Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka lieta v obrovskom škandále. Povesť prokuratúry je zničená aj pre špeciálneho prokurátora Kováčika, ktorý sedí vo väzbe. O tom, ako vrátiť ľuďom dôveru v spravodlivosť, sa s profesorom trestného práva a prokurátorom JOZEFOM ČENTÉŠOM rozprávala JULIÁNA BIELIKOVÁ.

Ako vnímate, že bývalé vedenie polície je obvinené a aj so špeciálnym prokurátorom sedia vo väzbe? 

Veľmi negatívne. Justícia, prokuratúra a polícia sú v najväčšej kríze v novodobej histórii Slovenska. Podozrenia, že tí, ktorí nás mali chrániť, zrejme stáli na druhej strane, otriasli základmi  právneho štátu. Dôvera verejnosti je na historických minimách. Často dostávam od ľudí otázky - ako môžeme v tejto situácii veriť, že keď pôjdeme vypovedať proti mafii, neocitne sa naša výpoveď na druhý deň u mafiána. To je najväčšie riziko, že nám ľudia prestávajú veriť a bez svedkov bude ťažké zločincov usvedčovať.  Preto považujem za úplne kľúčové presvedčiť verejnosť, že existujú aj prokurátori, ktorí sú morálne čestní a spôsobilí plniť si svoje zákonné povinnosti. Vyžaduje si to však dôsledne preveriť existujúce podozrenia tak, aby sme dokázali, že zákon sa uplatňuje voči všetkým rovnako.

Ako sa mohlo stať, že špičky polície fungovali ako zločinecká skupina?

Nemôžem hovoriť ku konkrétnemu prípadu. Ale zo zverejnených informácií vyplýva, že muselo ísť o chybu v systéme. Nevyzerá to len na zlyhanie jednotlivcov. Musíme zákonne vyšetriť podozrenia zo všetkých trestných činov a vyhodnotiť, kde zlyhali kontrolné mechanizmy, ktoré tomu mali zabrániť. 

Nemala o tejto situácii vedieť minimálne Slovenská informačná služba?  

Myslím si, že teraz je priestor, aby sa v rámci vyšetrovania vyhodnotil postup orgánov zodpovedných za bezpečnosť štátu. Vedeli o tom? Kooperovali alebo nekooperovali? Je tu podozrenie, že si neplnili svoje povinnosti. Inak si to neviem vysvetliť.  

Viete o podobnom prípade vo svete?

V rámci Európskej únie sme unikát. Médiá v okolitých štátoch tomu venujú veľkú pozornosť a takisto sa pýtajú, ako sa to mohlo stať. Neviem o tom, že by niekde zadržali také množstvo takých vysokopostavených policajtov, prokurátorov a sudcov. Zároveň je to signál, že máme  policajtov a prokurátorov, ktorí sa neboja tieto podozrenia odhaľovať a vyšetrovať. Po smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa vytvoril tlak verejnosti na orgány činné v trestnom konaní, ktoré začali konať.

Čo sa týka Dušana Kováčika, médiá o ňom v minulosti veľa písali, mal prezývku Pán 61 : 0. Boli aj vnútri prokuratúry indície, že s ním niečo nie je v poriadku?  

To je vec, ktorá ma asi najviac mrzí. Že na možné pochybenia pána Kováčika museli upozorňovať najmä médiá. Nikdy nezabudnem na tlačovku bývalého generálneho prokurátora v roku 2016, kde bola venovaná pozornosť aj prípadu Bašternák. Tam povedal, že prokuratúra konala na základe podnetu médií. Ale malo by to byť naopak. Kontrolné systémy na prokuratúre tomu mali zabrániť. Boli tam indície. Nie je predsa možné, aby jedna osoba posúdila rovnakú situáciu odlišne. Raz, že nejde o trestný čin, a druhýkrát sa začalo trestné stíhanie a vznieslo sa obvinenie Bašternákovi. V tejto situácii bolo treba preskúmať aj ďalšie trestné veci, ktoré dozoroval špeciálny prokurátor. Zrejme sa mohlo predísť súčasnej situácii.

Nestačia len vedomosti, rozhodujúci je charakter.
Jozef Čentéš

Keď Kováčika zadržali, mal pri sebe 10-tisíc eur v hotovosti. Zarába prokurátor dosť na to, aby so sebou nosil také peniaze?  

Priznám sa, zarazilo ma to. Keď si chcem niečo kúpiť, je logické, že pošlem peniaze z účtu na účet. Nedáva mi zmysel, aby si niekto vybral peniaze a dal ich v hotovosti ďalšej osobe, ktorá si ich predsa opäť vloží na účet. Veď keď pošlem peniaze prostredníctvom banky, mám o tom automaticky aj doklad. Prečo má niekto potrebu behať s hotovosťou, to nechápem. A najmä to nebolo prvýkrát, už predtým mal problém s veľkou hotovosťou. 

Nie je to zarážajúce, že špeciálny prokurátor, ktorý má bojovať proti korupcii, je zadržaný z podozrenia za korupciu?  

Je. Prokurátori si kladú otázku, ako je to možné. Boli sme šokovaní. Teraz bude dôležité, aby sa zadovážili dôkazy a v primeranom čase, aby sa zákonne rozhodlo.

To isté pán Krajmer ako bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA. 

Aj pri rešpektovaní princípu prezumpcie neviny je hrozné, že existujú výpovede, ktoré by ho mali usvedčovať z takejto trestnej činnosti.  

Napriek tomu, že existujú nahrávky s Dobroslavom Trnkom, ktoré videlo celé Slovensko, disciplinárna komisia ho potrestala až výsmešným spôsobom. Ako to vnímate? 

Pozabúda sa na to, že je aj trestne stíhaný. Disciplinárne konanie je zástupné a v tejto veci bolo podané odvolanie.

Čo si myslíte o tých nahrávkach?  

Pri zvukovej nahrávke sa potvrdili podozrenia, pre ktoré som vzal späť kandidatúru na generálneho prokurátora v máji 2011. Vtedy existovali podozrenia, že sa kupovali hlasy v parlamente v prospech Trnku. Nahrávka mi dala za pravdu. A video? To bol ešte väčší šok. Tam je podozrenie, že jeden z najmocnejších mužov v štáte si nechal nainštalovať vo svojej kancelárii kameru od človeka z mafiánskych zoznamov. A to je niečo, čo charakterizuje vtedajší stav na prokuratúre. Ako to ľuďom vysvetliť?!

Existuje spôsob, ako tomu do budúcna zabrániť? 

Určite áno, treba začať od výberových konaní na právnych čakateľov prokuratúry a prokurátorov. V komisiách by mali byť aj neprokurátori ako zástupcovia tretieho sektora, iných právnických povolaní, akademickej sféry. A najmä, ako hovorí môj veľký vzor profesor Holländer, Slovák, ktorý pôsobil na českom ústavnom súde: Nestačia len vedomosti, ale rozhodujúci je charakter. Musíme venovať pozornosť aj osobnostnej integrite uchádzačov, lebo prokurátori aj policajti sú pod obrovským tlakom.  

Ako by to testovanie morálnej integrity vyzeralo?  

Uchádzačovi by sa kládli otázky aj k jeho osobnosti, zvážiť treba aj psychologické testy. Vyhodnocovala by sa jeho minulá činnosť, jeho majetkové pomery aj osôb, s ktorými žije. Či nevyužíva pôžitky od tretích osôb a či jeho životný štandard zodpovedá jeho príjmom.  

Poslanec Alojz Baránik presadzuje názor, že aj generálny, aj špeciálny prokurátor by mali byť odvolateľní. 

Mali by sme hľadať možnosti takej právnej úpravy, aby ich bolo možné pri zlyhaní odvolať. Lebo teraz bola absurdná situácia, že pán Kováčik bol vo funkcii špeciálneho prokurátora, hoci bol vo väzbe. A musel sa funkcie sám vzdať.  

Podľa správnosti by malo byť pre prokurátora úplne rovnaké stíhať šéfa polície alebo drobného zlodejíčka. Je to tak aj v skutočnosti? 

Ostatné týždne tomu nasvedčujú, otázka však je, prečo to nebolo aj v minulosti. A prečo nás musela naštartovať až vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ako som už povedal, zlyhali kontrolné mechanizmy.