Dlhé roky pracoval po boku Igora Matoviča, či už vo firme, alebo v parlamente. Takmer pred tromi rokmi zasadol na stoličku župana a dnes tvrdí, že zrýchlenú diaľnicu k premiérovi nemá. Jozef Viskupič je nielen premiérovým straníckym kolegom, ale aj jeho bratrancom. Predseda Trnavského samosprávneho kraja a organizácie, ktorá združuje všetkých osem slovenských žúp, JOZEF VISKUPIČ (44) odpovedal na otázky VERONIKY COCSCULLUELA.

Dýcha sa vám lepšie, odkedy ste prestrihli pupočnú šnúru s Igorom Matovičom a stali ste sa z poslanca národnej rady županom?

Či sa mi dýcha lepšie? Nevidím to v takom kontexte, ako sa pýtate. S Igorom sme robili dva veľké projekty. Jeden žurnalisticko-vydavateľský a druhý politický. Už v roku 2010, keď OĽaNO vznikalo, bolo mojím zámerom sústrediť sa na samosprávu. Nie celkom sa mi totiž páčilo, ako sa v Trnave staval amfiteáter, a mal som ambíciu stať sa mestským poslancom. Voľby sa však konali v tom istom roku, parlamentné v júni a komunálne v novembri. Dostal som sa teda do parlamentu a na národnej úrovni som pôsobil sedem a pol roka. 

Aké veľké slovo máte v OĽaNO?

Som jedným z volených členov predsedníctva. Päť ľudí bolo volených, štyroch podľa stanov vybral do predsedníctva predseda. Pretože mám exekutívnu funkciu, mám možnosť stretávať sa s časťou ministrov. Myslím, že moje slovo v OĽaNO sa bude dať posúdiť až v nasledujúcom období, pretože teraz každý riešil krízovú situáciu.

Takže je to komplikované…

Áno. Asi ste si všimli, že si dávam pozor na to, ako odpovedám, pretože riadim v samosprávnom kraji vyše sto inštitúcií. Odkedy máme novú vládu a ja som v rodinnom vzťahu s premiérom, vnímam zmenu aj vo svojej práci. Veľa ľudí má pocit, že sa s ním stretávam na dennej báze. Nie je to tak. On má svoje zadanie, ja svoje. Na úrad nám chodí viac podnetov ako predtým. Zo sto patrí do regionálnej samosprávy asi 20. Ostatné sú v zmysle „odkáž bratrancovi“ alebo „odkáž vláde“.

Odkazujete?

Som predsedom SK 8, čo je organizácia, ktorá združuje všetkých županov, a cez ňu to robím. Komunikujem s vládou alebo tlmočím požiadavky a námety nás županov. Ale nastavenie ľudí, ktorí si myslia, že mám zrýchlenú diaľnicu priamo k premiérovi, musím sklamať. Zatiaľ to tak nie je.

Prečo?

Vždy, či dnes, alebo keď som bol členom poslaneckého klubu OĽaNO, som to mal ťažšie, ak som chcel niečo presadiť. Musel som to vyargumentovať silnejšie ako ostatní, možno aj preto, aby sa na mňa ľudia nepozerali, že to mám uľahčené pre rodinné väzby, ktoré ma s Igorom spájajú. To predseda hnutia a dnes premiér nikdy nedovolil. Funguje to však aj naopak. Chcel by som mu možno aj takto odkázať, že aký som bol tvrdý v samosprávnych témach na jedného premiéra, tak budem aj na druhého.

V čom budete tvrdý?

Napríklad budeme vyžadovať pravidelné stretnutia tak, ako je zvykom a tradíciou v Česku. Od pána Pellegriniho sme dostali prísľub, že sa budeme stretávať aspoň každého pol roka, no nestalo sa tak ani raz. Od novej vlády očakávam iný prístup. Keby vláda nahradila nesystémové výjazdové rokovania tak, že na nich bude riešiť špecifické témy na linke obce - mestá - kraje, bolo by to účinnejšie.

Termín zatiaľ nemáte?

Stretávame sa v rámci ústredného krízového štábu, ale také stretnutie, kde by predsedovia samosprávnych krajov stretli všetkých alebo väčšinu ministrov a rozprávali by sa o tom, čo trápi stredné školy, infraštruktúru, domovy sociálnych služieb či kultúru v krajoch, také stretnutie zatiaľ vytýčené nemáme. Očakávam, že do decembra termín nájdeme.

STARÍ ZNÁMI „Nastavenie ľudí, ktorí si myslia, že mám zrýchlenú diaľnicu priamo k premiérovi, musím sklamať. Zatiaľ to tak nie je,“ hovorí Matovičov bratranec Jozef Viskupič.
STARÍ ZNÁMI „Nastavenie ľudí, ktorí si myslia, že mám zrýchlenú diaľnicu priamo k premiérovi, musím sklamať. Zatiaľ to tak nie je,“ hovorí Matovičov bratranec Jozef Viskupič.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

 

Ako často sa vidíte alebo si voláte s premiérom?

Mimo oficiálnych vecí? Lebo sa stretávame v krízovom štábe, ale tam nie je priestor rozprávať sa inak ako vtedy, keď sa štandardne prihlásite o slovo. Voláme si oveľa menej, ako by som si predstavoval. Kalendáre sú plné na jednej aj na druhej strane.

Nájdete si čas pozhovárať sa raz za týždeň, raz za mesiac?

Povedal by som, že raz za dva týždne.

Dostali ste nejakú ponuku ísť do vlády? Kedysi ste boli tieňovým ministrom kultúry.

Nie, nedostal.

Ani ste neboli na rokovaniach o zostavovaní vlády?

Ako člen predsedníctva som bol na jednom. Bol som zapojený do procesu schvaľovania mien na jednotlivé rezorty, ktoré vyrokovalo naše hnutie. Samotné nominácie schvaľuje predsedníctvo. Mal som možnosť oboznámiť sa s menami, povedať k nim svoj názor. Po odsúhlasení sme so zoznamom išli k prezidentke a tam som bol.

Mali ste námietky k niektorým menám ministrov, ktoré strana nominovala?

Áno, mal.

Ku komu?

Vyberalo sa zo širšieho poľa. Povedal som vám, že som mal námietky, ale vlastne to tak celkom nebolo. Presnejšie, ak som mal iné predstavy o tom, kto by mohol ten-ktorý post zastávať najlepšie, tak som ich otvorene povedal.

Kto v OĽaNO rozhoduje o peniazoch? Z výročných správ vidieť, že šetríte a financie mali byť v minulosti pre viacerých ľudí problém.

Za čias, keď som bol poslancom, o peniazoch strany reálne rozhodoval poslanecký klub. Nebol tam problém. Skôr ste trafili iný moment. My sme vždy míňali na fungovanie málo. To je dané
asi lídrom.

Je Matovič žgrloš?

Je veľmi sporivý človek. Šetrilo sa na zásadné veci - prieskumy, kampane či napríklad na projekt Spájame statočných pre ľudí, ktorí odhaľovali korupciu a sami sebe poškodili. Peniaze strán sú tvrdo auditované, nemôžete ich míňať na hocičo. Pri míňaní na politickú činnosť od nás vedenie vyžadovalo, aby sme ich míňali tak efektívne, že často sme si povedali, že dáme radšej zo svojho, z vlastných poslaneckých zdrojov, namiesto toho, aby sme žiadali stranícku kasu.

Vy aj žilinská županka Erika Jurinová ste sa mandátu poslancov vzdali po zvolení za šéfov VÚC. V súčasnej koalícii je mnoho ľudí, ktorí vedú mestá či obce a súčasne sú poslancami. Čo si o tom myslíte?

Názor som nezmenil, som toho veľkým kritikom. Hovorím to aj dovnútra hnutia OĽaNO. Práca starostu, primátora či župana je záväzok a myslím, že slovo robí človeka. Ak to má raz OĽaNO v DNA, tak to dodržiavajme. Jeden mandát stačí.

Národný s lokálnym mandátom sa vraj dá stíhať a údajne to ešte zabezpečuje lepšie prepojenie tém regiónov s národnými. Máte odskúšanú prácu župana aj tú poslaneckú, nalejte ľuďom čistého vína. Naozaj sa to dá stíhať?

Exekutívny mandát so zastupiteľským mandátom na úrovni národnej rady nie je kompatibilný. Buď to robíte poriadne a venujete sa tomu na 100 percent, alebo nie a jedno aj druhé robíte na 50 percent. Nejde to, viem, o čom hovorím. Ak kombináciu mandátov niekto využíva a viac urobí pre svoje mesto či obec, ide o zneužívanie zle nastaveného systému. Malo by to fungovať tak, aby mala každá obec či kraj rovnakú pozíciu bez ohľadu na to, či je alebo nie je jej zástupca poslancom NR SR. Nemôžem predsa protežovať svoju obec alebo región, lebo znevýhodním inú obec. Ak v parlamente sedia ľudia s viacerými mandátmi, majú istým spôsobom obrovský konflikt záujmov.

KRITIZUJE Trnavský župan tlmočí vláde požiadavky všetkých slovenských županov. Vraví, že na súčasného premiéra bude rovnako tvrdý ako na predchádzajúceho.
KRITIZUJE Trnavský župan tlmočí vláde požiadavky všetkých slovenských županov. Vraví, že na súčasného premiéra bude rovnako tvrdý ako na predchádzajúceho.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Takže kumulácia mandátov je diskriminačno-korupčný model?

Nie je to ten najčernejší korupčný model, lebo oni môžu robiť pre svoje mesto dobré veci, ale je jasné, že pre všetkých neexistuje rovnaká štartová čiara. Mali by sme si vážiť jeden z parametrov demokracie. Rovní si nebudeme nikdy v majetku či v schopnostiach, ale v príležitostiach by sme mali byť. Starostovia, primátori aj župani. Toto som chcel povedať svojím gestom, keď som sa vzdal poslaneckého mandátu: chcem mať čas manažovať Trnavský kraj a som na jednej úrovni s ostatnými kolegami zo samosprávy.

Verejne ste kritizovali, ako prebiehal výber prednostov okresných úradov. Čo vám na to povedal premiér?

Nič. Nehovorili sme spolu o tom. Túto tému sme však mali predebatovanú vopred. Predstavoval som si, že by pod gesciou ministra vnútra mohol byť v každom okrese zvolený nejaký „board“. V takejto komisii by boli zastúpení starostovia a primátori z tretiny, z ďalšej tretiny kraje a z poslednej ministerstvo. Komisia by vybrala regionálneho krízového manažéra, ako nazývam prednostov okresných úradov. Následne sa však rozhodlo, že to patrí OĽaNO, ktoré má ministra vnútra.

Čo presne vám prekážalo?

Rozhodlo sa, že politická nominácia bude určovaná až po úroveň šéfov okresov. S tým som nesúhlasil a aj som to povedal, pretože je to podľa mňa príliš hlboko.    Ale zrejme tlačil čas. Vláda chcela vymeniť prednostov čím skôr. Nechcem sa vyhovárať na COVID-19, ale prednostovia vedú krízové štáby aj bezpečnostné rady kraja. Po dvoch mesiacoch sme zistili, že nerobia nič alebo robia proti nám. Takže rozumiem, že tlačil čas. Verím však, že ide o dočasných prednostov a príde veľká reforma štátnej správy, ktorá prehodnotí zmysluplnosť
okresných úradov.

Na nahrávke, keď expremiér Pellegrini a exministerka Saková zabudli na zapnuté mikrofóny, komentujú županov, že „čo chcete, keď máte dvoch nakazených?“ O čo išlo?

Mali sme prípad v Holíči. Letuška, ktorá prišla do kontaktu s pozitívne testovanými, bola doma so svojím bratom, mala teploty a ja som sa stále dopytoval, kde je riešenie.

Dostali ste ho?

Povedali nám, že testovať ju nemôžu tak rýchlo, ako si predstavujeme, lebo sanitka, ktorá ju môže previezť, sídli pri Šamoríne. Jedna jediná, ktorú ľudovo volali biohazard. Musí ísť zo Šamorína po letušku do Holíča, odtiaľ do Trnavy, v Trnave počkať, či ju otestujú a pošlú do domácej karantény alebo si ju nechajú. Potom sa vráti a ide do obce Janíky, kde ju budú hodinu a pol čistiť. Keď sme si zrátali, koľko tento výkon trvá, a prognózy hovorili o stotisíc nakazených, volal som bývalému premiérovi. Povedal som mu, že na úrovni kraja potrebujem mať aspoň šesť sanitiek. Tak to vyhodnotili odborníci, nech to láskavo vláda rieši. Mali sme vtedy napäté vzťahy, lebo Smer aj ostatní si robili kampaň. Všetky kraje, mestá a obce riešili COVID-19, len na centrálnej úrovni sa situácia sledovala iba
jedným okom.

Dnes máte šesť sanitiek?

Áno. Navyše dnes pacientov s podozrením na COVID-19 preváža každá sanitka.

Sú splnené všetky požiadavky z paľby, ktorú ste spustili na minulú vládu?

Stále je čo zlepšovať. Napríklad MOM-ky - mobilné odberové miesta - by mali byť podchytené systémovo. Lebo ak sa dostaneme v druhej vlne do štádia, že budú pred nemocnicami opäť fungovať triážne stany, odbery by nemali robiť lekári, vojaci, zdravotníci, ktorí budú inde chýbať, ale niekto, kto je za to zaplatený systémovo. To je dnes taká téma, akou bola na začiatku sanitka.

Vaša manželka prevádzkuje kaviareň. Mnohí podnikatelia v gastre a v hotelierstve sa sťažovali na to, že im štát v kríze nariadil zatvorenie prevádzok. Aj ona frflala?

Áno. Má dve kaviarne a včera som sa dozvedel, že jedna skrachovala.

Volala pánovi Matovičovi, čo za pomoc to vymysleli, keď musí zatvoriť?

Nevolala. Manželka by nikdy nezneužila pozíciu, že sa pozná s premiérom. Nedovolila by si to a ani si to neviem predstaviť. Moja rodina podniká vo dvoch oblastiach, ktoré postihla koronakríza najviac. Jedna je gastro a druhá cestovný ruch. Nitrianska kaviareň spojená s koncertným klubom
neprežila.

Takže ten výborný balík na pomoc ľuďom im nepomohol?

(Úsmev.) Už vám k tomu viac asi nič nepoviem. Ak by som bol zástupcom podnikateľov, mal by som k tomu čo povedať, ale keďže ste to spojili s mojou manželkou a s premiérom, nechcem, aby to vyznelo zle.   

Vlajkovou loďou OĽaNO je boj proti korupcii. Našli ste na trnavskom župnom úrade niečo, čo zaváňa korupciou?

Rozpor s dobrými mravmi a totálna korupcia boli odmeny predstavenstva piešťanského letiska, kde je väčšinovým vlastníkom kraj. Tretina dlhu letiska sú odmeny, ktoré si nadelili za to, že letisko zlikvidovali. Jeden z nich si za každé z 22 zasadnutí predstavenstva nárokuje 1 700 eur, dohromady až 38-tisíc! Vyžaduje to cez súd vyplatiť aj s úrokmi. Nie ako plat, ale ako odmenu. Je choré vyplatiť si odmeny za to, že idete položiť firmu, o ktorú sa máte starať.

Komentátor Českého rozhlasu Petr Šabata je skeptický k hnutiam, ktoré sľubujú vykynožiť všetku korupciu. Vraj tu korupcia vždy bude tak vo výške okolo 10 percent. Súhlasíte?

Možno hovorí o tom, ako to môže fungovať v Plzni a na západ od nej. Ale u nás sa nekradlo 10 percent. U nás sa kradlo bagrom. Vezmite si kauzu Dobytkár, to je korupcia galaktických rozmerov. Politik má urobiť takú atmosféru, aby mala NAKA voľné ruky. Aby ľudia nemali niekde vzadu v mysli pocit, že za všetko treba dať úplatok. Myslím, že také nastavenie sa už pomaly mení.

Prečo si to myslíte?

Mnohí ľudkovia, o ktorých sme si nevedeli predstaviť, že raz budú sedieť, sedia. U nás je problém, že politici pripravili zákony tak, aby bolo všetko „v rámci zákona“. Nastavili to prakticky tak, aby sa kradnutie mohlo definovať ako neefektívnosť. Verím, že súčasná vláda tomu nepraje a že strany v nej sa budú navzájom kontrolovať a hrýzť. Štát nemôže fungovať systémom, ako Česi hovoria: „Kto maže, ten jede.“

KRITIZUJE Trnavský župan tlmočí vláde požiadavky všetkých slovenských županov. Vraví, že na súčasného premiéra bude rovnako tvrdý ako na predchádzajúceho.
KRITIZUJE Trnavský župan tlmočí vláde požiadavky všetkých slovenských županov. Vraví, že na súčasného premiéra bude rovnako tvrdý ako na predchádzajúceho.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Ste z mesta, ktoré sa nazýva Slovenský Rím. Otvorila sa debata o finančnej odluke cirkvi od štátu. Ste za?

V roku 2011 za ministra Krajcera som ako poslanec predkladal návrh zákona. Dalo by sa to urobiť elegantne, asignáciou časti dane, ktorú môžete darovať cirkvi, ak si želáte. Mnoho ľudí sa búri, pretože cez rezort kultúry sa platia mzdy farárov. Podľa mňa by to malo ísť cez ministerstvo práce, lebo je to sociálna dávka. Cirkvi by mali do debaty tiež prispieť, veď prečo nenaplniť konkordát: rozprávajme sa aj o výhrade vo svedomí. Ak chceme tému finančnej odluky otvoriť správne, ako prví musia pri stole sedieť zástupcovia cirkví. To by spoločnosti prospelo.

Je cirkev veľký politicky hráč?

Áno, je. Napadla mi hneď kampaň prezidentky. S tým, ako sa do nej zapojila cirkev, som vôbec nesúhlasil. Ak niekto povie, že keď budete voliť Zuzanu Čaputovú, spáchate hriech, ide o nenormálny zásah do politiky. Vyjadrili sa tam, kde názor cirkvi nemá čo robiť.

Čiže cirkev vnímate skôr ako ideologického hráča? Nechodia vyjednávať o majetkoch?

Cirkev je veľkým vlastníkom, stretávame sa, ale v tejto oblasti problémy nie sú, hoci stále nemajú majetkovo usporiadané majetky. Ak by im štát povracal všetko, čo im za komunizmu povyvádzal, to by sme ešte plakali. Čaká nás otvorenie aj tejto debaty.