Vyše štvrť storočia je v aktívnej politike. Štyrikrát vyhral voľby, trikrát po sebe zostavil vládu. Stojí na čele najúspešnejšieho politického projektu v ére samostatného štátu. Ako to už na Slovensku býva, milovaný i nenávidený.

S predsedom vlády SR ROBERTOM FICOM (53) sa zhováral IVAN ČEREDEJEV.

Primárne sa spýtam na vzťahy v koalícii. Ste spolu temer dva roky. Už ste si na seba s partnermi zvykli? Bolo to ťažké?

Predovšetkým chcem povedať, že musíme žiť s tým, že Slovensko bude v budúcnosti odkázané na široké koalície. Na obrovské množstvo kompromisov medzi stranami, ktoré budú vo vládnej koalícii. Po štyroch rokoch, keď bol Smer vo vláde sám, nebolo pre nás ľahké zvykať si na partnerov a kompromisy. Najnáročnejšie obdobie trvalo nejakých 6-8 mesiacov. V súčasnosti musím úroveň vzťahov oceniť. Predovšetkým to, že slovo partnera platí. Myslím, že to ani pán Bugár, ani pán Danko v minulosti nepoznali. Napokon, Béla Bugár to zdôrazňuje pri každej príležitosti - keď sa podá ruka, všetko platí.

Potvrdia nám to aj vaši koaliční partneri?

To, že sa drží slovo, určite áno. Myslím, že po schválení rozpočtu v parlamente má táto vláda pred sebou minimálne ďalší rok vládnutia bez nejakých väčších problémov.

Médiá pravidelne prinášajú informácie o krízach či o hroziacom rozpade v koalícii. Nastala už reálne taká situácia?

Názorové rozdiely v koalícii niekedy jednoducho vznikajú. Spomeniem napríklad situáciu, keď Slovenská národná strana vypovedala koaličnú zmluvu. V takých momentoch veľmi pomáha, že dokážeme okamžite zdvihnúť telefón a hovoriť spolu. Po-dľa mňa je rozhodujúce, že všetci traja máme záujem pokračovať. Ak je záujem pokračovať, ľahšie sa hľadá riešenie problémov. Takže len zopakujem, že po schválení rozpočtu má táto vláda pred sebou minimálne ďalší rok vládnutia.

Nie je žiadne tajomstvo, že vzájomné vzťahy premiéra a prezidenta nie sú idylické. Ako ich vníma premiér?

Byť prezidentom je veľmi jednoduché. Prezident na jednej strane prakticky nenesie zodpovednosť za nič, na druhej strane má veľa príležitostí komentovať spoločenské a politické dianie. Chcem tým poukázať na fakt, že na jednej strane existuje Smer a všetko to, čo dosiahol za roky svojej existencie - štyrikrát vyhraté voľby, trikrát vláda, zodpovednosť prakticky za všetko -, a na druhej strane niekto, kto nemá zodpovednosť za nič a má k dispozícii celý mediálny priestor. Ja len chcem, aby vzťahy medzi nami boli vyvážené. Teda ak pán prezident hovorí o Slovensku ako o mafiánskom štáte, pretože si niekto dovolil povedať niečo o jeho daňových únikoch, tak ja na druhej strane mám právo povedať, že pán prezident precestoval 990-tisíc eur lietadlom do Popradu a z Popradu na súkromné účely. Ja chcem vyvážené vzťahy. Nie som typ politika, ktorý by zotrvával v servilnom postavení voči niekomu, ale ani neočakávam servilnosť z druhej strany. Takže hovorím o potrebe vyváženosti a korektných vzťahoch.

Ako vnímate vy a vaša vláda, takpovediac, autonómne postoje prezidenta v oblasti zahraničnej politiky?

Prezident je človek, ktorý sa vo svojej práci musí opierať o poradcov. Ťažko niekto dokáže zvládnuť celú agendu bez toho, aby mu niekto radil. Je evidentné, že úplne podľahol tlaku poradcov, ktorí ho tlačia do polôh, ktoré nám nie vždy vyhovujú. Čína nám dávala možno rok aj viac najavo, že aktivity pána prezidenta smerom k tejto veľkej krajine vytvárajú napätie vo vzájomných vzťahoch. Napríklad nám odkláňali naše lietadlá pri preletoch ponad čínske územie. Ja mám jasne pozitívny postoj k Európe, ale súčasne hovorím, že je veľká chyba hľadať nepriateľa v Rusku či v Číne. Rusko je pre mňa dôležitý partner, veľmi mi záleží na dobrých vzťahoch. Čína je pre nás mimoriadne zaujímavý partner. Nechcem vstupovať pánovi prezidentovi do svedomia, je to jeho politika. Na postoje pána prezidenta v zahraničí sa pozerajú cez jeho postavenie, ktoré je bez akýchkoľvek právomocí a bez zodpovednosti. Takže vychádzajú z toho, že sú to často len vyhlásenia, ktoré nemajú žiadny vplyv na reálnu politiku. Za reálnu zahraničnú politiku tohto štátu zodpovedá vláda. A my sa správame aj vo vzťahu k Rusku, aj k Číne a ďalším krajinám zodpovedne. Ja by som hlavne chcel, aby pán prezident rešpektoval ústavu a nálezy Ústavného súdu, aby prvého januára nevyznamenával ľudí, ktorí boli proti vzniku Slovenskej republiky, hoci je to vyznamenanie pri príležitosti vzniku Slovenskej republiky, aby neútočil bezhlavo na túto vládu. Ale ak má pán prezident rád pána Sorosa, ak má rád nepriateľov Ruska a Číny, ja s tým nič neurobím. Je to jeho vec. Ja mám možno rád iných ľudí.

Robert Fico:  „Je evidentné, že prezident úplne podľahol tlaku svojich poradcov.“
Robert Fico: „Je evidentné, že prezident úplne podľahol tlaku svojich poradcov.“
Zdroj: Martin Domok

S odstupom času ste sa už vyjadrili v médiách, že vaša prezidentská kandidatúra bola politická chyba...

Je to tak. Bol som neuveriteľne prekvapený, keď som počúval množstvo mojich vlastných voličov, voličov Smeru, ktorí mi hovorili, že v prezidentských voľbách mi nedali hlas, pretože chceli, aby som zostal vo funkcii predsedu vlády. Takže áno, svoju kandidatúru považujem za chybu a túto chybu už nikdy nezopakujem. Jasne oznamujem a opakujem, že pokiaľ ide o prezidentské voľby, nemám absolútne žiadnu ambíciu.

A kto zo Smeru ju má, ak ju nemá Fico?

Smer bude musieť hľadať kandidáta, pretože je to silná strana a bolo by zlé, keby Smer nemal človeka, ktorého by mohol ponúknuť. Neviem, či by som to mal dopredu hovoriť, ale sú ľudia v Smere alebo spojení so Smerom, ktorí vo verejnosti nie sú vnímaní až tak stranícky, ako som vnímaný ja, Robert Kaliňák, Peter Pellegrini a ďalší. Osobne vnímam napríklad Mira Lajčáka ako veľmi silného človeka, ktorý by mal právo uchádzať sa o takúto pozíciu. Zdôrazňujem, že nič konkrétne nenaznačujem. Len to, že v Smere máme ľudí, ktorí svojou prácou, svojím prístupom a nadstraníckym postojom ukázali, že by sa o takúto pozíciu mohli uchádzať.

Existuje v Smere nejaká vnútrostranícka diskusia na túto tému?

Prezidentské voľby nie sú pre nás v súčasnosti prioritou, máme ešte čas sa nimi zaoberať. Samozrejme, najvyššou prioritou zostávajú parlamentné voľby v roku 2020. V Smere dnes prebieha predovšetkým diskusia o stratégii. Je to komplikovaná otázka. Na jednej strane od roku 1992 niet na Slovensku úspešnejšieho politického projektu než Smer. Lenže byť trikrát za sebou vo vláde, to so sebou prináša aj negatívne efekty. Myslím si, že bojovať za každú cenu o pozície vo vláde a byť v zlej koalícii by mohlo mať pre Smer fatálne dôsledky.

