Tip na článok
Politológ Miroslav Kusý

Politický osud prezidenta Kisku je spečatený, tvrdí odborník

Matúš Német

Rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku nekandidovať v budúcoročných voľbách je zároveň jeho oznámením o odchode z politiky. Myslí si to politológ Miroslav Kusý.

Galéria k článku (29 fotografií )
Masívna kampaň: Pomohla Kiskovi do prezidentského kresla. Teraz ju musí vysvetľovať.
Štátny pohreb Michala Kováča: Jedna z mála udalostí, kde sa Martina Kisková ukázala na verejnosti po boku manžela.
Inaugurácia: Nadlho jediná oficiálna udalosť, kde si Martina Kisková plnila povinnosti prvej dámy.

Prezident Andrej Kiska verejne vyhlásil, že sa nebude uchádzať o post hlavy štátu. Môžeme za tým vidieť vznik napríklad nového politického subjektu?

Skôr je to odchod z politiky. Lebo on nič také nepripravoval a nehovoril o alternatívach. Bolo by prekvapením, keby išiel touto cestou. Ak by chcel zostať v politike, mal jedinečnú príležitosť kandidovať. Naplnil by tak všetky očakávania v politike. Ak sa toho zrieka, bolo by čudné, aby robil iné politické aktivity nižšieho stupňa, než je ten, ako mu vychádza z kandidatúry.

Prečo si dával s týmto oznámením tak na čas?

Pán prezident prišiel z úplne iného prostredia, ako sú politické vzťahy. On je podnikateľ a zrejme ho prekvapilo, aké vzťahy vládnu na našej politickej scéne, čo všetko ho tam čakalo a do čoho všetkého sa dostal. To mohlo byť často pre neho šokujúce. Zrejme je to tento faktor sklamania, nedosiahol zďaleka to, čo chcel dosiahnuť. Jeho funkcia je viac reprezentatívna ako aktívna. Je to veľa námahy, angažovania, ale slabé výsledky.

Niektoré opozičné strany čakali na signál prezidenta, ako sa k svojej ďalšej kandidatúre postaví. Čo to pre opozičné strany znamená?

V prvom rade to znamená vrcholnú aktivizáciu do kampane. Nájsť človeka, ktorého by do kampane postavili. To je vrcholne dôležité, lebo čas je veľmi krátky. Voľby sú pred dverami. To platí rovnako pre koalíciu. Ani tá nepostavila kandidáta, pričom tak mohla urobiť už dávno.

Mali vplyv na prezidentovo rozhodnutie aj obvinenia ohľadne jeho predošlej volebnej kampane?

Tie obvinenia nie sú nové. Uvidíme, čo sa z tohto posledného obvinenia vyvinie. To však podľa mňa nie sú také podstatné faktory, ktoré by mali nejaký vplyv na rozhodovanie voličov.

Keďže prezident kandidovať nebude, myslíte si, že zaváži jeho odporúčanie nejakého kandidáta?

Iste by to zavážilo, ale myslím si, že bude veľmi opatrný, aby do toho vstupoval nejakým spôsobom. Neviem si to veľmi predstaviť.

VIDEO Plus 7 Dní