Rusko na čele s prezidentom Vladimirom Putinom ho vyhostilo z krajiny a vydalo na neho medzinárodný zatykač, ktorý Interpol neskôr zamietol. Jeho právnika Sergeja Magnitského po vyše ročnom väzení a neustálych sťažnostiach na neznesiteľné podmienky umlátili v novembri 2009 na smrť. Druhá strana tvrdí, že zomrel na zápal pankreasu a zastavenie srdca. Čím sa previnil? Nebál sa obviniť vysokých ruských štátnych hodnostárov z krádeže a machinácií so štátnym rozpočtom.

Chicagsky rodák, britský podnikateľ WILLIAM BROWDER (52), spoluzakladateľ a šéf investičného fondu Hermitage Capital, sa však nedal zlomiť vyhrážkami. Od tých čias intenzívne bojuje za spravodlivosť pre všetkých, ktorí sa neboja postaviť moci. Aj jeho obžalovali. Oficiálne z nezákonného skupovania akcií pološtátneho koncernu Gazprom, ktorého sa podľa ruskej strany dopustil v čase, keď bola takáto aktivita pre cudzincov vraj zakázaná. Kým ruská justícia prvý raz v histórii súdila mŕtveho - Magnitského uznali za vinného z daňových podvodov v júni 2013, skoro štyri roky po smrti -, Browder písal knihu, aby sa o zle menom Putin dozvedel celý svet. U nás vyšla pod názvom Zatykač.

Svedectvo o Putinovi: Kniha vyšla v mnohých krajinách sveta, u nás pod názvom Zatykač.
Svedectvo o Putinovi: Kniha vyšla v mnohých krajinách sveta, u nás pod názvom Zatykač.
Zdroj: Archív

Svedectvo o Putinovi: Kniha vyšla v mnohých krajinách sveta, u nás pod názvom Zatykač. Foto: Archív

Otázky mu kládol RASTISLAV HRÍBIK.

Aké boli vaše prvé pocity, keď ste sa v roku 2006 ocitli na čiernej listine a označili vás za hrozbu národnej bezpečnosti Ruska?

Bol som šokovaný. Žil som v tom čase v Rusku už desať rokov. Bol som najväčší zahraničný investor v krajine a myslel som si, že robím pre krajinu veľké veci. Tým, že pomáham vláde odhaľovať bujnejúcu korupciu, že pomáham usvedčovať zlodejov, ktorí kradnú Rusku majetok. Keď sa to stalo, nemohol som tomu uveriť. Nechápal som to, veď som bol Rusku taký nápomocný.

Mysleli ste si, že to dopadne inak?

Nemalo by platiť, že ak odhalíme korupciu, mali by sme ju vyšetriť a podeliť sa o informácie s médiami? Presne tak som postupoval aj ja a čakal na reakciu druhej strany. Bol som presvedčený, že bude pozitívna a niečo sa zmení, no nič také sa nestalo.

Čo sa dialo potom?

Vyhostili ma z krajiny. Odkedy Sergeja Magnitského zavraždili, bojujem za spravodlivosť pre môjho bývalého právnika. To je moja hlavná aktivita. Vzdal som sa života biznismena a je zo mňa bojovník za ľudské práva. Na plný úväzok. Dôvodom zmeny bola práve tá tragédia. Aj takto si chcem uctiť Sergeja. Zároveň dúfam, že mi moja snaha pomôže zmeniť zákony vo svete.

Nebáli ste sa podnikať v Rusku?

Bolo to extrémne náročné a zároveň veľmi ľahké. Extrémne náročné v tom, že neexistovali žiadne pravidlá a spočiatku som bol na všetko sám. Keď som tam v roku 1996 prišiel, bol to skutočne „divoký západ“. Na druhej strane to bolo ľahké v tom, že nikto skúsenejší odo mňa tam nebol. A väčšina ľudí v tom vôbec nevedela chodiť. Bola to svojím spôsobom gigantická šanca zarobiť, keďže nikto iný tomu poriadne nerozumel. A veľa rokov od tohto momentu platilo, že som udával tón. Ale odpoveď na vašu otázku je - nebál. Aj keď už dnes viem, že Rusko je kriminálny štát, ktorý nedokáže fungovať tak, aby nevyrábal ďalšie tragédie. Podobného typu, aká sa stala Magnitskému.

Váš právnik obvinil skupinu vysokých hodnostárov z miliardových machinácií na úkor ruského rozpočtu a fondu Hermitage Capital, ktorému ste šéfovali. Pamätáte sa na deň, keď ste sa dozvedeli o jeho smrti za mrežami?

Nikdy na to nezabudnem. Bolo pol ôsmej ráno, sedemnásteho novembra 2009, keď mi zazvonil telefón a ja som sa dozvedel, že ho umučili na smrť. Bol to najhorší okamih môjho života. Sergej mal len 37, zostala po ňom žena a dve deti. Dodnes som sa s tým nevyrovnal. Prevrátilo mi to život hore nohami. Nejde len o to, že ho zavraždili, ale aj ako ho zabili. Mučili ho pomaly, aby vydržal nažive čo najdlhšie. Trvalo 358 dní, čo sa ho Putinov režim snažil využívať, aby zakryl zločiny, aby zakryl fakt, že ukradli 230 miliónov dolárov. Zmenilo ma to aj ako človeka. Neviem sa zmieriť s pocitom, že ľudia, ktorí to majú na svedomí, nemuseli za to niesť žiadnu zodpovednosť. Preto je zo mňa aktivista.

Čo si myslíte o dnešnej ruskej spoločnosti? Majú Rusi právo byť paranoidní?

Milujem ruský ľud. Mám za ženu Rusku. Väčšina mojich najbližších spolupracovníkov, s ktorými som roky robil, sú Rusi. Ak máte ruského priateľa, máte skutočného priateľa. Také sú moje skúsenosti. Sú to ľudia ochotní pomôcť vám. Problém nie je v ľuďoch, ale v ruskom štáte. Je to zlo, jeden z najbarbarskejších štátov, aký na svete existuje. Spôsob, akým sa k ľuďom správa, ich núti byť paranoidní. Keďže musia čeliť toľkým zlým veciam, ktoré organizuje štát.

Nemáte strach o holý život?

Ruská vláda sa mi vyhrážala nespočetnekrát. Vydali na mňa medzinárodný zatykač, no mňa nezastavia. Lebo ma ženie vpred túžba po spravodlivosti za Sergejovu smrť. Samozrejme, príjemné to nie je. Žiť s pocitom, že poľujú na môj život.

Bojujete za spravodlivosť dlhé roky. Dočkali ste sa aj nejakého pozitívneho ohlasu?

Magnitského zákon považujem za veľký úspech (USA ho zaviedli v reakcii na postup ruských úradov, zákon počíta so sankciami proti ruským úradníkom porušujúcim ľudské práva - pozn. red.). V deň, keď ho podpísali, urobil tak aj estónsky prezident. Dostalo sa to do kanadského i do britského parlamentu. Pomohol nám globalizovať zlo v Rusku a vytvoriť štandard umožňujúci trestať ľudí, ktorí sa správajú rovnako.

Bill Browder: Podnikateľ varuje pred zlom menom Putin.
Bill Browder: Podnikateľ varuje pred zlom menom Putin.
Zdroj: profimedia.sk

Bill Browder: Podnikateľ varuje pred zlom menom Putin. Foto: profimedia.sk

Čo si myslíte o ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi dnes?

Je to zločinec na najvyššej úrovni, ktorý, bohužiaľ, vedie Rusko. Je to akási kombinácia Pabla Escobara a jadrovej zbrane. Je dnes podľa vás korupcia v Rusku veľká? Je to v krajine hlavný biznis. Žiadny vedľajší problém, ale vec, od ktorej sa všetko odvíja. Funguje na všetkých úrovniach. Každý s ňou prichádza do styku. Smutné je, že mladí ľudia jej vinou nemajú príležitosť presadiť sa. Často umierajú v mladom veku, lebo peniaze, ktoré by sa k nim mali dostať v rámci pomoci - napríklad zdravotníckej -, končia v úplne iných rukách.

Je Rusko stále krajina konšpirácií?

Oveľa viac ako v minulosti, keďže tam vládne Putin. Nič, čo vláda hovorí, vo všeobecnosti nie je pravda.

