Babiš, ktorý vo voľbách uspel so svojím hnutím ANO s takmer 30 percentami voličov, sa momentálne chystá vládnuť s českými sociálnymi demokratmi z ČSSD, ktoré vo voľbách značne pohorelo. Podporu novej vláde majú zabezpečiť s podporou komunistov z KSČM.

Nie je to však koaličný kalkul, ale súdna žaloba, ktorú chce český premiér podať do 15. júna na Slovensku. Žalobu chce podať na Európsky súd pre ľudské práva, uvádza portál idnes.cz. Ako uvádza portál, Babiš sa už dlhodobo snaží dosiahnuť súdny verdikt vo veci, že nebol vedomým spolupracovníkom komunistickej tajnej polície ŠtB. Premiér totiž dlhodobo čelí obvineniam, že podľa dokumentov tajnej polície minulého režimu s ňou spolupracoval pod krycím menom Bureš. To však Babiš popiera. „Ja chápem, že sa ľuďom nepáčim. Sú pod vplyvom stokrát opakovaných lží. Keď samozrejme médiá povedia, že ja som prehral súd ohľadne ŠtB, je to lož, pretože som ten súd vyhral a vyhrám ho znovu. Do 15. júna podám žalobu na Slovenskú republiku do Európskeho súdu pre ľudské práva,“ cituje portál Babišovo vyjadrenie, ktoré adresoval médiám po menovaní na Pražskom Hrade.

Stojí si za svojím

Babiš ďalej uviedol, že Ústavný súd Slovenskej republiky rozhodoval vo veci spojitosti jeho osoby s „tajnými“ z čias totality tesne pred českými parlamentným voľbami, čo považuje za veľmi neštandardné. „Ústavný súd povedal, že sme zle žalovali, a nepovedal, koho máme žalovať. Preto se budem domáhať svojich práv na Európskom súde pre ľudské práva,“ povedal ďalej Babiš.

Nový český premiér podal podľa portálu idnes.cz v marci dovolanie proti právoplatnému rozhodnutiu slovenského súdu, ktorý zamietol jeho žalobu, že je v spisoch ŠtB evidovaný ako agent neoprávnene. Sudcovia bratislavského súdu boli viazaní rozhodnutím Ústavného súdu, ktorý v rámci minuloročného verdiktu uviedol, že žalovanou stranou v sporoch o evidencii osôb v dokumentoch ŠtB nemá byť slovenský Ústav pamäti národa. Ústavný súd tiež konštatoval, že slovenské súdy rozsudky zložili chybne na svedectve bývalých príslušníkov ŠtB. Ich vierohodnosť bola tiež spochybnená. Tí vypovedali v Babišov prospech.