Na počiatku nebola  SuperStar, ale hypotéka a mínusy, pre ktoré niekedy nemal ani čo jesť. Moderátor MARTIN „PYCO“ RAUSCH (43) bol vďaka svetovo uznávanej speváckej šou pri zrode jednej televíznej éry, ale aj vlastnej moderátorskej kariéry. Spoznalo ho celé Slovensko, hoci mu to nemuselo byť vždy po chuti. V rozhovore s MAREKOM MAJZONOM hovorí o tom, prečo s moderovaním neprestal, hoci pôvodne chcel byť hudobným redaktorom, prekladateľom či kuchárom. Pri varení napokon zostal. Odpovedal tak aj na otázky, prečo mu je lepšie mimo televíznych kamier.

Nedávno sa skončila šiesta séria televíznej šou Tvoja tvár znie povedome, ktorú ste kedysi moderovali. Sledovali ste ju?

Už druhý rok som odstrihnutý od televízie, zrušil som nadobro káblovku, keďže televíziu som sledoval len výnimočne. Nevidel som teda ani jednu epizódu, len nejaké útržky na sociálnych sieťach u kamarátov a kolegov.

Aký je pocit nebyť zrazu súčasťou niečoho, čo ste pomáhali vybudovať?

Je veľmi podobný pocitu v momente, keď sa na niečom s televíziou dohodnete alebo nedohodnete a ako si to poviete. Výpoveď som nedostal, odišiel som sám, čo bolo jediné rozumné riešenie. Ale to som vtedy ešte netušil, len dúfal. S týmto projektom ma Markíza oslovila v čase, keď sa odpájala z antény a nevedela ešte, ako to ovplyvní televízny trh. Televízia aj ja ako moderátor sme išli do istého rizika skúsiť nový formát s preoblečeniami a imitáciami.

V čom bol váš odchod rozumné  riešenie?

Potreboval som vybočiť z rutiny, šou zas potrebovala refreš. Môj odchod vyriešil dva problémy naraz.

V poslednom čase vo verejnom priestore znie, že tento formát je sexistický a rasistický. Ako to vnímate?

S tým nesúhlasím. V prvom rade je to zábavný formát.

Áno, ale hodnotí sa, či je súťažiaca alebo tanečnica sexi. Nakoniec sa prestalo aj s maľovaním pleti načierno, aby nedochádzalo k tak zvanému blackfacovaniu.

To je na širšiu diskusiu. Neviem, koľko sa toho v šou zmenilo, odkedy som ju nevidel. Ale keď sa niekto snaží mať vyslovene sexi vystúpenie a potom hodnotíte, či bol/bola sexi alebo nie, čo je na tom zlé? Najhoršie pre oba extrémy je zovšeobecňovanie.

Nemožno považovať za sexistické aj to, že vás v médiách označovali za sexsymbol? Ako to vníma muž?

Na toto akosi nemám vybudovaný jasný názor. Ten, kto vás tak nazve, vám asi tlmočí fyzické sympatie. Nevnímal som to sexisticky, len to okolo mňa prešlo.

Viac fotografií Pyca nájdete v GALÉRII

Do akej miery vás ovplyvňujú reakcie fanúšikov?

Ak by to, čo ma baví, zostalo bez ohlasu, určite by som prehodnotil to, čo robím. Veľmi živo v online priestore komunikujem so svojím publikom takmer na dennej báze a dosah mojej tvorby má dlhodobý rast na všetkých platformách. Varenie spočíva v kolektívnej inšpirácii, reakciách a dialógu. Na rozdiel od televízneho projektu môžem celkovú formu meniť spontánne podľa vlastných predstáv aj reakcií od publika. Aj preto ma to baví.