Hrozí teda Smeru ústup z politického výslnia?

Som pripravený na všetky alternatívy v budúcich voľbách. Smer vyhral štvoro parlamentných volieb za sebou a zostavil tri vlády. Je teda prirodzené, že po takomto období máme právo uvažovať aj o tom, že pôjdeme do opozície. Nemám s tým žiadny problém. Skôr mi vadí, že v politike dnes nevidím súperov typu Mikuláša Dzurindu alebo Ivana Mikloša. Že neviem nájsť pôdu na normálny politický súboj o hodnoty a riešenia. Takýto konflikt tu vôbec neprebieha. V charaktere slovenskej politiky dochádza k obrovským zmenám. Som presvedčený, že ak sa chce Slovensko vyhnúť extrémom, ako je fašizmus alebo veľmi ostrý nacionalizmus, politické strany budú v budúcnosti odkázané na široké koalície.

Po celej Európe sa dá vystopovať trend odklonu od klasických politických štruktúr. To ste mali na mysli?

Hovorím skôr o odklone od klasických hodnôt v politike. Začína sa, povedal by som, éra antipolitiky. Zaujímavý je ten, kto nie je spojený s politickou stranou. Áno, taká je éra a kto s touto érou nechce žiť, kto jej nechce rozumieť, tak by v politike nemal byť.

Dokáže Smer na tieto zmeny reagovať?

Už som povedal, že diskutujeme o tom, či máme za každú cenu bojovať o pozíciu v novej vláde, pretože účasť Smeru vo štvrtej vláde po sebe by mohla mať pre stranu devastujúce účinky. Či možno nezaujať pozíciu silnej opozície, ktorá sa znovu nadýchne, ponúkne nové kádre, nových ľudí... toto je téma, o ktorej hovoríme a na ktorú ešte stále odpoveď nemáme.

Vedeli by ste dobrovoľne uvoľniť priestor pre inú alternatívu?

A môžem sa spýtať, čo je tá alternatíva? Viete, môžete nám vyčítať chyby, veď kto ich nerobí? Nikdy som nepovedal, že my nie. Ale minimálne je tu istota, že je tu strana, ktorá je orientovaná jasne proeurópsky. Strana, ktorá sa snaží správať v zmysle svojho programu. A teraz sa pozrime na tú alternatívu. Máme tu stranu, na ktorej čele stojí človek, podľa dokumentov Národného bezpečnostného úradu, podozrivý z obchodovania s drogami, zo styku s maloletými dievčatami, zo styku s mafiánmi. Je tu strana človeka, ktorý bol preukázateľne potvrdený ako daňový podvodník. A je tu strana spojená s udalosťami okolo užívania drog, s podozrivými obchodmi s pozemkami a nedemokratickými postupmi. Ja každému doprajem víťazstvo vo voľbách. Nech si každý tú mieru zodpovednosti zoberie. Ale kladiem si normálnu ľudskú otázku - aká je dnes na Slovensku alternatíva normálnej štandardnej vlády?

Ich voliči s tým očividne nemajú problém.

Ja viem. A teda len zopakujem, že pre mňa by malo význam byť v ďalšej vláde iba vtedy, ak, po prvé, vláda bude orientovaná smerom na Európu, a po druhé, bude to vláda, ktorá sa bude snažiť o sociálnu politiku. Ak sa nájdu strany, ktoré sa na tom s nami zhodnú, som pripravený. Ale o čom sa mám baviť s pánom Sulíkom? Pán Sulík tvrdí, že Francúzsko a Nemecko sú nejaká okresná liga. Matovič netuší a Kollár netuší. Teraz som naozaj možno príliš úprimný, ale títo chlapci netušia. A ísť za každú cenu do nejakej zostavy, ktorá túto krajinu bude v mene nejakých kompromisov ťahať mimo hlavného európskeho prúdu, s tým nechcem mať nič spoločné.

Vaše prihlásenie k jadru Európskej únie (EÚ) nemá, jemne povedané, všeobecnú podporu. Značná časť slovenskej populácie proti tomu protestuje argumentujúc napríklad stratou suverenity.

Došlo k určitej strate suverenity pri vstupe do Schengenu? Určite áno. A pri zavedení spoločnej európskej meny? Určite áno. Ale ak sú tieto straty pozitívne pre krajinu, tak potom sa s tým treba zmieriť. Ak je takto postavená otázka, odpovedám - Slovensko je šiesta najotvorenejšia ekonomika na svete a 85 percent exportu tejto krajiny ide do krajín EÚ. Naše prirodzené spojenie s krajinami, ako je Nemecko a Francúzsko, je pre nás životne dôležité.

Samozrejme, že niekedy som nahnevaný. Nahnevaný na to, čo nám spravili s liekovou agentúrou, alebo na to, že Peter Kažimír nemôže byť šéfom euroskupiny. Ale to už je veľká hra veľkých voči malým.

To sú presne argumenty euroskeptikov!

Ja tie argumenty vnímam. Azda mne nik nemôže vyčítať, že by som bol servilný. Ja som sa ako málokto veľmi jasne postavil napríklad proti utečeneckým kvótam a zniesol som za to obrovské množstvo kritiky.

Brusel stále vníma Slovensko práve cez optiku negatívneho postoja voči utečeneckým kvótam. Či nie?

Tu musím oponovať. Slovensko je krajina, ktorá si urobila veľmi dobré meno cez úspešné predsedníctvo v Rade EÚ. Dokážeme svoje postoje obhájiť a ponúkať aj riešenia problémov vrátane problému s utečencami. Hádam môžem čitateľom PLUS 7 DNÍ prezradiť, že chceme ponúknuť prítomnosť Vyšehradskej štvorky (V4) v Líbyi. Nechcem ísť teraz do detailov, pôjde o veľké peniaze. Chceme začať trénovať ľudí, ktorí budú chrániť hranice v Líbyi. Ktorí budú zabraňovať tomu, aby veľké množstvo migrantov odchádzalo cez Líbyu do Európy.

Hovoríte o vojenskej prítomnosti?

Nejde o vojenskú prítomnosť. Ide skôr o to, použiť finančné zdroje pre miestne sily, ktoré budú chrániť hranicu Líbye smerom do Stredozemného mora.

V rámci takzvanej európskej armády?

Áno, presne tak. V spolupráci s talianskou vládou.

Trom krajinám V4 Brusel hrozí pre odmietavý postoj ku kvótam žalobou, Slovensku momentálne nie. Aký to má vplyv na vzťahy vnútri V4?

V4 je vynikajúci nástroj na presadzovanie vlastných, národných aj regionálnych záujmov. Vo štvrtok 14. decembra sa v Bruseli stretávame v novej zostave s novým českým a poľským premiérom. A začíname stretnutím s talianskym predsedom vlády, kde budeme diskutovať o tom, ako dať dokopy veľa peňazí na líbyjskú operáciu. Ak sa nám to podarí, urobíme dieru do sveta.

Smer má za sebou snem. Zaujímalo by nás, aká atmosféra na sneme vládla v kontexte personálnych zmien vo vedení strany.

Najskôr by som definoval to najpodstatnejšie zo snemu. Po prvé, skončila sa éra, keď si každý kopne do Smeru bez toho, aby si myslel, že sa mu to nevráti. Už na parlamentnej schôdzi pri odvolávaní Roberta Kaliňáka sme dokázali, že stačí malá príprava a opozícia je na kolenách. Po druhé, potvrdili sme kurz jasnej európskej orientácie aj ako podmienku na spoluprácu s inými stranami. So stranami bez proeurópskej orientácie Smer nemá záujem spolupracovať. Po tretie, definovali sme do budúcnosti naše hodnotové vymedzenie pri vytváraní širších koalícií. A po štvrté, zhodli sme sa na tom, že Smer nie je ani európska, ani bruselská sociálna demokracia, ale slovenská sociálna demokracia, ktorá bude vnímať a rešpektovať špecifiká tejto krajiny.

Ako prijal snem rezignáciu Marka Maďariča?

V Smere sa vedie vnútorná diskusia o tom, či ďalej bojovať, alebo ísť ako barany na bitúnok a čakať na výsledky parlamentných volieb, ktoré nás pošlú do hlbokej opozície. Myslím si, že stojí za to zabojovať. Smer je strana, kde si ľudia môžu povedať svoj názor. Veď si pamätáme strany ako SDKÚ, ktoré vyhadzovali svojich členov za názory. Marek Maďarič má moju plnú dôveru ako predsedu vlády, pokiaľ ide o pozíciu ministra kultúry, a teším sa na ďalšiu spoluprácu s ním vo vláde. Jeho rozhodnutie rezignovať bolo už dlhšie známe. Ak niekto nechce pracovať na straníckej úrovni, ja ho predsa nebudem presviedčať. Miesto podpredsedu získal Richard Raši a myslím si, že je to náhrada perfektná.

Budú nasledovať aj ďalšie personálne zmeny? Pretože župné voľby nedopadli podľa vašich predstáv.

Zmeny budú, ale nie pre výsledky v župných voľbách. O zmenách v krajoch a okresoch hovoríme dlhodobo. Myslím, že je správne po toľkých rokoch uvažovať o zmenách. Máme funkcionárov, ktorí sú na pozíciách 15-16 rokov. Zrazu zisťujem, že niektorí naši okresní predsedovia, ktorí mali 50, keď začínali, majú dnes vysoko nad šesťdesiat. Mnohí z nich sami hovoria, že musí prísť nejaká obmena. Zmeny teda prídu. Na okresných i na krajských úrovniach.

Ponúkli ste mi otázku. Existuje mladá generácia Smeru? Tridsiatnici, ktorí by sa hlásili do strany?

Keď sa bavím s mladými ľuďmi, počujem skôr protestné hlasy. Nechcú sa angažovať v politike. Výsledkom je, že na slovenskej politickej scéne nevidno nejaký politický talent, ktorý by mal 30-35 rokov. Nijaký nastupujúci líder. Je to dôsledok toho, ako sa útočilo na slovenskú politiku. Byť politikom sa dnes považuje za špinavé remeslo. A to je zlé.

Pod to sa však podpísali všetky politické elity vrátane vás.

Ja sa zodpovednosti nezbavujem. Len chcem povedať, že dnes je veľmi náročné očakávať od mladej generácie, že sa bude angažovať v politike. Preto si myslím, že nás čaká veľmi ťažké obdobie, pokiaľ ide o to, ako bude vyzerať slovenský politický systém v budúcnosti.

Občanov Slovenska určite zaujíma zdravotný stav premiéra. V minulosti ste prekonali zásadné zdravotné problémy, ako ste na tom zdravotne dnes?

Myslím, že som na tom lepšie ako kedykoľvek predtým. Fyzicky sa cítim výborne, za čo vďačím pravidelnému, každodennému športovaniu. Priemerne osem až deväť kilometrov rýchlej chôdze denne s dvoma päťkilovými činkami, takže nejakých tritisíc kilometrov ročne.

A koľko nabehá pes?

Pes má desať rokov, behá zarovno so mnou, preto je tiež vo vynikajúcej kondícii. Dobre vyzerá a má sa veľmi dobre.

Máme zaručené informácie, že máte v stole pripravenú vlastnú abdikáciu pre prípad, že by ste toho mali plné zuby. Môžete nám to potvrdiť?

Robert Fico sa nikdy nevzdáva. (Smiech.)