Predvlani prekonal vážny záchvat, keď skolaboval na ulici - roky bojoval so silnou cukrovkou. Krátko po tom, ako ho zradilo zdravie, sme sa s Mariánom Labudom stretli. Zhovárali sme sa o budúcnosti, aj o zmare, ktorý pociťuje zo svojho života. O adrenalínových zdravotných situáciách i o veľkej túžbe tvoriť sa s ním v auguste 2016 zhováral KAROL BUSTIN.

Pred časom ste skolabovali na ulici. Ste ako diabetik trošku nedisciplinovaný?

Málo diabetikov je až do smrti disciplinovaných. Disciplinovaný nie je asi nikto, lebo to sa nedá. Nedať si na Vianoce trošku z makového koláča, na Veľkú noc ďalšiu sladkosť… Možno sú takí, čo všetko dodržia, ale ja takých nepoznám. Cukrovka je choroba, ktorá sa nedá vyliečiť, takže ruka v ruke s tým idú aj priestupky. Človek si povie: „No čo? Treba to porušiť, aby sme sa dožili krajších zajtrajškov.“

Vám ten cukor poriadne vyletel…

...ale to mávajú aj druhí. Hodnoty, ktoré skáču ako Jánošík medzi vrchmi.

Mnohých ste vyľakali.

Veľa kamarátov mi poslalo esemesky: „Fuj, ale som sa vystrašil.“ Ako keby to pri tých, čo doteraz umierali, nebolo také.

Jedno také vystrašenie ste blízkym „pripravili“ už pred rokom.

To teraz bude stále! Pokiaľ neprídu zbytočne. Ale ak príde sanitka a odvezie živého, tak zase vystraším tých, čo zostali.

Najväčšia opora: Manželka Vierka zachránila herca už pred rokom, keď ho zastihli zdravotné ťažkosti priamo na skúške v divadle.
Najväčšia opora: Manželka Vierka zachránila herca už pred rokom, keď ho zastihli zdravotné ťažkosti priamo na skúške v divadle.
Zdroj: Emil Vaško

Základ je asi upraviť stravu. Víno máte povolené?

No, pohár vína môžem. Všetko môžem, ale v malom množstve. Aj slaninku, ale len malý kúsok. A aj kúsok čokolády.

Chodievate do okolitých borinských lesov? Na prechádzky, na hríby?

Keď som ešte mohol chodiť, tak som ich všetky prešiel. Teraz sa už aj bojím, že by som sa niekde potkol, pošmykol, a nie je všade signál.

Je známe, že sledujete dianie vo svete. Znepokojuje vás dnes niečo?

Tak ako v súvislosti s medveďmi, ktoré sa sem za desať rokov určite zatúlajú, je predpoklad, že všetko príde všade. Napríklad voľakedy sme ako študenti na školskom zájazde v Perugii obdivovali, že tam parkovali autá na chodníku. Hovorili sme si: „Je toto možné?“ A prišlo to aj sem.

Čo hovoríte napríklad na protesty pred Bonaparte?

Celý život som bol revolucionár. Teraz sú na rade mladí, aby bojovali. Nová generácia má život pred sebou a musí si vytvoriť nejaký názor, stáť si za ním a niečo podniknúť. Počas revolúcie sa predstavovali ľudia na mítingoch: „Volám sa tak a tak, pracujem tam a tam.“ Aby sa prihlásili k tomu, za čo sa postavili a prečo. My starší sme už v úzadí. Teraz sa musia prejavovať mladí, ktorí dostávajú úlohy, povedzme, v seriáloch.

Nie je to na Slovensku otočené oproti západnému svetu, kde veľké roly dostávajú najmä zrelí a skúsení herci?

Áno, máte pravdu. Nikdy som nemal vo zvyku chodiť za tými, ktorí o tom rozhodujú, aby som dostal ponuku. Je to škoda, pretože človek sa už toľko naučil a vie, ako na to… Ale keď treba niečo zariadiť, tak zavolajú mne. A ja sa opýtam: „A čo tí druhí?“ Tí nechcú odpovedať. Tak nech odmietnu aj úlohy, ktoré dostávajú v seriáloch alebo v čom.

Cítite, že ste sa už ocitli v koži vašich kolegov, ako boli pán Machata alebo Kroner, ktorých nepochopiteľne odsunuli?

U nás na Slovensku nie je zvykom počítať s tým, že niekto je skúsený deduško, na ktorého sa všetci obracajú, a keď niečo nefunguje, žiadajú od neho radu. Mladý človek si tu myslí, že si vystačí sám so sebou. A vo všetkom.

Karol Machata bol jeden z najväčších slovenských hercov. Aký ste mali vzťah?

Raz sme išli spolu na futbal na Slovan. Partia - Karol Machata, Karol Skovay a ja. Potom sme sa zastavili v reštaurácii La Paloma a oni ešte chceli niekam ísť. A ja im hovorím: „Ale zajtra máme skúšku a musím sa ešte naučiť texty. Je to u Budského, bude to ťažké.“ A Machata mi hovorí: „Kašli na to, čo sa budeš učiť, poď s nami. Vypijeme si, pretože sme videli dobrý futbal.“ Tak som si povedal, že keď takýto veľký herec hovorí, že sa nemusí učiť… A aký som bol prekvapený, keď na druhý deň Machata sypal texty a ja som ich nevedel! Takže niekedy ani nie je dobré brať si príklad od starších kolegov. (Úsmev.)

Umelcova oáza: V tichom prostredí herec opäť načerpáva silu.
Umelcova oáza: V tichom prostredí herec opäť načerpáva silu.
Zdroj: Emil Vaško

Máte pocit, že keby ste mladým v divadle dávali rady, že by vás počúvali?

Neviem. Modernými prostriedkami toto všetko odpadlo. Keď nebol internet, mladí dávali na rady starších. Trošku ma mrzí, že teraz je to nevyvážené. Bez webu by sa dnes staršiemu ľahšie žilo. Aj vek by ľahšie prekonával, lebo by mal pocit istoty, že stále niečo znamená. Svoje skúsenosti a všetko to, čo prekonal a obsiahol, by mohol odovzdať generácii pod ním alebo vlastným vnúčatám. Starší by mali väčšie sebavedomie, cítili by sa dôležitejší a ľahšie by sa im starlo.

Máte päť vnúčat. Je niečo, čo sa im snažíte do života vštepovať?

Aby boli slušní. Aby sa mi nedonieslo, že sa správali neslušne.

Plynie inak čas, keď ste na dôchodku, alebo sa snažíte na to nemyslieť?

Nepomôžem si a snažím sa vyplniť čas pre seba užitočnými vecami. Čas, keď som ešte mohol ísť učiť na VŠMU, som premrhal. Je to škoda. Rád by som bol učil. Je to taký dobrý pocit, keď človek… ach… To je už všetko za nami, zbytočné… Teraz len čakať, kedy… Nepredpokladám, že by za mnou prišli nejakí študenti VŠMU, no raz mi dvaja mladí v Národnom divadle, kde som s nimi mal výstup, priniesli po premiére fľašu vína. Poďakovali sa mi, že sa odo mňa veľa naučili. Takisto Diana Mórová, s ktorou som veľa hral a spolu sme robili prvý sitkom Silvánovci. Niekedy mi kolegovia dali vedieť, že som pre nich dôležitý.