V živote mu vraj často šlo o veľa. Bývalý moderátor a dnes podnikateľ má aj po tom, čo sa stiahol zo sveta šoubiznisu, pestrý život. V otvorenom rozhovore pre PLUS 7 DNÍ sa rozrozprával o vzájomných vzťahoch s exmanželkou Glendou Lópezovou, s ktorou má syna Joshuu, no hovoril aj o aktuálnej kubánskej priateľke, ktorá mu v zime porodí druhú dcéru. Prekvapil aj tým, že po desiatich rokoch strávených na Kube zvažuje odchod, no kde sa s novou rodinou usídli, ešte sám nevie. V týchto dňoch ho zaujíma najmä to, aby bola jeho tehotná priateľka Elizabeth s ich malou dcérou Elizabeth Claire v poriadku. Protesty a situácia na Kube sa totiž dňom čo dňom zhoršujú a on už chce mať svoje dievčatá pri sebe. S JOZEFOM JOPOM POLÁČKOM (51) sa zhovárala GRÉTA KLIMKOVSKÁ.

 

Ako sa máte a ako dlho sa na Slovensku zdržíte?

Myslel som si, že budem na Slovensku len do konca júla, ale keď vidím, aká je situácia na Kube v posledných dňoch, teda niečo ako občianska vojna, tak sa to asi zmení. Už týždeň preto nespávam, budem musieť ísť na Kubu po tehotnú priateľku Elizabeth a dcéru, ktoré chcem zobrať na Slovensko, nech sú v bezpečí. Nemyslel som si, že ich sem vezmem pre takúto vec, ale čo už. Je to tam zlé.

Elizabeth už o pár mesiacov porodí vašu druhú dcéru, takže spolu s Joshuom z prvého manželstva budete mať troch potomkov. Chceli ste takú veľkú rodinu?

S Elizabeth sme sa stretli úplnou náhodou na ulici a zapáčila sa mi. Neplánoval som ani ďalšiu rodinu, ani deti. Vyslovene som sa nastavil, že nechcem záväzky a chcem žiť sám a slobodne. Vravel som si, že mám jedného pekného syna, teda mám všetko, čo potrebujem, a dokonca sa cítim asi o dvadsať rokov mladší, ako mám v dokladoch.

Ale život mi to opäť raz zariadil po svojom, poslal mi do cesty Elizabeth. Zaľúbil som sa a čakáme druhé bábätko. Mám ju rád a budem robiť všetko pre to, aby sme spolu žili viac rokov a dožili sa spoločnej staroby. Mysleli sme si, že to bude chlapec Adam, ale naopak, čakáme dievčatko, ktoré sa bude volať Chloe. Som rád, že budeme mať opäť dievčatko. Chalani predsa len oveľa viac vystrájajú a sú divokejší. Viem, aký bol Joshua.

Plánujete sa opäť oženiť?

Neviem, o takýchto veciach nerozmýšľam. Už som jednu svadbu mal, veľkolepú s dvesto ľuďmi na zámku. Bolo to famózne a čo budem teraz organizovať, veď väčší zámok už nebude. (Smiech.) Elizabeth by však asi chcela biele šaty. V bielom vlastne bola celý rok, lebo na Kube majú podľa originálneho kubánsko-afrického náboženstva taký rituál znovuzrodenia. Veriacim oholia hlavu, celý rok nosia iba biele veci a dodržiavajú prísny režim osobného prerodu. Takže prešla tiež takým rokom - nemala vlasy, chodila iba v bielom a nemohla iks vecí. V tom čase sme sa spoznávali. V tomto s nimi nejdem, pretože som pokrstený katolík. Ale keď spoznáte ich náboženstvo, vtedy pochopíte aj mentalitu Kubáncov. Pomohlo mi to zorientovať sa v nich a v krajine celkovo.

Predtým ste boli ženatý s kubánskou speváčkou Glendou. Rozvádzajúce sa páry zväčša prechádzajú peklom, no z vás ostali priatelia. Ako je to možné?

Poznám veľa zlých rozvodov. Mňa inšpiroval kamarát, ktorý mal veľké opletačky s exmanželkou, naťahovali sa o deti. Keď som videl, ako zle to riešia, povedal som, že to takto nechcem. S Glendou sme rozvod zvládli ako civilizovaní a dospelí ľudia. Som rád, že máme kamarátsky vzťah. Komunikujeme viac-menej denne, syn je raz so mnou, inokedy u nej.

Aké bolo zoznámiť exmanželku s novou ženou vášho života?

Vo februári som si povedal, že by bolo dobré, aby sa spoznali, keďže syn bude žiť striedavo s oboma rodinami. Tak som vzal Glendu a Joshuu, ktorí zostali žiť na Slovensku, na mesiac na Kubu. Bývali sme všetci u mňa doma. Za celý čas som sa veľmi nevyspal, lebo sme, samozrejme, boli na jednej posteli s Elizabeth aj dcérou a ešte tam priskakoval aj Joshua. Ráno sa baby stretli a kým som si robil raňajky, klebetili a ohovárali ma. Takto sme fungovali niekoľko týždňov, tak sa bližšie spoznali a vybavené.

Stále hovorím, že mier musíme šíriť, pretože na svete je toľko zla. Niekedy treba dať ego do úzadia, i keď je jasné, že sme boli nahnevaní, prežili sme rôzne emócie. V podstate v rovnakom čase sme si ja aj Glenda našli nového partnera.

Keďže ste si opäť našli Kubánku, neminie vás otázka, čo máte proti Slovenkám?

Chcel som Slovenku, ale nikdy sa to neposunulo až k rodine. A keď som stretol Glendu, vôbec ma nepoznala. Pre mňa to bola taká úľava. Doma som nevedel, prečo sú tie ženy so mnou. Pretože som známy, pretože jazdím na luxusných autách? Alebo pre moje modré oči? Človek má vždy pochybnosti a potom prišiel niekto, kto ani nevedel, kde je Slovensko. Skončilo sa to všelijako, ale na naše manželstvo spomínam v dobrom. Pri Elizabeth, ktorá je dvadsiatnička, som najprv neveril, že to bude mať dlhšiu budúcnosť. Ale aj s dieťaťom nám to dobre klape.

Bol som na Kube, tak mam Kubánku. Boli tam iné? No, neboli. (Smiech.) A keď prídem na Slovensko, zdá sa mi, že naše ženy naberajú veľa mužských vlastnosti. Sú krásne, ale zmenili sa. Vidím, ako sa ťahajú do mužských pozícií a sú z nich veľké biznismenky.

Tehotnú Elizabeth a vašu dcéru chcete priviesť na Slovensko. Ste zaočkovaní?

Nie sme, lebo sa nebojíme. Ak sa nejaké veci stanú, vtedy ich začneme riešiť. Už iné problémy sa vyriešili ako nejaký vírus. Ale ak, tak na Kube sa dám zaočkovať ich vlastnou vakcínou Abdalou, okrem nej očkujú ďalšími troma vakcínami. Kubánci majú dobré lieky a zdravotníctvo.

Mimochodom, stretli ste sa niekedy s Fidelom Castrom?

Nestretol. Dom, v ktorom bývam, patril jeho osobnému lekárovi, takže predtým tam Fidel aj jeho rodina určite boli, ale keď som sa nasťahoval na Kubu, bol už starý a ukazoval sa málokde.

Ako zasiahol koronavírus Kubu?

Kuba to má veľmi prísne. Viac-menej uzavreli krajinu a zaviedli akoby odchyt všetkých, ktorí boli v kontakte s niekým rizikovým. Takže oni uzavrú nielen ulicu alebo blok, ale aj celý kraj. Ľudí potom zvezú do záchytných táborov, kde im dávajú injekcie proti bolesti, posielajú ich hneď na testy. Sú veľmi promptní. Myslím si, že tam zomrelo zatiaľ iba 1 600 ľudí. Skôr opatrenia sú nekomfortné, rúško nosíte v teple a pred obchodmi sa tvoria obrovské rady, vonku čaká aj dvesto, tristo ľudí. Čiže človek ide po Havane a všade sú rady, policajti a vojaci. Už to nie je tá Kuba, akú ste kedysi zažili.

Ako zvláda prísne opatrenia voľnomyšlienkarský národ?

Ostrovania držia spolu vždy viac ako ľudia z pevniny. Pretože Kubánci sú slnečný národ, vedia, že slnko na druhý deň vždy vyjde. Sú bezstarostnejší, nezvyknú sa až tak trápiť a obávať budúcnosti ako my. Na druhej strane sú zničení z politického systému. Odkedy prišla korona, život sa im zmenil. Naozaj majú problém ešte aj s jedlom.

Keď bolo všetko otvorené, kostoly, diskotéky, reštaurácie, našli tam únik. Zatancovali si aj na pláži, vypili. Ale teraz ich nepustia nikam. O deviatej sa začína policajná hodina a nemajú vonku čo robiť. Takže to jediné pozitívne, čo doteraz mali, im zrazu vzali. Už im ostalo iba trápenie. A to vyzerá tak, že ráno si povedia - kde dnes zoženieme ryžu? Ryža je, ale za posledného pol roka zdražela päťkrát. Dobre, tak ideme po cigarety, ale aj tie zdraželi. Tak kúpime niečo deťom, ale v obchodoch zrazu pýtajú iba doláre, ktoré nemajú. Takže celý deň strávia zháňaním niečoho. Majú to ťažké, súcitím s nimi a dotýka sa ma to. Tým, že tam denne chodím medzi ľudí, ktorí žijú v chatrčiach a spávajú takmer na zemi, uvedomujem si, že my Slováci sme naozaj vyvolení, že žijeme tam, kde žijeme. Sme šťastní ľudia, len o tom nevieme. Pretože máme všetko.

Znamená to, že na Kube už nechcete viac žiť?

Zvažujeme odchod, to je pravda. Už som na Kube desať rokov a určite sa tam budem vracať, lebo ju mám rád. Ale aby som tam zostal deväť mesiacov v kuse, to už asi nehrozí. Podnikám s nehnuteľnosťami, ktoré môžem prenajímať aj na diaľku. Máme niečo rozrobené ešte s kávou, kakaom, traktormi, ale vybudoval som si slušný tím, na ktorý sa môžem spoľahnúť. Kam pôjdeme s rodinou žiť, ešte neviem. Mám bohatú predstavivosť, ale s týmto si teraz neviem poradiť. Možno by bolo pre nás najlepšie presťahovať sa do nejakej tretej krajiny, kde budeme obaja partneri cudzinci.

Kto sa vám stará o obrovskú vilu v Modre, keď ste v cudzine? Poznáme ju pomerne dosť dobre z televízie.

Mam zlatú pani susedu, ale pomáha mi aj kamarát, ktorý kedysi robil u mňa vo firme. Áno, točilo sa u mňa veľa televíznych seriálov a reklám. Je tam pekne, ale pretože v tom dome toľko nebývam, mám k nemu pragmatický vzťah. Prevádzkovať ho stojí veľa peňazí, takže keď som to mohol prenajať, tak som to prenajal reklamným agentúram alebo televíziám. A vždy to boli profíci, najprv si vždy všetko nafotili, aby po nakrúcaní mohli dať dom do  pôvodného stavu.

Preslávila vás relácia Deka. Nepremýšľali ste, že by ste sa vrátili na obraz?

Som z generácie, ktorá nemá problém postaviť sa pred kameru, nech ma nakrúcajú. Ale sám rozprávať a nakrúcať sa telefónom, čo je dnes in, to už je na mňa novodobé. Nenalepilo sa to na mňa ani nenalepí. Sú ľudia, ktorí stále niečo pridávajú na sociálne siete, ja dám na Instagram dve svoje fotky ročne a to mi stačí. Ale či sa niekedy vrátim do telky, neviem. Pochodil som svet a zažil veľa. Bol som aj dole, aj hore, aj chudobný, aj bohatý, komunikujem plynulo viacerými jazykmi, tak by som hocičo a hocikde mohol vymyslieť. Zatiaľ sa však venujem medzinárodnému obchodu, turizmu, potrebujem teraz odovzdať nejaké stavby a aktuálne riešim, že som mal dohodnuté kontajnery a extrémne zdražela lodná doprava. Takže to ma teraz zamestnáva dostatočne.

GALÉRIU k článku si pozrite TU >>>

Desať rokov ste preč, ale na Slovensko ste sa vracali pravidelne. Máte prehľad o našom šoubiznise, čo sa tu deje?

V kaviarni si niekedy pozriem noviny. Na Kube som roky nemal internet, bolo to komplikované. Ale už som preč dlho, stratil som orientáciu. Veľa ľudí, ktorí sú známi na Slovensku, vôbec nepoznám. Ani tvár, ani meno mi nič nevravia. Ale keď som sa tu minulý rok zasekol pre koronu na pár mesiacov, niečo som si „doštudoval“. Už viem, kto je Zuzana Plačková, Gogo alebo Tatiana Žideková. Tak som si trošku naštudoval, kto čo robí, ako rozpráva a správa sa.