Podľa testu osobnosti, ktorý si dal ERIK KALIŇÁK (29) spraviť, je zaťažený na logiku, odolný proti lži a nechce byť ako ostatní. Svojím prejavom pôsobí ako ambiciózny poslanec, no ako sám hovorí, je „len“ zamestnancom strany, kde bol jeho strýko Robert Kaliňák „korunným princom“. Keď sa v centrále Smeru MAREK MAJZON spýtal, aký majú vzťah, odpovedal, že sa pravdepodobne modlil, aby do politiky nevstupoval.

V akých podmienkach ste vyrastali?

Úplne štandardne. S mamou, otcom a mladším bratom. Vyrastal som aj teraz žijem v bytovke v Bratislave. Keď som bol mladší, v lete som sa odpratal do Zbudskej Belej, čo je absolútny východ Slovenska. Tam som žil rustikálny, dedinský život. „Východniarčina“, respektíve rusnáčtina, sa na mňa veľmi rýchlo nalepila. Malo to svoje čaro aspoň na dva či tri týž­dne, ale žiť tam si neviem úplne predstaviť.

Bola u vás doma politika výrazným prvkom?

Keď sa strýko rozhodol vstúpiť do politiky, určitou formou sa stala súčasťou rodiny, ale veľmi výraznou najmä v babkinom živote, keďže je to jeho mama. Babka mala potrebu politiku sledovať a aspoň z diaľky dohliadať na to, že sa jej synovi nič zlé neudeje. Žila tým. Keď som bol občas u nej,    politiku som registroval skôr cez ňu než cez strýka. Potom miestami na škole. S Robertom Kaliňákom som sa videl asi dva- či trikrát do roka.

Sledovali ste politické diskusie počas nedeľného obeda?

Až tak to nebolo. Samozrejme, odkedy som vstúpil do aktívnej politiky, je to tak. Dovtedy sme si držali zdravý dištanc. Určite sme to reflektovali. Vždy, keď bola príležitosť stretnúť sa s Robertom Kaliňákom, rozprával o politike rovnako ako doktor o medicíne. Raz ma zobral do parlamentu. Rozumel som už vtedy, čo je sociálna demokracia, Smer a aké sú naň názory.

Hovoríte, že s Robertom Kaliňákom ste sa vídali iba párkrát ročne. Aký ste mali vzťah?

Je mojím krstným otcom a vzťah je výborný, rodinný v maximálnej možnej miere. Keď­že bol počas posledných rokov ministrom, bola možnosť vídať sa adekvátne tomu, ako bol pracovne vyťažený. Vnímali sme ho ako veľmi blízku súčasť rodiny.

Z médií som mal obraz, že je vaším politickým vzorom až idolom a chcete ísť v jeho šľapajach.

Určite bol a je vzorom, na ktorý sa asi nedotiahnem, lebo sa ani nesnažím o jeho replikovanie. Robert Kaliňák je advokát a právnik a veľa jeho politickej argumentácie sa opiera o právne vzdelanie, ktoré ja nemám. Mám filozofické vzdelanie, čo znamená, že môj spôsob argumentácie aj moje vnímanie tém sú výrazne odlišné od jeho. Naozaj sa nebavíme o tom, že on je môj vzor a ja ho kompletne kopírujem, pretože to jednak neviem a jednak by to nebolo autentické. V spoločnosti je pomerne známa vec, že politika je svinstvo alebo špina. Žiadny rodič by nechcel, aby jeho dieťa skončilo v politike. (Smiech.) Robert Kaliňák sa podľa mňa modlil, aby som do politiky nešiel, ale bohužiaľ, taká je rebélia mládeže.

Prichádza nová generácia 18- až 25-ročných, ktorí začali politiku vnímať neskôr. Nie sú prejedení Roberta Fica ani Smeru.
Erik Kaliňák

Prečo ste potom išli do politiky?

