A aká je jeho odpoveď na otázku, či mieni obhájiť primátorsky post?

Po incidente na mladého Filipínca sa núka otázka - cítite sa v Starom meste bezpečne?

Bratislava musí zostať tolerantným a bezpečným mestom. Mňa tiež znepokojuje vlna agresivity ktorá je nielen vonku ale aj na sociálnych sieťach. Okamžite po incidente som preto kontaktoval ministerku vnútra, stretli sme sa so štátnou políciou a s náčelníkom mestskej polície a prijali opatrenia na posilnenie predovšetkým pochôdzkárov, lebo tí sú najviditeľnejší.

Takže súhlasíte, že je v meste málo viditeľných policajtov?

Od začiatku môjho primátorovania posilňujeme mestskú políciu, dostávajú nové autá, techniku, uniformy aj motivačné. Ale treba povedať, že mestská polícia je poriadková polícia a toto bol kriminálny čin.

Áno, ale už roky sa o centre hovorí ako o Pártyslave. Pre ľudí, ktorí v centre bývajú sú víkendy neznesiteľné. Dá sa s tým teda niečo robiť?

Tiež nie som šťastný z pomenovania Pártyslava, ktoré niekto už pred x rokmi vymyslel ako reklamný slogan, aby dostali Bratislavu na mapu sveta. Posilňujeme kamerové systémy a marketujeme mesto ako dynamické, mladé a plné športovo založených ľudí, ako mesto budúcnosti a nie ako mesto lacnej zábavy. Preto aj zjednocujeme kamerové systémy, ktorých bolo niekoľko a nikto sa o ne nestaral. Ja som s tým začal a všetko to bude mať pod patronátom mestská polícia.

Pred rokmi ste v kampani vraveli, že prejsť sa Bratislavou je ohrozením. Všade bezdomovci či zlodejské gangy, ktoré ohrozujú aj turistov. Kritizuje sa ľahko, ale čo ste ako primátor urobili?

Samozrejme, nie všetko ide ideálne a hladko, ale vo všetkom sme sa významným spôsobom pohli, aj pri naozaj ťažkých veciach. Ešte raz opakujem, posilňujeme mestskú políciu, máme nové technické prostriedky, služobné autá, bicykle, kolobežky, počítače, posilňujeme pochôdzkárov. Bezdomovectvo je iná téma. Predtým sa to neriešilo, a za môjho pôsobenie podporujeme asi osem občianskych združení, ktoré s týmito ľuďmi pracujú. Pomáhajú im, aby sa mali kde osprchovať, najesť, vyspať a pomáhajú im aj s návratom do bežného života. Prvýkrát sme robili aj sčítanie týchto ľudí, aby sme vedeli, koľko ich je a aké sú príčiny. Je to však problém každého veľkomesta.

Celý rozhovor si prečítate v najnovšom vydaní týždenníka PLUS 7 dní.

Prečítajte si aj:

  • V Banskej Bystrici si uctia pamiatku Henryho z Filipín (†36): Nie je tu priestor pre násilie a extrémizmus!
  • VIDEO Juraj (28), ktorý mal na smrť ubiť Filipínca (†36), ide do väzby: Takto zúfalo prijala verdikt Henryho mama!
  • VIDEO brutálneho útoku Juraja na Filipínčana Henryho: Pozor, zábery sú len pre silné povahy!