Rozpadol by sa Desmod, aj keby nebola pandémia?

Ťažko povedať, lebo korona môže podlomiť psychiku tak, že máte pocit frustrácie. My sme viacerí pociťovali, že by sme sa práve v tomto období mali viac spojiť a robiť nové veci, ale, bohužiaľ, nedalo sa to urobiť podľa predstáv väčšiny. Väčšinou sa realizovala predstava len jedného človeka.

Rozprávate vo všeobecnosti. Čo bol napríklad taký veľký problém?

Nebudem to špecifikovať. Aby som to povedal šetrne, jednoducho, nevedeli sme nájsť spoločnú reč. Bolo tam presadzovanie názoru jednotlivca, nie väčšiny. A keďže väčšina chcela mať pokoj a myslela si, že je to len otázka nejakého rozpoloženia v rámci covidu, viac-menej sme boli ticho a jemne pritakávali, že hádam bude dobre.

Kuly tvrdí presný opak, že mu ako máloktorému lídrovi veľa vecí v kapele neprešlo.

Všetci naokolo vieme, že to tak nebolo. My sme navyše stále hovorili slovíčko „my“, on používal slovíčko „ja“.

Chcete povedať, že Kuly sa za dvadsať rokov zmenil?

Nie. Skôr za posledné štyri roky.

Čo sa pred štyrmi rokmi stalo?

To sa musíte spýtať jeho, ale možno to sám nebude vedieť, lebo on určite nemá ten pocit. Ale keby sa nezmenil, tieto veci by sa nestali. Opakujem však, s peniazmi to nemá absolútne nič spoločné. Vôbec nie je pravda ani to, že by sme mu závideli, že si robil svoje veci v televízii. Dokonca sme mu vraveli, že kapele na jednej strane môže uškodiť, ak bude na obraze príliš často, ale na druhej strane stále bol braný ako člen Desmodu, takže z marketingového hľadiska sme to vnímali pozitívne. Spôsob jeho prezentácie, to už bola jeho vec. Nikdy sme mu však televízne projekty nezazlievali, nemali sme vôbec dôvod brániť mu v jeho osobných aktivitách. Nemôžem potvrdiť, že to tak nebolo z druhej strany.

Kedy nastal prvý vážny problém?

Kuly chcel z ničoho nič vyhodiť dvoch gitaristov z kapely, medzi nimi aj mňa. Mal nejaké dôvody, ktoré mu predtým dvadsať rokov neprekážali. Tie boli podľa mňa irelevantné. Tak sa zvyšok rozhodol, že to nebude dobrá cesta. Lebo nikto nikdy nevie, kedy bude na rade ďalší. Dlhodobo to význam nemalo. Pre pokoj rodín, pretože pracovné veci sa prenášajú aj domov, sme sa rozhodli, že pôjdeme vlastnou cestou.

V Zbehoch ste s Kulym susedmi. Ako sa rozpad kapely prenesie do vašich osobných životov?

My sme sa už pomaly rok nevideli, lebo na začiatku korony upadol do depresií.

Prečo?

Keď sa začala pandémia, vravel, že nevie, čo bude. Dvadsať rokov sme boli zvyknutí hrať minimálne 120 koncertov ročne. Najprv sme si nevedeli predstaviť trojmesačnú prestávku. Za celé to obdobie sme takú dlhú pauzu ani raz nemali. Najprv nás to vydesilo, ale potom sme to my ostatní brali ako pozitívum. Že by nás to malo zoceliť. Zrazu sme mali kopu času na tvorbu, len, bohužiaľ, nedalo sa.

A teraz už nemáme tendenciu ani potrebu vyhľadávať sa, vidieť sa, komunikovať spolu. Berieme to ako bežné susedské vzťahy. Susedov si človek nevyberá, aj keď my sme si jeden druhého vybrali. Ale aspoň z našej strany to nebude narušené. Celkovo sme si povedali, že nechceme ísť cestou osočovania, okydávania a podobne. Chceme všetci robiť len to, čo vieme najlepšie, teda hudbu.

Myslela som si, že žijete aktívny susedský život, že tam spolu grilujete, tvoríte hudbu.

To bývalo voľakedy, ale posledné dva, tri roky už ani nie. Odkedy sa začal ten dlhodobý problém... Dlho som nechápal prečo, ale už chápem. Mnohé veci sa mi ujasnili.

Hovoríte v hádankách…

Aj budem hovoriť. Dohodli sme sa, že si nebudeme odkazovať veci cez médiá. Celý život sme to nerobili, všetko sme sa vždy snažili povedať do očí. Z našej strany nejde o žiadnu nevraživosť, dokonca máme pocit, že nás to trošičku oslobodilo. Máme materiál na dva albumy, už stačí vybrať len to najlepšie.

Podali ste si na odchod s Kulym priateľsky ruky?

Nepodali. Lebo on má momentálne divný spôsob komunikácie. So mnou sa ani nepokúša spojiť. Keby chcel, bez problémov sa mi dovolá.

A čo bude, keď sa stretnete v Zbehoch na ulici?

Pozdravíme sa. Ja jeho určite a on mňa asi tiež. Aj keď ideme autom oproti sebe, proste sa pozdravíme. To je normálne.

Viac FOTO starého Desmodu v GALÉRII >>

Je teda nádej, že sa k sebe vrátite?

Možno sa to aj udeje, aj preto je hlúpe páliť mosty. Je to v podstate ako 23-ročné manželstvo, ktoré sme prežili, spoločne budovali a zrazu sa rozpadlo.