Podľa politologičky platí u politikov jediné pravidlo - že všetky pravidlá sa môžu porušovať. Aj preto im musíme pozerať na prsty. Pred rokmi odhadla ambície Roberta Fica a správne tvrdila, že je frustrovaný, že je len poslanec parlamentu. Dnes už dvojnásobný premiér má, zdá sa, vyššie ambície.

Bude mu ešte stačiť premiérske kreslo a bude opäť zostavovať vládu? Pôjde do koalície s SNS? Alebo uprednostní KDH či Most-Híd? S politologičkou profesorkou SOŇOU SZOMOLÁNYI (69) sa o nadchádzajúcich parlamentných voľbách rozprávala KATARÍNA ŠELESTIAKOVÁ.

Pôjdete voliť?

Samozrejme. Okrem roku 1992, keď som bola na študijnom pobyte na univerzite v Berkeley, som vždy volila.

Takže nesúhlasíte s pesimizmom Slovákov, ktorí hovoria, že voliť nepôjdu, lebo nemajú koho.

Ako profesionál viem, že v žiadnej krajine človek nevolí absolútne dobro, ale volí z ponuky, ktorá je v danom okamihu. Rada používam výraz „najmenej neprijateľné“. A rozhodnem sa podľa ponuky, ktorá síce - súhlasím - nie je práve najlepšia, ale niečo „najmenej neprijateľné“ vyberiem.

Dá sa podľa vás povedať, že u nás nefunguje zákon ponuky a dopytu?

Dopyt po alternatíve vládneho Smeru je veľký, len ponuka je slabá. Lídrov je v politike ako šafranu. Niežeby sme na Slovensku nemali lídrov, máme, ale v iných oblastiach, nie v politike, ktorá prestala byť atraktívna. Politika získala vo verejnosti taký zlý imidž, že skutočné osobnosti neláka.

A čo líder Siete Rado Procházka? Môže on byť alternatívou Fica?

Prieskum ukazuje, že ak niekto, tak práve on. Stabilne má 13 percent, ale to je stále málo, aby mohol byť kvalitnou alternatívou. A čo sa týka lídrovských schopností - zatiaľ nepresvedčil iné pravicové strany, že by mohol byť takým lídrom, akým býval napríklad Mikuláš Dzurinda.

Ten napriek personálnej rivalite, dokonca priamej averzii k jeho osobe, dokázal strany spájať a napokon integrovať pravicu. Procházka sa o to snaží a vraj do polovice budúceho vládneho obdobia - čo je dnes pred voľbami zvláštne tvrdiť - chce vytvoriť silnú pravicovú koalíciu.

Zatiaľ však ide len o proklamáciu a vieme, že predsedovia iných strán mu nie sú veľmi naklonení, keďže svoje renomé budoval aj na ich kritike.

A nemohol by byť lídrom trebárs Béla Bugár?

Nie. Pretože aj keď je spomedzi maďarských politikov najpopulárnejší, to už je skôr akceptovateľnejší mladší, neopotrebovaný Procházka. Problém je, že politické strany ako KDH sa zakonzervovali. A aj keď menili predsedov strán, nevytvárali si líderské typy, ktoré by oslovili širšiu verejnosť, a nielen skalných voličov.

Most-Híd sa deklaruje ako občianska strana, má podporu slovenských liberálnych voličov, ale svoju pozíciu stratil nedávnou podporou Smeru pri hlasovaní o takzvanom protiteroristickom zákone.

Je teda reálna povolebná spolupráca ficovcov a procházkovcov?

Dosť ťažko si to viem predstaviť, aj keď majú na kandidátkach aj pragmatických politikov. Je tam nová, zatiaľ v politike nepreverená generácia. Ak si Fico bude hľadať koaličného partnera, tak skôr takého „do počtu“ a v pozícii slabého partnera.

Spomína sa napríklad Dankova SNS.

Áno, SNS by bola najprirodzenejší partner pre Smer. Smerom von do zahraničia by im viac prospelo KDH alebo Most-Híd. Až po voľbách sa to ukáže, ale Fico si zrejme zvolí stranu, ktorá mu nebude komplikovať vládnutie. Nevyčítala by som KDH ani Mostu, ak by to prijali, pretože určite by riskovali reputáciu u veľkej časti voličov, hoci nie všetkých.

Niektorí by isto uvítali, že ich strana je opäť pri moci. Ale je otázne, ako by dokázali odolávať zvodom toho spôsobu vládnutia a či by nezabudli na predchádzajúce ambície kontrolovať Smer. No pre krajinu by to bolo isto lepšie, ako keby Smer vládol s SNS.

Budem trochu osobná. Z vášho vyjadrenia mi je jasné, že Smer voliť nebudete.

Smer určite nie.

Prečo vás neoslovil?

Z ekonomického hľadiska síce vyzerá predvolebný rok ako dobrý, ale je to predovšetkým vďaka oživeniu v Európe a najmä rastu ekonomiky v Nemecku. Od toho je závislý aj rast proexportnej ekonomiky Slovenska. A tohtoročný rast sa odráža predovšetkým na finiši čerpania eurofondov.

Strana Smer však premrhala možnosti, ktoré ako vláda jednej strany mala pri zreformovaní školstva a zdravotníctva. V oboch oblastiach sme stále na chvoste európskych krajín.

Pre mňa strana Smer predstavuje stranu podnikateľov a nie stranu, ktorá má za cieľ rozvoj spoločnosti ako celku. Majú však výborný politický marketing. Čo zas nie je také ťažké, keďže ich sľuby sa dobre počúvajú a najväčšie kauzy rozkrádania spoločného prekryli utečeneckou krízou.

Chránime Slovensko! Tak znie bilbordová kampaň Smeru. Je také ľahké cez strach manipulovať voličov?

Je to veľmi ľahké a toto premiérovi a ministrovi vnútra vyčítam najviac. To, čo predvádzajú, je politika strachu. A vieme, že politika strachu nikdy neviedla k dobrým koncom.

Človek je prirodzene bytosť vystrašená, teda je ľahké v ňom strach zmobilizovať. Ak minister vnútra Robert Kaliňák vyhlási, že „nevie rozlíšiť medzi teroristom a utečencom“, tak potom čo si má o tom myslieť občan? Na druhej strane, ak to nevie odlíšiť, ako ho chce ochrániť?

Už dávnejšie ste mi povedali, že Smer oslovuje voliča negatívnymi kampaňami, dokonca, že apeluje až na úrovni triednej nenávisti. Zmenilo sa odvtedy niečo?

V tom sa zmenili. Pred rokmi mal totiž Smer sociálno-ekonomickú tému - kritizoval proreformnú vládu Mikuláša Dzurindu a tvrdil, že reformy sú len pre majetnejších.

Z ich strany to bolo skutočne až oživovanie triednej boľševickej nenávisti. Teraz sponzori Smeru patria medzi najmajetnejších na Slovensku a od týchto sponzorov a voličov závisí ich politika. A tak rozdávajú sociálne balíčky, ktoré aj tak platíme my všetci, a apelujú na strach a hrozbu terorizmu.

Kto je vlastne typický volič Smeru?

Smer postupne preberal voličov HZDS, pre ktorých platilo, že to boli starší ľudia s nižším vzdelaním a z vidieka. Dnešní voliči Smeru sú tiež viac z vidieka, ale už je tam vyššie percento ľudí s vysokoškolským a stredoškolským vzdelaním. Stále však prevažujú starší ľudia a z menších miest. Skôr prekvapuje, že vládna strana ani po štyroch rokoch vládnutia neutrpela na poklese preferencií.

Dá sa to vysvetliť tým, že to bola pomerne stabilná vláda so slabou a veľmi rozdelenou opozíciou. Nedochádzalo ani k ekonomickému prepadu a potom - v ľuďoch stále rezonuje znechutenie z rozpadu predchádzajúcej Radičovej vlády. Za silnú pozíciu Smeru nesú teda zodpovednosť aj predsedovia opozičných strán.

Fico si už roky udržiava značnú popularitu. Je taký dobrý politik, demagóg alebo osobnosť?

Pozrite sa, ak by sme si zaspomínali, tak napríklad Vladimír Mečiar bol boxer - fyzicky aj štýlom politiky. Dnes už je zabudnutý. Našťastie. Fico nie je nijako výnimočný, je to priemerná osobnosť, ale je ambiciózny, tvrdo ide za svojím cieľom, má vplyvných sponzorov, špecialistov na politický marketing a nie je predsa umenie robiť politiku, ak nemáte žiadne hodnotové zakotvenie. A on ho nemá.

Ani nie je - a to zas poviem -, našťastie, taký fundamentálny nacionalista ako Jaroslaw Kaczynski. Nie náhodou začal Fico budovať stranu Smer s tým, že ani nechcel definovať, či to bude ľavicová, alebo pravicová strana.

Podľa vás je premiér Fico závislý od prieskumov verejnej mienky. Znamená to, že je populista?

Áno, samozrejme. Kedysi presadzoval trest smrti, bol proti vstupu do NATO. Keď však zistil, že verejná mienka sa preklápa na inú stranu, zmenil názor. Keby sa stalo - ale to je utópia -, že verejná mienka bude voči utečencom taká ústretová, ako je to v Nemecku, tak by isto nepodával žalobu pre kvóty na prijímanie utečencov proti Rade Európskej únie.

Človek bez jasných hodnotových princípov nemá problém formulovať ponuku podľa toho, aký je dopyt. Chodí po mítingoch, má s voličmi osobný kontakt, hovorí ich jazykom, používa pritom anekdoty a ľudia majú pocit, že je jedným z nich.

Paradoxné je, že na Slovensku sa hlási ku kresťanským hodnotám až 80 percent ľudí. Ak by však médiá zverejnili premiérovu fotku v prítomnosti inej dámy ako zákonitej manželky, ako si v garáži hotela súkromným kľúčom odomyká vchod, ubralo by mu to preferencie?

Premiér veľmi dobre vie, že ani Slovensko ešte stále nie je hodnotovo zakotvené. Podľa posledných prieskumov iba 27 percent Slovákov súhlasí s tvrdením, že demokratické princípy a sloboda by mali byť súčasťou budovania európskej integrity. Teda ani jedna tretina a je to najmenej v rámci európskej dvadsaťosmičky. A to potom indikuje fakt, že s tou našou nábožnosťou a vierou je to veľmi povrchné.

Takže Ficove postoje rezonujú s väčšinovým názorom populácie. Ja teda nie som veriaca ani katolíčka, a predsa by som si želala, aby to na Slovensku s autentickou nábožnosťou bolo lepšie. Ale v duchu pápeža Františka a nie v tom reakčno-konzervatívnom duchu, ako je to, žiaľ, u nás.

Čo myslíte, čaká aj Fica taký koniec ako Mečiara, Slotu či Dzurindu?

Každý odišiel z politiky iným spôsobom. Dzurinda pôsobí na medzinárodnej scéne ako veľmi uznávaný politik. Mečiar odišiel do politického dôchodku a Slota sa môže pokojne venovať svojim alkoholickým radovánkam. Aj Fico raz skončí...

Pýtam sa preto, lebo ste spomínali, že je veľmi ambiciózny politik, či sa ešte uspokojí s premiérskym kreslom, alebo sa bude chcieť realizovať v európskych štruktúrach.

S tým by mal momentálne problém, lebo postojmi k utečeneckej kríze si pokazil renomé u európskych socialistov. Pokým neprišla kríza, tak mu európski socialisti dokonca závideli domácu politickú stabilitu. No ako som už spomínala, svojou kritikou prekročil hranice a do európskych štruktúr si zatvoril dvere. Nuž a do prezidentských volieb je zatiaľ, našťastie, ďaleko. (Smiech.)

Takže asi naďalej bude premiérom. Iba ak by sa tých zvyšných 60 percent voličov, ktorí Smer nevolia, zrazu rozhodlo, že chce alternatívu a bude voliť Sieť, KDH a Most-Híd. Problém je, že moc korumpuje a absolútna moc korumpuje absolútne. Už teraz je tá jeho arogancia moci silnejšia ako pri prvej vláde. A mám obavy, ako to bude pri tretej. Ich heslo - Chránime Slovensko! - skôr znamená chránime predovšetkým seba!

Exprezident Ivan Gašparovič otvorene vyhlásil, že pôjde voliť Smer. Prekvapilo vás to?

(Smiech.) Vôbec nie. U neho to bolo jasné, koho volí, už keď bol prezident a teraz, keď je dôchodca, tak vraví, čo chce. Veď on za svoje roky v kresle prezidenta môže byť vďačný práve Smeru.

Akú účasť očakávate vo voľbách?

Posledné roky to bolo priemerne okolo 55 percent. Hoci pri súčasnej dynamike možno očakávať, že niečo ešte voliča zmobilizuje na vyššiu účasť.

Ste taká optimistka?

Neviem, či je to len optimizmus, ale možno by to mohlo byť niečo, čo by ľudí emocionálne zmobilizovalo.

Skôr sa u ľudí stretávam s apatiou a neochotou ísť voliť.

Ale pozrime sa na to, kam doviedla apatia Poľsko. A čo je ešte horšie, už v troch krajinách V4 je vláda jednej strany s autoritatívnym politikom na čele. Zatiaľ len Česko má koaličnú vládu, ale pesimisti sa obávajú, že aj tam to prevalcuje Babiš.

Je to nepriaznivý trend, ktorý avizuje, že ľudia si nevážia hodnoty demokracie a slobody a mnohí sa prebudia až vtedy, keď ich stratia. To už býva neskoro.

Stále si myslíte, že voličov Smeru nezaujíma vymáhateľnosť práva, korupcia...

Ľudí naozaj trápi najviac nezamestnanosť, nízka životná úroveň a utečenecká kríza je až na šiestom mieste. Ľudia hodnotia to, čo sa ich priamo dotýka, a korupcia k tomu nepatrí. Ľudia si neuvedomujú, ako vlastne úzko súvisí ich životná úroveň s vymáhateľnosťou práva. Je to pre nich abstraktné - skôr budú závidieť susedovi, že má o euro viac, ale tie milióny, ktoré sa kradnú v politike, už nevidia. To už je príliš komplikované pochopiť.

Ale ako viac polopatisticky sa dá voličovi povedať to, čo na video zaznamenala manželka poslanca Vladimíra Jánoša, ktorý si vraj balil peniaze z Hornonitrianskych baní do alobalu?

Porovnávací výskum ukazuje, že presvedčenia formujú naše postoje. Ak je volič presvedčený, že Fico je najlepší politik, tak akékoľvek iné informácie už nezohľadní. Bude argumentovať, že ho ohovárajú alebo má zlých poradcov. To je ten vzorec - dobrý kráľ, zlí radcovia. Opakujem, dopredu vytvorené presvedčenie formuje naše postoje. A platí to aj pre tých s vyšším vzdelaním.

Tí si dokonca ešte lepšie dokážu nové fakty vyložiť tak, aby sa nemuseli vzdať svojho presvedčenia. Navyše, ľudí dobre informovaných o politike nikde nie je viac ako pätnásť percent. Väčšina ľudí sa spolieha len na uzavreté informačné bubliny ako sociálne siete, ktoré podávajú neoverené informácie. A napokon, tých káuz je už tak veľa, že každá trvá len krátko.

Môžeme od volieb očakávať nejakú výraznú zmenu?

Neviem si predstaviť, aký škandál by viedol k tomu, aby sa voliči Smeru od Fica odvrátili. Tie škandály už boli také silné a bolo ich toľko - a predsa sa nič nestalo. Negatívna emócia strachu prekryje všetko.