Je rád, že už nie ju súčasťou koalície, a rozhodnutie odísť bolo správne. Dodáva, že vo vláde im už v poslednom období všetky návrhy zhodili zo stola alebo na ne nedali peniaze. O budúcnosti SaS a jej ďalšom pôsobení v národnej rade sa s BRANISLAVOM GRÖHLINGOM (48) rozprával FILIP SZÓRÁD.

Stretávame sa v období, ktoré je trošku atypické, čo sa týka fungovania v parlamente. Národná rada na dvanásť dní prerušila schôdzu pre technické problémy. Najskôr sa spomínal hekerský útok, teraz sa hovorí o nedorozumení s káblami. Čo na to vravíte?

Je to jedným slovom chaos. Pre mňa je to chaos v parlamente, ale ten chaos nie je spôsobený iba údajným hekerským útokom. Je to spôsobené vedením národnej rady zo strany Borisa Kollára, keďže sme sa nakoniec dozvedeli, že to boli iba zle prepojené káble. Na jednej strane sme z vládnej koalície celé týždne počúvali, ako sa musia schvaľovať zákony pre ľudí, ako musí prísť pomoc pre ľudí. V SaS sme na to boli pripravení, lebo niektoré zákony je skutočne nevyhnutné čím skôr schváliť. No a teraz je dôležité čo? Pokoj a prázdniny pre poslancov. Už nie je téma dňa pomáhať ľuďom a prinášať návrhy zákonov, ktoré sú naozaj zmysluplné? Vedenie parlamentu a vládne strany, ktoré sú momentálne v menšine, si vybrali to, že chcú prázdninovať, a že už sa nebudeme o tom rozprávať. Takisto si myslím, že Boris Kollár zneužíva svoju funkciu na to, aby manipuloval s parlamentnými procesmi a ovplyvňoval konečný výsledok.

Ako to myslíte?

Je to možno nejaká dohoda vládnych strán, že takto budú fungovať. Sú v menšine, teda si vždy musia porátať poslancov, musia byť predpripravení. Myslím si, že sa boja ísť do hlasovania o dôležitých zákonoch, lebo nemajú väčšinu a nevedia, ako to dopadne. Ak niečo prechádza, tak spolupráca je s poslancami, ktorí prišli na kandidátkach fašistických strán.

Spýtam sa priamo, myslíte si, že išlo o obštrukciu?

Nechcem o tom polemizovať. Bolo podané trestné oznámenie. Ak sme boli dobre informovaní, mal by byť uskutočnený bezpečnostný audit v rámci národnej rady, aby sa takéto veci ďalej nestávali. Treba to vnímať ako nejaký signál a predpokladám, že všetci na Slovensku si to vyhodnotia.

Podľa oficálnych informácií výpadok systémov v národnej rade spôsobil poslanec za OĽaNO Róbert Halák tým, že zle prepojil káble.

Je to také veľmi úsmevné, keď­že vo výboroch vieme, ako čo funguje, a presne vieme, kde sú všetky káble. Nerozumiem, že sa ich vôbec niekto niekde snažil zapojiť a že takýmto spôsobom na základe jedného kábla sa znefunkčnila celá národná rada. Druhý fakt je, že už v ten deň poobede fungovali všetky systémy. Napríklad mohla byť hodina otázok, kde nemusíte využívať hlasovanie. Národná rada mohla pokračovať, a ak sa prišlo na to, čo to je, tak náprava sa mohla udiať veľmi rýchlo a my sme už v piatok alebo dokonca vo štvrtok (v deň výpadku - pozn. red.) mohli byť v národnej rade a ďalej rokovať. Išlo o to, že využili situáciu, aby si urobili dlhšie práz­dniny a aby predseda parlamentu mohol odletieť do tepla.

Na snímke je bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Branislav Gröhling,
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

V rámci toho mala výmenu názorov predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová s predsedom národnej rady Borisom Kollárom. Jej námietky, že porucha hlasovacieho zariadenia môže byť účelová, označil za pindanie. Vy ste sa kolegyne verejne zastali.

To už je také typické pre menšinovú koalíciu Eduarda Hegera, že urážajú ženy a nikto z vládnej koalície sa nevie proti tomu ohradiť. Urážali pani prezidentku, predtým urážali osobnosti z lekárskeho prostredia v období kovidu, teraz sú to komentáre smerom k pani poslankyni Zemanovej, ktorá si robí iba svoju prácu. Za celé obdobie, ktoré sme v národnej rade, naozaj vychytala množstvo legislatívnych vecí, ktoré pomohli aj Borisovi Kollárovi. Tak nerozumiem, prečo takto komentuje poctivú prácu iných poslancov.

V poslednom čase je SaS v ostrom a najviditeľnejšom spore s koalíciou v parlamente. Je to prejav toho, že začínate byť tvrdou opozíciou?

Sme opozícia, ktorá bude prejavovať hlasovaním súhlas alebo nesúhlas s jednotlivými návrhmi. To je zmysel opozície. Z tohto vyplýva otázka, či sme urobili dobre, že sme odišli z vlády. Ja tvrdím, že áno, urobili sme dobre, rozhodli sme sa správne. Za ostatné mesiace sa z našich návrhov nedalo nič presadiť a takto sa jednoducho vládnuť nedalo. Naopak, za posledné týždne tu máme dva dôkazy. Jeden dôkaz prišiel hneď po našom vystúpení z vlády, a to pri tragickej a hroznej udalosti na Zámockej, kde zabili dvoch mladých ľudí. A ja som rád, že už nie som súčasťou tejto koalície, lebo sa nevedeli postaviť za práva menšín a nevedeli sa proti tomu ohradiť. Vláda, ktorá nevie ochrániť svoje menšiny, je nanič. A dokonca pár dní potom bol v národnej rade aj návrh zákona, ktorý mohol pomôcť vyriešiť majetkovoprávne alebo zdravotné záležitosti pre všetky páry. A nevedeli podporiť ani toto. Momentálne sa rokuje o rozpočte. Pre školstvo je taký, že nebude na žiaden rozvoj a bude úplne stagnovať. Keby som sa ako minister ozval, tak hneď by sa to riešilo na koaličnej rade, hneď by sme my boli tá strana alebo ja ten minister, ktorý vyvoláva koaličnú krízu. Zas by nás posielali kopať hroby. Som rád, že sme v opozícii, lebo teraz môžeme jasne pomenovať, ako by sme si predstavovali návrhy, ako by mali fungovať a aké by mali byť jednotlivé riešenia. Neprechádza nám menej návrhov, lebo ani vo vláde nám nedovolili presadiť absolútne nič.

Vyzerá to, že predčasné voľby sa vzdialili. Akú teda máte teraz stratégiu fungovania v parlamente, čo chcete dosiahnuť?

SaS bola roky kvalitnou a dôslednou opozíciou, máme to vyskúšané. Ako opozícia budeme dávať alternatívu menšinovej koalícii, budeme pripomienkovať jednotlivé návrhy zákonov, ako by mali vyzerať. Na základe toho potom budeme hlasovať. Čo sa týka predčasných volieb, myslím si, že to nie je momentálne ani otázka. Veľa ľudí hovorí, že budeme iniciovať predčasné voľby, ale ani keby sme chceli, ich nevieme iniciovať, nemáme väčšinu. Pán Kollár povedal, že tvoríme iba 14 percent v národnej rade, tak ako môže 14 percent niečo iniciovať? To je úplne v rukách Borisa Kollára, ktorému Igor Matovič s Eduardom Hegerom odovzdali plnú moc. Ten rozhoduje o tom, čo bude a nebude. Druhá vec je, že predčasné voľby sa nemôžu konať ani z legislatívnych dôvodov. Jednoducho to nejde. Už sme deklarovali, že máme pripravený pozmeňujúci návrh, ktorý by to vyriešil. 

Ak by sa schválili potrebné zákony a bolo by to, ako sa hovorí, na stole, podporili by ste skrátenie volebného obdobia? Ľudí zaujíma, či by ste to podporili alebo nie.

Momentálne nemáme prečo rozprávať o predčasných voľbách, pretože ako som povedal, to nie je možné. Najskôr nech prejde návrh zákona, nech sa vládna koalícia vyjadrí. Potom budeme vedieť aj my.

ROZHOVOR POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE ► ► ►