Pretože máte priezvisko Kaliňák, je špina de facto vo vašom živote prítomná stále. Nemám pocit, že by okolie mojím vstupom do politiky zmenilo svoj spôsob komunikácie so mnou. Iba vtipy o Kaliňákovi sa teraz zdvojnásobili. Nie je to len o Robertovi Kaliňákovi, ale občas sú to aj vtipné obrázky mňa. To je iba detail. Prečo som išiel do politiky? Ťažko sa mi pozerá na pokrytectvo. Keď sme mali s Robertom Kaliňákom príležitosť spolu diskutovať, pýtal som sa na rôzne kauzy a ich vysvetlenia. Uvedomil som si, že to, čo sa prezentuje - menej médiami a viac vtedajšou opozíciou, aby som úplne nekrivdil médiám -, sa často nezakladá na pravde. Vo vysvetľovaní a uvažovaní sú fatálne logické chyby. Dráždilo ma to natoľko, že keď prišiel za mnou, aby som mu spravoval sociálne siete, povedal som dobre, idem do toho. Stal som sa súčasťou politického kolotoča, musel som dianie sledovať oveľa širšie.

Aby ste dokázali robiť relevantné príspevky?

Áno, aby som vedel robiť aj príspevky, ale aj byť v obraze. V začiatkoch som ešte príspevky netvoril. Skôr som bol moderátor tém, ktorý nahadzuje obsah vopred konzultovaný s Robertom Kaliňákom a jeho tímom.

Na vlastnom instagramovom profile ste zverejnili aj svoj osobnostný typ. Podľa MBTI typológie nechcete byť obyčajný, ľahko vraj odhalíte lož a ste skôr racionálny než citlivý. Stotožňujete sa s tým?

Tak mi to vyšlo v testoch. Rád sa nechávam testovať, je to moja záľuba. Ako tínedžer som prepadol facebookovému testovaniu. Neskôr som pochopil, že ide skôr o zber dát než reálne testovanie, takže sa ich stránim.

Už bolo neskoro, aby ste sa na základe týchto výsledkov rozhodli, čo budete študovať?

Áno, bolo to popri štúdiu filozofie, ale nedá sa povedať, že by som si ju vybral. Je v mojej osobnosti riešiť otázky zmyslu života. Práve racionálny aspekt ma viedol k tomu, že som ich chcel riešiť cez fyziku. Počul som o kvantovej fyzike, čo ma ako tínedžera uchvátilo. Povedal som si, že neviem, čo to je, ale je to ono. (Smiech.) Potom som si uvedomil, že to úplne ono nie je.

Všimol som si, že viacerí vás pokladajú za poslanca, ale vo voľbách ste sa neprekrúžkovali. Aká je vaša úloha v Smere?

Ja rozhodne nie som poslanec. Naopak, som zamestnanec strany Smer. Vzniklo to práve cez Facebook. Najprv si ma všim­li na ministerstve vnútra pod Robertom Kaliňákom a oslovili ma, lebo približne za rok sme celkom slušne zdvihli úroveň na Facebooku. Ako teraz môžete vidieť, sme v štúdiu, kde mám kamery, zelenú plochu a všetko tu robím takpovediac po domácky.

Tu trávite najviac času?

Tu trávim najviac času a je to moje zamestnanie. Platia ma za to, aby ste videli na webe, YouTube a Facebooku všetkých poslancov a členov strany Smer. Nakrúcam aj nejaké videá, ku ktorým ma vedie vnútorné nutkanie poukazovať na pokrytectvo. Keď si niekto pozerá môj profil na Facebooku, musí vnímať, že politiku nerobím, ako by sa asi mala. Sám o sebe viem, že nespĺňam to, čo ako zamestnanec vyžadujem od ostat­ných - časté príspevky, reakcie na aktuálne témy, ktoré hýbu Slovenskom, a tak ďalej. Som skôr za kvalitu. Aj keď čo možno považovať na politickom obsahu za kvalitu?

Aktuálne ste aj jedným z piatich podpredsedov strany Smer. Nemali by ste mať väčšiu agendu než len marketing, komunikáciu a kreatívu?

Mám rovnaké kompetencie ako každý iný podpredseda, tak­že ak vedenie niečo rieši, môj hlas je na úplne rovnakej úrovni ako kohokoľvek iného. Dokonca si dovolím tvrdiť, že mám k strane de facto o niečo bližšie práve preto, že som zamestnanec a najviac času mimo parlamentu trávim najmä tu s predsedom Robertom Ficom. To znamená, že moja náplň práce je čiastočne aj v jeho slovách, vo vystupovaní a v tlačovkách. Je to veľmi recipročný vzťah, kde ja od neho nasávam nové skúsenosti, ktoré ma politicky veľmi obohacujú, a možno svojou mládežníckou nerozvážnosťou a drzosťou vnášam nápady, ktoré by niekedy neprešli. (Smiech.)

Určite ste zachytili populárny obrázkový vtip, kde Robert Fico hovorí Erikovi Tomášovi, aby už držal p**u. Stane sa, že to povie aj vám?

Nie, hoci si, paradoxne, myslím, že by možno na to niekedy mal aj nárok, vzhľadom na jeho dlhoročné skúsenosti, ale nie je typ človeka, ktorý by to povedal.

Ale povedal „do psej matere“.

Šťavnatý slovník a emócie sú súčasťou politiky. Možno to niekoho zaskočilo, ale mne sa to vtedy na tlačovke javilo primerané. Treba povedať, že takéto slová používa Robert Fico v politike veľmi zriedkavo.

Ako reaguje na vtipy o svojej osobe?

Baví sa. Mňa aj láka občas komentovať niečo v jeho mene vtipným spôsobom, ale ešte som si na to netrúfol.

Ani ste sa nestretli so žiadnym pripodobňovaním daného vtipu? Že by Erika Tomáša vymenili za Erika Kaliňáka.

Zatiaľ nie. Som celkom prek­vapený. Myslím, že raz som videl v jednom komentári, že nahradili tvár Erika Tomáša mnou, ale zatiaľ sa to neuchytilo. Viackrát mi to povedala skôr moja manželka. (Smiech.)

Vždy, keď je ktokoľvek z predstaviteľov Smeru konfrontovaný s potenciálnym podozrením, neobhajuje sa, ale rovno obviňuje niekoho iného. Prečo?

Myslím si, že ja to používam najmenej. Ide o spôsob argumentácie, ktorý je v politike prominentný, nielen v našej strane. Pri závažných kauzách, keď obvinenia išli za hranicu novinárskych hračiek a keď údajne došlo k miliónovým podvodom, sa zvolala tlačovka s vysvetľovaním. Robert Kaliňák je živým príkladom. Zoberte si Nemocnicu svätého Michala. Bola tam dvojhodinová tlačovka, ktorú som pozeral ešte mimo politiky. Na nikoho neútočil, na nikoho nepresúval pozornosť. Neviem prečo, ale miestami novinári kládli stále tie isté otázky. Alebo si vezmite Vadalov telefonát. Myslím si, že strana Smer a Robert Fico urobili všetko pre to, aby vyvrátili akékoľvek pochybnosti. Obvinenia boli vážne, ale nepodložené. Nepamätám si, že by sme na tej tlačovke kričali a neodpovedali na otázky.

Po sérii niekoľkých tlačoviek vzniklo takzvané Fico bingo - výrazy, ktoré odzneli takmer na každej z nich. Najčastejšie sa opakovalo slovné spojenie „Radičovej vláda“. Bola to komunikačná stratégia?

Je to väčšinou založené na faktoch. Ladislav Bašternák spáchal najväčšie daňové podvody v roku 2011, respektíve začiatkom roka 2012 za Radičovej vlády. Za vlády strany Smer bol po medializovaní stíhaný a odsúdený. Napriek tomu je pán Bašternák náš najväčší problém.

Prečo mal potom Robert Fico taký problém odísť z komplexu Bonaparte, ktorý dal postaviť práve Bašternák?

Vzhľadom na mediálny drobnohľad v tejto téme muselo byť pozadie nového bývania Roberta Fica maximálne čisté a nespochybniteľné. Samých nás prek­vapil počet problémov, na ktoré predseda pri svojom hľadaní narazil. Práve strach z prehnaného záujmu novinárov tak skomplikoval logické a na prvý pohľad jednoduché riešenie tejto „kauzy“.

Erik Kaliňák hovorí, že generácia 25 až 40-ročných sa Fica "prejedla".
Zdroj: Archív EK

Na kandidátke strany vo voľbách do NR SR v roku 2020 ste mali iba štyria do 30 rokov. Je podľa vás v Smere miesto pre mladých politikov?

