Alojz Hlina je značne rozladený. Sedí vo svojej straníckej centrále a pri niektorých vedomostných otázkach ohľadom vlastnej viery doslova škrípe zubami. Neskôr prezradí, že ak sa ho ešte niekto v živote opýta, či pozná Desatoro, odíde a zatvorí za sebou dvere.

Dlhé pauzy po niektorých otázkach napovedajú, že to nie je až taký nereálny scenár. „Už ma to prestáva baviť,“vzdychne si podráždene. Prezradil tiež, za akých okolností sekne s predsedníckou funkciou a ktorá téma sa môže stať klincom do rakvy potenciálnej koalície.

S ALOJZOM HLINOM (49) sa o jeho budúcnosti na čele Kresťanskodemokratického hnutia i o kreovaní budúcej vlády rozprával PAVEL KNAPKO.

Už viackrát ste dostali otázku týkajúcu sa desiatich Božích prikázaní, no nevedeli ste ich komplet vymenovať. Už ste sa to doučili?

Viete čo? Viem ho, ale nebudem ho hovoriť, pretože už ma to prestáva baviť. Dôležité je, či Desatoro žijem. Opýtajte sa ma, či ho žijem, a ak máte pochybnosti, že ho žijem, povedzte v čom.

A žijete ho teda?

Ja ho žijem.

Nedávno ste v diskusnej relácii televízie JOJ ako-tak vymenovali len deväť prikázaní, tak to Desatoro nežijete úplne na sto percent. Nie?

Každý nech si povie podľa seba, či niekomu niečo nevypadne. Nesúďte, keď nechcete byť súdený. Pre mňa, za mňa. Veď to je hitom internetu, že sa mám doučiť Desatoro. Ale ja sa ho nedoučím. Neviem už, ako to povedať, už ma neskúšajte z Desatora. Dobre? Pýtajte sa ma, či ho žijem.

V minulosti ste nevedeli odpovedať ani na otázku, aké dary priniesli traja králi malému Ježiškovi. Aj to v istej televíznej diskusii opäť vytiahol Igor Matovič.

No?

Nemyslíte si, že ako šéf KDH by ste mali sypať z rukáva takéto elementárne znalosti o vašej viere?

Možno áno. Ospravedlňujem sa, že som nevedel. Dobre? Áno, Hlina nevedel. Tak ma ukrižujte, vyhoďte ma z okna, upáľte ma. Hej? Urobte to, čo si myslíte, že je v tejto chvíli potrebné. Ospravedlňujem sa všetkým, ktorých sa to dotklo. Viem možno iné veci. Toto som nevedel. Možno je to banálne, možno nie. Ešte nejakú vedomostnú otázku máte?

Nie, vedomostnú už nie. Minulé voľby sa KDH nedostalo do parlamentu. Ako hodnotíte Národnú radu bez KDH?

V prvom rade treba povedať, že to celkom rýchlo zbehlo. Nedávno sme mali stretnutie v Prešove, kde sme hovorili, že od marca 2016 to boli dynamické časy. Viete, keď máte kopu činností, tak vám to ujde rýchlo. My sme aj mimo parlamentu politicky pracovali.

Skôr som to myslel tak, či podľa vás KDH parlamentu chýbalo  alebo nie.

Samozrejme si myslím, že mu chýbalo. Otázka však je, či si to myslia aj voliči, a to zistíme až teraz pri voľbách. Systém parlamentnej demokracie, dovolím si tvrdiť, je na Slovensku ohrozený. Viete, nemusíte nás mať radi, ľudia nás nemusia ani voliť, ale každý racionálne zmýšľajúci a príčetný človek si povie, že KDH je dôležité preto, aby systém parlamentnej demokracie fungoval.

Kresťanskú agendu má v portfóliu už viacero strán vrátane extrémistickej ĽSNS. Čo môže KDH ponúknuť konzervatívnemu či veriacemu človeku také špeciálne, čo nedokáže napríklad SNS či Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti?

Neviem presne, aké máte očakávania. Zase nemajme také očakávania, že si dáme do názvu kresťanská a všetci kresťania nás budú aj voliť. Ak si založíte strany priateľov futbalu, tak vás určite nebudú voliť všetci, ktorí majú radi futbal.

DESATORO Šéfa hnutia už vytáčajú otázky o tom, či ovláda Desatoro Božích prikázaní. Ten ho vymenovať odmietol. Tvrdí, že ním žije.
DESATORO Šéfa hnutia už vytáčajú otázky o tom, či ovláda Desatoro Božích prikázaní. Ten ho vymenovať odmietol. Tvrdí, že ním žije.
Zdroj: JÚLIUS DÚBRAVAY

Zdá sa, že v poslednom čase sa predbiehajú strany v tom, kto je väčší kresťan. Ktorá strana je teda podľa vás tá „najkresťanskejšia“?

Áno, tých strán je viac a záujem o konzervatívneho voliča je obrovský. Niekedy sa aj čudujem, koľko ľudí je ochotných uveriť kresťanskému príbehu Kollára či koľko ľudí je ochotných uveriť kresťanskému príbehu Kotlebu. No, nech sa páči. Nemajme však nejakú naivnú predstavu zjednotiť kresťanov. Myslím, že to niekto niekde komentoval, že by to dokázal iba Ježiš Kristus. A ďalší mu v tej diskusii kontroval, že na Slovensku už nie je ani ten. Nemajme teda naivnú predstavu o tom, že ten, kto má dar viery, bude voliť jednu stranu.

Ako by sa parlamentná kultúra zmenila, ak by ste sa dostali do Národnej rady?

Povedal by som, že do slovenskej politiky treba vniesť pracovitosť, pretože tam je veľký deficit. Keď som bol v parlamente, tak som vnímal slabú pripravenosť poslancov. Bolo zúfalé, že poslanci nevedeli, o čom sa diskutuje. Nikto nehovorí, že by každý mal rozumieť všetkému, ale prípravu na rokovania treba. Požiadavky pre klub KDH, čo sa týka poslaneckej práce, budú náročné. Naozaj si myslím, že poslanci sa majú venovať poslaneckej práci, musia vedieť, o čom to je, a mali by si študovať dané zákony.

Máte už v KDH rozdelené potenciálne ministerské kreslá? Viete, koho by ste posadili na čelo akého rezortu?

My sa budeme hlavne s veľkou pokorou uchádzať o podporu voličov. Bude to tesné, napínavé, a to aj z pohľadu, či naozaj nastane zmena. Čiže, každý hlas sa ráta. Nechcem, aby to vyznelo nepokorne, že to už máme takto naporciované. Môžem však ubezpečiť, že v pozadí sme pripravení.

Ak by KDH vyšlo po rokovaniach miesto ministra školstva, zostali by ste zaskočený alebo by ste s niekým ihneď vyrukovali?

Určite. Každý o svojej kandidátke hovorí, že je najlepšia a, samozrejme, to isté tvrdím aj ja o tej našej. Ale dovolím si tvrdiť, že áno, keď príde ten čas, že budeme musieť niekoho nominovať, sme pripravení.

Ľudia si vás pamätajú ako poslanca, ktorý mal rád parlamentné teátra. Či už išlo o pamätnú bitku s Antonom Martvoňom, alebo zamurovanie vchodu do bratislavskej nebankovky. Z toho ste už vyrástli alebo môžeme po vašom prípadnom zvolení čakať podobné excesy?

Dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš, čaro okamihu tam, skrátka, už chýba. A či to bolo, alebo nebolo teátro? Niekto by povedal, že teátrom bolo murovanie nebankovky. Ten múrik však pomohol desaťtisíckam ľudí. Politika je vizuálna, emočná a často iracionálna. Dnes si ľudia pozerajú len obrázky, možno titulok, článok si prečíta málokto. Treba preto priniesť vizuálny obraz daného problému a nemusí sa opísať len vzletným jazykom na A4, ale aj obrazom. Nehovorím, že len to je cesta, ale treba to kombinovať. Nemôžete ignorovať, že politika je i vizuálna. Nie je to preto len samoúčelné teátro, je to vizualizácia problémov slovenskej politiky.

Posledné prieskumy KDH veľmi neprajú, klesli ste z ôsmich percent zhruba na šesť. Kde robíte chybu?

Po všetkých atakoch aj pri tom, kto všetko sa uchádza o konzervatívneho voliča, by sme mali mať mínus päť percent. Takže po tom všetkom a podľa možností, ktoré máme, pretože sme mimoparlamentná strana a nevieme sa tak účinne brániť, ako keby sme boli v parlamente, to hodnotím ako jasný signál, že životaschopnosť KDH je enormná. Dovolím si povedať, že tieto Drážďany, kobercový a frontálny útok na KDH, by iná strana neprežila.

K tomu kobercovému náletu intenzívne prispieva Igor Matovič, ktorý po vás ide naozaj nekompromisne a tvrdo. Môže podľa vás za tento rapídny pokles preferencií aj jeho kritická rétorika?

Nebudem komentovať Igora Matoviča.

ZAMUROVANÁ NEBANKOVKA Alojz Hlina v čase aktívnej parlamentnej kariéry bol známy svojimi excesmi. V centre Bratislavy napríklad zamuroval nebankovku, čím chcel upozorniť, že vraj neoprávnene poskytovala úvery.
ZAMUROVANÁ NEBANKOVKA Alojz Hlina v čase aktívnej parlamentnej kariéry bol známy svojimi excesmi. V centre Bratislavy napríklad zamuroval nebankovku, čím chcel upozorniť, že vraj neoprávnene poskytovala úvery.
Zdroj: MATEJ KALINA

Prečo to podľa vás robí?

To sa musíte spýtať jeho.

Neuzavreli ste s pánom Matovičom žiadnu dohodu o neútočení ako s ostatnými opozičnými lídrami. Prečo ho nechcete komentovať?

Lebo mám pocit, že to nemá význam. Pre mňa je teraz súperom Smer a ĽSNS. Igor Matovič pre mňa nie je podstatný. Keď má pocit, že to, čo robí, je správne, tak to je jeho pocit a treba sa ho opýtať, prečo tak činí.

V jednej z diskusných relácií namiesto Matoviča ako hosť prišiel Eduard Heger. Toho ste však odmietli a nechceli ste s ním diskutovať. Prečo ste to urobili?

Ak by som mal pri sebe svoju vizitku, tak vám ju ukážem. Viete, čo na nej mám napísané?

Predpokladám, že predseda KDH Alojz Hlina.

Predseda KDH, tak. Ja tam nemám napísané, že som šéfdramaturg RTVS. Naozaj žasnem, čo sme schopní splodiť. V RTVS som bol prvýkrát v živote len teraz a zrazu mám takú moc, že môžem rozhodovať, kto bude vystupovať v diskusii? Ja som len povedal, že ak mal niekto nejaký problém, tak sa dal vyriešiť, to je celé. A šiel som si sadnúť na stoličku. Ako môžem o niečom takom rozhodovať?

Matovič tvrdil, že ste nechceli, aby tam bol Heger.

Pozrite sa, ja mám v občianskom napísané Alojz Hlina, Igor Matovič zase má napísané Igor Matovič. Moja interpretácia je iná aj preto, lebo mám úplne inú DNA ako Matovič.

Bolo to pod vašu úroveň, ak by ste vystúpili v diskusii s Eduardom Hegerom a nie so šéfom OĽaNO?

Ale vôbec to tak nechápte. Ja som o tom nerozhodoval. Bolo povedané, že tam majú byť predsedovia strán, tak tam mali byť predsedovia strán. Keby som vedel, že to môže byť aj na úrovni podpredsedov, tak my máme troch veľmi šikovných podpredsedov.

Igor Matovič aj na margo tejto skúsenosti o vás povedal, že nie ste naozajstný kresťan.

Ale, samozrejme. Však práve Igor Matovič všetko vie a všade bol a kde nebol, tam pôjde zajtra. Čiže on presne vie, či som alebo nie som kresťan. A keďže som nevedel, ani kto doniesol tri dary, tak je zrejmé, že nie som kresťan. Chcem ubezpečiť, že toto politické šialenstvo sa skončí, a tak ako som už ako malý chlapec chodil do kostola, tak do toho kostola budem chodiť aj potom. A dúfam, že budem mať taký pokoj, že ma nebude nikto spovedať z toho, či niečo som alebo nie som a či niečo viem alebo neviem.

Bez urážky pán Hlina, ale vaši politickí oponenti aj médiá vám tieto otázky kladú z jediného prostého dôvodu, lebo ste šéfom KDH.

Veď dobre. Môžeme všetky rozhovory takto začínať, a čo keď ja vám poviem, že nie, že vám neodpoviem? A teraz čo? Dovolím si tvrdiť, že mám prečítaných viac kníh ako niektorí politici novín. Niečo si pamätám, niečo si nepamätám, niečo mi vypadne, mám už 50 rokov. Tak pokojne, nech sa páči.

Dobre, poďme na inú tému. Čo by to znamenalo pre KDH, ak by sa opäť nedostalo do parlamentu?

Problém. Bol by to problém.

Bol by to problém aj pre vás ako predsedu?

Určite.

Vzdali by ste sa funkcie predsedu, ak by sa KDH nedostalo do parlamentu?

Samozrejme.

ZAMUROVANÁ NEBANKOVKA Alojz Hlina v čase aktívnej parlamentnej kariéry bol známy svojimi excesmi. V centre Bratislavy napríklad zamuroval nebankovku, čím chcel upozorniť, že vraj neoprávnene poskytovala úvery.
ZAMUROVANÁ NEBANKOVKA Alojz Hlina v čase aktívnej parlamentnej kariéry bol známy svojimi excesmi. V centre Bratislavy napríklad zamuroval nebankovku, čím chcel upozorniť, že vraj neoprávnene poskytovala úvery.
Zdroj: MATEJ KALINA

Tak, ako to urobil v roku 2016 Ján Figeľ

Samozrejme.

Z diskusie s Marianom Kotlebom mi utkvela v pamäti vaša hláška, keď ste mu vyčítali, že chodil s mladistvými dievčatami a v kabinete im ukazoval brucho a možno aj dačo pod ním. To je v poriadku? Tak má vyzerať slovník šéfa KDH?

Každé politické rozhodnutie, ak nie sme v Severnej Kórei, sa niekomu páči a niekomu nepáči. Moje rozhodnutie vystupovať tak, ako som vystupoval, bolo politickým rozhodnutím. A viete, čo je pri politickom rozhodnutí dôležité? Záverečná bilancia. Či to pôjde do plusu alebo do mínusu. Na to si počkajme, myslím si, že to pôjde do plusu. A to ani nie pre mňa, ale je to pre spoločnosť. Ja som si už o sebe vypočul hocičo. Niekedy treba povedať pravdu, aj keď viem, že môže niekoho vyrušovať. Keď ju nemá kto povedať, tak ju poviem ja. Vytrpím to a znesiem to. Napríklad, keď bolo treba povedať pravdu s Harabinom v štúdiu TA3.

To myslíte, ako ste povedali, že keď si na internete kliknete na Harabinovu reklamu, tak vám virtuálny červ stiahne do počítača porno?

Aj to. Ale aj príklad s pátrom Janíkom, keď v roku 1986, keď už ani v Rusku nesúdili kňazov, tak jeden karieristický, bezškrupulózny človek súdil v Poprade kňaza. Nevinného človeka. Mal som na to v diskusii dve minúty, stihol som to za minútu štyridsať. Má to na internete 240-tisíc videní a do volieb to môže mať rádovo viac. Chlap zmrzol. Nehovorím, že len preto, ale aj tak sa podarilo korigovať veľký nástup tohto opilca do politického priestoru.

Vrátim sa ešte k Marianovi Kotlebovi, ktorý intenzívne pracuje s kresťanskou otázkou. Beriete túto agendu ako úprimnú či je to len marketingový ťah?

Pozrite sa, oni tam majú takého Mazureka, ktorý mal, zdá sa mi, aj také bilbordy, že praje požehnané Vianoce. No a tento Mazurek chodil po Spišskej Belej, odkiaľ pochádza, a po krčmách mával papierom, že vystúpil z cirkvi. Potrebujete rukolapnejší dôkaz účelového politického kresťanstva?

A Kotleba?

Aj u neho by sa dalo zistiť, že okolnosti jeho precitnutia sú trochu zvláštne.

Kotlebu, podobne ako Kollára, ste kritizovali, že sú bojovníci za tradičnú rodinu a pritom jeden je multiotecko a druhý je rozvedený. Táto kritika stále platí?

Vyrastal som v nekompletnej rodine. Skrátka som nemal to šťastie. Nie každému sa zadarí. To je o šťastí. Vôbec sa nepohoršujem nad tým, keď sa to niekomu nevydarí. Keď si však niekto z toho svojho zvráteného príbehu pomaly urobí cnosť, tak to ma trochu vyrušuje. Naschvál som urobil takú vec. Od januára mám bilbordy so svojou rodinou. Pred 30 rokmi som sa zaľúbil do jednej ženy, po siedmich rokoch sme sa vzali, doteraz sme spolu a máme dve krásne deti. Ja žijem tradičnou rodinou.

Koncom minulého roku ste podpisovali dohodu o neútočení s Andrejom Kiskom, Richardom Sulíkom a so zástupcom Michala Trubana. Všetci traja sú rozvedení. To je teda v poriadku? Nevyrušuje vás to?

Mne to nevadí, ak niekto nado mnou nemudruje, či som alebo nie som za tradičnú rodinu. To je ten paradox, že niekto tak nežije a možno by sa mu to aj podarilo, no nechce tak žiť, lebo mu to tak vyhovuje, a moralizuje.

Vedeli by ste si predstaviť „uvariť“ koalíciu so stranami, s ktorými ste podpísali dohodu o neútočení?

Počty sú počty. Nikto to tu nevyhrá ako Smer v roku 2012. Musíme sa jednoducho s niekým dohodnúť a možností zase nemáme neviemkoľko. Vyčítali nám kadečo, že sme urobili nejakú dohodu. A s kým sme sa mali dohodnúť? So Smerom? S SNS? Samozrejme, že to nebude ideálne a bude to náročné, no taký je život. Keď chcete vidieť rozprávku, choďte do kina. Keď chcete reálny život, ten má svoje pondelky aj soboty, aj piatky. Niekedy je horšie, niekedy ľahšie. V tých stranách, ktoré ste menovali, dúfam, že nakoniec prevládne rozum a budeme alternatívou. Pretože už pomaly všetko je lepšie od toho, ako to je teraz.

A ak by dohoda závisela od Obyčajných ľudí a nezáviských osobností? Vedeli by ste v prípade núdze s Matovičom zakopať vojnovú sekeru?

Ja som ju nevykopal, vykopal ju niekto iný, tak sa musíte spýtať jeho, či ju aj zakope. Ale áno, vedel. Po voľbách sa ráno zobudíme a uvidíme, kto získal dôveru, a podľa toho sa zariadime.

Na kandidátke OĽaNO sú aj vaši odídenci Anna Záborská a Richard Vašečka. Vedeli by ste si predstaviť existovať s nimi pod jednou parlamentnou strechou?

Ja si viem predstaviť veľmi veľa vecí. Mám veľkú predstavivosť. Neviem si však predstaviť, že by som s niektorými ľuďmi chodil na dovolenku alebo večer sa s nimi stretol na posedení, pretože tak sa stretávate s priateľmi. V politike sa stretávate s politickými partnermi. To treba rozlišovať. Treba sa odosobniť. Politika nie je o rodine, priateľoch a neviem o čom. Politika je o tom, že treba rešpektovať vôľu voliča.

HLINOV REŠTART Po volebnom debakli v roku 2016 pre KDH zostali parlamentné brány zatvorené. Toto chce Alojz Hlina, ktorý na predsedníckej stoličke vystriedal Jána Figeľa, zmeniť a zabojovať vo februárových voľbách o parlamentné kreslá.
HLINOV REŠTART Po volebnom debakli v roku 2016 pre KDH zostali parlamentné brány zatvorené. Toto chce Alojz Hlina, ktorý na predsedníckej stoličke vystriedal Jána Figeľa, zmeniť a zabojovať vo februárových voľbách o parlamentné kreslá.
Zdroj: JÚLIUS DÚBRAVAY

Ak vznikne koalícia s KDH, ale napríklad aj s PS/Spolu, sú konzervatívne témy, ktoré by mohli koalíciu ľahko rozkmotriť. Hovorím napríklad o registrovaných partnerstvách. Už ste to nejako rozoberali?

Na túto otázku mám jasnú odpoveď. KDH nebude súčasťou vlády, v ktorej programovom vyhlásení budú registrované partnerstvá. Ak by niekto takýto návrh predložil ako poslanecký návrh, KDH zaň nezahlasuje. Už aj takú konšpiráciu som počul, že odídeme z pléna, aby sme znížili kvórum. Nie, neodídeme z pléna, aby sme znížili kvórum. Boli by sme na tom hlasovaní a nepodporili návrh. Neviem garantovať, či by boli všetci proti. Možno by sa niekto z nášho klubu zdržal, toho potom treba upáliť na Námestí SNP.

Nebrali by ste podobné konanie vášho koaličného partnera ako porušenie koaličnej zmluvy?

Poviem vám, že sme sa ešte nedohodli a rokovania prebiehajú. Treba brať do úvahy, že v našom programe Reštart - Nádej pre Slovensko máme návrh zákona na ochranu života. Ten predložíme. Otázka znie, že ak sa to bude brať ako porušenie koaličnej dohody, tak to bude platiť asi aj reverzne.

Práve v programovej knihe PS je kapitola o registrovaných partnerstvách, ale pod formulkou životné partnerstvá. Ako sa na to pozeráte?

Oni aj hovorili, čo to je. Je to taký širší okruh, no stále vnútri je aj skutočnosť, ktorá je pre nás problémová. Predpokladám, že rovnako, ako je pre nich problémová naša záležitosť, že chceme zvýšiť ochranu počatého života. No ak chce niekto vidieť vojnu, že sa tu budeme rezať, tak ho musíme sklamať. Určite to teraz nebudeme robiť. My sme našu pozíciu deklarovali jasne. Jediné, čo je otvorené, je, že keď ten návrh predložíme, čo aj urobíme, tak oni majú v programe, že predložia svoj návrh. Keď ho predložia oni, my predložíme zase ten svoj. Otázka je, a úplne legitímna, ako sa to bude celé chápať.

Znie to ako patová situácia.

Nemusí to byť patová situácia. Nechajte nás, nech to nejakým spôsobom vyriešime. Viete, tu niektorí ľudia počujú aj trávu rásť a aj toto všetko, čo som povedal, bude zase poprekrúcané. Mám pocit, že tu máme iné problémy. Prepáčte, ale idem von, a tie problémy stoja priamo pred vami.

Vymenujte niektoré.

Ideme do recesie. Sme konfrontovaní s problémami v školstve, v zdravotníctve či v justícii. Štát sa rozpadáva a zlyháva. Nehovorím ani o tom, že sa rozpadajú dôchodkové systémy, je tu klimatická zmena.

Veľkou témou je Marian Kočner. Začalo sa pojednávanie v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka. Kam sa dostalo Slovensko za posledné štyri roky?

Je to zúfalý obraz. Ten obraz nejako vznikal a niekto ho spoluvytváral. Nech sa páči, treba vziať zaň zodpovednosť. Zlyhávaním štátu nastupuje to, čo cítime teraz, extrém a antisystém. Štandardná a neštandardná politika sú spojené nádoby. Jedna nefunguje, druhá rastie a je to aj presne naopak. Keď to štandardná politika nezvláda, rastie neštandardná. V niektorých veciach môžeme hovoriť o zlyhaniach štátu a som zvedavý, kam sme ochotní to nechať zájsť.