Ministerka spravodlivosti v rozhovore pre PLUS 7 DNÍ porozprávala, ako plánuje skresať sudcom výhody. Prezradila tiež, ako vidí vnútropolitický boj vo svojej strane Za ľudí.

Čo môžem ako občan robiť, ak si myslím, že sudca, ktorý mal môj prípad na starosti, nech už z akejkoľvek oblasti práva, je skorumpovaný alebo že ho niekto ovplyvňuje?

Máte viacero možností. Ak ste nespokojná s rozsudkom, tak môžete na mieste využiť opravný prostriedok. Ak máte za to, že tam bola korupcia, vzhľadom na závažnosť, je otázka, aké máte v rukách dôkazy. Ak vyhodnotíte, že je sudca súci na disciplinárne konanie, môžete žiadať o vykonanie dohľadových oprávnení, ktoré má na starosti ministerstvo spravodlivosti. Môžete to tiež oznámiť predsedovi súdu. Môže to súvisieť s prieťahmi v súdnom konaní, s tým, ako sa sudca počas konania správa alebo s tým, ako je napísaný rozsudok. Aj v ňom viete nájsť veci, ktoré môžu postrádať akúkoľvek logiku. Ak sa jedná o podozrenie z trestnej činnosti, podajte trestné oznámenie.

To znie tak, že občan má na Slovensku množstvo pák, ako môže s korupciou sudcu zatočiť…

Áno, ale rozumiem, že môže byť zložité vyznať sa v tom, čo má urobiť. Je jednoduché povedať, obráťte sa na advokáta či centrum právnej pomoci, ale rozumiem, že sa môže javiť zložité, použiť včas nástroj, ktorý navráti spravodlivosť.

Vydýchli ste si, že sa Andrej Kiska konečne vyjadril, čo chce a vy môžete začať diskusie o jeho novom nástupcovi?

Andrej Kiska je človekom, ktorý rozbehol celý politický projekt Za ľudí. Je teda reálnym lídrom strany. Takže z tohto pohľadu som si určite nevydýchla, že končí. To, že líder odchádza, samozrejme znamená, že v tomto momente sa hľadá nový. Tým, že sa Andrej Kiska vyjadril, jasne povedal, že sa nový líder hľadať musí. Beriem to ako fakt.

„Väčší alebo menší „kočnerovia“ mohli pôsobiť aj na iných súdoch v iných krajoch.“
ministerka spravodlivosti Mária Kolíková

Vy ste povedali, že rolu predsedníčky je pripravená prebrať Veronika Remišová. Má teda vašu podporu?

Nechcem sa zatiaľ verejne vyjadrovať k podpore žiadnemu z potenciálnych kandidátov, keďže prebieha vnútrostranícka diskusia. V rámci nej vnímam, že je dôležité, aby prebehol dialóg a výmena názorov.

Čaká vás onedlho snem. Čo budeme na ňom vidieť? Dohodnete sa na jednom kandidátovi pred ním alebo budeme môcť sledovať súťaž, otvorený boj?

Férový boj musí byť. Či bude prebiehať pred snemom alebo v rámci voľby na sneme, je pre mňa druhoradé. Pre mňa je dôležité, aby bol „boj“ fér. Je možné, že  si vo vnútri strany vydiskutujeme plusy a mínusy kandidátov, ktorí majú o líderstvo potenciálne záujem a na snem prídeme s riešením. Ak budú mať kandidáti silný záujem o post predsedu, hlasovanie ukáže víťaza.

Máte v Za ľudí stratégiu ako vytiahnuť percentá v prieskumoch vyššie?

Aj tá stratégia je súčasťou aktuálnej vnútrostraníckej diskusie.

„Myslím, že je len otázkou času, aby sme prišli na všetkých, ktorí sa spreneverili svojmu poslaniu. To vnímam ako svoju úlohu.“
ministerka spravodlivosti Mária Kolíková

Čo je vaša najväčšia letná misia?

Jednoznačne mať na konci leta zákon o zaistení majetku schválený vládou a tiež ústavný zákon. Budem mať pracovné leto, ale vnímam, že si aj potrebujem oddýchnuť. Potrebujem oddych ako každý človek a tiež to tak vníma aj moja rodina.

Celý rozhovor s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou o zmenách v slovenskej justícii a jej stave si prečítajte v týždenníku PLUS 7 DNÍ

Mohlo by vás zaujímať: