Ochrániť to, čo je na Slovensku vzácne, nie je ľahká úloha. Hlavne nie vtedy, ak ste sa pred nástupom do kresla ministra životného prostredia s touto oblasťou veľmi nespájali. Minister za Most-Híd je vzdelaním strojársky inžinier a dlhé roky bol podnikateľom. Možno je aj korunným princom. Vďaka biznisu v móde a dividendám z firmy Slomik každý rok kraľuje rebríčku najlepšie zarábajúcich politikov. Prejde mu na jeseň, pol roka pred voľbami, v parlamente zákon, na ktorý je hrdá celá jeho strana? Pridá sa Slovensko ku krajinám, ktoré zálohujú PET fľaše? Sprísnil na štyri roky vo funkcii podmienky na výrub dreva?
O environmentálnych témach, ale aj o výmene Bélu Bugára na čele strany či o napätých vzťahoch v končiacej koalícii sa s LÁSZLÓOM SÓLYMOSOM (50) rozprávala VERONIKA COSCULLUELA.
Máte radšej sprchu alebo kúpeľ?
Jednoznačne sprchu. Práve doma prerábame kúpeľňu a už tam vaňu ani nebudeme dávať.
Čo robíte pre to, aby ste vyprodukovali čo najmenej odpadu?
Snažím sa nenosiť balené potraviny, už v obchode treba na to myslieť. Ak by sme v tejto veci zmenili svoje návyky všetci, mohli by sme pre planétu urobiť veľmi veľa.
Okrem toho už nemáte žiadne dobré návyky?
Vnímam, že naše zvyky v posledných desaťročiach boli príliš konzumné a naše správanie je neudržateľné. Budeme sa musieť postupne niektorých vecí zriekať. Budem rád, ak sa v budúcnosti zaobídeme napríklad bez jednorazových plastov. To je vec, ktorú už dnes obmedzujem aj ja.
Zhasínate vždy za sebou svetlo a vypínate počítač, keď ho v noci nepoužívate?
Na vypínanie svetla mám manželku. Ona je veľmi háklivá na to, keď necháme v miestnosti zasvietené. Chodí a vypína skoro aj tam, kde práve sedíme. Na to ani nemusím dbať. A, áno, počítač vypínam.
Na vypínanie svetla mám manželku.
Prečo nebudeme zálohovať plastové fľaše skôr ako o tri roky?
Všetko potrebuje svoj čas. Hoci pokusy boli, uplynulých dvadsať rokov sa nikomu nepodarilo dotiahnuť zálohovanie plastov. Mohli sme zálohovať oveľa skôr. Keď sa nám podarí teraz na jeseň prijať v parlamente novelu s účinnosťou od 1. januára 2020, tak dva roky potrvá, kým sa nastaví celý systém okolo zálohovania. Prevádzky, predajne, etikety, technika, logistika, zriadenie agentúry, ktorá sa tým bude zaoberať. Treba jednoducho čas na to, aby sa podnikatelia, občania a všetci, ktorých sa novinka bude týkať, vedeli pripraviť.
Myslíte si, že Slováci o tie tri roky, keď budú vracať prvú plastovú fľašu za zálohu, si ešte spomenú na vás a povedia si, veď toto urobil Sólymos?
(Smiech.) To neviem, či si takto spomenú, ale v každom prípade budeme ja aj moji šikovní kolegovia na ministerstve spokojní, keď si budeme PET fľaše kupovať a vracať ich. Som rád, že sme urobili v tejto oblasti posun.
Od prijatia do účinnosti potrebujete dva roky, vo vláde ste už 3,5 roka. Mysleli ste na zálohovanie už pri nástupe do funkcie? Nešlo to skôr?
Na tento zákon sme mysleli veľmi intenzívne, ale keď som nastúpil, nevedeli sme, kde nám hlava stojí. Začalo predsedníctvo Rady EÚ a náš rezort bol po ministerstve zahraničných vecí druhý najvyťaženejší. Na tomto zákone sme intenzívne pracovali rok a pol.
Máte záhradu?
Mám.
Používate v nej produkt na základe glyfosátu?
Neviem, čo myslíte.
Nebezpečný herbicíd, postrek na burinu.
Nepoznám ten prípravok. Vo svojej záhrade nepoužívam skoro nič. Mám človeka, ktorý sa mi o ňu stará. Ale nemyslím si, že v záhrade máme niečo, čo by sme takými vecami hnojili a striekali. Naše stromčeky sú bio.
Používa sa na Slovensku príliš veľa herbicídov a pesticídov?
Neviem o tom, že by sme sa líšili od iných krajín. Úprimne, toto je téma skôr pre ministerstvo pôdohospodárstva. Agrorezort stráži normy a má výkazy o ich dodržiavaní.
Sú podľa vás herbicídy a pesticídy len témou pôdohospodárstva?
Nie, to som nepovedal. Povedal som, že neviem o tom, že by sme používali viac, ako udávajú normy. Ale opakujem, podrobnosti majú na ministerstve pôdohospodárstva. Samozrejme, som za to, aby sa používali len do takej miery, aby neboli škodlivé.
Aké máme na Slovensku mechanizmy, ktoré zabránia, aby sa zvyšky z nich dostali do podzemných vôd?
Je dôležité, aby sa používali v takom množstve, aby neboli škodlivé pre životné prostredie. Ak sú podnety na zvýšené používanie pesticídov, herbicídov alebo iné podozrenia, máme orgány, ktoré tieto veci, samozrejme, preskúmajú.
Je niečo, čo vás mrzí, že ste ako minister nestihli presadiť?
Je mnoho vecí, ktoré sa nám podarili.
Ale nás zaujíma, čo ste chceli stihnúť a čo ste nestihli, čo sa nepodarilo.
Všetko, čo sa nepodarí, mrzí. Hlavne keď človek pre to urobí všetko. Bude ma mrzieť, ak sa nám nepodarí dokončiť a presadiť zonáciu Národného parku Vysoké Tatry. Neviem, či to stihneme, hoci robíme všetko pre to, aby sa to stihlo.
Čomu zonácia Tatier pomôže?
Nastaví pravidlá v regióne a v národnom parku pre všetkých - pre ochranu prírody, pre vlastníkov pozemkov, pre cestovný ruch, pre obce a mestá, pre podnikateľov. Aby sa národný park ako celok mohol normálne rozvíjať. Myslím si, že na to čakajú všetci. Keď sa zonácia vyhlási, budú všetci poznať pravidlá, ako sa má región rozvíjať v každom smere.
Naozaj to v Tatrách nemáme?
(Smiech.) V každom prípade by bolo dobré, keby sme zonáciu mali. Ešte raz hovorím, že je tam nesmierne množstvo činiteľov, ktorých záujmy musíme zosúladiť, aby vznikol fungujúci výsledok. Snahy nastaviť zonáciu tu boli desaťročia, nepodarilo sa to. Dnes sme k dohodám veľmi blízko. No treba si uvedomiť, že je nevyhnutné nájsť dohodu medzi stovkami vlastníkov pozemkov, miest i obcí a ďalšími.
Podľa čoho, podľa akých pravidiel sa národný park chráni dnes?
Národný park je chránený platnou legislatívou. To sa zonáciou nemení. Zonácia len presne rozdeľuje územie národného parku do zón podľa územia. Od A, tej najprísnejšej zóny, kde sa príroda vyvíja bez zásahu človeka, až po D, čo sú napríklad intravilány obcí.
Máte ešte iné ambície do konca mandátu?
Áno, dokončiť všetky veci, v ktorých sme na polceste. Zálohovanie PET fliaš musí prejsť parlamentom, máme rozpracovanú novelu zákona o ochrane prírody či veľký zákon o odpadoch, v ktorom chceme na Slovensku zakázať jednorazové plasty. Chceli by sme stihnúť prijať aj novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. V pláne máme ochranu ovzdušia a zavedenie takzvanej kotlíkovej dotácie. V kotlíkovej dotácii ide o to, aby sme domácnosti podporili pri výmene starých neekologických kotlov, v ktorých sa páli nekvalitné drevo, uhlie a iný nekvalitný materiál, čo znečisťuje ovzdušie. Schému na podporu výmeny kotlov za moderné, ekologické vykurovacie telesá by sme mali rozbehnúť ešte túto jeseň.
Rezort ste preberali po Petrovi Žigovi zo Smeru, ktorý mal firmu Taper obchodujúcu s drevom. Ukázal audit na ministerstve jeho konflikt záujmov v tejto oblasti alebo jeho náznak?
Či má pán minister vzťah k tejto firme a aký k nej má vzťah, som neskúmal, ani to neviem. Urobili sme audity rôzneho druhu. Odkedy som tu, snažím sa zmeniť veci, ktoré tu nefungovali, napríklad v ochrane prírody, tak, aby sme vedeli ochrániť to, čo je na Slovensku vzácne.
Čo ste vy urobili proti výrubu lesov?
Naposledy bol zákon o ochrane prírody zásadne novelizovaný v roku 2002, meníme ho teda po 17 rokoch. Náš návrh dáva reálne kompetencie štátnym ochranárom, aby územia, ktoré majú chrániť, chrániť aj mohli. Teda, aby v národných parkoch vedeli vstupovať do procesov, ktoré sa tam dejú, napríklad pri výrube dreva. To, čo sa robilo doteraz a čoho dôsledky vidíme, povedzme, v Nízkych Tatrách, by sa už v budúcnosti nemalo stávať.
Môžete byť konkrétnejší?
Bez vyjadrenia štátnej ochrany prírody sa nebudú môcť dať robiť plošné výruby. Pri akomkoľvek zásahu, ktorý by mohol ohroziť prírodu v národných parkoch - pri výstavbe, ťažbe, pri zásahoch do vodných tokov - bude potrebný súhlas štátnych ochranárov, správy národného parku. Teraz ich názor môže, ale nemusí byť akceptovaný. Po novom sa musia aj v lesných plánoch v chránených územiach akceptovať pripomienky ochranárov.
Môžete už dnes priznať, že vstup do koalície so Smerom a s SNS nebol pre Most najprínosnejší krok?
Vstup určite zanechal na strane svoje stopy. Vidíme to aj na výsledkoch posledných volieb, nepopieram. Na druhej strane sme do koalície vstupovali s cieľmi, ktoré sa sformulovali podľa nášho volebného programu. Vychádzali sme z toho, na čo sme získali od ľudí podporu. Sme vo vláde a mnohé veci sme presadili. Hodnotím to ako veľmi dobrý výkon.
Posúdia to tak aj voliči?
Nevieme dopredu povedať, ako dopadnú voľby. Prezidentské a európske neboli pre nás najúspešnejšie, ale mali sme tu aj komunálne voľby a v nich sme získali za Most skoro o polovicu viac starostov. Vnímam, aká je nálada v spoločnosti, to všetko dolieha aj na Most-Híd. Ale čo sa týka mojej práce a práce mojich kolegov vo vláde, myslím si, že za nami bude vidieť obrovský kus roboty.
Nemáte pocit, že ste pre pár zákonov, ktoré sa presadili, obetovali budúcnosť strany, ktorá sa už možno nedostane ani do parlamentu?
Nemyslím si, že sme sa obetovali. Snažili sme sa hájiť hodnoty, na ktorých stojíme - proeurópskosť, zrušili sa Mečiarove amnestie, mnohé sa podarilo. Z našich hodnôt sme v súčasnej vládnej koalícii neupustili. Či to docenili voliči, to povedať neviem.
To nedocenenie vás mrzí viac ako to, že už za vás nehlasujú maďarskí voliči?
Nie, ale neviem, ako to je. Nemám rozanalyzované, kde nás volia, kde nie, a navyše sa dajú ťažko porovnávať výsledky eurovolieb - pri 20-percentnej účasti - a prezidentských, ktoré sú rovnako špecifické. Parlamentné voľby sú zas iné. Ale, samozrejme, musíme sa na to pozrieť, nájsť, kde máme rezervy.
Idete silno bojovať o srdcia maďarských voličov v parlamentných voľbách?
Sme strana, ktorá má silnú menšinovú agendu. V tejto vláde sme postúpili v mnohých oblastiach a vyriešili veľa vecí, ktoré sa doteraz vyriešiť nepodarilo. Nehovorím len o dvojjazyčných tabuliach na železničných staniciach a na autobusových zastávkach alebo o jazykových právach, kde sme sa posunuli. Podarilo sa nám napríklad založiť fond na podporu menšinovej kultúry, v ktorom sa financie už zdvojnásobili. Fond je dôležitý nástroj, aby si menšiny vedeli uchovať a zveľaďovať identitu, rozvíjať svoju kultúru. Samozrejme, že nám záleží na tom, aby sme získali hlasy menšín, maďarskej aj ďalších.
Strana maďarskej koalície (SMK) nebola posledné štyri roky ani vo vláde, dokonca ani v parlamente, predsa získala v eurovoľbách viac ako vy. Kde je problém, keď máte také úspechy?
Nechcem hodnotiť voliča. Volič má hodnotiť politika. To, že sme vo vláde či predtým v parlamente, nám dovoľuje presadiť veci, ktoré voliči priamo presadiť nemôžu. Pred piatimi rokmi v eurovoľbách získala SMK tiež viac hlasov ako my. A o necelý rok, v parlamentných voľbách, sme boli silnejší my. Preto hovorím, že voľby sa porovnávať nedajú. Je obdobie, keď by sme mali hľadať možnosť spolupráce preto, aby sme sa vedeli posilniť.
Nestratili ste maďarských voličov preto, lebo ste chceli byť občianskou, „medzinárodnostnou“ stranou?
Nie, naše hodnoty sú tolerancia, proeurópskosť, sú to hodnoty, ktoré by mala mať každá strana.
Takže nebudete strategicky kvôli voľbám do parlamentu meniť svoju politickú profiláciu?
Nie, skutočne si nemyslím, že by sme mali upustiť od svojich hodnôt. Ale, ako som povedal, myslím si, že by sme mali hľadať možnosti spolupráce so stranou, ktorá má takú istú menšinovú agendu ako my. A to v oblastiach, v ktorých sa vieme navzájom posilniť.
Do akej miery nejakú koalíciu s SMK vidíte reálne?
Rozhodnutie musí prijať strana a na to, aby sa spolupracovalo, treba dvoch. Snažili sme sa o spoluprácu viackrát, aj pri voľbách do VÚC, odmietli to. Verím, že nebudeme hľadať témy, ktoré nás rozdeľujú, ale budeme sa pozerať na tematické prieniky. Či spolupráca vyjde, alebo nie, vám teraz neviem povedať.
Pál Csáky sa vyjadril, že spájať sa môžete, ale bez Bélu Bugára...
Ak chcete s niekým spolupracovať, základom je nájsť to spoločné a nie to, čo vás rozdeľuje.
Takže opakujete to, čo ste povedali pre Uj Szó, teda že Most bez Bugára je pre vás niečo nepredstaviteľné.
Ak niekto chce niečo zmariť, nájde spôsob, ako na to. Toto je jeden zo spôsobov, ako spoluprácu mariť. Začať kádrovať jeden druhého alebo spochybňovať identitu toho druhého. Takto sa nikdy nezhodneme, to je na 100 percent isté. Takže skutočne nevidím dôvod, prečo by mal Béla Bugár odísť z postu predsedu a nevidím ani dôvod, prečo by sme dialóg mali začínať takýmito témami.
Po desaťročí na čele strany a po viacerých neúspechoch vo voľbách si nemyslíte, že je čas na zmenu lídra?
Predsedníctvo Mosta-Híd Bélu Bugára jednoznačne potvrdilo ako predsedu strany. Na Slovensku je to stále najvýraznejší menšinový politik a dôvod na jeho odchod nevidím. V strane si sadneme a budeme sa rozprávať, akým spôsobom ísť ďalej. Čo treba zmeniť a čo nám chýba. Najdôležitejšie je byť realista, vnímať to, čo sa deje, čo nám volič odkazuje, a ponúknuť voličovi zaujímavú agendu a serióznu ponuku. A na tom pracujeme.
V tejto ponuke voličovi teda nebude nový šéf strany...
Nie.
Sám Béla Bugár v rozhovore pre nás pred prezidentskými voľbami priznal, že vychováva svojho nástupcu. Navyše má zdravotné problémy, a teda asi ho niekto z Mosta zastupuje čoraz častejšie. Ste korunným princom Mosta vy?
Otázka nestojí, či som to ja. V strane sú ľudia, ktorí budú môcť stranu posunúť ďalej. Ale momentálne to nie je téma dňa. Máme iné starosti.
Riešite v strane aj to, že Most-Híd môže byť čoskoro stranou bez silných ženských mien? Odišla Lucia Žitňanská a Katarína Cséfalvayová má zajačie úmysly...
Sme demokratická strana, takže ľudia prichádzajú a odchádzajú. Dôležité je, aby bola komunikácia so stranou, ak sa niekto chystá na nejaký krok, korektná. Neviem, či Katka Cséfalvayová má alebo nemá takéto úmysly, bolo by škoda, keby sa rozhodla ísť iným smerom.
Most je však skôr chlapská partia alebo máte silnú ženskú osobnosť niekde v rukáve?
Sú u nás ženy, ale ja to tak ani neberiem, ani sa nezamýšľam nad tým, či je politik žena alebo muž. Ide o to, aby človek bol silná osobnosť, priebojný typ, ktorý sa vie ukotviť, nie je dôležité, či je to muž alebo žena.
Cítiť už na rokovaniach vlády, že sa blížia parlamentné voľby?
Môj pocit je, že vláda funguje úplne normálne. To, čo sa často deje v parlamente alebo v koaličných radách, sa vôbec neodzrkadľuje vo vláde. Nevidím, že by vláda fungovala inak s blížiacimi sa voľbami. Pracujeme konštruktívne. Ak prídeme s dobrými návrhmi, väčšinou sa vieme dohodnúť. Iná vec je, samozrejme, parlament. Koaličná zmluva sa končí pol roka pred voľbami.
Aká je vaša preferencia - jamky v lícach a zmierlivá reč alebo chrlenie síry a opuchy pod očami? Viete, na čo narážam...
(Smiech.) Určite to prvé.
Ako vychádzate s Robertom Ficom?
S Robertom Ficom? Veľmi s ním neprichádzam do styku, ale máme taký korektný vzťah, ako keď bol premiérom.
Aký je váš názor na jeho vystupovanie a prácu, odkedy je poslanec?
Naozaj nesledujem, akú má prácu a aké vystúpenia, keby ste sa ma opýtali na akéhokoľvek iného poslanca, neviem vám povedať.
Takže ho vnímate ako akéhokoľvek iného poslanca?
Nie je normálny poslanec, je to predseda najsilnejšej strany, takže určite nie je radový poslanec. Jeho vplyv je prirodzene významnejší, tak ho vnímam. Ak sa pýtate na hodnotenie jeho správania a vystupovania, neprináleží mi to. Nemám prečo hodnotiť poslanca a predsedu inej strany.
Tešíte sa na to, keď sa skončí váš ministerský mandát?
Moja manželka sa na to určite teší. Rodina sa na to teší. Je to namáhavá práca, hlavne ak má človek záujem niečo po sebe zanechať. Ale, samozrejme, oddýchnem si, spomalím.
Manželka sa teší. A vy?
Človek je rád, že si bude môcť užiť to, čo sa teraz nedá, na druhej strane mi bude ľúto, že zanechám niektoré veci rozpracované a už nebudem mať možnosť ovplyvniť ich dokončenie.
V roku 2017 ste boli najbohatší verejný činiteľ, vlani už len najbohatší člen vlády vďaka dividendám z odevnej firmy Slomik. Aké prekvapenie chystáte po tohtoročnom zverejnení majetkových priznaní?
Priznania svedčia o tom, že nechcem nič tajiť. Bol som 20 rokov podnikateľom. So spoločníkom sme na zelenej lúke postavili firmu, ktorá, našťastie, nikdy neobchodovala so štátom. Robili sme zo dňa na deň, z ničoho sme vybudovali fungujúcu firmu. Nemám sa prečo tajiť peniazmi, ktoré zarábam. Už sa nepamätám koľko, ale aj tento rok som si vybral dividendy.
Nezabudli ste opäť niečo uviesť?
Nie, nič som si uviesť nezabudol, po skúsenosti s administratívnou chybičkou vlani si dávam pozor.
Aký je váš vzťah k rýchlej móde, ktorú predáva aj firma, kde ste spolumajiteľom? Módny biznis je veľmi znečisťujúci pre planétu.
Neoznačoval by som ju rýchlou módou. Ide o tovary, ktoré sa nevyznačujú tým, že by sa použili raz alebo dvakrát. Navyše hovoríme o globálnych značkách, ktoré si uvedomujú svoju spoločenskú zodpovednosť. Napríklad jedna z nich vyrába tenisky z plastov z oceánov a morí.