Bitka v centre Bratislavy a rozbité dvere na čínskej reštaurácii. Šéf environrezortu sa po nepríjemnom incidente vzdal hneď na druhý deň ráno funkcie. To sa na Slovensku často nestáva. Na kandidátke Mosta-Híd však ostal. Ako hovorí, prehováral ho na to jeho stranícky šéf Béla Bugár.

O incidente, o tom, či mu za to Bugár vynadal, ale aj o tom, či koalícia so Smerom zlomí Mostu-Híd krk, sa s exministrom LÁSZLÓOM SÓLYMOSOM (52) rozprávala JULIÁNA BIELIKOVÁ.

Ako ten incident vnímate s odstupom času?

Keď má človek 52 rokov, myslí si, že všetky situácie už vie riešiť. O to viac ma celý incident mrzí. No v ten deň sme sa s bratom dostali do ťažkej situácie. A zlyhali sme. Teraz sa neospravedlňujem, len uvádzam súvislosti.

FOTO zo Sólymosovho incidentu v centre Bratislavy v GALÉRII >>

Súviselo to s vašou mamou, ktorá bola v nemocnici?

Po zasadaní vlády sme s bratom šli za mamou na onkológiu. Primár nám povedal, že jej ostáva už len pár hodín života. S tou­to informáciou v hlave sme išli do mesta. Zastavili sme sa v jednom bare. Incident sa stal až cestou domov. Vošli sme do reštaurácie, chceli sme len na toaletu. Brat sa tam dostal s personálom do hádky, ktorá prerástla do konfliktu. Najskôr som sa snažil situáciu upokojiť, potom brat zle zareagoval. A potom som už chránil brata. Ale opakujem, mrzí ma to, nemalo sa to stať. Od začiatku sme mali konať úplne inak.

Boli ste si s mamou veľmi blízki?

Áno. Aj s bratom. Otec zomrel veľmi skoro, pred dvadsiatimi rokmi. Keď sme sa nasťahovali do Rusoviec, postavili sme mame v záhrade dom. Bola tam stále s nami. Je to pre nás obrovská strata.

Ako ste ten incident riešili s majiteľmi čínskej reštaurácie?

Na druhý deň som obratom volal s majiteľmi a ospravedlnil som sa. V sobotu sme s bratom išli ospravedlniť sa osobne. Ľudsky sme sa veľmi zhodli. Ani pre zamestnancov a majiteľov čínskej reštaurácie to nie je jednoduchá situácia. Je dobré, že sme ju ľudsky uzavreli. Škodu sme, samozrejme, zaplatili, išlo o osemdesiatpäť eur.

Polícia začala trestné stíhanie pre výtržníctvo, ako to vyzerá?

Zatiaľ to polícia vyšetruje, a preto nechcem vyšetrovanie komentovať.

Písalo sa, že tam zazneli nepekné výkriky o Číňanoch.

Z mojich úst také výkriky na adresu Číňanov nezazneli. Každý, kto ma pozná, vie, že od niečoho takého mám veľmi ďaleko.

Čo na to rodina? Hovoríte, že škoda bola 85 eur, odišli ste z postu ministra…

Mrzí ma, že som rodine vyrobil nepríjemnosť. Na druhej strane ma teší, že stála pri mne. Stalo sa, minulosť nezmením, môžem si len zobrať poučenie.

Odstúpili ste. V tejto krajine to nie je zvykom. Na druhej strane je mesiac pred voľbami a kandidujete opäť. Má vaše odstúpenie nejaký význam?

Tak som o tom neuvažoval. Na druhý deň ráno som vstal a okamžite som vedel, čo mám spraviť. Zdalo sa mi automatické, že odstúpim. Voľby mi ani nenapadli. Čo sa kandidatúry týka, mám za sebou určitú politickú aj odbornú minulosť. Na ministerstve sme dosiahli veľa. A voľby sú najspravodlivejší spôsob, ako potvrdiť legitimitu každého politika. Moju prácu budú posudzovať voliči. Keby som dostal podporu a mohol by som pokračovať v práci v rezorte životného prostredia, viem presne, čo treba ďalej robiť.

Čo vám na incident povedal predseda Béla Bugár? On je známy tým, že je ostrejší a nedáva si servítku pred ústa.

Poznáme sa 10 rokov, presne vie, aký som človek. Povedal som mu, že to chcem vysvetliť a vyvodiť zodpovednosť. Zhovárali sme sa o kandidátke, hovoril, že by bol rád, keby som na nej  ostal. Bolo to ľudské.

V ostatnom prieskume mal Most--Híd len 4,4 percenta. V minulých voľbách ste mali 6,5. Nemyslíte, že vám koalícia so Smerom ublížila? Išli by ste do toho
opäť?

Tak 4,4 percenta mesiac pred voľbami nie je ešte nič isté. Myslím, že sa dostaneme do parlamentu. Sme čitateľná strana. V našich rezortoch sme odviedli dobrú prácu. To, že sme do tejto vlády išli, určite poznačilo popularitu strany. Ale zrušili sme Mečiarove amnestie, tragická smrť novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice sa vyšetruje. Pre nás malo zmysel ísť do vlády. Našim voličom sme splnili to, čo sme im sľúbili. Či už ide o menšinový kultúrny fond, dvojjazyčné tabule, máloškôlky, ktoré sme zachránili, podporu regionálnych projektov na juhu. Najmenej rozvinutým regiónom sme vedeli pomôcť.

Expremiér Robert Fico je v ostatnom čase dosť útočný. Aký bol predtým?

Stretával som ho vo vláde a tam sme riešili veci pragmaticky. Každý vedel, kde má mantinely, a museli sme nájsť kompromisy.

Ako vnímate ako človek to, čo teraz expremiér robí?

Sme rôzni. Ja som úplne iný typ človeka ako Fico alebo aj ako Matovič. Jednak by som nikdy nerozprával také veci na iného a nikdy by som nepostupoval tak ako oni. Ale sme v kampani, teraz sa určité veci vyhrocujú, vnímam to v tomto kontexte.

Išli by ste opäť do koalície so Smerom?

Aj náš predseda sa vyjadril, že už by sme nešli. Ja by som šiel len do takej koalície, v ktorej by sme dokázali presadiť veci dôležité pre našich voličov, ktorá má zahraničnú politickú orientáciu na Západ a kde sa neobjaví ani štipka extrémizmu.

Strane ĽSNS rastú percentá. Zatiaľ vyťahuje karty migranti, Rómovia, gejovia a lesby. Nemáte obavy, že o chvíľku to bude zas maďarská karta?

Som si istý, že práve my sme z politiky vytlačili hry s maďarskou kartou. Práve preto aj Most vznikol. Tlmili sme tieto vášne. A bolo by škoda, keby sa národnostná nenávisť vrátila. Však ste videli, že stačí jeden futbalový zápas a oheň je na streche.

Vy ste odstúpili. Andrej Danko má teraz problém. Klamal, že sa nepozná so Zsuzsovou. Nemyslíte si, že by mal odstúpiť?

Ja som prijal osobné rozhodnutie a urobil by som to znovu. Ale veľmi nerád by som to riešil za iných. Každý si to musí usporiadať v sebe.

Politici, ktorých kontaktovala, hovoria, že im takto ženy vypisujú cez sociálne siete bežne. Stalo sa to aj vám?

Ľudia mi cez Facebook píšu veľa. Ja osobne komunikujem len do určitej hranice. Potom už prestávam. Na sociálnej sieti neviete, kto sa s vami rozpráva.

Čo by ste robili, keby ste sa nedostali do parlamentu?

Pevne verím, že sa do parlamentu dostaneme. Ale ak by nie, tak sa nestratím. Predtým som podnikal. So spoločníkom sme pred 25 rokmi založili a zastupovali jednu z najväčších športových značiek, vybudovali sme sieť predajní a distribuovali túto značku. Potom som investoval napríklad do nehnuteľností.

Vy ste boli nejaký čas najbohatší minister.

Zďaleka nie som najbohatší minister. (Smiech.) Len úzkostlivo dbám, aby som bol korektný a poctivý. Vždy som priznal všetko, také sú pravidlá hry, ja sa ich držím. Teraz sa nesťažujem, vždy som rodine vedel zabezpečiť slušný život.

Prezidentka vás označila za jedného z najlepších ministrov. Ako to vnímate?

Stretnutie bolo veľmi milé. Cením si najmä jej ľudský prí­stup. Ale aj to, že sa vyjadrila, že jasne vidí výsledky ministerstva. Keď som rezort prebral, boli sme na chvoste vo všetkom. Te­raz sme lídrami napríklad v boji proti plastom. Ako prví sme sa prihlásili k uhlíkovej neutralite v čase, keď V4 ešte bojovala proti. Prijali sme Parížsku dohodu. Posunuli sme Slovensko v oblasti životného prostredia veľmi vysoko. To, že pani prezidentka mohla vystúpiť v New Yorku v Organizácii Spojených národov na klimatickom fóre ako jediná východoeurópska prezidentka v hlavnom paneli, to je aj výsledok práce ministerstva životného prostredia.