Nerieši vraždy ani veľké lúpeže. Zaoberá sa azda najtajomnejšou oblasťou kriminality - kybernetickou bezpečnosťou. V Bratislave stretol slovenských policajtov a odborníkov na túto „hekerskú“ oblasť. O satelitných záberoch, ktoré vyšetrovateľom Kuciakovej vraždy vraj poskytli práve Američania, hovoriť nemohol. Prezradil však, čo si myslí o pripravenosti Slovenska na útoky, aké zažilo koncom októbra ministerstvo zahraničia.

S jedným z dvadsiatich agentov FBI roztrúsených po svete ROBERTOM J. CAMERONOM (48) sa rozprávala VERONIKA COSCULLUELA.

Čo robí agent FBI na Slovensku?

Agentov máme už asi v dvadsiatich krajinách. Našou úlohou je pracovať na spoznaní a odvrátení hrozieb spolu s lokálnymi autoritami. Takže aj mojou úlohou je, aby spolupráca bola rýchlejšia, aby sme si vzájomne vymieňali informácie. Máme zmluvy aj so Slovenskom. Napríklad, keby bol ohrozený niekto cez Gmail, potrebovali by ste asistenciu USA, keďže ide o americkú firmu. Takže vaša polícia by dala žiadosť mne a ja by som pomohol, aby išiel proces získania informácií z USA rýchlejšie.

Čo predstavuje najväčšie hrozby v oblasti kyberbezpečnosti pre Slovensko?

Jednou z najväčších hrozieb je to, čo sme mohli vidieť v Estónsku v roku 2007, v Gruzínsku o rok neskôr či vo Fínsku v roku 2013. Ak sú napadnuté štátne orgány, má to veľké ekonomické dôsledky - zablokované bankové účty, nefungujúce weby médií ani orgánov štátnej správy. To sa vo vašich geografických priestoroch stáva. Útoky hrozia aj strategickým podnikom, napríklad energetickým. Máte Slovnaft a pre niekoho, kto chce oslabiť ekonomiku, môže byť cieľom. Alebo sa môže ocitnúť v zreteli konkurentov či vnútorného boja o to, kto bude spoločnosť viesť. Vieme o istých kriminálnych hráčoch, ktorí sa o vaše krajiny zaujímajú.

Tieto hrozby sú však dosť skryté, kým sa nestanú. Alebo ich môžete sledovať?

Máme prehľad o možných aktéroch, ale veľká časť predchádzania útokom je vzdelávanie ľudí. Mali by vedieť, že netreba klikať na všetko, že by sa mali z účtov odhlasovať, meniť heslá. Jednoducho aj správanie v online priestore by malo byť zodpovedné. Treba si dávať pozor.

Nie tak dávno sme videli kyber­útok na ministerstvo zahraničných vecí. Ako je podľa vás Slovensko pripravené?

Počas stretnutí, ktoré som v Bratislave absolvoval, som zistil, že veľké firmy na ochranu myslia a je to jedna z ich najväčších starostí. Majú na to vyčlenené zdroje a stavajú sa k tomu obozretne. Slovensko ako krajina robí dobré tréningy a snaží sa pritiahnuť na univerzity ľudí, ktorí by sa tejto téme venovali. Takisto máte záujem, aby ste odborníkov udržali.

Máme aj v policajných zložkách nejakých top špecialistov?

Áno, určite. Som tu síce nový, ale môžem povedať, že máte viacero ľudí, ktorí sa o problematiku veľmi zaujímajú, a polícia má v tejto oblasti silné vedenie. Stretol som sa s nimi. Často je to tak, že ak chceme nájsť páchateľa, musíme spolupracovať. Ak sa útok stal na Slovensku, mohlo to byť tak, že sú jeho strojcami Slováci a tu v Bratislave. Ale väčšinou sa stretávame s tým, že ide o sieť ľudí, ktorí sú v Južnej Amerike, iní zas v Číne či v Prahe. Vlády chápu, že odpovedať bez výmeny poznatkov sa nedá.

Čo je ťažšie vyšetriť - vraždu alebo kyberútok?

(Smiech.) Povedal by som, že kyberútok. Lebo nech je vražda akokoľvek dobre vykonaná, vždy je možné, že zostane nejaký fyzický dôkaz. Osoba, ktorá ju vykoná, musí do mesta, do domu, na ulicu. Osobne. Ako pomôcky slúžia videokamery, telefóny, sledovacie zariadenia. V kyberpriestore nie je skoro nič. Na to, aby ste skryli online identitu, existuje množstvo nástrojov a je veľmi ťažké niekoho vystopovať. To robí moju
prácu ťažkou.

Ak sa vražda stane v nejakom štáte, na nejakom mieste, existuje jasné určenie, kto ju bude vyšetrovať. Ako je to vo vašej oblasti?

Máte pravdu, určenie, do čej jurisdikcie zločin patrí, je v prípade klasických zločinov jasnejšie ako v kyberkriminalite. Je veľmi ťažké presne označiť, kto bude za vyšetrovanie zodpovedný. Sieť útočníkov môže byť medzinárodná. Postupy, na ktoré sa pýtate, sú komplikované.

