ, inžinier či architekt pracovať budú, lebo ich to baví a budú mať dodatočný zárobok, ale smetiari alebo upratovačky? To sú práce, ktoré ľudia nechcú robiť alebo aspoň nie v dostatočnom množstve, ale treba ich. V odvodovom bonuse je nepodmienený príjem vo výške životného minima. Zabezpečme, aby v 21. storočí nik neumrel na ulici hladom, ale kto chce viac, nech zarobí. A zárobok zaťažme daňami a odvodmi čo najmenej.

 

Pred pár dňami vyšiel prieskum o tom, ako sa ľudia prepadajú do chudoby aj v dôsledku koronavírusu. Máme asi 260-tisíc dôchodcov vo finančnom nedostatku, 213-tisíc poberá minimálny dôchodok a ledva platí nájomné. Sme vôbec európska krajina?

Otázka je, ako definujete chudobu. Ak poviete, že chudobný je ten, kto má nejaké percento priemerného príjmu, tak aj v najbohatších spoločnostiach budú ľudia, ktorí tam spadnú. Je to relatívna chudoba. V Luxembursku by bol chudobný človek s našou priemernou mzdou. Bolo by dobré mať nejaké hranice. Je to ťažká tematika, ktorá nie vždy vedie ku korektným výsledkom. Napriek tomu platí, že veľká časť našich dôchodcov má k dispozícii príliš málo peňazí.

 

Stále sa hovorí o balíčkoch na pomoc počas koronakrízy, ale čo nám spôsobia v budúcnosti? Zadlžujeme sa veľmi?

Naša krajina sa za posledný rok výrazne zadlžila. Skočili sme asi o 15 až 20 percent v zadlženosti, to sú miliardy eur. Je to pre výpadky na príjmoch, lebo firmy nemali z čoho platiť dane, a navyše sme mali väčšie výdavky. Z toho sa budeme dostávať veľmi dlho. Nie je to dobré, ale pri výpadkoch príjmov sa s tým nedá veľa robiť.

Ako to bude so splácaním? 

Jednak sa to bude splácať infláciou, to znamená, že rok čo rok pôjdu ceny hore. Čiže to zaplatia ľudia. Taký je plán Európskej centrálnej banky. Splácať sa však bude aj tým, že niektoré výdavky sa zoškrtajú. Takisto možno znížiť dlh zvyšovaním príjmov štátu, teda zvyšovaním daní, SaS je však proti tomu. Veľké šťastie je teraz to, že peniaze veľa nestoja. Úrok je takmer nulový.

Ktoré výdavky sa budú škrtať?

To je ťažká otázka, lebo zväčša sú to politické dohody. My sme sa v koalícii dohodli, že znížime počet zamestnancov štátu o desať percent.

 

No dobre, vy prepustíte ľudí a tí dostanú podporu. Aké šetrenie?

To netrvá večne, je to šesť mesiacov. A tí ľudia môžu ísť robiť niečo produktívnejšie, zväčší sa počet disponibilnej pracovnej sily, čo je dobré pre investorov. Zvyšuje to konkurencieschopnosť Slovenska.

 

Ako vyzerá pomoc pre malých podnikateľov?

Komplikovane. Dlho to trvá a je to dosť nesúrodé, lebo balíčky sa robili pre špecifické oblasti. Mal by sa prijať univerzálny systém pomoci, ktorý zohľadní, čo doteraz dostali vyplatené. Dúfam, že s novým premiérom si nad to čoskoro sadneme.

Nezamáva kríza najmä so sektorom služieb?

Treba ich uvoľniť. Dajme im hygienické podmienky, ale už by sme ich nemali zatvárať.

 

Obchody s potravinami sú otvorené, ale s oblečením nie. Je rozdelenie toho, čo je otvorené a čo nie, fér?

Nie. Vezmite si napríklad, že tenisový tréner nemôže učiť, pritom môže mať od klienta odstup. A keď to porovnáte s tým zle organizovaným očkovaním, kde sa dôchodcovia tlačia, to sú absurdné situácie. Musíme tomu dať hlavu a pätu.

 

Musím povedať, že som sprevádzala strýka v očkovacom centre Bratislavského samosprávneho kraja, ktorý riadi člen vašej strany Juraj Droba a bolo to tam výborne zorganizované. Nik sa netlačil.

Som vždy hrdý, keď je dôvod našich nominantov chváliť, ale, žiaľ, nemáme to všade tak.

 

Nie sú politici v tejto ťažkej situácii obzvlášť radi, že majú pravidelný príjem? Napríklad poslanci za OĽaNO, ktorí spísali list, aby Igor Matovič neodstupoval, majú vo vačku päťtisíc mesačne. Prečo by chceli riskovať nové voľby?

To je moja výčitka. Aj epidemiológovia, vláda, aj poslanci sú ľudia, ktorým mesiac čo mesiac cinkne výplata na účet a nemusia mať bezprostredný strach z toho, že prídu o prácu. Oni vidia svet inak ako živnostník, ktorý má ťažkú hlavu z toho, ako vyplatí svojich dvoch zamestnancov a ako za nich zaplatí odvody. Nevedia, ako musí doslova bojovať o prežitie kaderníčka, ktorej zavreli salón. Našťastie, kríza ustupuje. Jediné, čo pomôže, je, ak ich otvoríme.

 

Ako vnímate, že v parlamente skoro prešiel zákon z dielne kotlebovcov, ktorý otváral možnosť odoberania detí homosexuálnym rodičom? Čo s tým chcete robiť?

Nemusíme nič, lebo to neprešlo. Ale je to úplná hlúposť. Chytám sa za hlavu, že v 21. storočí ľudia hlasujú za takéto veci. Čakám, že začnú bosorky naháňať a začne sa inkvizícia. Ale v parlamente sa našlo viac rozumu. Už to tu bolo aj predtým, keď poslanci za KDH chceli strkať do basy ženy, ktoré boli na umelom oplodnení.

Viac FOTO v GALÉRII >>

V parlamente vystupuje proti tendenciám, ako je aj zákaz interrupcií, vaša poslankyňa Jana Bittó-Cigániková. Jednou z požiadaviek Igora Matoviča bolo, aby odišla z funkcie predsedníčky zdravotníckeho výboru...

… aj zo sveta. Cigániková osta­ne tam, kde je, lebo robí dobrú robotu.