Reklama

Kauzonosička Remišová nechala skromnosť doma: Slovensku som ušetrila stámilióny eur

Veronika Remišová: „Vďaka Andrejovi Kiskovi Robert Fico nie je prezidentom, nie je premiérom a nie je ani predsedom Ústavného súdu SR.“

Zdroj: Peter Brenkus

Reklama

Čo zazlieva Remišová Matovičovi a ako sa uspokojila s vysvetlením káuz exprezidenta?

Chce byť nekonfliktná, na exkolegov krivé slovo nenájde a všetko podriaďuje jednému heslu - boj proti korupcii. Dáma s typickým bielym golierikom je akousi „svätou Veronikou“ slovenskej politiky. Robiť rozhovor s političkou, ktorá sa vyhýba útokom, je náročné. Niekdajšia hviezda Obyčajných ľudí a nezávislých osobností je vo svojich odpovediach diplomatická, chráni si súkromie, kopnúť si však vie. Do Smeru. Kľúčové slovo jednej z ťahúňov novovznikajúcej strany Andreja Kisku Za ľudí je korupcia. S VERONIKOU REMIŠOVOU (43) sa rozprávala VERONIKA COSCULLUELA.

Viete, že vás Andrej Danko volá herečka?

Áno, viem, že ma tak volá, hoci neviem, prečo. Na rozdiel od niektorých koaličných politikov som herectvo nikdy neštudovala.

Máte aj vy pre neho nejakú prezývku? Stane sa, že mu medzi svojimi poviete napríklad kapitán?

Prezývky kolegom v parlamente nedávam. Napriek tomu, že neúprosne upozorňujem na kauzy a zlyhania politikov vládnej koalície, nechcem ich častovať vulgárnymi nadávkami, ako to robia v parlamente niektorí koaliční, ale aj opoziční poslanci. Zbytočne to znižuje kultúru národa - veď politici by mali byť príkladom.

VŠMU však podľa webov vyštudovanú máte. Čo teda, ak nie herectvo?

Mám doktorát v oblasti umenia.

Konkrétnejšie?

V odbore divadelné umenie.

Takže herectvo vôbec? Hrali ste niekedy v divadle alebo ste mali prácu, ktorá by s herectvo súvisela?

Na základnej škole som vystupovala v detskom predstavení, keďže sme mali zapáleného učiteľa na základnej umeleckej škole. Ten nám vštepoval lásku k umeniu a k hudbe, k estetike ako takej. Takého pedagóga by som želala všetkým deťom.

Čo vás odvialo na Sorbonnu a na post úradníčky v Bruseli a do politiky?

Na Sorbonne v Paríži som skončila vo francúzštine magisterské štúdium v oblasti komunikácie, v Bruseli som zas ukončila štúdium medzinárodných vzťahov. Pracovne som dlho pôsobila v zahraničí, no rozhodli sme sa s manželom vrátiť na Slovensko, pretože sme chceli získané skúsenosti vrátiť Slovensku.

Prečo?

Je to moja vlasť, chcem, aby tu moje deti vyrastali a chceli tu ostať. Máme krásnu krajinu, šikovných ľudí, no bremenom sú nezodpovední a neschopní politici, ktorí vidia politiku len ako príležitosť na vlastné obohatenie.

Boli ste uplynulý víkend na niektorom z pochodov?

Nie.

Ani v minulosti?

Nerobím si presnú štatistiku, ale za posledné roky od vstupu do politiky nie.

Ste konzervatívna politička, ak je reč o prijatí zákona o registrovaných partnerstvách, manželstvách alebo o adopciách pármi rovnakého pohlavia. Kde by bola pre vás hranica?

Téma registrovaných partnerstiev a adopcií detí pármi rovnakého pohlavia, keďže tieto dve témy spolu úzko súvisia, je prioritou najmä pre koalíciu PS/Spolu. Pre KDH je zas dôležitá téma ochrana života od počatia, zákaz potratov. Ak ľudia chcú riešiť najmä tieto témy, majú strany, ktoré ich aktívne presadzujú. Pre mňa je mimoriadne dôležité riešiť boj proti korupcii, zlepšenie vymožiteľnosti práva tak, aby zákon a spravodlivosť platili pre každého rovnako, lepšie zdravotníctvo a školstvo. V strane Za ľudí tému registrovaných partnerstiev nechceme otvárať, keďže je to jedna z tém, ktoré dokážu spoločnosť spoľahlivo rozdeliť na dva znepriatelené tábory.

Ale kde by bola hranica, čo by ste v otázke práv sexuálnych menšín boli ochotní v strane prijať?

Koaličná vláda je vždy výsledkom kompromisu. Je ľahké hovoriť o tom, čo nás rozdeľuje, ale v záujme budúcnosti Slovenska musíme hľadať víziu, za ktorú sa vieme spoločne postaviť. Bolo by nešťastné, keby sme pre tému registrované partnerstvá nechali krajinu ďalšie štyri roky v rukách Roberta Fica.

Zdroj: Peter Brenkus

Veronika Remišová: „Vďaka Andrejovi Kiskovi Robert Fico nie je prezidentom, nie je premiérom a nie je ani predsedom Ústavného súdu SR.“

Viaceré štáty novelizujú zákony o bioetike. Napríklad sa rozširuje umelé oplodnenie z manželov, ktorí majú problém otehotnieť aj na lesbické páry, slobodné ženy. Aj u nás máme čoraz viac párov, ktorým sa nedarí mať deti. Nie je Slovensko v týchto témach pozadu?

Umelé oplodnenie je do určitého veku ženy na Slovensku hradené z verejných zdrojov. Náš právny poriadok stanovuje, že pre všestranný a harmonický vývin dieťaťa je najvhodnejšie stabilné prostredie rodiny tvorenej otcom a matkou dieťaťa. Nevidím dôvod túto filozofiu zakotvenú v zákone meniť a už vôbec nevidím dôvod hovoriť, že Slovensko je nejaká spiatočnícka krajina.

Takže podľa vás slovenská legislatíva v tejto oblasti stíha za vývojom spoločnosti?

Nemyslím si, že Slovensko je pozadu. Čo by sa však malo zmeniť, je lepšia podpora rodiny zo strany štátu.

Ako? Máte nejaké konkrétne návrhy?

Na jednej strane máme problémy, ktoré rodiny ohrozujú, ako je chudoba, najmä v prípade rodín s viacerými deťmi, alkoholizmus, domáce násilie, patologické hráčstvo. V týchto oblastiach robí štát minimum na podporu rodín. V minulosti napríklad fungovali bezplatné manželské poradne, kde bol špičkový tím odborníkov, naše metodické príručky sa používali ako príklady dobrej praxe aj v susedných krajinách. Dnes sa rodiny v kríze nemajú na koho obrátiť, štát síce deklaruje, že rodinu chráni, ale v praxi toho veľa nerobí.

Čo pre vás osobne znamená rodina? Súhlasíte s radikálne katolíckym ponímaním rodiny ako partnerstva muža a ženy, z ktorého sa majú narodiť deti?

Definíciu rodiny máme stanovenú v zákone nasledovne: „Rodina založená manželstvom je základnou bunkou spoločnosti.“ V ústave zas máme definované manželstvo ako jedinečný zväzok medzi mužom a ženou, ktorý štát všestranne chráni a napomáha jeho dobro. Ctím si ústavu a stotožňujem sa so súčasným ponímaním rodiny. Nemyslím si, že kresťanské ponímanie rodiny je, ako naznačujete, v niečom radikálne. Takých nálepiek by sme sa mali vo verejnom záujme vyvarovať, ak nechceme ešte viac polarizovať spoločnosť.

Ste veriaca?

Áno, verím v Boha.

Ako vieru žijete? Chodíte do kostola? Učíte svoje deti prežehnať sa pred jedlom?

Kresťanské hodnoty sú v mojom živote dôležité, z nich vychádzajú moje postoje k iným ľuďom a podmieňujú aj službu v politike. Úcta, rešpekt k dôstojnosti iných, odpustenie, postoj k pravde... Tieto hodnoty sa snažím vštepovať aj deťom. Áno, učím ich poďakovať za jedlo, veď mať jedlo na tanieri nie je samozrejmosť. Chvíle stíšenia sú pre mňa dôležitý zdroj vnútornej istoty najmä v neľahkých situáciách, ktoré politika prináša.

Pred piatimi rokmi obvinil Robert Fico Andreja Kisku, že je scientológ. Ten to vyvrátil. Pýtali ste sa niekedy exprezidenta na to osobne?

Vďaka Andrejovi Kiskovi Robert Fico nie je prezidentom, nie je premiérom a nie je ani predsedom Ústavného súdu SR. Samozrejme, že Robert Fico hádže na Andreja Kisku špinu, tak ako to robil pred voľbami v roku 2016, keď zas obviňoval z daňových podvodov Igora Matoviča. Obvinenia zo scientológie sú rovnako absurdné, ako keby povedal, že Andrej Kiska je mimozemšťan.

Riešili ste to s ním? Alebo nebolo treba?

Ako vravíte, Andrej Kiska tieto reči dávno vyvrátil, takže som nepokladala za potrebné pýtať sa, či je scientológ.

Keby bol scientológ on alebo nejaký váš politický partner, prekážalo by vám to?

Nepoznám žiadneho scientológa, no mne predovšetkým prekáža, ak sa politici priživujú na štáte, rozkrádajú eurofondy, organizujú predražené tendre a tak ochudobňujú Slovensko o peniaze, ktoré by sme mohli investovať do nemocníc, do škôl alebo do podpory rodín.

Poslankyne s malými deťmi sa aj v parlamentnej práci akosi prirodzene dostanú k témam, ako je rodičovský príspevok, balans medzi pracovným a rodinným životom. Vy nie. Prečo?

Tieto témy sú pre mňa veľmi dôležité, stačí si pozrieť prorodinné zákony, ktoré sme s kolegyňami predkladali. Túto tému však aktívne komunikovala moja kolegyňa Anna Verešová, ja som s ňou bola v odbornom tíme, kde sme riešili rodinnú politiku. Aj v strane Za ľudí bude téma rodiny silnou programovou témou.

Je niečo, čo vás trápi alebo vám špeciálne leží na srdci?

Na Slovensku sa rodí takmer najmenší počet detí zo všetkých vyspelých krajín sveta. Nedostatok detí sa v krajine prejaví v podobe problémov s udržaním výšky dôchodkov, zdravotného systému, ale aj celkovej vitality a životaschopnosti krajiny. Výskumy ukázali, že rodiny majú zväčša menej detí, ako by v skutočnosti chceli mať. Za posledných 20 rokov sa riziko chudoby presunulo najmä na rodiny s deťmi. Chudobou trpia predovšetkým rodiny, kde niektorý z rodičov nepracuje. Hneď po narodení, prípadne do tretieho roku života dieťaťa je riziko chudoby najväčšie.

Zdroj: Peter Brenkus

Veronika Remišová: „Vďaka Andrejovi Kiskovi Robert Fico nie je prezidentom, nie je premiérom a nie je ani predsedom Ústavného súdu SR.“

Hovoríte aj o kríze rodiny. Vysvetlíte?

Našou prioritou je obnoviť a poskytovať preventívnu starostlivosť a rozvíjať služby pre mladých ľudí, rodiny s deťmi aj manželstvá ohrozené rozvratom. Tu chceme presadiť, aby štát opätovne zriadil sieť bezplatných manželských poradní a podporoval rodiny, ktoré prechádzajú krízou. Rodiny ohrozuje aj hazard a alkoholizmus. V parlamente som sa aktívne angažovala proti hazardu, viackrát sme predkladali zákon na sprísnenie hazardu a som veľmi rada, že členovi nášho tímu Markovi Hattasovi sa ako prvému primátorovi krajského mesta podarilo zrušiť hazard v Nitre. Tiež budeme presadzovať rozvoj nájomného bývania, najmä pre mladé rodiny, ktoré to najviac potrebujú.

Ako je možné, že vás štyri roky v parlamente neodradili a chcete pokračovať?

Vládna koalícia v parlamente prakticky všetky opozičné návrhy zákonov do radu odmieta, preto sa nám mnohé dobré veci nepodarilo presadiť. Ľudia na Slovensku si však zaslúžia lepšie spravovaný štát, ktorý podporí rozvoj regiónov, zabezpečí kvalitu zdravotníctva a školstva. Bojovať proti skorumpovanej vládnej moci je ťažké, nominanti Smeru na mňa podávajú trestné oznámenia a snažia sa ma zastrašiť, no ja sa nevzdám a nebojím sa ich. Preto chcem v politike pokračovať. Len ten, kto vytrvá, zvíťazí.

Aké konkrétne výsledky za sebou vidíte?

V prvom rade sú to stámilióny ušetrených verejných peňazí. Riešila som mnohé kauzy, napríklad eurofondový škandál v školstve, kde sme zabránili rozkradnutiu šesťsto miliónov eur a musel odstúpiť minister. Upozornila som na pochybné dotácie ministerky pôdohospodárstva, predražený rybník oligarchu, súkromné penzióny, predražené kamery, zachránili sme majetok neziskovej organizácie Maják nádeje, ktorý plánoval ukradnúť Rusko s Kočnerom. Vďaka mojim podnetom sa zrušili mnohé nevýhodné a zbytočné poradenské zmluvy, ktoré vládni nominanti uzavreli.

Potvrdili sa všetky vaše podozrenia?

Moje zistenia boli založené na overiteľných faktoch, nie na pochybných neoveriteľných informáciách, ako to robia niektorí politici. Najvyšší kontrolný úrad potvrdil moje zistenia, či už v kauze kompa alebo v eurofondovom škandále. Okrem odhaľovania som prinášala systémové riešenia. Napríklad komplexný protikorupčný balíček, ktorý vládna koalícia neschválila, ale je pripravený a môže sa uviesť do praxe. Jeho súčasťou je nový zákon o preukazovaní pôvodu majetku.

Sú teraz prísnejšie výbery eurofondových projektov v školstve?

K určitému zlepšeniu na ministerstve školstva došlo pri výbere hodnotiteľov aj spôsobe hodnotenia. Na druhej strane však ministerstvo zverejňuje menej informácií a výber eurofondových projektov sa tak ťažko kontroluje. Slovensku nepomôžu kozmetické zmeny, potrebujeme zásadným spôsobom zlepšiť fungovanie eurofondov a na to pri tejto vláde nevidím vôľu ani schopnosti.

Keď sa vás Sme pýtalo na vládny post, povedali ste ministerstvo vnútra. Prečo práve tento rezort?

Opravím vás, ja hovorím, že svoje poslanie vidím predovšetkým v službe ľuďom a nie vo funkciách. Na druhej strane, korupcii som sa venovala už pred vstupom do politiky, keď som upozornila na viaceré kauzy, ako bol obrovský konflikt záujmov ministra Pavlisa, predražený mýtny tender, na ktorý dopláca Slovensko doteraz, alebo kauza kompa. V parlamente som predkladala komplexný protikorupčný balíček, ktorého súčasťou je aj nový zákon o pre­ukazovaní príjmu a pôvodu majetku, a je prirodzené, že v tejto oblasti sa chcem angažovať naďalej.

Teda protikorupčné zákony sa dajú najlepšie presadzovať z rezortu vnútra?

Nielen, boj proti korupcii je prierezová téma naprieč ministerstvami.

Odvádza ministerka Saková lepšiu prácu ako Robert Kaliňák v tomto volebnom období?

Naozaj by som bola rada, keby sa pani ministerke a policajnému prezidentovi podarilo vrátiť dôveru verejnosti k polícii, pretože viem, že väčšina policajtov sú čestní ľudia a svoju prácu chcú robiť dobre. No pani ministerka bola roky pravou rukou ministra Kaliňáka, bola zodpovedná aj za tender, na ktorý upozornil špeciálny prokurátor Špirko, pri ktorom vraj išlo o obrovské úplatky. Hneď po menovaní musela ministerka aj policajný prezident vysvetľovať pochybnosti o svojom majetku, o byte na Floride, luxusnom dome či o lacno kúpených priestoroch v budove finančnej skupiny, ktorá sa často spájala s rôznymi kšeftami. Tak sa dôvera verejnosti dá získať ťažko.

To bolo pred rokom a pol, pred tým, ako mali reálnu moc. Za ten čas si u vás renomé vylepšila?

Ministerka pokračuje v nezmyselných IT projektoch, za ktoré bola zodpovedná aj ako vedúca služobného úradu a neskôr ako štátna tajomníčka počas ministrovania Roberta Kaliňáka. Najlepším príkladom je nápad zrušiť rodné čísla. Tento projekt nás stál už 8 miliónov eur a môže stáť ďalšie desiatky či stovky miliónov, keďže sa budú musieť meniť aj informačné systémy všetkých úradov štátnej správy. Nový systém by osobitne skomplikoval život starším ľuďom.

Kde vidíte problém?

Dnes majú starší ľudia dva najdôležitejšie doklady, občiansky preukaz a preukaz poistenca s neobmedzenou platnosťou. Oba doklady by si museli na konci prechodného obdobia vymeniť za nové bez rodného čísla. Ministerka Saková namiesto toho, aby riešila problémy v polícii, ide ľuďom vyrábať nové problémy a komplikovať im život.

Nemrzí vás odchod z OĽaNO alebo aspoň vzťahy, ktoré po ňom medzi vami a klubom zostali?

S kolegami z OĽaNO mám naďalej dobré vzťahy, normálne spolu komunikujeme.

Zdroj: Peter Brenkus

Veronika Remišová: „Vďaka Andrejovi Kiskovi Robert Fico nie je prezidentom, nie je premiérom a nie je ani predsedom Ústavného súdu SR.“

Igor Matovič povedal, že do vás investovali státisíce eur. Prečo ste ho vyšli tak draho?

Bola som zvyknutá, že na mňa nepravdivými klamstvami útočil Robert Fico alebo Andrej Danko za to, že som upozorňovala na ich kauzy a prešľapy. Teraz sa k Smeru a Robertovi Ficovi pridáva Igor Matovič. Ja také útoky odmietam opätovať, pretože politik, ktorému ide o dobro krajiny, by mal vedieť povýšiť záujem Slovenska nad osobnú pomstu a nezaťažovať občanov nejakými výlevmi alebo nezmyslenými spormi.

Prečo vám bolo v OĽaNO zle? Čo rozhodlo, že ste sa pridali k Andrejovi Kiskovi?

Už pred dvoma rokmi som si podala prihlášku do OĽaNO, no nemohla som sa stať členom, hoci som pre úspech hnutia robila všetko, čo bolo v mojich silách. Hnutie bolo stále uzavreté, malo štyroch členov. Okrem toho najmä v poslednom čase prichádzalo s rôznymi platformami, viackrát oznámenými no nikdy neuskutočnenými referendami, so zbytočnými spormi o bezvýznamné veci. Ja som sa s takouto politikou nemohla stotožniť. Boj proti korupcii, rozvoj regiónov či zlepšenie školstva a zdravotníctva sa nedajú robiť chaotickým spôsobom. V strane Andreja Kisku som videla to najlepšie prostredie a tím, ktorý má skúsenosti a energiu, aby zmeny k lepšiemu aj skutočne presadili.

Povedali by ste pred dvomi rokmi, že sa prezident pustí do straníckej politiky?

Pred dvoma rokmi by som hlavne neverila, že v našej krajine môžu zavraždiť novinára kvôli tomu, že si poctivo vykonáva svoje povolanie. Odvtedy sa na Slovensku ukázalo nesmierne veľa prípadov zneužívania politickej moci, vplyvu podsvetia na politiku a rozkrádania štátu ľuďmi, ktorí boli vďaka dobrým vzťahom s vládnymi politikmi nedotknuteľní. Je prirodzené, že politik, ktorému záleží na Slovensku, chce prispieť k tomu, aby sa veci zmenili. Tak vnímam aj rozhodnutie Andreja Kisku.

Stretli ste sa s jeho manželkou?

Nie, nestretli sme sa a o týchto témach sme nediskutovali. Pre každého, aj pre mňa je dôležitá podpora môjho manžela, predpokladám, že aj pre Andreja Kisku je manželkina podpora mimoriadne dôležitá. Stará múdrosť hovorí, že za každým úspešným mužom hľadaj ženu.

Netúžite sa s ňou stretnúť? Zistiť, či Andrej Kiska dostal požehnanie alebo len objaviť, aká jeho manželka je?

Andrej Kiska sa naplno venuje strane Za ľudí, spoločne pripravujeme program a stretávame sa s ľuďmi v regiónoch, myslím, že bez podpory rodiny by to nerobil.

Pýtali ste sa exprezidenta na jeho kauzy? Dal vám vysvetlenie, s ktorým sa môže aj vaša ostrieľaná myseľ odhaľovateľky káuz uspokojiť?

Čo sa týka prípadu s pozemkom, keď som si čítala rozsudok, bola som zhrozená, čo všetko sú schopní Robert Fico a ďalší ľudia urobiť z pomsty alebo z túžby po moci. V rozsudku sa jasne píše, citujem: „U oboch strán v konaní je potrebné konštatovať, že vlastníctvo k sporným parcelám nadobudli v dobrej viere a že obaja ho držali v dobrej viere s tým, že im vlastnícky patrí.“ Andrej Kiska je tu obeťou podvodu, čo konštatuje aj súd. Je zároveň v tomto prípade jediným poškodeným, keďže nemá ani peniaze, ani pozemok.

Už nemáte žiadne otázniky?

Keď teraz mnohí ľudia na Slovensku kladú otázky o tomto prípade, je to hlavne na základe neustáleho očierňovania zo strany Roberta Fica. Sudca, ktorý tento prípad rozhodoval, je dnes europoslancom za kotlebovcov.

Ako teraz v lete fungujete? Rodina alebo Za ľudí?

Fungujem rovnako ako počas roka - čas delím medzi prácu a rodinu, len s tým rozdielom, že v lete je neznesiteľne horúco, takže v súvislosti s pracovnými povinnosťami som celkom rada, keď prší.

Poslanci v lete nerokujú. Všetci však tvrdia, že niečo robia - stretnutia, prípravy zákonov, odpisovanie na maily… Môžete úprimne povedať, koľko času denne venujete poslaneckej práci v lete?

Keď to spočítam, tak je to určite viac, ako je 8-hodinový pracovný čas s výnimkou krátkeho oddychu. Samozrejme, môj pracovný čas nie je pevný od rána do štvrtej a padla. Zo stretnutí z regiónov sa často vraciam neskoro v noci, ak mám tlačovú konferenciu, príprava trvá veľmi dlho. Napríklad môj nedávny výstup k nezmyselnému projektu rušenia rodných čísel ministerky Sakovej.