Je nepopierateľné, že strana Smer urobila v minulosti komunikačné chyby. Už dvoje volieb zasiahol Facebook ako nástroj, cez ktorý a iba vďaka nemu mnoho strán vzniklo. Strana Smer v tomto pokrivkáva. Z mnohých stretnutí na okresoch a krajských radách mám pocit, že s našou prítomnosťou na sociálnych sieťach sú ľudia už spokojní. Máme tam pomerne slušné pokrytie, napriek tomu, že nemáme toľko fanúšikov ako tie najväčšie profily. Na druhej strane, dosah a iné štatistiky sú bližšie k nám, čo ma teší. Rovnako sme na tom na YouTube, o ktorom som zistil, že je veľmi podceňovaný kanál. Odkedy sme tam, ma mnoho ľudí zastavilo, aj keď mám rúško, a poďakovalo sa. Myslím si, že po odchode strednej generácie, ktorá mala nahradiť Roberta Fica, sa uvoľnilo veľa priestoru aj pre mladých politikov. Vnímam celkom silné oživenie vzťahu mladých ľudí k Smeru.

Je Facebook taký kľúčový?

Zanedbali sme ho. Vyrástla na ňom generácia 25- až 40-ročných. Sú to ľudia, ktorých strana Smer podceňovaním sociálnych sietí do veľkej miery stratila. Okrem Roberta Fica a Roberta Kaliňáka nikoho iného poriadne ani nevideli. Táto generácia je ich doslova prejedená. Prichádza však nová generácia 18- až 25-ročných, ktorí začali politiku vnímať neskôr. Nie sú prejedení Roberta Fica ani Smeru. Práve prítomnosťou na sociálnych sieťach pre nich začína byť Smer pomerne príťažlivý.

A čo mladí voliči?

Tak to je vážny problém. Čo chcete ponúknuť mladému chalanovi, ktorý ne­chce mať rodinu?!

Pretože máte priezvisko Kaliňák, je špina de facto vo vašom živote prítomná stále.
Erik Kaliňák

Ani trinásty dôchodok.

Ani trinásty dôchodok. Má za cieľ dostávať plat 1 500 eur v hrubom, čo najviac práce z domu a ideálne v piatok ani neísť do roboty. To sú veci, ktoré ako politik nemôže vždy ovplyvniť.

Pred voľbami prišla vaša strana s nápadom pokutovať absolventov medicíny, ktorí by sa po štúdiu rozhodli odísť pracovať do zahraničia. Myslíte si, že to by motivovalo mladého človeka voliť Smer?

Nemyslím si, že to bolo vôbec mierené na mladých ľudí ako potenciálnych voličov. Je jednoducho fakt, že na Slovensku máme radikálny nedostatok lekárov. Je to dlhodobý problém. Ak má štát zabezpečovať zdravotnú starostlivosť občanom, musí vytvoriť dané podmienky.

Ako by ste reagovali vy, keby ste boli absolventom medicíny?

Určite by to nebola pozitívna emócia. Akékoľvek zakazovanie prináša negatívnu emóciu. Ale opäť, keď sa na ten problém pozrieme odborne, zdá sa nám to ako jediné riešenie. Strana Smer sa vtedy rozhodla ísť pozitívnou motiváciou v podobe balíkov opatrení, neustáleho zvyšovania miezd a rôznych rezidenčných programov. No mladí ľudia nechcú ísť robiť všeobecných lekárov na okraj Slovenska alebo do menšej dediny. Nepomohlo to, tak sme zvážili negatívnu motiváciu. Ja rozumiem mladým ľuďom, že boli nahnevaní. Otázka je potom, či stratíte mladých voličov alebo starých, ktorí sa k zdravotnej starostlivosti nemôžu dostať. Určite sme si tým mladých ľudí nezískali, ale nebola to ani pointa.

Nemôže za súčasný stav aj poddimenzovanosť zdravotníctva, s ktorým za svoje tri vlády strana Smer neurobila veľa?

Strana Smer rozpočet zdravotníctva rapídne zvyšovala. Naposledy to bolo dokonca skokovo. Je fakt, že zdravotníctvo je poddimenzované rovnako ako školstvo. Tak to skrátka vždy bude, keď niečo riadi štát. Vždy máte na výber z troch vecí. Môžeme ísť spôsobom, že tu budeme mať fenomenálne dane ako napríklad vo Švédsku, kde tvoria približne 60 percent HDP na rozdiel od našich 20 či 30, potom to tu bude mať inú úroveň. Alebo pôjdeme cestou Ameriky či Anglicka, že to dáme celé súkromníkom a štát s tým nebude mať nič, aj vtedy bude školstvo na úplne inej úrovni, ale študenti budú vychádzať so sto- až dvestotisícovými dlhmi. Tretí spôsob je typický pre strednú Európu. Nemáme ani veľké dane, ani študenti dlhy, ale sú v budovách, ktoré sú v takom stave, v akom sú.

Čiže Slovensko bude čakať na kvalitné zdravotníctvo či školstvo niekoľko rokov, lebo nebudeme mať vyššie dane a budeme sa vyhýbať súkromnému sektoru?

Vždy ide aj o správu - či riaditelia nemocníc robia, čo majú, alebo zlyhávajú. Môžeme sa baviť o tom, ako veľmi zlyhávali za strany Smer, ale môžeme sa baviť aj o tom, k akým výmenám došlo po voľbách. Všetci odborníci na zdravotníctvo boli vymenení obuvníkmi, sklármi, hutníkmi. Vláda strany Smer, áno, bola tu najdlhšie, ale bola jediná, ktorá postavila novú nemocnicu. Rázsochy sa snažia zbúrať a postaviť znovu. To nie je problém Radičovej vlády, ale ešte Dzurindovej. Pozrite sa, ako dochádza k mnohým rekonštrukciám. Banskobystrická nemocnica bola kompletne zrenovovaná. Ideálne? Stopercentne nie. Ale zásadný problém Slovenska je, že tu nikto lepší ako Smer zatiaľ nebol. Beriem každého voliča, ktorý povie, že už Smeru stačilo, ale pozrite sa, kde sme za desať mesiacov.

Robert Fico sa viackrát na tlačových konferenciách oháňal názormi, ktoré sú hitmi konšpiračnej scény. Vy ako človek, ktorý je v strane zodpovedný za komunikáciu a kreatívu, sa stotožňujete s takým postupom?

Pri takom štýle komunikácie sa treba pozerať na presné slová a problém je, že nikomu sa na ne nechce pozerať. Robert Fico veľmi často upozorňuje na to, že finančné toky ľudí, ktorí sa angažovali aj v protestoch po vražde, aj pri iných príležitostiach, sú priamo napojené na organizácie financované Georgeom Sorosom. Tým naozaj nemyslí to, že sem George Soros volá na dennej báze a hovorí, koho treba, nebodaj, zabiť alebo ako treba ísť protestovať. Je veľmi jednoduché povedať: Robert Fico si myslí, že

George Soroš tu ťahá za nitky. Nie je to tak ani to tak nepovedal. Fakt je, že na Slovensku fungujú organizácie, ktorú sú dotované Nadáciou otvorenej spoločnosti. Je to legitímne, nie je to protizákonné, ale je namieste poukázať, že má peniaze od Georgea Sorosa. Jasné, že sa tam potom pripája aj Bill Gates (Smiech.), ale o tom Robert Fico nikdy nehovoril.

Viac fotografií najmladšieho podpredsedu Smeru nájdete v GALÉRII

Vy veríte konšpiračným teóriám?

Nie, konšpiračným teóriám nie, ale keď vám niekto poukáže na finančný tok, ktorý existuje, nie je to konšpiračná teória. Rovnako ako keď Robert Fico povie, že na vakcínach niekto poriadne zbohatne a zbohatli o 15 miliárd, to je jednoducho fakt. Samozrejme, názor, že zbohatli na pichaní vitamínov alebo nanorobotov, to je konšpirácia. Ale to nikdy nepovedal Robert Fico. Má skúsenosť z Európskej únie, že sme museli nakúpiť vakcíny proti prasacej chrípke a kým sa tak stalo, už pominula. Vakcíny bolo treba vyhodiť a niekto na tom zarobil. Ani ja, ani on nespochybňujeme, že by pomohla.

Nebolo by vhodnejšie skladať vety tak, aby bol rozdiel medzi faktom a konšpiráciou jasnejší?

To je dobrá otázka, ale teraz sme v téme veľmi hlboko. Na tlačových konferenciách sa nikdy tak ďaleko nedostaneme. Nebudem sa hádať, že možno je z jeho strany úmyselné nepovedať niečo, čo by sa možno hodilo dodať. Tak do hĺbky som to neanalyzoval.

Prečítajte si tiež: