Je trojkou najobľúbenejšej politickej strany Hlas-SD. V parlamente nesedí dlho, ale zviditeľnil sa rýchlo. Matúš Šutaj Eštok pracoval ako právnik Univerzity Komenského, o rok neskôr ako právnik Správy štátnych hmotných rezerv. Odtiaľ putoval na úrad vlády, kde pôsobil ako vedúci služobného úradu podpredsedu vlády, a odtiaľ sa vypracoval na vedúceho úradu vlády vtedajšieho premiéra Pellegriniho. Smer ho nominoval vo voľbách 2020 ako desiatku na kandidátke, prvý raz sa stal poslancom a krátko po voľbách odišiel do strany Hlas-SD. Je ženatý a má jedno dieťa. Na rozhovor o politike nás pozval do centrály strany. S poslancom MATÚŠOM ŠUTAJOM EŠTOKOM (34) sa rozprávala LENKA DALE.
Korupčné kauzy sú horúce aj v lete. Váš predseda Peter Pellegrini bol v rámci nich označený ako politik, ktorý vraj dostal úplatok 150-tisíc eur. On to nemieni nejako komentovať, vec považuje za vybavenú. Aj vy to považujete za vybavené?
Situácia týkajúca sa kajúcnikov je dnes z môjho pohľadu jasná. Spomeňme si na pexeso Veroniky Remišovej alebo na vyhrážky Igora Matoviča všetkým opozičným poslancom v parlamente, aby tíško sedeli, šúchali nohami a čakali na NAKA. To, čo sa dnes deje aj v ozbrojených a policajných zložkách, čo sa deje na Úrade špeciálnej prokuratúry a čo sa deje s kajúcnikmi, potvrdzuje, že nejde o napĺňanie spravodlivosti, ale o politickú pomstu Igora Matoviča.Tu sa vyšetruje na základe zmanipulovaných výpovedí kajúcnikov. To netvrdí len opozícia, ale aj správa SIS, na ktorú sa ako keby zabudlo. V parlamente ju čítal predseda Národnej rady Boris Kollár. Bolo niečo šialené počúvať tie veci.
Aj tak - ľudia sa pýtajú, prečo sa predseda vašej strany Peter Pellegrini nevyjadruje k obvineniam z úplatku.
Peter Pellegrini sa vyjadril jasne, že odmieta akékoľvek podozrenia, ešte pred časom, keď unikli výpovede kajúcnikov. Na tejto kauze môžeme dobre ilustrovať, že v prípade výpovedí pánov Suchobu a Imreczeho ide o zmanipulované výpovede. Veď si zoberme fakty, ktoré tam sú a na ktoré upozornili aj novinári.
Čo presne máte na mysli?
Obidvaja tvrdia, že skutok sa stal v roku 2014 v kancelárii pána Výboha v jednom z bratislavských hotelov, v Carltone. Ale v roku 2014 pán Výboh nemal kanceláriu v Carltone a nemal tam ani svoj monacký konzulát. Obidvaja páni sa zázračne mýlia v tej istej veci. A dobre, pripusťme, že sa obaja mýlia náhodne v rokoch, ale potom to už nesedí faktograficky. Hovoria o skutku, ktorý sa týkal virtuálnej registračnej pokladnice, a ak to bolo v roku 2016, tak zasa v tom čase už pokladnica schválená bola. Takže, čo vidíme? Títo kajúcnici pravdu istotne netvrdia. Ale hneď po tejto výpovedi pána Imreczeho prepustili z väzby a pán Suchoba si zašiel obzrieť nové Ferrari.
Výpovede však vyšetrovateľ nezmietol zo stola.
Mňa udivuje mediálne šialenstvo okolo výpovede pána Imreczeho. Podľa našich informácií nešlo o prirodzenú výpoveď. Bola vynútená na niekoľkýkrát. Pán Imrecze totiž niesol celú kolúznu väzbu veľmi ťažko a niekoľkokrát sa psychicky zrútil. Takže na niekoľký nácvik už bol donútený k výpovedi, ktorú urobiť mal.
Odkiaľ máte také informácie?