Ako ste sa dostali do FBI?

Navrhoval som siete v súkromnom sektore v oblasti Washington D. C. Jeden z mojich kamarátov mi raz povedal: „Počuj, prečo sa neprihlásiš do FBI?“ A tak som si podal prihlášku online, poslal som svoj životopis.

Len životopis? Aký proces ste museli absolvovať od prihlášky po výber?

Keď si pozrú váš životopis a povedia si, že tento človek je kvalifikovaný, pozvú vás na päťhodinový písomný test. Ide o matematiku, o riešenie situácií. Potom skúmajú aj vaše osobnostné predpoklady, či nie ste napríklad čudák. Nakoniec treba zvládnuť panelové interview s tromi agentmi.

Ako si to máme predstaviť?

Sedíte oproti trom ľuďom v miestnosti, ktorá pripomína hotelovú izbu. Spomínam si, že tam bolo poriadne horúco. Sedíte, potíte sa a oni vám kladú otázky. Trvá to dve alebo tri hodiny. Je to veľmi napäté a väčšina kandidátov toto kolo nezvládne. Musíte reagovať na situácie rýchlo, súčasne logicky. Ak prejdete týmto, prídu ešte fyzické testy.

Čo ste robili počas nich?

Myslím, že brušáky, kľuky, beh a dvíhanie k žrdi, ale to už dnes kandidáti na agentov FBI nerobia. Podrobia vás tiež detektoru lži. Aby som nezabudol, ak ste úspešní, čaká vás bezpečnostná previerka. Môže trvať až rok, kým ju dostanete. Zhovárajú sa so všetkými, ale naozaj so všetkými z vášho okolia. Musia si byť úplne istí, že neprijímajú ľudí, ktorí by potom boli tajní záškodníci. 

Ktorá časť prijímacieho konania bola najťažšia pre vás?

To ťažko povedať, lebo som uspel! (Smiech.) Najviac som asi prežíval to trojhodinové interview. Je to naozaj náročné aj argumentačne. Veľa ľudí neprejde ani ťažkou bezpečnostnou previerkou. Dôvodov môže byť neúrekom - závislosť či užívanie drog v minulosti, finančné problémy, o ktorých nič nepovedali, a tak.

Vždy ste pracovali na oddelení, ktoré sa zaoberá kyberbezpečnosťou alebo ste skúsili aj niečo iné?

Keďže som mal skúsenosti v oblasti kyberbezpečnosti, od začiatku som bol pridelený do tejto oblasti. Začínal som v Los Angeles.

To je výborné. O tom, ako FBI spolupracuje s tvorcami z filmového priemyslu teda niečo viete.

Áno, trochu som to sledoval, keď som tam žil. FBI má skutočne konzultantov, ktorí s filmármi spolupracujú. Keď som pôsobil v L. A., do kancelárie doviedli herca Davida Schwimmera z Priateľov, lebo niečo písal, asi scenár. Mohol sa s nami rozprávať, pýtať sa na systém našej práce. Jeden deň si nás odfotili, aby ľuďom ukázali, ako vyzerajú skutoční agenti FBI.

Takže ste skôr otvorená inštitúcia?

S Hollywoodom sa pracuje, máme na to konzultantov.

Aká je spolupráca s médiami? Zisťujete, kto je informátor médií, ak je nejaký únik faktov?

Organizuje to tiež PR oddelenie. Aj rozhovor s vami museli schváliť. Väčšinou nás inštruujú, o čom môžeme a o čom nemôžeme hovoriť. Naše kontakty s médiami sú veľmi strážené a nemyslím si, že bežní agenti s novinármi hovoria. Je to veľmi regulované. O neuzavretých prípadoch nehovoríme vôbec.

Ste spokojný v Prahe?

Áno, veľmi. Viete, keď sedíte za stolom niekde v Amerike, môžete spadnúť do stereotypov. Poznáte ten o desivom chlapíkovi z východnej Európy, ktorý často vídate vo filmoch. Tak ten som už stihol zbúrať a pobyt v strednej Európe mi naozaj pomohol pochopiť, ako u vás veci fungujú, ako ľudia reagujú, ako u vás prebiehajú výsluchy, aký máte právny systém. Navyše sa mi tu páči prostredie, kultúra. Je to pre mňa exotika!

Ktoré stereotypy o FBI vo filmoch neznášate?

Asi azda každý film, ktorý som videl o kyberútokoch, ukazoval, že ich riadi niekto z nejakej zatuchnutej izby v Bulharsku. Hekeri sú často znázorňovaní ako Východoeurópania. Poznáte film Nepezpečná sieť (Hackers)? Hrá tam Angelina Jolieová. Všeobecne sú filmy o hekeroch absurdné. Iný príklad môže byť Hacker (Black hat), sú v ňom nezmysly.

Je FBI lepšia ako NYPD či Chicago PD, ktoré tiež poznáme zo seriálov? Je FBI vrchol kariéry policajta?

