Je vyštudovaný právnik a v minulosti podnikal s Fedorom Flašíkom. Do politiky vstúpil v roku 2006, keď do parlamentu kandidoval za stranu Smer. Po voľbách sa stal štátnym tajomníkom dnes už zrušeného ministerstva výstavby. V jednofarebnej vláde Roberta Fica bol ministrom obrany. Keďže dnes patrí táto stolička koaličnému partnerovi, Smer z neho urobil podpredsedu parlamentu a šéfa poslaneckého klubu. Patrí k takzvanej bratislavskej skupinke vládnej strany okolo Roberta Kaliňáka a považuje sa za jeho dobrého priateľa. Tvrdí, že ak by Robert Fico z čela strany odišiel, zvážil by svoje zotrvanie v Smere aj on sám. S MARTINOM GLVÁČOM (48) sa rozprávala MARTINA RUTTKAYOVÁ.

V uliciach sa pravidelne stretávajú ľudia, aby protestovali - žiadajú hlavu Roberta Kaliňáka pre kauzu Bašternák.

Opozícia sa rozhodla robiť politiku na ulici, ja preferujem riešenia na pôde Národnej rady a súhlasím v tomto aj s Fedorom Gálom, že politici majú priestor na svoju prácu v parlamente. Navyše, dnešná opozícia neponúka žiadne riešenia, iba totálnu deštrukciu. K spokojnosti jej stačí dosiahnuť jediný cieľ: Čím horšie, tým lepšie. To nie je žiadna politika ani alternatíva pre Slovensko a jeho občanov.

Kauza Bašternák však oslabila celú vládu. Nebolo by riešením, keby sa Kaliňák postavil, odišiel, a tým by upokojil celú situáciu?

Nerobíme politiku podľa výkrikov opozície. Robert Kaliňák bol a je najúspešnejší minister vnútra od vzniku Slovenskej republiky. Prvotným základným motívom na jeho odvolávanie bolo, že ovplyvňuje vyšetrovanie. To sa nepotvrdilo. Pán minister v tomto striktne dodržuje zákon, nehovorí veci zo spisu, pretože ich ani nemá odkiaľ vedieť. Minister vnútra predložil na koaličnej rade aj u nás na poslaneckom klube všetky dokumenty. Na základe toho mu koaliční partneri aj naši poslanci vyjadrili podporu a stoja za ním.

Na začiatku kauzy však mlčal a nepovedal, že s Ladislavom Bašternákom obchodoval.

Čo je to obchodovanie s Bašternákom?

Kúpil od neho podiel vo firme.

Minister Kaliňák zaplatil za obchodný podiel štandardným spôsobom, teda prevodom. Na tom nevidím nič neštandardné. Celé je to len spolitizované.

Tieň pochybnosti bude nad ním až do konca volebného obdobia.

Minister vnútra má za sebou oveľa viac pozitívneho. Veľakrát dokázal, že je veľmi úspešný minister vnútra a je výrazný minister aj v rámci Európskej únie (EÚ). O jeho budúcnosti by preto nemali rozhodovať výkriky frustrovanej opozície. Sú tu orgány činné v trestnom konaní, ktoré to majú vo svojich rukách.

Vy veríte, že to bude naozaj vyšetrené?

Áno, verím. Viete, v novinách sa popíše mnoho vecí, ktoré sa neskôr nepotvrdia. Ale prokuratúra musí robiť s dôkazmi a so zistenými skutočnosťami, nie systémom jedna pani povedala. To je štýl pána poslanca Matoviča, ktorý vraj dostal 20 miliónov a keď mal ísť vypovedať na políciu, tak už to bol len žart. Podobne to bolo pri účtovníctve, o ktorom najskôr tvrdil, že ho nemá, a potom povie, pardon, mám ho na povale u babky. Alebo keď som mal s Kaliňákom kupovať za 70 miliónov zbrane, čo nebola pravda, ale jediný Vašečka sa nám ospravedlnil. Na tlačovkách to znie vždy ako obrovské odhalenie a je to veľmi zaujímavé a lukratívne, ale keď to majú títo páni podložiť dôkazmi a povedať veci do zápisnice, vždy sa stiahnu. V podstate tak umelo pomáhajú vytvárať pred verejnosťou pochybnosti o fungovaní polície a orgánov činných v trestnom konaní.

Ak by aj závery orgánov činných v trestnom konaní v prípade Bašternák zneli nevinný, prípadne skutok sa nestal, ste presvedčený, že ľudia tomu ešte uveria, keď samotný minister vnútra je v evidentnom konflikte záujmov a ukazuje sa, že rovnaký problém môže byť aj na prokuratúre?

Hoci som právnik, nikdy som si netrúfol predvídať rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní vrátane prokuratúry a súdov bez znalosti veci, obsahu spisu a celkového prípadu. Ak to robí vševedko typu Matovič, ktorý sa po výkriku vždy stiahne, chápem to ako folklór. Ale ak to robí bývalý minister spravodlivosti a vnútra Lipšic, ktorý sa pasuje zároveň do roly žalobcu, vyšetrovateľa, prokurátora aj sudcu, to už považujem za totálnu stratu súdnosti a právne bezvedomie.

V kauze Bašternák sú namočené politické špičky Smeru - premiér Robert Fico, bývajúci v byte, ktorý postavil Bašternák, Robert Kaliňák, ktorý od neho odkúpil podiel vo firme, alebo aj vy, tiež bývate v byte kedysi Bašternákovom. Má alebo nemá Smer väzby na tohto podnikateľa?

Aké väzby, preboha! Už toho mám naozaj dosť. Povedzte mi, prosím vás, aké prepojenia sa ma dotýkajú a čo ma diskvalifikuje. Nikdy som s ním nepodnikal, tobôž nie, keď som bol vo verejnej funkcii, pretože od roku 2006 nepodnikám. Denníky písali aj o tom, že som jeho sused. Nie som jeho sused. Tým je azda pán Kňažko. Žiadal som ospravedlnenie od denníka Sme, ktorý tento nezmysel vykonštruoval, no dodnes sa mi neospravedlnil a radšej napísal ďalšie klamstvo. Pritom Denník N sa mi za toto nepravdivé tvrdenie ospravedlnil.

Prečo ste doteraz nevysvetlili, ako je to s nadobudnutím bytu, v ktorom bývate (komplex bytových domov postavila jedna z Bašternákových firiem - pozn. red.)?

Zamyslel sa niekto nad tým, čo odo mňa chcú niektoré médiá? Žiadajú odo mňa doklady súkromnej firmy, v ktorej nie som spoločníkom, pýtajú sa ma na podmienky kúpy bytu, ktorý nevlastním a v roku 2006 ho nadobudla firma. Povedzte mi, ako mohla táto firma vedieť, že o päť rokov bude za pravicovej vlády vyplatená údajne neoprávnená vratka DPH bez akejkoľvek kontroly. Podotýkam, že sa pritom bavíme o úplne inej stavbe a úplne inej firme ako v prípade bytu, v ktorom bývam. Takže ja mám byť terčom takéhoto mediálneho gulášu a nezmyselných konštrukcií, ktorých jediným cieľom je škandalizácia mojej osoby.

Hovoríte, že to nie je problém. Nemali by ste mať teda ani problém predložiť doklady a raz a navždy odstrániť všetky pochybnosti? Veď v tej firme figuruje vaša partnerka a otec.

