Keď sa jej rozpadol vzťah s hudobníkom a punkerom Matějom Homolom (48), ich spoločná dcéra Laura (13) mala iba dva roky a sotva vnímala, čo sa medzi jej rodičmi deje. Speváčka sa vtedy netajila tým, že rozpad rodiny ju veľmi ranil, no dnes je všetko úplne inak. O tom, ako teraz expartneri fungujú, u koho dcéra trávi viac času, aj o tom, kto má pri jej výchove hlavné slovo, sa s divou DAROU ROLINS (48) rozprávala GRÉTA KLIMKOVSKÁ.

Dara, aké ste mali posledné mesiace?

Leto bolo výživné aj preto, že sme sa s Matějom naozaj stopercentne venovali našej Laure. Myslím si, že tentoraz dcéra cestovala omnoho viac. I keď bolo pandemické obdobie, prešli sme veľa krajín. Dokonca bola na super dovolenke so svojím otcom Matějom v Albánsku, čo plánovali dlho a nikdy sme sa termínovo nevedeli zladiť. Až teraz to klaplo. Nahrával tomu voľnejší režim, že bolo menej roboty, vystúpení, menej sa hralo, a tak sme boli viac taká prázdninová rodina.

Ak sme to dobre pochopili, pandémia vás spojila, keďže váš rozchod s dcériným otcom nebol úplne pohodový...

Na sto percent nás to všetkých troch spojilo. Laura s Matějom mali na seba oveľa viac času. Bola vlastne u neho viackrát. Robila mu asistentku, lebo začal vyrezávať, keď sa počas pandémie začal trochu nudiť. Keď hudba nebola, rozhodol sa pracovať s drevom a nakúpil si píly a ďalšie náradie, ktoré potrebuje, aby mohol opracovávať drevo. Myslím, že to robí profesionálne. Je milé aj vtipné, že počas obyčajného popoludnia sa rozhodol, že z neho bude drevorezbár.

Myslíte si, že je v tom dobrý?

Neskutočne. Nedávno mal výstavu, kde sme boli s Laurou. Zatiaľ len nepredajnú.

Vyrezal už niečo aj vám?

My dve sme ako jediné dostali pod stromček jeho výtvor. Ja sochu Budhu a dcéra koňa, keď­že jazdí. Ale inak svoje diela nepredáva, i keď má zoznam ľudí, aj mojich kamarátov, ktorí o to stoja. Teraz čakajú, až kým Matěj povie, že to speňaží. Lebo má už nejakých tristo sôch. Jednoducho objavil v sebe talent a pre mňa je to výstrelok. Som presvedčená, že nebyť hnusnej pandémie, ani nezistí, že je v tom taký dobrý.

Dá sa teda povedať, že váš vzťah sa už scelil?

Viete čo, vzťah medzi nami ako mamou a otcom bol vždy na jednotku. Nám nefungoval vzťah muž a žena. Snažili sme sa, no dopadlo to zle. Ale teraz sme maximálne všetci spokojní. Nehrozí nám žiaden rozchod, my sa nemôžeme jeden na druhého nas.ať, sklamať sa, lebo nemáme dôvod, lebo už nežijeme spolu nonstop v jednej domácnosti, milujeme našu Lauru, ona je stredobod našich vesmírov a tam sa naša láska akoby stretne. Napríklad Vianoce sú rodinné, deň pred nimi trávime spoločný čas, vyobjímame sa, vybozkávame a fakt sa máme radi.

Už som prišla na to, že sa nevypláca vykrúcať z odpovede, lebo pred dcérou sa nevykrútim z ničoho.
Dara Rolins

Máte s Matějom až taký blízky vzťah, že by ste mu povedali detaily o svojom novom mužovi?

Áno, my sa bavíme o všetkom, ale momentálne nie je o kom. Ja jeho priateľku poznám, zhodou okolnosti je tiež Slovenka - Andrea, takže asi sa mu páčia slovenské ženy a nečudujem sa mu. (Smiech.) A sú skvelý pár. Laura ju miluje a aj ona má veľmi rada Lauru.

Nežiarlite?

Naopak, keď mali nejakú krízu, mala som pocit, že pôjdem Matěja prehovárať, aby sa dali zase do kopy.

Takže nesledujete, aké zvyky a postoje sa od Matějovej partnerky môže vaša dcéra naučiť?

Som presvedčená o tom, že Laura je super vychovaná a určite na tom máme podiel všetci. Nejakou mierou aj Andrea, pretože je po Matějovom boku už veľmi dlho. Je prirodzené, že Laura trávi čas aj s nimi. Matějova partnerka je veľmi inteligentná a vtipná žena, takže ani na sekundu som nemala potrebu hovoriť jej, ako má vychovávať moje dieťa. Rozchody rodičov nie sú nikdy jednoduché, lebo aj tak najviac ublížime dieťaťu. My sme si to vyjasnili hneď na začiatku a teraz sme veľmi spokojní.

Ako máte rozdelenú starostlivosť o dieťa časovo?

Cez lockdown sme mali úplne voľný režim, tak sme si ju požičiavali a menili tak, ako sa jej chcelo. Podľa toho, aké mala plány s kamoškami, ako mala online školu a doučovanie z angličtiny, na ktoré chodí pravidelne kvôli prijímačkám na novú školu.

Takže Laura si všetko zadelila, rozhodovala sa sama, čo chce robiť a s kým chce byť. Normálne to máme tak, že ja ju mám vo výhradnej starostlivosti, čo znamená, že viac času trávi so mnou, potom s Matějom a nato príde víkend, keď obaja pracujeme. Vtedy sa jej nemôžeme venovať ani jeden, takže nastupuje na scénu babička alebo opatrovateľka. Tak­že si myslím, že v konečnom dôsledku to je veľmi spravodlivé.

A je už natoľko vyspelá, že niekedy povie otvorene: Urobme si babský deň...

Je to dievča a vždy to bude tak, že dcéry majú k mamám bližšie. Takže skôr povie: Dnes by som ostala ešte s tebou, ale zajtra pôjdem za otcom, lebo by bol smutný. Je super.

Znie to tak, že je dosť empatická?

Áno, totálne. Vie, že jej otec je z iného cesta ako ja, vie, že máme iný režim a iné zvyky.

Môže si pri otcovi viac vyskakovať a je k Laure benevolentnejší ako vy?

No čudovali by ste sa, ale v niektorých veciach ma Matěj dosť prekvapuje, býva prísnejší. Paradoxne som čakala, že bude punk, ktorý on má vo svojom živote. Jednoducho, ten jeho voľný pocit slobody. Opak je však pravda, býva striktnejší než ja. Aj Laura sa mi niekoľkokrát priznala, že oco na ňu zakričal, musela zjesť banán a neplytvať jedlom. A ja na to: Lauri, naozaj? Veď ty banán nemáš rada. No nemám, ale oco si myslí, že áno. (Smiech.)

Ale do Albánska chceli ísť na motorke, nie?

Taký bol pôvodný plán. Matěj tak jazdí bežne, aj do Afriky išiel z Prahy na motorke. Nakoniec mi obaja vyšli v ústrety, do Albánska leteli, ale tam sa pohybovali už iba na motorke. Absolvovali tam neuveriteľné veci, ktoré môžete zažiť len s niekým, ako je Matěj. Je veľmi múdry, vyzná sa v zemepise aj histórii, je dobrodruh. Samozrejme, fotky a videá, kde všade brázdili na motorke, mi Laura ukázala až neskôr. Aby som im nič nestihla zakázať.

Báli ste sa?

Nie, predsa už ho poznám pár rôčkov, viem, že mu môžem dôverovať. Ale keď ju chcel ako štvorročnú zobrať do Indie, vtedy sme si veľmi nerozumeli. Než sme sa začali rešpektovať a kým pochopil, kde sú moje hranice, prešlo veľa času. Dnes je aj moja benevolencia voči nemu omnoho väčšia.

Laura nastúpila na medzinárodnú školu, na ktorej to vraj nemá jednoduché. O aké štúdium ide?

