Čas plynie rýchlo, tento týždeň oslávil humorista, dramatik, prozaik, herec, režisér či spevák MILAN LASICA osemdesiatku. Jeho názory sú bystré a jasné. Súčasná vládna garnitúra sa podľa neho vyčerpala a načase je zmena. O nebezpečnom náraste antisemitizmu, o kradnutí zo štátneho, o zneužívaní jeho mena na internete, ale aj o Donaldovi Trumpovi či slovenskom umení sa s ním zhováral KAROL BUSTIN.

Máte obavy z blížiacich sa volieb alebo v nich vidíte skôr nádej?

Myslím si, že treba mať vždy nádej. Každý má inú a uvidíme, ako to dopadne. Voľby očakávajú mnohí s veľkým napätím. Aj mnohí tí, ktorí sú vo väzení.

Za posledných tridsať rokov bolo viacero zlomových momentov vo vývoji Slovenska. Vnímate tak aj tieto voľby?

Všetko vnímať ako medzník sa nedá. Ale nejaká zmena by mohla nastať. Žiadala by sa. To je princíp parlamentnej demokracie - zmena. Už by mohla byť, pretože garnitúra, ktorá tu vládne štrnásť rokov, je už vyčerpaná.

V čom vás najviac sklamala táto vláda?

Tak veľa som od nej neočakával, takže ma nesklamala, ale dosť ma zaráža prerastenie mafie do štátnych štruktúr.

Ako si vysvetľujete nárast nenávisti a antisemitizmu v spoločnosti?

Antisemitizmus by som považoval za súčasť národného folklóru. Ale nie sme výnimka. Myslím si, že v strednej Európe ešte stále žije a niekedy sa prek­vapujúco ozve, a niekedy máme pocit, ako keby už neexistoval, ale nie je to pravda. Židia patria medzi záležitosti, na ktoré je vhodné začať nadávať, keď nie sme spokojní so svojím životom a chceme hľadať vinníka. Oni sú ako keby naporúdzi a myslím si, že by mali byť za to platení. Slúžia nám na to.

Ako univerzálny vinník?

Áno. Veď to je tradičné, tak to bolo pred päťdesiatimi, pred sto, pred dvesto rokmi. Židia si vždy odniesli všetky výhrady a výčitky a nikdy sa tým nič nenapravilo. Myslím si, že antisemitizmus má vlastnosť, že vždy, keď je spoločnosť v nejakej neistote alebo v kríze, prejaví sa ako vhodný terč nespokojnosti.

Ako sa dá s fašistami a prejavmi fašizmu bojovať?

Slušní ľudia by mali byť naozaj slušní. Nestačí len mlčať a sedieť na zadku. Ukázalo sa aj v minulosti, že mlčaním ľudia dopomohli k veľkému zlu. Treba sa ozvať. Každý, kto má v sebe nejaký pocit svedomia, mal by proti týmto tendenciám niečo robiť.

Viac aktuálnych FOTO humoristu v GALÉRII >>

Celý veľký rozhovor s Milan Lasicom si môžete prečítať v aktuálnom čísle týždenníka PLUS7DNÍ >>

PLUS7DNÍ, číslo 6
Zdroj: PLUS7DNI