Žiadne pochybnosti by som neodstránil, pretože cieľom nie je pracovať s reálnymi faktmi, ale za každú cenu škandalizovať. Moje majetkové pomery sú známe od roku 1992. Určite by som nedostal najvyššiu bezpečnostnú previerku domácu, EÚ a NATO, ak by existovali akékoľvek pochybnosti. Asi by som bol historicky prvý politik, ktorý informuje o podnikateľských aktivitách tretích osôb. Napriek tomu, že som nesúhlasili s medializáciou, informoval som, že byt bol kúpený za trhových podmienok v danom čase. Ak by teda redaktorka, ktorá napísala článok plný výmyslov, mala záujem pravdivo informovať, mohla si z dostupných zdrojov, ktoré som jej aj ja zaslal, bez problémov vypočítať minimálnu trhovú cenu bytu. Nie je tam absolútne žiadny problém. Som pripravený uviesť kúpnu sumu, ale rovnaké pravidlá médií nech platia aj pre ostatných. Igor Matovič hovoril, že nič nemá a všetko prepísal, tak nech zverejní príjmy a podnikateľské aktivity svojich najbližších. Lipšic nech konečne vysvetlí financovanie cez občianske združenie Sen pre Slovensko (občianske združenie, predchodca hnutia NOVA). Ja potom zverejním kúpnu cenu bytu, uhradenú firmou, kde figuruje môj otec a partnerka.

Odkedy v ňom teda bývate a kto platí nájom?

Bývam v ňom so svojou partnerkou od roku 2009 a nájomné je riešené normálnou komerčnou zmluvou. Je to 1 500 eur. Ako som už povedal moje majetkové pomery sú absolútne čisté a známe od roku 1992.

Poznáte sa s Ladislavom Bašternákom osobne?

Ako som už viackrát povedal - áno. V roku 2004 som kúpil na Donovaloch apartmán, kde mal apartmán aj Ladislav Bašternák. Vtedy tam nebolo toľko apartmánov a občianskej vybavenosti ako dnes. Bola tam jedna reštaurácia, koliba, obchod. Ako ho tam vídali a stretávali obyvatelia a dovolenkujúci, tak, pochopiteľne, aj ja. Stretávali sa tam všetci, napríklad na Silvestra. Či to bol pán Kollár, či to bol riaditeľ televízie pán Mika, všetci sa tam poznali.

Považujete ho za blízkeho človeka?

Považujem ho za takého blízkeho človeka ako pána Miku či pána Drobu, ktorý tam tiež bol na Silvestra.

Ako by ste charakterizovali váš vzťah?

Myslím, že som ho už opísal v predchádzajúcich odpovediach. Bavme sa však potom aj o prepojeniach na dnešných opozičných poslancov, ktorí protestujú pred Bonaparte. To nikto z nich nepovie, že kolaudačné rozhodnutie pre Bonaparte podpísal v roku 2011 nominant pána Lipšica. Osobne Lipšic ako minister vnútra predložil na vládu túto personálnu nomináciu 22. septembra 2010 a 23. septembra mu ju vláda schválila. Mali to teda v rukách. Veď je totálny paradox, že niekto, kto má prsty v kolaudácii tejto stavby, dnes pred Bonaparte protestuje. Čo tam pán Lipšic chodí nostalgicky spomínať, ako to aj s jeho prispením povolili?

Keď ste sa stali ministrom, stretávali ste sa ešte s Bašternákom?

Ministrom som sa stal v roku 2012 (v apríli - pozn. red.). Jeho som naposledy videl na svadbe Branislava Zahradníka (22. septembra 2012 - pozn. red.).

Kauza Bašternák odkryla problémy v Smere. Ozvali sa dvaja europoslanci - Monika Flašíková-Beňová a Boris Zala -, ktorí kritizujú smerovanie strany. Zaujímavé na tom je, že vy ste boli braní ako jedna skupina - Kaliňák, Glváč, Flašíková. Čo za tým teda je?

Ja som predseda poslaneckého klubu v NR SR a nie europarlamentu. Veci, ktoré sa dejú v strane, si treba vydiskutovať na straníckej pôde.

Pani Flašíková a pán Zala to neurobili?

Neurobili. Pritom pán Zala je člen predsedníctva spolu s pani Smolkovou. Pred troma týždňami sme mali predsedníctvo, kde niektorí členovia predsedníctva postavili aj otázku, prečo sa naši europoslanci takto vyjadrujú, keď nemali ani snahu získať bližšie informácie a nikoho sa nič neopýtali.

Ako zareagovali na predsedníctve?

Pani Smolková sa bránila, že nedostala informácie, že s nimi komunikuje len pán prezident a minister zahraničných vecí. Pani Flašíková nie je členkou predsedníctva. A pán Zala obhajoval svoj postoj, s ktorým ja nesúhlasim.

Čo je za ich kritickým postojom? Je to pomsta za niečo?

Nerád by som to hodnotil. Ale prečítal som si výčitku pani Flašíkovej, že sme boli v Štrasburgu a neprišli sme za nimi. No to je ten problém, že oni si myslia, že Európsky parlament (EP) je nad slovenským. My sme však v prvom rade poslanci nášho parlamentu. Máme brániť záujmy Slovenska a vládny program. Ak je vedenie slovenského parlamentu na rokovaní v Štrasburgu, ja osobne očakávam, že naši páni poslanci EP nás budú informovať, čo nás čaká, aká bude debata, na aké otázky sa treba pripraviť, aké témy otvoriť. Jediný, kto nás tam čakal a informoval, bol europoslanec Maňka.

Znamená to, že vy s našimi europoslancami nekomunikujete?

Oni sú doma v bruselských témach. Ja si myslím, že my by sme mali byť v prvom rade doma v našich témach a v našich otázkach. Najmä v čase predsedníctva by sme mali naše témy prenášať do Európy, nie opačne.

Ako vnímate vyjadrenie Borisa Zalu, že Smer-SD by mal vymeniť vedenie strany?

Ja osobne si neviem vysvetliť, prečo dáva rozhovory tohto typu a nekomunikuje to na predsedníctve strany.

Nemyslíte si, že by malo byť vedenie strany vymenené?

Čo si predstavujete pod vedením?

Robert Fico.

Robert Fico je výrazný premiér a je to sociálnodemokratický politik. On sa vždy bude starať o to, či je minimálna mzda 380 eur, alebo 410 eur, či sú sociálne balíčky vyvážené. Robert Fico nebude riešiť, či a ako má vyzerať banán, či je, alebo nie je LGBT vážna téma. Nezabúdajme, že Robert Fico je aj výrazný európsky politik, ktorý dbá na to národné. Jeho nasadenie je niekoľkonásobné oproti iným politikom. Tomu zodpovedajú aj výsledky jeho práce, obzvlášť v tomto náročnom období, keď predsedáme únii.

Hovoríte teda, že Robert Fico je asi jediný vhodný predseda. Znamená to, že neuvažujete o tom, kto by ho mohol nahradiť?

Smer nemá dôvod hľadať nástupcu Roberta Fica, ale určite netrpíme nedostatkom osobností ako iné strany.

Čo Peter Pellegrini, o ktorom sa hovorí ako o korunnom princovi?

Predsedom strany je stále Robert Fico.

Mnohí analytici tvrdia, že Smer- -SD je za svojím vrcholom a jeho krivka pôjde už len dole. Je to tak?

Čo by dali iní za to, keby mali vo voľbách také percentá, aké má Smer.

Čo myslíte, budete mať také percentá aj v roku 2020?

Keby som mal tú guľu, akú mali v Arabele, tak by som vám to povedal. Ale ja si myslím, že áno, pretože my tu budeme ďalej robiť sociálnu politiku pre ľudí.

Na pohode premiérovi a asi ani vám určite nepridáva ani to, že pár mesiacov po voľbách sa rozpadla koaličná Sieť. Bude koalícia schopná v takomto zlepenci vládnuť celé štyri roky?

Keďže nenávisť a deštrukcia nie sú žiadne riešenie, Slovensko dnes nemá inú alternatívu. Som presvedčený, že koalícia vydrží štyri roky a ľudia pocítia jej výsledky. Je viac než jasné, že po stoličke premiéra pôjde a už ide predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko.

Neobávate sa, že vám bude brať voličov?

Táto koalícia má perspektívu, má potenciál a snaha všetkých okolo je, aby vyvolali nejaký konflikt.