To je pre mňa nebezpečná otázka. (Smiech.) V USA je to tak, že FBI má skutočne najlepších a najkvalifikovanejších expertov. Máme najviac školení, tréningov, najviac zdrojov. Nehovorím, že máme najlepších ľudí, skvelí vyšetrovatelia môžu byť aj inde, ale profesionálne ich najviac vzdelávame. Navyše môžeme vyšetrovať či pomáhať s vyšetrovaním kdekoľvek vo svete. S policajnými oddeleniami amerických miest často úzko spolupracujeme. Väčšinou platí, že kde sa skončí ich jurisdikcia, začína sa naša práca.

Je košeľa, kravata, čierne sako  skutočne vaším „dress codom“?

Áno, nosíme iba to, čo vidíte vo filmoch. To je naša uniforma. Musíme vyzerať profesionálne a oblek si vyžadujú pravidlá. Oblek je v FBI naša kultúra.

Nikdy si vás nepomýlili s bankárom?

(Smiech.) Vyzeráme tak, ale nie. V Amerike sme ako každý iný, splývame s davom. Nechceme, aby nás bolo na ulici hneď vidieť.

Sú nejaké mýty spojené s agentmi, ktoré sú nepravdivé?

Myslím si, že seriály a filmy neukazujú skutočnú rozličnosť FBI. Pracujú u nás ľudia z rôznych komunít, je to pestré. Nie sme ani blázni do zbraní. Máme SWAT a my agenti, v USA nosíme zbrane, ale nie sme zbraňami fascinovaní. Ešte spomeniem, že nie sme takí individualisti, ako nás seriály reprezentujú. Na výsluchu nie sme sami, všetko robíme v tíme. Neradi sa dostávame do nebezpečných situácií, takže sami na dvere klopať nechodíme, ako to ukazoval jeden film s Jodie Fosterovou. Dokonca väčšina z nás za kariéru ani nevystrelí, okrem cvičenia.

A vy? Strieľali ste už?

Nie. V Európe ani nenosím zbraň.

Často sa hovorí, že zločinci sú vždy krok vpred pred políciou.

Máte pravdu, sú krok pred nami, ale nie je to preto, že by sme boli menej schopní. Skôr pokrivkáva stratégia a postupy. Chvíľu trvá, kým sa podpíšu zmluvy o vzájomnej spolupráci, o ktorých som hovoril na začiatku. Ak je nejaký problém a server, z ktorého sa útočilo, sa nachádza napríklad v Bratislave, musíte byť na tom serveri v čase, keď sa všetko odohráva. Myslím si, že hekeri sú krok pred nami preto, lebo vlády pracujú po­dľa protokolov, ktorými sa musia riadiť. Hekerstvo je dynamická vec a politika menej.

Spolupracujete s kriminálnikmi, aby ste ich dohnali?

Áno, stáva sa, že sa pýtame zločincov, lebo sa vyznajú v tej-ktorej oblasti. Naším cieľom nie je, aby zločinci zomreli vo väzení. Ak nám môžu poskytnúť informácie, niečo priniesť, sme radi. Napríklad pri vyšetrovaní Anonymous sme mali ako informátora človeka z ich prostredia. Pomohol nám a po čase sa mohol vrátiť k svojej rodine namiesto toho, aby hnil v base. Naším cieľom je nájsť pravdu - kto to urobil a prečo.

Pri sledovaním seriálov sa často zamýšľam nad technológiami, ktoré majú k dispozícii. Napríklad v Kostiach je tabuľa, na ktorej Angela dokáže zázraky. Skutočne máte také niečo?

(Smiech.) Také jednoduché to s rozpoznávaním tvárí nie je. Kvalita sledovacích kamier nie je stabilná. Niektoré sú super, iné slabé. Ale nie som expert na tento typ technológií. Viem, že máme systém, ale nie je taký perfektný ako v seriáli.

Kedy ide FBI agent do dôchodku?

Musíme odrobiť 20 rokov a do dôchodku môžeme ísť najskôr vtedy, keď máme 50 rokov. Vo veku 57 ideme do dôchodku, či chceme, alebo nie. Ak máte 36,5 roka, môžete sa ešte stať agentom, ale ak máte 37 a viac, už vás nevezmú.

Akú kariéru môže mať FBI agent na dôchodku?

Z môjho oddelenia konzultujú kyberochranu pre súkromné firmy alebo pre iné štátne agentúry. Sú veľmi žiadaní. V tejto oblasti o prácu núdza nie je.

Ktorú vlastnosť musí mať policajt?

To je ľahká otázka. Jednoznačne integrita. Musíte hovoriť, čo máte na srdci, a urobiť to. Musíte robiť to, čo hovoríte. Ak nemáte integritu, skončili ste.

A čo inteligencia, kde by bola v rebríčku kvalít policajta?

Vysoko. Samozrejme, je dôležité mať múdrych ľudí. V FBI je super, že aj keď nie sme všetci experti na všetko, vždy sa môžeme opýtať tých, ktorí sú odborníkmi v tej-ktorej oblasti.