Ide o gymnázium na Malej strane, čo je krásna časť starej Prahy pod Hradom. Po pár dňoch bola stále vyplašená. Predtým chodila na českú školu s cudzím jazykom anglickým, ale tu od prvého momentu, čo vkročí nôžkou do budovy, nikto nehovorí inak ako po anglicky. Ale už naši starí rodičia tvrdili, že najlepšie je hodiť deti do vody a nechať ich, obrazne povedané, plávať. Je to naozaj najlepšia škola. Aj výhľadovo.

V rámci nášho životného štýlu nevieme, kde skončíme, kde budeme chcieť pol roka-rok žiť a potom sa vrátiť. Niekedy sa zbalíme na mesiac aj dva a odídeme preč. A táto škola umožňuje, že Laura môže prestúpiť na akúkoľvek inú pobočku po celom svete. Je tam určitá sloboda. Namaká sa, ale stojí to za to. Každý deň sú do štvrtej v škole, nebabrú sa s tým. (Úsmev.)

S dcérou už preberáte aj také tie ,,ženské veci“?

Áno, chlapcov a tak. Máme spolu veľmi blízky vzťah. Myslím, že taký som nemala ani ja s mojou mamou. Možno ide o charakter tejto éry. Dnes sme všetci otvorenejší vo všetkých otázkach a odpovediach, v nastaveniach priamočiarosti.

A aká otázka od dieťaťa vás najviac zaskočila?

To sú veci, ktoré si chce každá mama nechať pre seba. Ale niekoľkokrát ma prekvapila svojou bystrosťou, takým tým pohľadom, že sa na veci nepozerá len spredu a obyčajne, ale vidí tam ďalšie vrstvy.

Museli ste sa z nejakej otázky vykrútiť?

Na to som už prišla, že sa mi nevypláca vykrúcať z odpovede, lebo jej sa nevykrútim z ničoho. Má ma ako rezeň, vysmaží ma z každej strany a dostane spoľahlivo tam, kam potrebuje. Odzbrojí ma úsmevom. Odpoveď, že nebudeme sa o tom baviť a máš na to čas, to u nás neexistuje. Asi je to aj preto, že som stále jednou nohou v mladistvom svete a nie som taká konzervatívna.

Keď to spomínate, ako vníma vaša dcéra celý ruch okolo vás?

Je už zvyknutá, lebo nič iné nepozná. Keď ideme po ulici a ľudia nás zastavujú, obracajú sa alebo sa chcú s nami fotiť, berie to veľmi športovo. Usmeje sa a viem, že je na mňa pyšná, rovnako ako aj na Matěja.

Po štyroch rokoch prišla Laura za mnou a povedala mi: Mami, mňa ten tenis nebaví, Dominika Cibulková zo mňa nebude.
Dara Rolins

Viete už teraz, akú profesiu si vyberie?

Hlavne by mala robiť to, čo ju bude baviť, to je alfa a omega. Ani ja, ani Matěj nemáme nesplnené ambície, takže ju absolútne do ničoho netlačíme. Napríklad po nejakých štyroch rokoch prišla za mnou a povedala mi: Mami, mňa ten tenis nebaví, vydržala som to čo najdlhšie, ako som mohla, kvôli tebe, ale Dominika Cibulková zo mňa nebude. Mami, myslíš si, že by sme sa na to mohli vykašlať a nájsť mi nejaký iný krúžok? A takto to medzi nami funguje.

V Prahe sa vám rozšíril babinec. Neďaleko vás býva sestra Jana, ale po smrti otca ste si do Česka presťahovali aj svoju mamu. Ako si zvykla?

Moja mamina je spokojná. Kúpili sme jej bytík v peknom komplexe, takže hneď vedľa má kino, kaviareň, plaváreň, kozmetiku či reštauráciu. Sestra býva blízko nej, takže je tam každú chvíľku. Ja trošku menej, to priznávam, občas musím sama seba vyťahať za ucho. Ale zase mamina chápe, že sa venujem Laure.

FOTO v GALÉRII

Zvykla si na českú mentalitu?

Často býva v kruhu slovenských kamarátok, ktoré sme jej našli. Takže všetci spolu vychádzame v mieri a tešíme sa, že neprotestovala a prišla žiť k nám.

Mohlo by vás zaujímať: