V rozhovore s vtedajším riaditeľom SIS Ivanom Lexom v nej okrem iného sľuboval „kopnúť do gúľ“ vyšetrovateľa prípadu.

O nahrávke aj o zrušení Mečiarových amnestií, ktoré chránili aktérov zavlečenia sa s ĽUDOVÍTOM HUDEKOM zhováral KAROL BUSTIN.

Ako vnímate zrušenie Mečiarových amnestií?

Ja sa nevyjadrujem dlhé roky. Musel som to riešiť súdnymi spormi. Neviem, či ma viete pochopiť. Mal som asi pätnásť súdnych sporov. Všetky som vyhral, ale to už po dvadsiatich rokoch nikoho nezaujíma.

Ale predsa, vtedy ste boli ministrom vnútra, takže nejaký názor na to určite máte. Možno aj ohľadne blížiaceho sa pojednávania na Okresnom súde Bratislava III. Ako to vnímate?

Musím sa k tomu zase vrátiť? Všetky veci sme prešli na súdoch. Obetoval som tomu veľa času, energie a, samozrejme, dosť peňazí, takže... Všetky veci, ktoré som mal, som prešiel, a vyjadroval som sa. Je to objektívne, lebo je to na súde. Moje postavenie je také, aké je. Mám spory, pri ktorých nie je 20 rokov rozhodnuté, čo nie je v poriadku.

Nemáte obavu, že budete znova vypovedať alebo by ste mohli byť stíhaný?

Nie som v spise, nikdy som k tomu nevypovedal.

Ale nahrávka tam bola...

A čo s tou nahrávkou?

Či ste nejako nemohli ovplyvňovať...

… s odstupom času, po toľkých rokoch, sa mám k niečomu vyjadrovať? Viete, ťažko sa vyjadruje k veciam, keď sa ľudia po toľkých rokoch dozvedia nejaké nové skutočnosti. Keď žijeme v nejakej dobe, tak máme len poznatky z tej doby. Vážim si prácu každého, ale to, čo som musel zažiť s médiami a musel som obetovať toľko energie a času... A vyhral som tie súdy.

Nemáte obavu, že by ste mohli byť v niečom stíhaný?

Všetko sme na súdoch prešli. Ospravedlnili sa mi, dostal som satisfakcie, rozhodnutia, všetky sú v môj prospech. Čo sa mám k čomu vyjadrovať?

Svedkovia začínajú vypovedať.

Čo ja s tým mám? Vtedy som bol v podobnej situácii, ako ste vy teraz. Ak by ste sa dozvedeli o nejakej veci a viete len tie informácie, ktoré máte. Neviem, či ma viete pochopiť, lebo ľudsky ma vie málokto pochopiť, čo som musel prežiť.

Aký vzťah máte v súčasnosti s Ivanom Lexom?

Nemám žiadny vzťah. Prečo by som mal mať vzťah? Mám svoj biznis, som advokát.

Čiže už sa s Lexom nestýkate?

Ja som sa s ním nikdy nestýkal. Neviem, prečo už.

Telefonovali ste si vtedy.

Haha, veď som bol, ako ste sám povedali, v nejakej pozícii, vo funkcii. Samozrejme, keď ste v nejakej pozícii, ako keď vy ste novinár, tak... Aj keď neviem, či ste novinár, lebo ste sa nepredstavili.

Ale hej, PLUS 7 DNÍ.

Ja nemám paranoju, nemám mať z čoho. Len verte mi, všetky veci sme prešli, mám súdne rozhodnutia. Nebolo to ľahké. S médiami sa neľahko bojuje, aj s novinármi. Mám skúsenosť. Keď sa na súde pýtali novinára, prečo napísal ten článok, on povedal, že on to nenapísal, on sa len podpísal. Jedine na súdoch máte možnosť dozvedieť sa objektívny stav, inde nie. Lebo konfrontovať veci nie je ľahké.

Preto sme prišli.

Nemám s tým problém, ale nebudem sa k tomu vyjadrovať. Nemá to žiaden zmysel.

Ale tú nahrávku si ľudia...

… všetko bolo na súde. Zase sa mám k tomu vyjadrovať? Čo ľudia?

Ľudia si ju púšťajú.

Nech si ju púšťajú. Nech si ju púšťajú stokrát, môžu si ju púšťať, koľko chcú. Aj teraz som pokojný, nemám dôvod, aby som sa k týmto veciam vyjadroval. Mám svoj biz-nis, očistil som svoje meno.

Darí sa vám v biznise?

Myslím, že áno. Vďaka tomu, že som odišiel z politiky, som sa vrhol na biznis. Myslím, že som spokojný… Čo ste ma tu našli? Viete, že chodím hrávať tenis? Však hrávam tenis, to je jasné.

Čomu sa ešte venujete vo voľnom čase okrem 
tenisu?

Hrávam štyrikrát do týždňa, to je dosť, nie?