Pri bráničke rodinného domu v noblesnejšej pezinskej štvrti sa objaví v červenej športovej súprave. Spočiatku váha, či odpovedať na otázky. Nakoniec privolí s poznámkou, že nemá zmysel sa zatajovať. Počas celého rozhovoru cítiť, ako veľmi sa ho dotklo, že jeho bývalí kolegovia a podriadení - dnes kandidáti na „generálske“ miesto - od neho dávajú ruky preč. S bývalým generálnym prokurátorom JAROMÍROM ČIŽNÁROM (56) sa rozprával KAROL BUSTIN.

Sledovali ste vypočúvanie kandidátov na generálneho prokurátora?

Mnohým z nich fandím, ale mal som pocit, že kto na mňa viac nakydá, ten bude najlepší kandidát. Veľa vecí tam odznelo, ktoré nie sú pravdivé. Otočili alebo zapierali tam veci, ktoré sa medzi normálnymi ľuďmi nezapierajú. A už keď vás zaprú aj tí, ktorí vás predtým tľapkali po pleci, je to smutné. Ale je to vec ich svedomia, nevyčítam im to.

Ktorí sa tvárili ako priatelia?

To je jedno. Minimálne dve tretiny z nich. Ale dá sa byť aj priateľ a povedať: Toto robíš zle, toto robíš zle. Ale keď chcem byť vo funkcii a niekoho zaprieť a povedať, že ho nepoznám, to je smutné. Mrzí ma aj to, že ani pán Čentéš nevie povedať, ako to bolo s tou návštevou na úrade vlády. Ale to už je jeho svedomie.

Niektorí hovorili, že v druhej časti vášho funkčného obdobia ste na prácu kašľali.

Nekašľal som na to, vôbec. V poslednej tretine som už mal a ešte stále mám zdravotné problémy. Viete, keď ste za päť rokov štyrikrát operovaný, to vám nepridá. Cítil som únavu, ale do roboty som chodil. Bol som tam furt, neflákal som sa.

Juraj Šeliga povedal, že ste mali problém s alkoholom.

Kedy, prosím vás? Kým som bol zdravý, tak som chodil päťkrát do týždňa ráno o šiestej do fitka. Keby ste mali problém s alkoholom, tak nejdete ráno o šiestej cvičiť. Sú to reči, aj viem, ktorí ľudia to o mne začali šíriť. Aj také, keď som bol chorý, že skapem. A keď to nezabralo, tak o alkohole. Môžete si pozrieť moju zdravotnú dokumentáciu, či je tam niečo o alkohole, či mám chorú pečeň. Z tejto stránky som úplne zdravý. Doktora Žilinku som nikdy nevidel piť a to, čo povedal, že sme sa tam váľali... ľuďom už, s prepáčením, šibe.

A boli ste niekedy pod vplyvom?

Ako by sa tak dalo riadiť? Keď prišla nejaká návšteva, tak som jej ponúkol deci vína.

Ako vnímate obvinenia Dušana Kováčika?

Nebudem niekoho dopredu súdiť, či to spravil alebo nespravil. Treba mu najskôr niečo dokázať. Ja som jeho život mimo pracovných porád nesledoval, či niekam chodil. Ja som tam nechodil. Tú skupinu, kam vraj chodil, vôbec nepoznám.

Ani Bödöra ste nikdy nestretli?

Raz v živote, keď bola tá oslava. Keď sme zistili, že to patrí jemu, tak sme odišli preč.

V Radošine?

Tuším, že to bolo tam. Pán premiér ma pozval na oslavu, aj pána Valka ako šéfa SIS. Boli sme tam možno hodinu a pol, dve, najedli sme sa a odišli. Ja som sa s ním nestretával.

A do Radošiny vás kto zavolal? Robert Fico?

Áno, to boli jeho narodeniny. Vtedy som bol ešte krajský prokurátor.

Už vtedy si bol Fico s Bödörom blízky.

To mám odkiaľ vedieť? Máte oslavu a niekto vám odporučí podnik. To musíte byť s majiteľom veľmi dobrý kamarát?

