Vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie (EU), nazývané brexit, sa začína podobať na shakespearovskú tragikomédiu. „Goodbye“ mali Briti povedať kontinentu v marci. Nevyšlo. Únia schválila odklad do konca októbra. Analytici, ktorí denne sledujú kroky premiérky Theresy Mayovej, sú zúfalí, lebo predpovedať, ako to celé dopadne, je takmer nemožné. Majú mať Slováci na Ostrovoch strach o svoju budúcnosť? O čo Angličanom ide a má vôbec nejaká krajina EÚ pre ich problémy dôvod na radosť? Ako vidí chaos okolo brexitu nemecká analytička, ktorá žila v Oxforde? S odborníčkou European Policy Center v Bruseli LARISSOU BRUNNEROVOU sa rozprávala
VERONIKA COSCULLUELA.

Po dvoch rokoch od referenda a troch odmietnutiach dohody o vystúpení v parlamente sa premiérka Theresa Mayová začala rozprávať o podpore brexitu s najsilnejším opozičným lídrom Jeremym Corbynom. Vyjde to už konečne?

Som skeptická, lebo doposiaľ obaja postavili stranu a jej záujmy nad všetko ostatné. Ak by sa dohodli, ohrozilo by to jednotu jednej aj druhej strany, konzervatívcov aj labouristov. Ak zhoda nebude, tak sú tu ešte dve možnosti. Žiadna dohoda či nové referendum.

Nový dátum, dokedy sa musí dosiahnuť dohoda, je Halloween, teda 31. október. To znamená, že Briti budú v máji voliť europoslancov? Ako to bude vyzerať?

Dohoda, ktorú schválila 27 a Mayová ju prijala, hovorí, že Spojené kráľovstvo môže odísť aj skôr, ak dosiahne od parlamentu zelenú na podmienky. Áno, Briti budú voliť europoslancov, ak sa to nestane do 23. mája. Je to zvláštna situácia - miesta v parlamente sa už rozrátali medzi iné krajiny (Slovensko napríklad by malo voliť 14 europoslancov namiesto 13 - pozn. red.) a navyše britskí občania budú voliť niekoho, kto v europarlamente nezostane.

Prečo EÚ zhovievavo posúva dátum brexitu?

Nie som si istá, či zhovievavo. Mayová chcela predĺženie lehoty len do konca júna, EÚ vyhovuje šesť mesiacov, do konca októbra, aby sa mohla pripraviť aj na prípad, že Briti by k žiadnej dohode ani dovtedy neprišli.

Čo je vlastne najväčší problém, prečo sa britský parlament nevie dohodnúť?

Hlavným problémom je, že dohoda brexitu nespĺňa ani požiadavky poslancov za brexit, ani tých pro­európskych. Tí, ktorí sú za brexit, namietajú najmä proti írskej „poistke“. Tá hovorí, že v prípade, ak neexistuje iné riešenie, ktoré by vyriešilo, aby sa nemusela postaviť fyzická hranica medzi Severným Írskom a Írskou republikou, celé Spojené kráľovstvo v skutočnosti zostane v colnej únii s EÚ. Severné Írsko bude naďalej zosúladené s niekoľkými pravidlami jednotného trhu. To by však znamenalo pre Britániu komplikácie pre vlastnú, nezávislú obchodnú politiku. No a tá má byť potenciálnym hospodárskym prínosom brexitu. Je to bod, ktorý kryštalizuje dilemu brexitu a núti Spojené kráľovstvo priznať, že musí urobiť kompromisy a tie majú negatívne dôsledky.

Theresa Mayová je terčom kritiky doma, karikatúry jej nič nedarujú. Prečo je ešte premiérkou?

Lebo je to pravdepodobne najlepšia možnosť. Nové referendum alebo nové parlamentné voľby by ohrozili Mayovej stranu konzervatívcov. Situácia je však taká neistá, že čím ďalej, tým viac si myslím, že na stole je nové referendum, za ktoré by mohli poslanci hlasovať.

Ako sa jej darí v kresle šéfky vlády?

Má neľahkú úlohu. Krajina je vystavená ťažkým rozhodnutiam, čo sa týka brexitu. Počas kampane dali politici z tábora „leave“, teda za vystúpenie, nerealistické sľuby. Súčasne si však nemyslím, že jej rozhodnutia boli vždy najlepšie. Občas to sama pre seba robí ťažším. Napríklad teraz začala rozhovory s Jeremym Corbynom, ale určite by bolo rozumnejšie, keby nejaký dialóg s opozíciou začala už pred dvoma rokmi. Otvorila článok 50, teda ten, ktorý spustil proces brexitu, a to bez toho, aby mala naozajstný plán. Prečo trochu nevyčkala? Mala by viac času. Z diskusií o tom, ako by mal brexit vyzerať, vynechala viaceré dôležité strany, takmer vôbec sa nepýtala na názory Severného Írska a Škótska. Dnes vidíme výsledok chýb, ktoré v úrade urobila. Mayovej počínaniu nepomáha ani politický systém s dvomi stranami, lebo každý myslí na jednotu strany a jej výsledok v ďalších voľbách, „hra“ sa v mnohých ohľadoch koná vnútri táborov. Dôvera v britskú vládu a v Theresu Mayovú ako jej šéfku nie je vysoká nielen doma, ale podľa mňa ani na strane EÚ.

Toľko chýb, ktorým sa mohla vyhnúť! Čudujete sa teda, že Mayová je ešte premiérkou? To nik jej „džob“ nechce?

Ona je rozhodnutá vydržať a myslím si, že si vytýčila dostať krajinu cez brexit ako svoju misiu napriek všetkému. Vlani sme videli pokusy o vyslovenie nedôvery premiérke, ale oba pokusy zlyhali. Myslím si, že sčasti preto, že jej vlastná strana sa obáva toho, kto by mohol prísť po Mayovej. Boris Johnson? Bolo by to horšie? Nechcú riskovať. Ak vyslovenie nedôvery zlyhá, tak je Mayová na čas v bezpečí, lebo zákon hovorí, že parlament sa môže pokúsiť zas o rok. Navyše Mayová povedala, že v ďalších voľbách kandidovať nebude, teda jej čas ako političky sa blíži ku koncu. Nemá čo stratiť, ide za svojím cieľom, nech jej stojí v ceste hocičo.

Zapamätá si história meno Theresa Mayová? Ak áno, ako?

Myslím si, že sa isto zapíše do dejín. Brexit je taký dôležitý moment britskej histórie, že bude mať dlhodobé politické následky. Ako si ju zapamätajú učebnice, to neviem. Ťažko povedať, či k jej počínaniu bude čas zhovievavý a do akej miery. To závisí od toho, čo sa stane v najbližších mesiacoch, či uspeje pretlačiť dohodu, alebo Spojené kráľovstvo opustí EÚ bez dohody.

Myslíte, že Mayová je preto taká odhodlaná, lebo nemyslí len na Spojené kráľovstvo, ale dôležitý je pre ňu aj tento aspekt „dejinnej úlohy“?

To je dobrá otázka, ale odpoveď na ňu treba hľadať vo vnútorných procesoch Theresy Mayovej alebo v jej úzkom okolí. Mne sa nezdá ako typ osoby, ktorá kladie svoje osobné záujmy nad záujmy svojej strany. Jej hlavná motiváciu je po­dľa mňa udržať stranu pohromade a nie nejaká osobná výhra. Skôr sa mi zdá ako niekto, kto vidí svoje povinnosti a chce ich naplniť.

Koniec mája: Mayová chcela posun brexitu na koniec júna. Šéf Európskej komisie by bol radšej, keby to bol koniec May. To je anglicky názov mesiaca mája, ale aj premiérkino priezvisko.
Koniec mája: Mayová chcela posun brexitu na koniec júna. Šéf Európskej komisie by bol radšej, keby to bol koniec May. To je anglicky názov mesiaca mája, ale aj premiérkino priezvisko.
Zdroj: Archív

Je pre vás inšpiratívna ženská politička? Pýtam sa, lebo Slováci si zvolili prezidentku a vedú sa debaty o ženách v politike.

Nie som si istá, či Mayová je nevyhnutne ten najlepší príklad. (Smiech.) Neviem, či by vedela niekoho motivovať, aby išiel do politiky. Ako som vysvetlila, po­dľa mňa jej kroky, čo sa týka zvládnutia brexitu, nie sú práve príkladom, ako by sa to malo robiť. Lepším príkladom ženy v politike je Angela Merkelová alebo škótska premiérka Nicola Sturgeonová. Ona je racionálny typ, takže skôr by som sa pozerala na ňu, ak by som hľadala inšpiráciu.

Čo by sa stalo, keby nastal „no deal“ scenár a Spojené kráľovstvo by muselo odísť z Únie bez dohody?

Situáciu by som v tom prípade videla dosť katastroficky. Hrozila by politická fragmentácia, chaos, ekonomická recesia, možno aj nedostatok niektorých potravín, liekov a surovín. No a ak sa politická kríza v Spojenom kráľovstve prehĺbi, určite treba v strednodobom horizonte rátať s pokusmi o škótsku a severoírsku nezávislosť, respektíve znovuzjednotenie Írska.

Ste Nemka, ale študovali, pracovali a žili ste dlhé roky v Spojenom kráľovstve. Prečo ste odišli?

Áno, žila som tam do septembra minulého roka. Odišla som práve pre brexit, ktorý sa mal konať v marci 2019. Nešlo mi ani o efekt neistoty, ktorý sa často spomína, keď sa hovorí o tom, či majú mať občania EÚ žijúci na Ostrovoch obavy. Iste, je tu mnoho nezodpovedaných otázok, to nie je príjemné do budúcnosti, ale u mňa to zohralo menšiu rolu. Otázka, ktorú som si kládla ja, nebola, či budem môcť zostať, ale či chcem zostať. Odišla som, lebo sa mi nepáčil smer, akým sa Spojené kráľovstvo uberá, a nechcem byť súčasťou tohto procesu.

Čo radíte tým, ktorí nepracujú na prestížnych pozíciách? Môžu sa obávať o svoju prácu?

Odpoveď záleží na každom z nich, je to príliš individuálne na to, aby som radila. Záleží na tom, aká dôležitá pre vás je politika krajiny, jej smerovanie, aký je váš plat, aký životný štýl máte, aký okruh známych, ako ste zabývaní a či odchodom viac získate, alebo stratíte. Status občanov EÚ po brexite sa môže riešiť tak, že tí, ktorí sú v Spojenom kráľovstve dlhšie ako päť rokov, požiadajú o stálu rezidentskú kartu alebo dočasnú, ak sú tam menej ako päť rokov. Takže ich práva ohrozené nie sú, je to len otázka administratívy. Samozrejme, ťažšie to bude pre tých občanov EÚ, ktorí by chceli prísť žiť na Ostrovy po brexite.

Takže nevidíte žiadne komplikácie?

Môže sa stať, že sa sprísnia podmienky na príchod príbuzných alebo práv na sociálne dávky. Štandard pre Európanov, ktorí majú prácu v Spojenom kráľovstve, však zostáva rovnaký.

Čo EÚ stratí odchodom Spojeného kráľovstva?

Jednu z najväčších krajín. Európska únia množstvo vecí zjednodušuje. Brexitom sa skomplikuje napríklad univerzitná spolupráca, výmena poznatkov v oblasti výskumu, bude menej výmenných pobytov, takže menej možností pre študentov. Treba pripomenúť, že anglické univerzity patria medzi najlepšie na svete. V kultúrnej oblasti budú mať napríklad múzeá väčšie problémy vypožičiavať si diela. To všetko ochudobňuje spoločnosť, diverzitu, kultúrnu výmenu, hudbu. Všetko pôjde pomalšie. Brexit je zo všetkých stránok stratou pre obe strany.

A čo Francúzi, Nemci? Nezískajú oni nejako odchodom Spojeného kráľovstva? Neposilní sa ich ekonomická situácia a atraktivita jazyka?

Nie, naozaj nemajú dôvod otvárať šampanské. Čo sa týka jazyka, francúzština je už dnes v EÚ dôležitá. Ale rovnako dôležitým jazykom je nemčina. Nevidím však dôvod na to, aby zabrali miesto angličtiny len preto, že Spojené kráľovstvo chystá brexit. Možný prínos brexitu pre iné krajiny vidím inde. Niektoré európske agentúry sa už presťahovali do Paríža, Frankfurtu či Luxemburgu. Môžeme tiež vidieť, že sa začala úzka spolupráca v rámci obrannej politiky, takzvaného PESCO. To nebolo možné, kým sa Spojené kráľovstvo nerozhodlo odísť, lebo bolo vždy skeptické vo vzťahu k spolupráci na tomto poli.

Aký dosah brexitu pozorujete na slovenskej ekonomike?

Vo všeobecnosti platí, že obchodovanie sa spomalí a skomplikuje. A to nehovorím len o pohybe tovaru, lebo ten je jednoduchší, a ešte je šanca, že Spojené kráľovstvo zostane v colnej únii. Komplikovanejšie sa bude obchodovať so službami. Príklad, ktorý sa vzťahuje na Slovensko, sa môže týkať nemeckého automobilového biznisu. Ak sa zvýšia ceny, nemecké autá sa na Ostrovoch môžu menej predávať. Bude teda menší dopyt po súčiastkach a to môže mať vplyv na zamestnávanie na Slovensku. Množstvo firiem je dodávateľom automobiliek a môžu sa dostať do ťažkostí. Na druhej strane je šanca, že niektoré automobilky budú svoje fabriky premiestňovať zo Spojeného kráľovstva na kontinent.

Máme sa báť, že sa zdvihnú ceny citrónovej nátierky alebo škótskej whisky?

Nie som expert na export potravín, ale myslím, že keby aj, stále môžete nájsť podobné pochúťky vyrobené v členských krajinách EÚ.

Lživá kampaň: Prívrženci brexitu klamali voličov v referende. Dnes sú výhody odchodu Spojeného kráľovstva z Únie v nedohľadne.
Lživá kampaň: Prívrženci brexitu klamali voličov v referende. Dnes sú výhody odchodu Spojeného kráľovstva z Únie v nedohľadne.
Zdroj: ISABEL INFANTES

Zhoršila sa ekonomická situácia Spojeného kráľovstva výrazne od referenda?

Nie dramaticky. Znížili sa investície, niektoré firmy odišli, ale významný nárast miery nezamestnaných sa neprejavil. Ani recesia sa nekoná. Ceny bývania v Londýne sa trochu poľudštili. Pozorujeme však zatiaľ len akési kúsky puzzle, ktoré nám nedávajú celý obraz. Pripomínam, že brexit sa ešte nekonal! Zatiaľ je Spojené kráľovstvo ešte stále v Únii, a tak vidíme len následky neistoty okolo politickej situácie pred brexitom. V konečnom dôsledku si treba počkať na reálny odchod, aby sme videli dlhodobejšie následky.

Zlepší sa geopolitická pozícia Spojeného kráľovstva alebo zlepšuje sa už? Lebo aj to bol jeden z argumentov, prečo EÚ opustiť.

Spojené kráľovstvo je vo svetovom meradle krajina priemerných rozmerov. Už dávno to nie je tá veľmoc zo začiatku minulého storočia. Silnejšie bolo v EÚ. Po odchode Spojeného kráľovstva stratí vplyv ešte viac. Nielen preto, že už nebude súčasťou prestížneho klubu Únie, ale aj preto, že brexit bol hlavnou témou domácej politiky počas troch rokov. Nechal malý priestor na iné témy. Tak málo času a energie na ne, že sa to odrazí aj v zahraničnej politike. Navyše na globálny vplyv potrebuje krajina dobrý imidž. Svoju reputáciu si Spojené kráľovstvo dianím okolo brexitu zničilo. Briti boli dlho považovaní za pragmatický národ a politici za tých, ktorí netlačia veci do extrémov. To už dnes neplatí a myslím, že spôsob, akým britská vláda vedie krajinu cez brexit, sa vníma dosť negatívne.

Spojené kráľovstvo poznáte veľmi dobre a denne sledujete udalosti. Je niečo, čo vás prekvapuje?

Šokovala ma náročnosť a chaotickosť procesu. Samozrejme, že je komplikované odísť z EÚ. Každý vedel, že to bude niečo stáť, že Spojené kráľovstvo bude musieť čeliť dilemám. Nikdy som si však nemyslela, že to bude také chaotické. Takisto sa čudujem, že labouristická strana nedokázala politicky vyťažiť z brexitu. Očakávali by ste, že keď to konzervatívci, ktorí sú vo vláde, nezvládajú dobre, labouristom budú stúpať percentá oveľa viac, ako sa to deje.

Kedy ste v Spojenom kráľovstve boli naposledy?

Myslím, že v novembri alebo v decembri.

Aká tam bola vtedy atmosféra?

Bola som v Londýne a predtým som žila v Oxforde. Obe mestá sú proeurópske bubliny. Navyše moji známi v užšom aj v širšom okruhu hlasovali za zotrvanie v Únii, takže vzorka, s ktorou sa stretávam, nie je veľmi reprezentatívna. Atmosféra? Väčšina je sklamaná z toho, ako vláda brexit zvláda.

Vy brexitom žijete profesionálne. Máte pocit, že je to téma denného záujmu Britov? Rozdeľuje rodiny, diskutuje sa o nej pri obedoch, v krčmách? Žijú Briti brexitom?

Mám anglických aj škótskych priateľov a známych. Brexit je téma skutočne všade a pre všetkých. Samozrejme, že keď chodíte do práce, máte rodinu, jednoducho žijete svoj život, nemáte čas ani energiu sledovať všetky detaily, ale brexit sa týka všetkých a mám pocit, že mnohí to prežívajú osobne. Či už preto, lebo sú nespokojní s výsledkom referenda, alebo nespokojní s tým, ako proces zvládajú politici. Je to pre ľudí existenciálna otázka, lebo ide až ku koreňom ich identity, rovnako pre „remain“ aj pre „leave“. Vidím, že brexit je rozbuška, ktorá má potenciál vyvolávať hádky medzi členmi rodiny a rozdeľovať priateľov. V spoločnosti spôsobuje frustráciu z neistoty. Netreba zabúdať, že ľudia strácajú vieru v politiku a v etablované politické strany, čo môže byť v budúcnosti nebezpečné.