Život JANY KIRSCHNER (42) pretínajú prechody z jednej strany na opačnú. Z malého Martina sa vydala do veľkej Bratislavy, aby sa cez modeling mohla stať speváčkou. Z „prvej dámy slovenského popu“, ako ju internet prezýval, sa stal symbol domáceho experimentovania. Neskôr opustila Slovensko, aby si založila rodinu v Spojenom kráľovstve. MAREK MAJZON sa v rozhovore spýtal nielen na nahrávanie titulnej skladby k pripravovanému seriálu Slovania, ale aj na to, čo sa dialo v speváčkinom živote, keď sa musela pre pandémiu koronavírusu zastaviť.

Kultúra sa na Slovensku stala symbolom buržoázie a prepychu, akejsi nadbytočnosti. Zostalo Anglicko verné láske ku kultúre?

Absolútne. To je jedna z vecí, ktoré ma naozaj dojímajú, pretože britská vláda dala na podporu kultúry niekoľko miliárd, a to nielen pre hudobníkov, ale aj pre divadlá, kluby, festivaly a všetky zásadné umelecké inštitúcie, pretože to považujú za absolútny základ fungovania spoločnosti. Môžeme sa tváriť, že u nás to tak nie je, ale som presvedčená, že žiadny človek nie je živý len z jedla a pitia. Kultúra bude chýbať a určite nás to dobehne. Samozrejme, chápem, že pre spoločnosť je teraz najdôležitejšie zdravotníctvo.

Najväčším problémom od začiatku neboli ani komentáre od jedno­tlivcov na sociálnych sieťach, ale to, že ministerstvo kultúry a vláda nevyjadrili takmer žiadnu podporu umelcom a ľuďom pracujúcim v kreatívnom priemysle. Nejde iba o peniaze, možno by stačilo, ak by niekto povedal: „Vieme o vás, bojujeme za vás, riešime to.“ Dalo by nám to pocit, že nie sme zbytoční a sme súčasťou dialógu, jednoducho, nie sme navyše. Ale to, žiaľ, neprišlo.

Namiesto toho na nás ukázali prstom. Dnes mám pocit, že sme si už akoby zvykli. Vravíme si, že to nejako prežijeme, a spoločne naďalej plátame pretekajúcu loď. Niektorí muzikanti išli pracovať k pokladniciam či do skladov, niektorí učia, rozvážajú kvety a pracujú v kaviarňach. Myslím si, že sa vrátime, no určite to nebude zásluhou našich politikov, ale našou vernosťou a hlavne láskou k tomu, čo robíme radi.

Bežným názorom na umelcov na Slovensku je ten, že majú vrátiť drahé kabelky, ktoré si pred pandémiou kúpili, a potom by možno aj vedeli vyžiť. Zarobili ste na Slovensku toľko, aby ste si takú kúpili?

Možno pred tým, ako sa mi narodili deti, ma viac bavilo nakupovať. To už je naozaj tak dávno, že si to ani nepamätám. (Smiech.) Myslím si, že priority sa človeku menia. Raz za čas si kúpim peknú vec, ale nie som fanúšikom drahých kabeliek. To mi pripadá zbytočné. Pravdupovediac, radšej investujem do hudobných nástrojov a cestovania.

Ako potom vysvetliť ľuďom, že nie  všetci mediálne známi ľudia sú umelci?

Lebo nie všetci mediálne známi ľudia sú umelci. (Smiech.)

Vy ako hudobníčka v Anglicku môžete poberať kompenzačné príspevky?

Ja nie, lebo som Slovenka, ale môj muž dostal pomoc, ktorá prišla pomerne rýchlo. Veľký rozdiel bol v tom, že tá podpora nebola vyložene určená iba pre umelcov, ale pre všetkých samostatne zárobkových a bola veľmi slušná. Neboli to obrovské peniaze, ale boli také, aby ľudia, ktorí prišli o prácu, mohli ďalej fungovať. Ja som necítila počas prvých mesiacov potrebu pýtať si podporu, pretože som za posledné roky dosť pracovala a mala som, našťastie, aj niečo ušetrené. Navyše som mala pocit, že peniaze, ktoré tam boli k dispozícii, patria ľuďom, ktorí boli v skutočnej hmotnej a finančnej núdzi. Ja som medzi nimi nebola. Myslím si však, že ak to takto pôjde ďalej, oveľa horšia je vízia na rok 2021, keď mnohí z nás už tie úspory naozaj nemusia mať.

Viac FOTO Jany Kirschner v Anglicku nájdete GALÉRII >>

Chodíte brigádovať alebo si hľadáte niečo?

Brigádujem doma. (Smiech.) Od januára sú naše deti doma ako mnohé iné na Slovensku, takže cez deň fungujeme ako učitelia, kuchári a zabávači. Okolo desiatej večer si sadáme obaja k počítaču a začíname tvoriť. Píšem veci aj pre iných ľudí a svoju novú platňu. Môj muž dokončuje dva albumy, ktoré produkoval počas lockdownu, takže je naozaj čo robiť. Čas na brigádu nemám, jedine, že by som si zobrala nočné. (Smiech.)

Celý rozhovor si prečítajte v aktuálnom vydaní PLUS 7 DNÍ >>