Keď ste sa tam s ním zoznámili...

Niekoho sme sa tam opýtali, kto to je, povedal, že pán Bödör. Nehovorím, že sme začuli Bödör, a preč. Ja som ani vtedy nevedel, kto je Bödör, čo robí, či má nejakú esbéesku. Je to strašne dávno, tak desať rokov. Idete do reštaurácie a vlastní ju nejaká „závadová“ osoba, to potom nemôžete dnes chodiť nikde, lebo polovica takých reštaurácií niekomu patrí. A nie práve ľuďom, ktorí sú najčistejší.

Nemrzí vás, že ste Kováčikovi nepreverili všetky spisy?

On mal veci od vzniku Úradu špeciálnej prokuratúry a vysvetľoval to tým, že ich tam bolo málo, a preto si aj on prideľoval veci. Povedal som, že ak príde podnet v konkrétnej veci, tak tú vec preverím. A v každej veci, kde sa vyslovilo podozrenie, že niečo nie je v poriadku, sa preverilo. Ale ja nemôžem en bloc od roku 2004 preverovať všetky veci.

Ale boli podozrenia, že zametá veci pod koberec. Nepodal 63 žalôb, nebolo to už na poriadne preverenie?

Možno keby som bol vedel, že sú také podozrenia, tak by som to možno bol spravil. Vraj mu našli nejaké veci v kancelárii, ktoré tam nemali čo hľadať. U šéfa špeciálnej prokuratúry má čo hľadať každá vec. Ja neviem, na čo ich tam mal a aké veci tam mal.

Prokurátorom odoberal prípady a nechával si ich.

To je v jeho kompetencii. Sú samostatná jednotka a podľa mňa by mali byť začlenení napríklad ako samostatný veľký odbor s osobitným režimom v rámci generálnej prokuratúry. Nemôže byť niekto márnomyseľný a povedať o mne, že som zmaril vyšetrovanie, keď som mu zrušil rozhodnutie odôvodnené na niekoľko strán, a že toto bolo procesne celé zlé. To ma nahnevalo. Lebo azda aj ja môžem mať právny názor, ktorý si odôvodním a za ktorým si stojím.

O Kováčikovi a pomeroch na Úrade špeciálnej prokuratúry ste museli vedieť, že tam nie je niečo v poriadku.

Ako som musel vedieť?

Boli ste Kováčikov blízky človek, jeho nadriadený.

Poznali sme sa sto rokov, boli sme priatelia. Nezapriem ho, ako niekto zaprie mňa. Boli sme spolu kedysi v Rade prokurátorov. A o tých pomeroch... jedna vec je, keď sa niekto sťažuje na vianočnom posedení, ale povedzte mi to normálne oficiálne na poradách, že to nefunguje. Nikto. Teraz všetci. Keď som sa na celoslovenských poradách pýtal na Kováčika, všetko bolo v poriadku. Niektorí páni prokurátori, ktorí sú teraz najväčší hrdinovia, kritizujú pomery. Ale keď som povedal, povedz mi to oficiálne, aby som ho mohol riešiť, to nie.

Aj mňa prekvapilo, že Kováčik mal v kancelárii 111 spisov. To je dosť. Toľko som v živote nemal v kancelárii ako generálny.
Jaromír Čižnár

Keď ste videli akciu Očistec, ako NAKA berie bývalých hlavných predstaviteľov polície, čo ste si pomysleli?

Nikoho sa nezastávam, nikoho neodsudzujem. Viete, dá sa zobrať človeka, ktorý je z niečoho podozrivý aj trošku dôstojnejším spôsobom, ale toto zrejme bolo v rámci neviem čoho - prevencie či vyvolania strachu.

Sú obvinení z vážnych trestných činov.

Ale nie sú to nejakí mafiáni alebo zločinci.

Veď mali byť zločinecká skupina.

Mali byť.

A Bödör zrejme pochádzal z takých štruktúr...

S Bödörom som sa nestýkal.

… a mal byť dokonca Kováčikov šéf, Gašparov šéf.

Sú to vážne obvinenia. Ak to je pravda, tak je to strašné. Nehovorme si, že nie.

Mohol by v rámci Očistca niekto prstom ukázať aj na vás?

A prečo? Neviem. Môže niekto ukázať aj na vás, len či to je pravda.

Ale výpovede idú zvnútra skupiny.

To by som však musel vedieť prečo. Či si myslíte, že som bral úplatky alebo som sa niekde stretával?

Napríklad, že ste Kováčika držali pri moci.

A čo som ho mal monitorovať? Ja som ho držal pri moci?

Vy ste boli jeho šéf. Boli tam vážne podozrenia, že upratuje prípady.

Aké?

Pri Bašternákových daňových deliktoch usúdil, že sa trestný čin nestal.

Dobre, ale napravilo sa to?

Ale to už nebola Kováčikova zásluha.

Však on tam potom začal trestné stíhanie. My sme to preverili, prieskumné oddelenie. Zistilo sa, ale on začal trestné stíhanie ešte pred tým, ako prišiel od nás pokyn.

Ale až po mediálnom tlaku.

To je pravda.

Nemala by byť prvoradá snaha špeciálneho prokurátora, aby konal v takých veciach?

Mala, ale keď nie on, tak sme konali my. Čo mi v tom chcete vyčítať?

V jeho kancelárii sa našlo 111 spisov.

A to podľa vás ja môžem reálne skontrolovať, čo má v kancelárii? Neviem, kedy si ich tam nanosil, neviem, na čo ich tam mal.

Pri Gorile vyšetrovatelia poukazovali, že kauzu dozoruje dosť neštandardným spôsobom.

Gorila sa ťahá na môj vkus veľmi dlho. A čo tam je? Nič zatiaľ okrem bočných trestných stíhaní. Teraz spis dostal niekto nový. Kým to naštuduje, prejde rok.

Možno sa to teraz rozhýbe.

Neviem. Tým chcete naznačovať, že niečo zatajoval? Neviem.

Úplatky pre Kováčika, o ktorých hovoria svedkovia…

To je v rovine dokazovania.

Ale svedectvá sú vážne.

Sú jasné, ale vina sa preukazuje na súde. Ak súd právoplatne povie, že ich bral, tak to budem brať za dokázané. Ako prokurátor som nikdy nečakal, že mi niekto bude ďakovať za niečo, ale že niekto na mňa bude ešte hádzať špinu, že som nič neurobil, to človeka mrzí. Urobil som tam dosť a nemáte predstavu, do čoho
som prišiel.

Myslíte po Trnkovi?

Pol roka som ľutoval, že som to zobral. Keby som mal dnešné vedomosti, čo tam je, v živote tam nejdem. Zničil som si tam zdravie, nervy.

Mal na vás Robert Fico nejaké požiadavky, čo sa týka káuz alebo iných prípadov?

Nie. Veľmi ľahko sa zabúda, že sme sa dostali aj do sporu pre nejaké veci. Nie preto, že niečo chcel, ale preto, že som ich robil, ako som ich robil. Ale to mi nevyčítal on osobne. A to ani nemám dôvod zapierať ho ako spolužiaka a kamaráta. Pozná moju povahu. Keby povedal - potrebujem spraviť toto, niekam by som ho poslal. Dokonca boli takí podliaci, ktorí sa snažili 2-3-krát v jeho mene prísť, že on to chce. Tak som povedal: Keď to chce on, nech príde za mnou. No nikdy, lebo som mu potom vždy zavolal, že bol tu takýto smrad, prepáčte za výraz, povedal mi: O ničom neviem, rob, ako máš robiť.

FOTO Čižnára s Ficom v GALÉRII

Kto boli tí ľudia?

(Smiech.)

Však povedzte.

To bolo dávno, to som bol ešte na kraji. Na generálke už vôbec nikto. Som dosť prchká povaha v týchto veciach. Nemám rád slovník môjho predchodcu, ale pri takýchto ľuďoch ho mávam a vždy mať budem.

Mohlo by vás zaujímať: