Zatvorené hranice, obchody, divadlá, krčmy, reštaurácie a možno čoskoro aj dvere našich bytov a domov. Bývalý minister financií Ivan Mikloš schvaľuje drastické opatrenia vlády Petra Pellegriniho, ale kritizuje, že štát nemá žiadnu rezervu, z ktorej by mohol pomôcť malým a stredným podnikateľom. So zdravotníckou krízou totiž prichádza aj ekonomická. Ako to zvláda súčasná vláda a kde robí už na začiatku chybu budúca? Bude Richard Sulík jediným „zlým mužom“ koalície? Prídu Slováci o sociálne výdobytky vlád Smeru? S IVANOMMIKLOŠOM (59) sa rozprávala VERONIKA COSCULLUELA.

Je to veľká smola, že Slovensko mení vládu práve teraz?

Je to smola. Je to jeden z problémov, ktorý máme. Na druhej strane je pre Slovensko obrovské šťastie, že éra vlád Smeru sa konečne skončila. Treba však tiež povedať, že úradujúca vláda má plnú zodpovednosť dovtedy, kým vládne. A stále vládne Pellegriniho vláda. Tá má aj zodpovednosť, rovnako, ako ju mala pred voľbami, počas nich, má ju aj teraz. Tlak na Igora Matoviča, aby svoju vládu zostavil čím skôr, je pochopiteľný, no tlačiť na vznik koaličnej vlády nie je šťastné riešenie. Vznik koaličnej vlády je vždy zložitá záležitosť. Od volieb prešli len dva týždne. V Nemecku naposledy Merkelová skladala vládu niekoľko mesiacov. V Belgicku v roku 2010 im to trvalo jeden a pol roka.

 

Počuli sme rozhovor medzi ministerkou Sakovou a premiérom o tom, že opatrenia, ktoré prijali proti koronavírusu, „budú drahé“. Saková na to povedala: „No a čo, veď oni na to budú hľadať peniaze.“ To nevyzerá, že vláda si uvedomuje svoju plnú zodpovednosť.

Tento incident len ilustruje politiku Smeru „po nás potopa“. Pellegriniho vláda sa nemôže zbavovať zodpovednosti. Keby aj rokovania o novej trvali niekoľko mesiacov, dosluhujúca vláda má plnú zodpovednosť za prijímanie opatrení. Ilustrácií nezodpovednosti vlád Ficových a Pellegriniho máme mraky.

Má kde zobrať peniaze nová či stará, jednoducho, slovenská vláda na opatrenia proti koronavírusu?

Najvýpovednejšia ilustrácia nezodpovednosti predošlých vlád je to, že sme mali mať už roky prebytkový rozpočet. A nemáme. Nemáme vankúš, ktorým by sme mohli zabrániť negatívnym dôsledkom a súčasne nerozvrátili verejné financie. Dobré časy máme prehajdákané, žiadne reformy sa nerobili, stav zdravotníctva, školstva, súdnictva, polície je taký, aký je. Toto je hlavný problém. Samozrejme, že opatrenia, ktoré robí táto vláda, nie sú lacné a s ich dôsledkami sa bude musieť vyrovnať budúca vláda.

Ako vnímate doterajšie opatrenia našej vlády? Robí dosť? Postupuje v kríze korony správne?

Treba rozlíšiť dve veci: kroky vlády, ktoré majú zamedziť šíreniu nákazy, a druhá vec sú opatrenia, ktoré majú riešiť, zmierniť dôsledky pre ekonomiku a pre firmy. Na Slovensku ešte nedošlo k žiadnym opatreniam z tejto druhej kategórie, hoci niektoré krajiny už také opatrenia prijímajú. Tam sa teda nemám k čomu vyjadriť. Treba povedať, že v tejto oblasti Pellegriniho vláda výrazne zaostáva. Minulý týždeň prijala napríklad britská vláda balík opatrení zhruba za 30 miliárd libier, čo je asi 1,3 percenta ich HDP, na elimináciu dôsledkov hlavne v strednom a malom biznise. Naša vláda v tejto veci neurobila nič a zatiaľ nevieme, či niečo chystá. Bolo by dobré, keby vyslala jasný signál, že má niečo pripravené.

Je zatvorenie hraníc správny krok?

Jediným pozitívom sú práve radikálne až drastické opatrenia, ktoré vláda prijala. V tejto situácii boli potrebné.

Nie je to trochu prehnané, keď máme pár desiatok nakazených?

Máme zatiaľ síce málo nakazených, ale to aj preto, že ich netestujeme. Prijali sme druhé najradikálnejšie opatrenia v Európe po Taliansku, ktoré však eviduje celkovo už viac ako 25-tisíc nakazených a z toho takmer dve tisícky mŕtvych. Negatívne však hodnotím to, že Pellegriniho vláda doteraz spala a nerobila nič. To je, ako keď niekto ochorie na nejakú chorobu, ktorá znamená, že môže prísť o končatinu. Neliečia vám ju tak, aby mohli zabrániť amputácii a potom, aby pacient nezomrel, musia urobiť amputáciu.