Vo filme Ostrým nožom hral vraha hlavného hrdinu Davida. Je až mrazivo presvedčivý, takže aj vďaka dokonale zvládnutým záporným postavám vyvolal slovenský počin režiséra Teodora Kuhna z roku 2019 také silné emócie. „Nie som síce vyštudovaný herec, ale vyrastal som v Petržalke v prostredí, v ktorom sa pohybovali rôzne indivíduá. Vedel som si predstaviť, ako sa správali, ako konali, a vžiť sa do tej roly,“ vysvetlil nám raper DENIS „MOLOCH VLAVO“ DOMARACKÝ (38), s ktorým sa zhovárala MONIKA MIKULCOVÁ.

Prekvapilo vás, keď vám režisér ponúkol rolu Davidovho vraha?

V podstate áno.

A vaše pocity?

Nebral som to ako skutočný príbeh, ale skôr ako inšpiráciu tým, čo sa stalo. Keď som sa s Teodorom prvý raz stretol, povedal mi, čo má v pláne. Chcel, aby tam účinkovali ľudia, ktorým to diváci uveria. Tak som popremýšľal a zobral som to.

Boli ste veľmi presvedčivý a išiel z vás strach.

Musel som sa do toho vcítiť a uvedomiť si, čo sa od tej roly očakáva. Keď som to tam, ako sa povie, nahodil, snažil som sa, aby to bolo, aké to má byť. Som rád, že to pôsobí tak uveriteľne.

FOTO V GALÉRII

Dospievali ste v časoch, keď na uliciach, koncertoch či v baroch nebolo bezpečne. Uvedomovali ste si to?

Boli toho plné ulice. Bili tam ľudí, chodili si po výpalné. Boli sme síce mladí chlapci, ale videli sme to každý deň. Dobre sme vedeli, o čo ide. Bola taká doba.

Neonacisti a mafia boli ako neriadená strela. Mali ste s nimi nejakú osobnejšiu skúsenosť?

Tým, že sme v tej dobe tvorili hudbu, rapovú hudbu, pamätám si rôzne situácie. Jedna vec boli skinhedi, ktorí prepadávali ľudí na uliciach. Veľakrát sme mali s nimi potýčky, lebo oni vyhľadávali konflikty.

Ste o necelé dva mesiace starší ako zavraždený Daniel Tupý. Ako si spomínate na tú tragickú udalosť?

Aj keď sme sa venovali hudbe, jasne sme vnímali túto tragédiu. Na druhej strane, celá situácia bola veľmi medializovaná, ale bolo mnoho iných prípadov, o ktorých sa ani nevie. Povraždili viacero ľudí, nielen toho chudáka chlapca. Napríklad v petržalskom Ovsišti, kde bývali rapové akcie. Nejakého chalana tam bodli nožom do srdca a zomrel na mieste. Toto sa tam stalo a ľudia sa tam báli chodiť. Tiež to bolo asi v tom období 2005 - 2006. Takých vecí bolo viac, len jedna kauza bola medializovaná extrémne. O mnohých iných sa ani nehovorilo a verejnosť o nich dodnes nevie.

Film je teda vlastne poctou všetkým obetiam tých čias?

Nepoznám podrobnosti prípadu Daniela Tupého, čo presne sa stalo a prečo. Význam filmu vidím v tom, že niektorým ľuďom môže trocha otvoriť oči a pomôcť vstúpiť si do svedomia. Napríklad štátne zložky. Keď vo filme uvidia ich prístup k otcovi, každý normálny človek sa musí chytiť za hlavu. Či už to bola polícia, súdy, prokuratúra… To sú veci, ktoré by takto fungovať nemali, a ak to takto fungovalo, to je sila!

Čo vás na prípade Daniela Tupého najviac šokuje?

Desí ma, že také nešťastie zasiahne nevinných ľudí. Keby sa taká situácia stala medzi vagabund­mi alebo gangstrami, že niekto niekoho zavraždí, človek na to pozerá inak. Ale keď nejakí gangstri zavraždia mladého chlapca, ktorý niekde pri Dunaji hrá na gitare, tak to je extrémna sila! A to sa práve stalo - vo filme aj v realite. A potom otcova beznádej! To bolo neúnosné, ako všetci na neho kaš­lali, keď sa snažil niečo vyriešiť. Tá beznádej bola veľmi dôležitá - že obyčajný človek si nepomôže, ak nemá nejaké známosti alebo niečo podobné. Som tiež otec, takže som sa vedel vžiť do jeho pocitov.

Film Ostrým nožom mal premiéru na výročie smrti Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

To bola ďalšia šokujúca udalosť, že sa také niečo môže udiať u nás.

Aké ste mali ohlasy na vaše herecké stvárnenie?

Chválili, čo som tam predviedol. Takže pozitívne. Zahrať takú postavu, aj keď nebola hlavná, nie je jednoduché. Lebo aj také roly dotvárajú celkový dojem. Keby postava bola nedôveryhodná pre diváka, film by možno nebol až taký silný. Teo vedel, že to bude správna cesta, keď tam dá človeka, ktorý to zahrá presvedčivo.

Ďalšími účastníkmi v Davidovej vražde vo filme boli raperi Momo, Fantom a Parim. Prečo si podľa vás vybral režisér práve raperov?

Neviem. Možno preto, že sme žili v období, keď sa tieto veci odohrávali. Na tých uliciach. Vídavali sme tých ľudí. Ťažko by tam dal herca z univerzity, ktorý by nič nevedel o živote vonku. Dal tam niekoho, kto tými vecami prešiel.

FOTO v GALÉRII

Veru, raperi pôsobia dosť drsne a nebezpečne...

No áno. Je to dosť možné. Možno to pramení aj zo života na sídliskách.

A nevyhýbajú sa slovnej agresivite.

To patrí k tomu - ako niekto spieva o láske, šamanizme a iných veciach, to naše je zase opak toho všetkého.