Sú to naše informácie zvnútra - od vyšetrovateľov alebo obhajcov. Okrem toho - aktuálny minister vnútra Roman Mikulec podľa pána Imreczeho zobral úplatok 100-tisíc eur ešte ako šéf Vojenskej spravodajskej služby za štátnu zákazku. Počuť to na nahrávke rozhovoru bývalého šéfa NAKA Zuriana s Imreczem, ktorú ste vy zverejnili. O tomto sa nehovorí nič. Takže ide tu o nastolenie pravdy a spravodlivosti? Alebo ide o to, aby sa z pozície Igora Matoviča, Daniela Lipšica a ostatných očiernila celá opozícia a bol naplnený cieľ škrtania politického pexesa?
Váš kritický pohľad na svedkov kajúcnikov je známy.
Sú to všetci VIP kajúcnici. Pán Suchoba vypovedá cez telemost zo Spojených arabských emirátov a potom si kupuje Ferrari. Bývalý viceprezident finančnej správy Čech pred niekoľkými mesiacmi vypovedal a dostal ako trest smiešnu pokutu. Teraz, keď potrebovali do skladačky dostať aj jeho, pán Čech si spomenul zrazu zázračne aj na to, čo pôvodne nevedel. A najväčšia kajúcnícka celebrita - pán Makó. Na aký až morálny piedestál sa dnes stavia tento pán, to je niečo, pri čom sa človeku zastavuje rozum.
Podľa niektorých odborníkov môžu rozkol vo vláde spôsobiť práve korupčné kauzy. Aj vy to tak vidíte?
Myslím, že žijeme v čudných časoch. Máme tu druhú vládu Igora Matoviča, ja to vidím tak, a médiá už dva roky riešia len opozíciu. Nikto sa poriadne nevenuje kauzám vládnej koalície. Narážam na problémy s MOM-kami, na dvorného advokáta OĽaNO Miškoviča, ktorý bol podľa Úradu pre verejné obstarávanie zazmluvnený na Tipose nezákonne, a ďalšie veci, ktoré priam zaváňajú tým, že im je korupcia veľmi blízko a pozornosť sa tomu nevenuje. Koalícii veľmi vyhovuje vytvorený oblak korupcie nad opozíciou a oni si môžu robiť, čo chcú. Ľudia raz uvidia, že nie sú vôbec takí čistí, ako o sebe hovoria.
S ľuďmi sa počas leta stretávate, na sociálnych sieťach vidno, že robíte výjazdy po Slovensku. S čím podľa vás nie sú spokojní?
Sú napríklad veľmi sklamaní, že Ústavný súd SR vyhlásil referendum o predčasných voľbách za nezákonné. Ľudia si totiž uvedomili, že vo voľbách 2020 urobili chybu, keď uverili, že Matovič bude vedieť túto krajinu spravovať. Prirodzene, chcú ešte raz v demokratických voľbách rozhodnúť, kto má mať mandát na spravovanie krajiny. Ale tú jedinú možnosť, ktorú mali na volebný reparát, im zobral Ústavný súd. Mrzí ma, že pani prezidentka dala posúdiť referendum Ústavnému súdu.
Po rozhodnutí Ústavného súdu v tejto veci sa zdalo, že azda všetci politici okrem politikov strany Za ľudí, by referendum vítali. Ako ste to vnímali?
Šéfovia vládnych strán sa dušovali, aká je to škoda. Sulík by vraj na referendum išiel, Matovič si to dal do programu a Kollár hovoril, že podporí všetky zmeny v parlamente, aby sa referendum konať mohlo. Napriek návrhu opozície, ako to urobiť, ich nakoniec odignorovali, lebo - akýsi rokovací poriadok to neumožňuje. Takže Hlas-SD príde na jesennú schôdzu s takým legislatívnym návrhom, ktorý umožní konanie referenda v čo najkratšom možnom čase. Uvidíme, ako sa k tomu postavia vládni politici, ktorí sa pýšia, že chcú dať ľuďom možnosť v referende rozhodovať. Posledné prieskumy hovoria o 80-percentnej nedôvere vláde, 87 percent ľudí nedôveruje Igorovi Matovičovi, ktorý je de facto stále premiérom. To sú šialené čísla.
