Pri páde lietadla v Etiópii v roku 2019 prišiel o manželku, syna i dcéru a ako sám vraví - okrem práce už nemá čo robiť. V politike ostáva aktívny aj po prehre v boji o post predsedu Slovenskej národnej strany. Ibaže nie v mimoparlamentnej SNS, keďže jej staronový predseda Andrej Danko ho osočil, že je „neuveriteľne zlý človek“. ANTON HRNKO (65) sa vracia do vysokej politiky cez Borisa Kollára, ktorého v minulosti nazýval nádejným mafiánskym šéfom parlamentu. Bývalý poslanec a poradca predsedu Národnej rady SR odpovedal na otázky VERONIKY COSCULLUELA.

Keď sa vám koncom roka skončí členské v SNS, zaplatíte si nové v Sme rodina?

Určite nie. Ja už asi do žiadnej politickej strany nevstúpim.

Ako dlho ste vlastne boli v SNS?

SNS som zakladal v marci 1990. Vo februári 1994 som zo SNS odišiel, lebo sa mi nepáčili maniere, ktoré sa tam rozmohli. Založili sme Národno-demokratickú stranu, ktorá neskôr splynula s Demokratickou úniou. Nakoniec som zhodnotil sám seba, že som nesúci na toto obdobie, a v roku 1998 som sa rozhodol z politiky definitívne odísť.

 

Prečo odchod nakoniec nebol taký definitívny?

Vrátil som sa do Historického ústavu SAV, ale už som sa tam necítil komfortne. Po ôsmich rokoch v politike ma kolegovia nebrali ako historika, ale ako politika. Hľadal som teda niečo iné. Keď mi Pavol Kanis ponúkol, aby som prišiel pracovať na ministerstvo obrany, prijal som. Na obrane som pracoval na rôznych pozíciách až do volieb v roku 2016. Bol som vedúci oddelenia NATO, vedúci oddelenia bilaterálnej spolupráce a hoci ma Ľubomír Galko chcel z ministerstva vyhodiť, nejaké vyššie sily zasiahli a prežil som aj jeho ako ministra. Zostal som v pozícii hlavného štátneho radcu v oblasti obrannej politiky.

Kedy ste sa vrátili do SNS?

V roku 2014. Pán Danko ma presviedčal približne trištvrte roka, kým ma definitívne zlomil. Na prvé zavolanie som nezareagoval veľmi pozitívne.

Čím vás presvedčil?

Skutočne som mu uveril, že politiku môžeme robiť slušne, hrdo, odborne. Na toto heslo som sa chytil, ale už hneď po voľbách v roku 2016 som zistil, že sa ho celkom držať nebudeme. Na začiatku to vyzeralo lepšie.

Už vtedy ste sa dostávali do sporov s Andrejom Dankom?

Áno, už vtedy sme nemali rovnaké názory na niektoré veci. Ale musím povedať aj to, že som už nechcel byť znova človekom, ktorý by rozvracal stranu. Už keď som odišiel prvýkrát, ma označili za rozbíjača.

Takže ste nič nekritizovali, lebo ste sa obávali, ako vás budú v strane kolegovia vnímať?

Nechcel som byť tým človekom, ktorý nabúrava jednotu strany. V záverečnej fáze som už mal veľmi silný pocit, akoby pán Danko ani nechcel, aby sa SNS do parlamentu opäť dostala. V tom období sa však už nič nedalo robiť. Keby sme boli vystúpili verejne alebo keby sme začali nahlas kritizovať pomery, ktoré tam boli, neúspech by sa hodil na nás.

V ktorých témach ste sa s Andrejom Dankom rozchádzali?

Ešte pred voľbami som mu odporučil, že si má ako predseda strany dávať pozor na jazyk. Poradil som mu, aby sa naučil lepšie spisovne rozprávať. Aj Slota mal spočiatku veľmi mizernú slovenčinu a nakoniec sa naučil celkom slušne a gramaticky správne vyjadrovať.

NOVÝ PORADCA PREDSEDU PARLAMENTU Anton Hrnko prišiel vlani o rodinu. Ako hovorí - okrem práce už nemá čo robiť.
NOVÝ PORADCA PREDSEDU PARLAMENTU Anton Hrnko prišiel vlani o rodinu. Ako hovorí - okrem práce už nemá čo robiť.
Zdroj: MATEJ KALINA

Čo vám na to Danko povedal?

Bol som prekvapený, ako podráždene reagoval na dobromyseľnú kritiku na jeho adresu. Lebo ja som to myslel skutočne v dobrom. On to bral tak, že som mu povedal niečo strašné, ako keby som poškodil obraz Panenky Márie.   

Cítili ste neskôr trochu aj škodoradosť, keď slovenčinu Andreja Danka riešil celý národ hlavne vtipmi?

Slovenčina bola len jedným z prvkov jeho osobného neúspechu. Druhým bola jeho netýkavosť, nedotknuteľnosť jeho vlastnej predstavy o sebe. Tlač to objavila pri výložkách a odvtedy bol v sústavnej defenzíve. Ak je niekto príliš citlivý na svoj obraz, nemá príliš veľkú možnosť pohybovať sa v politike. Veď základ politickej práce je znemožniť protivníka. Ak niekto objavil jeho slabú stránku a tá mala tento charakter, tak sa mu nemohlo stať nič iné, ako sa mu stalo.

S kým sa Danko radil?

Radil sa s ľuďmi, o ktorých sme nevedeli, a nás staval pred hotové rozhodnutia, ktoré neboli celkom v súlade s tým, čo sme chceli robiť. V strane som bol jediný, kto si dovolil hlasovať inak ako klub SNS, napríklad v otázke amnestií (A. Hrnko vystúpil v pléne proti zrušeniu amnestií a hlasoval proti - pozn. red.), pri jednokolovej voľbe županov (hlasoval proti - pozn. red.), ale aj pri iných záležitostiach podľa vlastného vedomia a svedomia. Nebol som nikdy závislý od svojho fleku, takže som dával prednosť skôr hodnotovým otázkam ako straníckej disciplíne.

Pomenujete Dankových radcov, ktorých mu dnes vyčítate?

Z tých známych to bol najmä Béla Bugár a Martin Glváč.

Čo hovoríte na to, že z bývalých podpredsedov SNS zostal pri Andrejovi Dankovi len Jaroslav Paška?

Pán Paška je podpredsedom SNS neustále od roku 1993. Tam nie je čo študovať.

Jemu nič neprekážalo?

Nebudem mu robiť problémy vo vzťahoch s pánom predsedom. Určite však nie je šťastný v pozícii, v ktorej je.

Ako je možné, že medzi vami a Andrejom Dankom došlo až k otvorenému konfliktu?

Nechcel som ísť kandidovať na funkciu predsedu strany, ale, samozrejme, myslel som si, že treba vyvodiť dôsledky z nášho neúspechu vo voľbách. Dokonca sme aj po voľbách s Andrejom Dankom spolu veci konzultovali, rozprávali sme sa, niečo sme si vyjasnili. Vôbec to nevyzeralo tak, že medzi nami vznikne konflikt.

Kedy sa to pokazilo?

Na poslednom predsedníctve pred letom v Medzibrode sa ma opýtal, aké sú moje zámery. Povedal som mu, že nemám žiadne ambície, ale že jeho nepodporím, lebo nevidím perspektívu pre SNS pod jeho vedením. Vtedy mi priamo do očí povedal, že som neuveriteľne zlý človek. Znesiem všeličo, ale aby mňa niekto označil za neuveriteľne zlého človeka, to ma vytočilo. Potom mi to ešte poslal aj do esemesky.

Sklamal vás teda aj ľudsky?

Odvtedy som pokladal ďalšiu spoluprácu s ním za nemožnú. Ak niekto pokladá niekoho za zlého človeka len preto, že ho nechce podporiť v jeho nezmyselnej politickej ambícii, nemám mu čo povedať. Andrej Danko nemôže uspieť, nech si nemyslí. Aj popri tom, čo všetko sa teraz vystrája na slovenskej politickej scéne, neverím, že môže byť vo svojom politickom ťažení úspešný.

Čo sa vlastne stalo v SNS, keď ste išli  kandidovať vy? Prečo nie mladý Radovan Baláž?

Bolo veľa povolaných a málo vyvolených. Páni Švec a  Slota len mútili vodu. Neboli členmi strany ani nemali ako získať nomináciu na to, aby mohli kandidovať na funkciu predsedu. V Radovanovi Balážovi som videl perspektívu. Je to šikovný a už aj pomerne skúsený mladý človek a v ambíciách som ho preto podporil. Nakoniec sa dostal do zložitej situácie, začali na neho sprava-zľava útočiť a na to nebol pripravený. Ešte sa musí trošku osekať. Na nahováranie mnohých významných slovenských ľudí aj veľa straníkov som výzvu kandidovať prijal ja.

Išli ste vyhrať?

Vedel som, že v situácii, ktorá sa vytvorila, asi nebudem mať úspech. Nechcel som však urobiť to, čo v roku 1994, že odídem zo strany a nezabojujem o ňu. Tak som zabojoval, prehral som. Beriem to.

Aký máte vzťah s mladým Pavlom Slotom?

Prvýkrát som ho stretol na začiatku leta tohto roku. Ani som nevedel, že existuje. Je to veľmi sympatický mladý a pomerne krehký človek, na rozdiel od svojho otca, ktorý bol dosť razantný. Myslím si, že keby na sebe popracoval, mohol by byť aj dobrý politik. Neviem však, aký je manažér. Pri ambícii viesť stranu musíte mať totiž dobré manažérske schopnosti. Jeho otec ich mal, ale, žiaľbohu, mal aj iné vlastnosti, ktoré tento pozitívny prvok zabili.

Mladý Slota chcel prebrať SNS biz­nis - ako hovorí Belousovová - alebo riešil nejaký komplex vo vzťahu k otcovi?

Neviem, aké mal zámery, ale na základe toho, čo mi povedal, si myslel, že meno Slota môže ešte v SNS niečo znamenať.

A vy si čo myslíte, môže?

V dnešnej SNS už asi nie.

ZA 500 EUR Hrnko radí Kollárovi externe. Vraví, že na plate mu nezáleží.
ZA 500 EUR Hrnko radí Kollárovi externe. Vraví, že na plate mu nezáleží.
Zdroj: MATEJ KALINA

Zavolá vás občas Ján Slota na pivo?

Nie. Pochádzam zo Žiliny, ale bývam v Stupave. Od začiatku som so Slotom nemal dobré vzťahy. Pre Slotu som bol príliš veľký liberál a demokrat. On tieto veci veľmi neobdivoval.

Akú budúcnosť veštíte SNS?

Neodvážim sa prorokovať budúcnosť. Značka SNS je veľmi silná. Na druhej strane, ani to najkrajšie BMW nemôže jazdiť, keď je ošarpané, nefungujú tam brzdy, rýchlostná páka. Momentálne vidím pod vedením Andreja Danka stranu idúcu do závozu. Určite vzniknú politické subjekty, ktoré budú chcieť vyplniť jej priestor. Neviem, ako sa vyvinú veci, ktoré vznikli vedľa SNS.

Myslíte na nitky káuz, v ktorých lieta obvinený Martin Kvietik a ktoré vedú k SNS?

Hovorím o veciach, ktoré vznikli mimo SNS a nijaký orgán SNS ich neodobril ani o nich orgány nevedeli.

Nemyslíte si, že za stav SNS ste zodpovedný aj vy? Boli ste podpredsedom, poslancom.

Vôbec si nemyslím, že nie som zodpovedný za to, že teraz je vláda, aká je. SNS bola dobrou plat­formou, aby mohli ľudia v nej presadzovať národnú politiku a realizovať sa v nej. Žiaľbohu, túto úlohu SNS v poslednom období nezvládla.

To robíte teraz u Borisa Kollára ako poradca? Upozorňujete ho na veci z portfólia SNS, z ktorých netreba poľaviť?

Svoju úlohu vidím v tom, aby som ho upozorňoval na veci, ktoré by napríklad iná koaličná strana chcela realizovať na úkor záujmov SR a urobiť z jej občanov úplných sluhov. Napríklad, čo teraz robí Richard Sulík s VSE alebo s inými podnikmi. Musíme predsa zachovať nejakú majetkovú podstatu, aby tento národ mal aj z čoho žiť, nielen hrdlačiť na cudzom.

Počúva vás Boris Kollár?

Nemyslím si, že sa Kollár bude vždy držať mojich rád. To ani nie je úloha poradcu. Ale mal by poznať aj iné názory. Rozhodnúť sa musí vždy sám. Aktuálna je dnes napríklad otázka novelizácie zákona o štátnom občianstve. Problém, pre ktorý bol tento zákon prijatý, nevymizol. Existuje v snahe Maďarska privlastniť si našich občanov. Preto pri jeho novelizácii treba byť veľmi opatrný.

Budete národniarska loby pri šéfovi parlamentu.

Predseda Kollár a jeho strana sú autonómni vo svojich rozhodnutiach, ale áno, ako hovoríte, moja úloha bude loby, teda budem ho upozorňovať na riziká zákonov z národného pohľadu. Boris Kollár má o tieto témy záujem a je náchylný počúvať.

Už ste videli svoj vplyv na Kollárových rozhodnutiach? Kývol na nejakú vašu radu?

Minulý týždeň sme boli odhaliť bustu Andreja Hlinku. Nebola to úplne moja zásluha, volala ho tam Matica, ale poradil som mu, že by bolo dobré ísť tam. Boli sme v Martine odhaliť sochu Jozefovi Škultétymu. Prijal niektoré moje návrhy, čo by sa mohlo urobiť na Hrade. Osvojil si myšlienku, že v Bratislave by bolo dobré mať konečne sochu Cyrila a Metoda, keď ich už máme aj v ústave. Mnohé myšlienky, ktoré som sa snažil presadiť cez Andreja Danka a zostali na stole, Boris Kollár počúva a snaží sa ich realizovať. Vidím teda zmysluplnosť svojej práce.

V PLUS 7 DNÍ sme uverejnili fikciu, že ak už vy, ktorému nestál Kollár za komentáre, môžete byť jeho poradcom, to už Kollár môže prijať aj Jána Slotu. Je to až také absurdné?

Neviem, čo by mu Ján Slota vedel poradiť. V politike sú veci, ktoré sa robia preto, že ich treba robiť. Nie vždy sa myslia úplne vážne a do dôsledkov. Beneš sa smial na Slovákoch, lebo o nás hovoril, že to, čo politika rozdeľuje, slivovica spája. Ja si myslím, že politické zápasy majú byť do volieb. Po nich sa treba snažiť o hľadanie zmierov, kompromisov a priblíženie, aby sa urobili veci, ktoré treba urobiť. Ak budeme politiku chápať ako likvidáciu politického protivníka, nikdy nebudeme mať pokoj. Politika by sa mala viesť smerom k sebe, nie od seba.

Takže to môžem pochopiť tak, že nie vždy ste mysleli, čo ste hovorili?

Ja som vždy myslel veci tak, ako to bolo politicky užitočné. Nikdy som však nikoho ľudsky neponižoval. Nikdy som nepovedal nikomu, že je neuveriteľne zlý človek len preto, že má iný názor.

Ešte si z toho, čo ste citovali, môžem vyvodiť, že vás s Borisom Kollárom spojila slivovica?

Možno neviete, ale Boris Kollár je abstinent. Teda aspoň z toho, čo zatiaľ vidím. Ešte som ho piť nevidel a keď ho ponúkali, odmietol.

Podľa politológa je pre vás pres­tíž byť poradcom predsedu parlamentu a ešte si pri tom finančne prilepšíte.

Predovšetkým je to pre mňa prestíž. Nechcem nikoho urážať, ale som tak zabezpečený, a to z iných ako zo štátnych zdrojov, že budem skôr niekoho sponzorovať, akoby som mal niečo brať.

Vám neprekáža zhýralý život predsedu Kollára?

Je to jeho vec. Nie som jeho poradcom v osobnom živote. Som poradcom predsedu parlamentu.

Odkiaľ beriete silu robiť ešte v politike?

Z malých zdarov. Pokým ma bude pán Kollár počúvať, tak budem mať ambíciu pracovať pri ňom. Som však nezávislá osoba. Nemám žiadne záväzky. Okrem práce nemám čo iné robiť.

Mohlo by vás zaujímať: