Ľudia sú politikou znechutení, pýtajú sa - koho záujmy to tam tí poslanci obhajujú? Obštrukcie v parlamente, urážky, nadávky, kam až to dospeje?

Neviem a vôbec nie som tým nadšená, že sa rieši, kto mal viesť schôdzu. Parlament musí zavádzať nové zákony a bojovať proti podobným Bašternákom. Je pravda, že celé sa to mení na cirkus a vôbec tým nie som nadšená.

Spomenuli ste kauzu Bašternák, zvolila opozícia vhodný typ protestu pred komplexom Bonaparte?

Myslím si, že prvý a druhý protest boli v poriadku, prišiel tam signifikantný počet ľudí, bol to začiatok prázdnin a bolo reálne, že sa zaplnia námestie SNP či priestor pred Bonaparte. Ale zvyšok už bolo to, čo mi píšu aj mnohí ľudia – že veľa zlej hudby a málo dobrého slova. A s tým sa stotožňujem a preto tam už nechodím. To ľudí nepriláka, neviem prečo sa hanbíme, že ide o politický protest a mení sa to na nejakú ponuku hot-dogov. V konečnom dôsledku sa to obráti proti nám.

Čítajte viac:

Bude sa ulievať? Nicholsonová si popri bábätku trúfa na zodpovedný post

Budú protesty pokračovať až do septembra?

Asi áno, v krajských mestách a pred Bonaparte. Je fakt, že to má nejaký efekt aj na toho Fica. Asi mu nie je príjemné sa každý pondelok niekam sťahovať.

Mnohí kritizujú práve ten spôsob, že sa to deje pred Bonaparte...

Mnohí len kritizujú, ale neprídu s alternatívou. Kritizovať je jednoduché, možnože sme šašovia v opozícii, ale určite nie sme zlodeji. Nemám rada relativizovanie, že existuje menšia alebo väčšia korupcia, pre mňa existuje len korupcia. Môžeme byť šašovia, ale sme slušní šašovia.

Lucia Nicholsonová: podľa vlastných slov sú jej niektorí slovenskí politici ukradnutí. Foto: Katarína Šelestiaková

Monika Flašíková-Beňová, ktorá vyzvala Kaliňáka aby zvážil odstúpenie z kresla ministra vnútra, tiež tvrdí, že úroveň slovenskej politiky klesá. Súhlasíte?

Pani Beňovej sa ľahko mudruje z Bruselu a akože s nadhľadom komentuje dianie na Slovensku. To nie je pravda, ona je súčasťou tej bandy, ktorá tam nanominovala Kaliňáka a ruky si neumyje. A môže sa tváriť, akože má nejaký rozpor, tentokrát stranícky, ale toto je divadlo, toto je politika. Ak hovorí, že slovenská politika je divadlo - čo nebudem protestovať, lebo je to pravda, - tak ona je jej súčasťou. Ale k pani Beňovej sa ďalej nechcem vyjadrovať.

Súhlasíte, že úroveň slovenskej politiky klesá?

Zoberme si z minulosti také mená ako prezident Gašparovič, Lexa alebo Mečiar. Čo to boli za ľudia? Čo tí tu porobili? A čo je horšie? Šašo, ktorý sedí v parlamente, ale nepodvádza a nekradne, alebo ak tam sedí niekto, kto rozkráda túto krajinu? Veď to boli primitívi, hlavohrude, ktorí rozkrádali túto krajinu. Naozaj klesá úroveň politiky alebo je to o tom, že volič je citlivejší?

A možno je volič citlivejší aj na to, aká je táto vládna koalícia. Tvrdenie, že ľudia si túto vládu zvolili predsa neobstojí.

Vôbec si ju nezvolili. Normálne si to povedzme, bol to jeden podvod na ľuďoch.

SaS mala nedávno mimoriadny kongres. Už ste si vnútrostranícke problémy urovnali?

Ale hej. Neviem prečo sa to volalo mimoriadny kongres. Vlastne Mihál odstúpil, Sulík kandidoval ako jediný, dala som mu hlas. Myslím si, že je to urovnané. Viete, keď vzniká strana, všetci sa tvária ako rodina, sú tam silné putá, neskôr príde ponorka, kryštalizujú sa vzťahy, ale tento proces je prirodzený a tváriť sa, že problémy neexistujú je klamstvo na voliča. Ja som rada, že som v strane, v ktorej nemusím súhlasiť s tým, čo povie jej predseda.

Čítajte viac:

Fešandy v našom parlamente: Prekrúžkované poslankyne majú zaujímavé styky

A inak ako sa cítite? Ste pred materskou, ako zvládate ten stres v parlamente?

Vo všeobecnosti dobre zvládam stres. Mám nízky tlak a beriem to tak, že túto prácu som si vybrala sama, ten stres k tomu patrí a vedela som, že do čoho idem, takže si nesťažujem. Čo ma však vedelo potrápiť, sú reakcie ľudí na sociálnych sieťach, ktorí mi trebárs napíšu, že želajú môjmu nenarodenému dieťaťu štyri nádory na mozgu a podobné veci, z ktorých mi je skôr smutno akoby ma stresovali.

Na vašom blogu ste uviedli, že sa necítite ako politička. Prečo nie?

Viete, asi by som to už mala zmeniť, a viem že to vyznievalo tak pozérsky, ale ja naozaj žijem obyčajný život. Som matka dvoch detí s veľkým vekovým rozdielom, šťastne som sa druhýkrát vydala, mám rada svoje súkromie, pričom žijem v dvojizbovom byte s dvomi deťmi, dvoma psami a s andulkou, nehľadáme sa vo veľkom dome. Darí sa mi udržiavať dobrý vzťah aj s bývalým manželom Tomom Nicholsonom - skrátka, žijem úplne obyčajný život. Chodievam nakupovať do Lidla, nemám ani auto, nestretnete ma v limuzíne...

Stále ešte nemáte služobné auto ako podpredsedníčka parlamentu?

Nie, odmietla som ho. Toto ma udržiava v reálnom svete. Moji rodičia boli obyčajní ľudia, ktorí sa potýkali s exekúciami ako hociktorí iní ľudia. Preto sa necítim ako politik, ktorý nežije v reálnom svete.

Chcete tým naznačiť, že slovo politik je na Slovensku dehonestujúce?

Áno, po prvé je dehonestujúce a po druhé to u nás znamená, že človek patrí k nejakej elite a má majetky, ktoré nadobudol či už legálne alebo nelegálne. Na dobrý obed si lieta lietadlom a má rôznu podnikateľskú činnosť - čo ja nemám.

Napriek tomu, že ste žena, vzbudzujete u svojich mužských kolegov dosť ostré reakcie. Čím ich tak provokujete?

Asi tým, že sú mi ukradnutí. Úplne. Nezastrašia ma. Ani Kaliňák, Číž či Jarjabek ma nezastrašia. Ja nimi opovrhujem. Strašne nimi opovrhujem a myslím, že je to aj cítiť. Kvôli všetkému, čo reprezentujú, aj preto, čím sú, ako sa tvária, aké majú komplexy, ako im funkcia robí ich život znesiteľnejším. Ako uverili, že funkcia som ja a ja som funkcia. V konečnom dôsledku sú všetci, vrátane Kaliňáka, smiešni.

Povedali ste: Náš parlament si pamätá rôznych ľudí oblečených do oblekov, ale súčasná zostava, takéto postavy sme tu ešte nemali. Ako ste to mysleli?

Začínala som s politikou ešte ako novinárka v roku 1996, robila som parlamentnú spravodajkyňu. Odvtedy sledujem parlament, bolo tam všetko, ľudia, ktorí vraždili, prípad Remiáš, ktorí unášali prezidentovho syna… Vtedy tam bolo čiernobiele videnie sveta - buď ste k nim patrili, alebo ste boli opozičný disent. Dnes nie je čiernobiele videnie, teda, že kto nemá rád Fica, musí mať rád Sulíka, alebo Matoviča. Dnes tam máme všeličo. Napríklad Sme rodina - zoskupenie, ktorému nerozumiem a ani sa už o to nesnažím...

Čítajte viac:

Lucia Nicholsonová prezradila, čo je za zmenou jej účesu

To ste adresovali Kollárovým političkám, že nepatríte medzi bežné poslankyne, ktoré najčastejšie riešia svoj vzhľad a neustále ich otravuje v parlamente módna polícia?

Týkalo sa to aj niektorých súčasných poslankýň, ale zas nechcem ich urážať, pretože ich nepoznám. Skôr som mala okukané predošlé poslankyne, také tie krištálové tváre zo Smeru, ktoré sa síce všetkým páčili, ale boli to také nemé tváre, ktoré pomaly ani nevedeli prečítať, čo im niekto napísal.

A vaša Jana Cigániková, ktorá v kampani zaujala stiahnutými nohavičkami?

Ona sa obhajovala, že za tým bola myšlienka. Nesúhlasila som s tým ani vtedy, ani teraz, a poviem to kedykoľvek. Vo svete, ktorý je mužský - a politika je mužská - sa stále sexisticky spochybňuje za aké zásluhy sa tam dostala žena, ktorej sa tam podarilo preniknúť. Do tohto mužského sveta prísť s kampaňou so stiahnutými nohavičkami je brutálna chyba, ktorá sa však dotýka všetkých žien v politike a to je nefér. Bolo to už viac ako len jej osobná kampaň, a preto som mala potrebu sa k tomu vyjadriť, čo som aj urobila. Jednoducho s tým nesúhlasím.

Aký je to pocit ísť po chodbách parlamentu a stretávať trebárs kotlebovcov?

No zlý, zlý... Pre mňa je to veľmi smutný pohľad. Keby som sedela v šíku poslancov SaS, tak ich mám za chrbtom, symbolicky aj doslovne. Ešte sedím chvíľu na podpredsedníckej stoličke a vidím im do tváre. Musím povedať, že sú inak veľmi disciplinovaní, ale pre mňa sú to aj ľudia, z ktorých niektorí popierajú holokaust alebo sú rasisti.

Potom si však protirečíte. Pri Mariánovi Kotlebovi ste povedali, že ak navrhne zákon, ktorý bude prospešný pre ľudí, nemáte s jeho podporou problém. Chápete, že tým legitimizujete extrémistov?

Jasné, to je samozrejmé. Vysvetlím to - vyjadrenie som dala krátko po volebnej noci. Redaktor mi dal veľmi dobrú otázku, čo urobím, ak prídu s rozumným návrhom. Ja som nechcela, aby sa zas politikárčilo, ako keď sme boli my v opozícii a neprechádzali nám aj dobré návrhy. Tak som mu odpovedala, že áno, ak príde rozumný návrh, podporím ho. Ale išlo to zo mňa ako z chlpatej deky a neskôr mi došlo, že to bola blbosť, čo som povedala. Pretože by som tým legitimizovala niekoho, koho voliči zlegitimizovali a dostali ho do parlamentu. Nedá sa to zobrať späť. Takže áno, bolo to unáhlené a chybné vyjadrenie.