Postoje ľudí môžu byť ako počasie. Je otázne, či bude nespokojnosť s vládou narastať alebo, naopak, môže aj klesať.
Myslíte, že nespokojnosť bude klesať? Ja nie, lebo ľudia vidia. Premiér Heger najskôr ohlási, že výjazdy vlády do regiónov robiť nebude, lebo načo? Potom ho vidíte, že sa zúčastňuje iba na vybraných podujatiach v regiónoch, kde ho vyložia a rýchlo berú späť, ale už sa stretáva s odporom ľudí. V Poltári bol podľa mňa vystrašený a evidentne nevedel, čo má robiť. Keď počúvate pána Hegera, dôjdete k jedinému záveru: nikto vám nepovie tak veľa a pritom tak málo ako on. Je úplne bezobsažný - taký nafukovací balón. Ale som presvedčený, že keby namiesto Hegera išiel na výjazd medzi ľudí Igor Matovič, tak by sa to skončilo, bojím sa, až tragicky. Tak spolarizoval spoločnosť. A preto si myslím, že je v poriadku, že mu predĺžili ochranku a má pancierované auto a že asi nebýva doma, lebo to, aké negatívne emócie vzbudil v ľuďoch za rok a pol vlády, to sa ani z desatiny nepodarilo Robertovi Ficovi za dvanásť rokov vlády. A bude to len horšie.
Ako vnímate mimoriadne dramatické protesty pred parlamentom?
Rešpektujem právo ľudí na zhromažďovanie a právo vyjadriť sa prostredníctvom protestu. Osobne som bol na viacerých protestoch, či už ich organizovali odborári, alebo iné združenia, kde sme vyjadrili nespokojnosť s krokmi vlády a s tým, čo predvádza. Protest by mal byť však kultúrny. Nemyslím si, že je cesta, že teraz budeme po politikoch, či už koaličných, alebo opozičných, hádzať vajíčka alebo liať na nich kečup. Protestujme, ale protestujme slušne. Verím, že protesty budú počas jesene kulminovať, napríklad očkovací zákon spôsobuje nárast napätia v spoločnosti.
Podľa všetkých prieskumov Hlas--SD dlhodobo u voličov vedie, ale vaše preferencie začali pomaly klesať. S čím to spájate?
Preferencie sme od začiatku vnímali s veľkou pokorou a tak to aj ostane. Sme vďační každému voličovi za jeho dôveru. Je prirodzené, že čím viac sa politická strana programovo i politicky profiluje, tým viac je i voličov, ktorých predstavy boli na začiatku trochu iné. Na druhej strane, chápem aj ľudí, ktorých môže zneisťovať trvalá mediálna masáž zo strany niektorých médií. Proti stokrát opakovej lži sa, žiaľ, jednoducho nedá brániť.
Nebude vaša strana pred voľbami meniť rétoriku? Preferencie obyčajne stúpajú konfrontačnejším politickým subjektom.
My chceme byť alternatívou pre ľudí, chceme vrátiť do politiky slušnosť a odbornosť. Dá sa však byť tvrdý a slušný zároveň. To budeme musieť presne byť. Hlas sa razantne zastane ľudí, keď treba, či už to bude konflikt o kategorizovaní ľudí na očkovaných a neočkovaných, alebo keď bol vlani konflikt o povinnom testovaní a podobných nezmysloch. Súhlasím, že Hlas-SD musia všetci razantne počuť, aj keď bude slušný.
Ľudia sa dosť čudovali výroku vášho predsedu Pellegriniho o očkovaní. Hoci nevedel, či sa dá zaočkovať, ľuďom by ho vraj odporučil. Takže ako to je?
Od začiatku tvrdíme, že očkovanie je dobrá cesta, ale človek sa preň musí sám a dobrovoľne rozhodnúť. Úlohou vlády je dať toľko argumentov, aby si človek vyhodnotil, že očkovanie má preňho zmysel. Hlas určite nie je žiadnou prekážkou v očkovaní, napokon, podľa posledného prieskumu sú viac ako dve tretiny našich voličov zaočkované. Mňa však mrzí, že vláda zabudla, že prioritou pri očkovaní majú byť ľudia nad 55 rokov a chronicky chorí. Namiesto toho tu máme nezmyselný boj o to, aby sme sa všetci húfne registrovali na očkovanie a chýba racionálna debata. Mrzí ma, že sa z priestoru úplne vytesnili ľudia, ktorí covid prekonali. Už som si zvykol, že sa nikto nebaví o tom, že sú tu otestovaní, očkovaní a tí, ktorí COVID-19 prekonali.
Ako váš predseda Pellegrini napríklad?
Aj ja. Ľudia po prekonaní covidu majú imunitu a tak ako Pellegrini, aj ja som bol na teste na protilátky a tie mám. O tom sa nebavíme. Trištvrte miliardy sme investovali do nezmyselných testov, tak prečo ľuďom neumožníme aj otestovanie na to, či je ich obranyschopnosť dostatočná alebo nedostatočná? Pýtam sa, či je cieľom boja s pandémiou byť zdravý alebo zaočkovaný. Pre mňa by bolo prioritou, aby boli ľudia zdraví.
Podľa vás, do akej miery zvýši očkovacia lotéria počet vakcinovaných?
Je to výmysel Igora Matoviča, ktorý presne ukazuje, ako vláda nevie bojovať s pandémiou. Lotéria je ďalšie Matovičovo majstrovské dielo. Už tu mal druhé SNP, ako povedal minister Krajniak, keď celý národ poslali na ulicu do radu, aby sa celoplošne antigénovo testovali. Teraz tu máme ďalší nápad, ktorý ponižuje ľudí. Volá sa lotéria, čo je jedno obludárium.
Je pred nami jeseň, odborníci varujú pred treťou vlnou pandémie, čo by mohlo položiť ekonomiku. Je Slovensko pripravené na tretiu vlnu?
Bojím sa, že sa zopakuje scenár z vlaňajška. Aj vtedy si vláda myslela, že už má vyhraté. Dnes okrem konfliktov s očkovaním neurobili opäť nič. Vládni predstavitelia sú na dovolenkách, hlavného hygienika nepočuť, prijali iba aktualizáciu covid semaforu a odborníci upozorňujú, že to nie je dobré. Neposilnili sa trasovacie kapacity Úradu verejného zdravotníctva. Kde je pani ministerka Remišová a aplikácia, ktorú vyvíja už rok a pol?
Viac FOTO v GALÉRII >>
Nie je tu žiadna kampaň na prevenciu, aby boli ľudia zdraví, nech majú nejakú imunitu. Nie sú posilnené ambulancie na očkovanie. Vláda sa vykašľala na všetko okrem očkovacej šou. Slovensko nejde dobrou cestou. Verím, že sa nezopakuje scenár s 13-tisíc mŕtvymi, kde sme boli rekordérmi v počte úmrtí preto, že vláda nerobila, čo robiť mala. Kto za to ponesie zodpovednosť?
Očkovanie je rozhodne téma, ktorá vzbudzuje vášne, argumentujú obe strany. Ale úplne sa stratili bežné, takzvané chlebové témy, ktoré sa dotýkajú ľudí. Vidíte to?
Bol to Hlas, ktorý prišiel ešte v septembri s návrhom, že keď sa bude vyhlasovať krízový režim, aby sa zvýšila pandemická óčeerka pre matky samoživiteľky, ktoré sú doma, a všetci nás vtedy poslali niekam. Prišli sme s návrhom, aby sa vyplatilo 300 eur na dieťa na dištančné vzdelávanie. Boris Kollár v slabej chvíli prikývol, ale nakoniec nepodporili ani to. Návrh na zníženie DPH na gastro na päť percent na dva roky, ani toto nie… Tak ja sa pýtam, čo chcú robiť? Matovič prišiel s návrhom na 200-eurové rodinné prídavky a teraz vyhlásil, že mu to odpadlo od chuti. Často mu odpadnú od chuti vlastné nápady. Chýba odbornosť a plán. Keď tečie do topánok, prichystajú nejaké šialenstvo ako celoplošné testovanie či chaotický Sputnik.