Zmeňme trochu trému. Už ako 31-ročný ste vďaka fondu spravovali majetok väčší než miliardu dolárov. O dva roky ste okupovali titulnú stránku The Wall Street Journal či Financial Times. Ako ste to prežívali?

Bol to úžasný pocit. No veľa času nebolo. Bol som v jednom kolotoči. Mám na to obdobie aj krásne spomienky, no spomínaná tragédia mi dnes to dobré prekrýva.

Čo je podľa vás základom úspechu v podnikaní?

Za všetkým stojí oddanosť veci a vytrvalosť. Musíte ich šikovne skombinovať a to je na tom to najťažšie. No ak to dokážete, úspech vás neminie.

Narodili ste sa v Chicagu, pred britským ste mali americké občianstvo. Čo si dnes myslíte o novom prezidentovi Donaldovi Trumpovi?

Jeho zvolenie ma znepokojilo. Vydal už pár vyhlásení, v ktorých potláča ľudské práva. A označuje Putina za pozitívneho človeka, čo on nie je. Dúfam, že rýchlo zmúdrie a nebude s Ruskom pracovať na veciach, ktoré nebudú v záujme USA. Nádejam sa, že nedopadne ako Bush či Obama, ktorí si mysleli, že sa s ním spolupracovať dá, a potom zostali sklamaní. Ak na to pôjde rovnako, stane sa mu to isté. ,

Obama s Putinom: Bývalý prezident USA si vraj myslel, že s ruským prezidentom sa dá spolupracovať, a potom zostal sklamaný.
Obama s Putinom: Bývalý prezident USA si vraj myslel, že s ruským prezidentom sa dá spolupracovať, a potom zostal sklamaný.
Zdroj: profimedia.sk

Obama s Putinom: Bývalý prezident USA si vraj myslel, že s ruským prezidentom sa dá spolupracovať, a potom zostal sklamaný. Foto: profimedia.sk

Vaša kniha Zatykač (v origináli Red Notice) vyšla pred dvoma rokmi. Aké máte odvtedy na ňu ohlasy?

Väčšinou mi ľudia hovoria, že vedeli, že Rusko je zlé, ale netušili, že až toľko. Moja kniha dodáva tomuto tvrdeniu len dôkazy a detaily, aký zlý režim v krajine panuje. Dúfam, že si ju prečíta čo najviac ľudí, aby sa o tom dozvedeli.

Píšete v nej aj to, že napísať ju bola najťažšia vec, akú ste v živote museli vykonať. Prečo?

Nikdy predtým som nenapísal viac než 4-5 strán naraz. Navyše, dovtedy to bol len newsletter o investíciách. A teraz som musel čeliť výzve zvládnuť štyristo strán. Napísať niečo, čo si udrží dramatickosť až do konca. Celý čas som si kládol otázku, prečo by tieto moje výlevy mal niekto čítať. Musel som ísť hlboko, hlboko dovnútra, do svojich spomienok a určiť si, čo za to stojí a čo nie. Myslím si, že som to zvládol, no ľahké to nebolo.

Uznávaný americký spisovateľ Lee Child povedal, že je to klasický triler. Stretli ste sa s ním niekedy?

Zatiaľ nie. Len viem, že je to fanúšik mojej knihy. A skvelý spisovateľ.

Aké sú vaše ďalšie plány?

Vyrobiť z tejto knihy film pre Hollywood a napísať ďalšiu knihu, keď ho dokončím.

Nemrzí vás dnes s odstupom času, že ste sa vybrali podnikať do Ruska?

Mrzí. Ak by som tam nešiel, Sergej Magnitskij by bol nažive. Stále platí, že Rusov a Rusko milujem, ale to zlo, ktoré z Putina vychádza, mi to prekrýva.

Kto je Bill Browder

Celým menom William Felix Browder. Vnuk zakladateľa Komunistickej strany USA Earla Browdera. Narodil sa v apríli 1964 v Chicagu, kde vyštudoval ekonomiku. Spoluzakladateľ fondu Hermitage, vďaka ktorému bol v rokoch 1996 - 2006 jedným z najväčších investorov v Rusku. Striedavo žil v Moskve a v Londýne. V roku 1998 sa vzdal amerického občianstva a požiadal o britské. Po vyhostení z Ruska zostal v Londýne. Je ženatý, má jedno dieťa.