Tip na článok
Miroslav Šatan absolvuje piatu olympiádu.

Miroslav Šatan: „Zložili sme mix zo skúseností a mladíckej rýchlosti, ktorá hrá v modernom hokeji prím“

Iveta Weiszová

Ako hráč štartoval na štyroch olympiádach. Na svoju prvú išiel v roku 1994 a na poslednej hral v roku 2010. Piata olympiáda bude pre MIROSLAVA ŠATANA (43) úplne iná - cestuje totiž v pozícii generálneho manažéra našej reprezentácie.

Galéria k článku (28 fotografií )
Miroslav Šatan: V Lillehammeri v roku 1994 debutoval a hneď sa stal najlepším strelcom olympijského turnaja.
Generálny manažér reprezentácie Miroslav Šatan o tvorbe tímu na ZOH.

Zhovárala sa s ním IVETA WEISZOVÁ.

Do nórskeho Lillehammeru v roku 1994 ste cestovali ako mladé ucho. No darilo sa vám a pre Slovensko to bola úspešná olympiáda, hoci sme vo štvrťfinále prehrali s Ruskom 2 : 3 po predĺžení.

Pre mňa znamenala vstup do veľkého hokeja. Bol som najmladší z tímu, mal som len devätnásť rokov, keď som tam šiel. V ôsmich zápasoch som dal deväť gólov, na ľade sa mi darilo. Cestoval som tam ako neznámy hráč a po príchode domov bola zo mňa „hviezda“. Musel som sa vyrovnať s obrovským záujmom všetkých o moju osobu. Bol to však odrazový mostík do mojej kariéry a pre mňa najlepšia olympiáda. Ľudia nám fandili a hokej sa po rozdelení Česko-Slovenska stal na Slovensku veľmi populárnym.

Nasledovali nevydarené olympiá­dy, v Nagane, kde ste nehrali, a v Salt Lake City. Až v Turíne v roku 2006 sme rovnako ako v Lillehammeri vyhrali základnú časť, opäť sme však skončili vo štvrťfinále.

Z turínskej olympiády si spomínam najmä na kalkulácie pred zápasom v skupine so Švédskom. Bolo jasné, že kto vyhrá, dostane vo vyraďovacích bojoch Česko, a kto prehrá, Švajčiarsko. My sme však stavili na športovú stránku a musím priznať, že Švédi sa veľmi nesnažili a prehrali s nami 0 : 3. Dostali sme potom vo štvrťfinále Čechov, ktorí nad nami vyhrali 3 : 1, a Švédi sa stali neskôr olympijskými šampiónmi.

Vo Vancouveri bolo Slovensko veľmi blízko k bronzu, no napokon sme ho nezískali po zbabranej tretine s Fínskom. Mrzí to dodnes?

Mali sme najvyspelejší výber, aký sa kedy predstavil. Možno s vyšším vekovým priemerom, ale hrali sme dobre. Utkveli mi v pamäti najmä dva zápasy. Semifinále s Kanadou, ktorá mala najsilnejší výber, aký si pamätám. Šokovali sme celý svet a prehrali s neskorším olympijským víťazom tesne 2 : 3. V boji o bronz sme potom narazili na Fínsko a v poslednej tretine sme prišli o bronz. Po dvoch tretinách sme totiž vyhrávali 3 : 1, no záverečnú sme prehrali 0 : 4. Možno sme po druhej tretine mali mať jasnejší plán, ako odohrať tých dvadsať minút. Rozhodli detaily, ale po boji je každý múdry.

Kedy hráme.
Kedy hráme.
Plus 7 dní

V roku 2014 vás do Soči nenominovali. Po zrážke so Zdenom Chárom ešte v roku 2012 v zápase KHL Lev Praha - Slovan Bratislava ste utrpeli zranenie a s Chárom ste vraj odvtedy nemali vyriešené vzťahy.

No, necestoval som, pretože mi to neumožnili. Zlyhalo vtedajšie vedenie nášho hokeja, ktoré odmietalo vyriešiť vzniknutú situáciu.

Tentoraz budete na ZOH pôsobiť v pozícii generálneho manažéra, ktorý musel pracovať s trénerom Craigom Ramsaym na nominácii tímu. Bolo to ťažké?

Rozmýšľali sme nad nomináciou prakticky od leta. Mali sme na to tri zrazy, osem zápasov, v ktorých sme hráčov sledovali. Výberom prešlo 40 či 50 hráčov. Snažili sme sa vybrať to najlepšie. Teda hráčov, ktorí sa vedeli prispôsobiť systému trénera Ramsayho a v príprave presvedčili. Výhoda bola, že trénera neovplyvňovala minulosť, ale rozhodovala výkonnosť v sezóne.

Viacerých však prekvapila nominácia až desiatich hráčov z našej extraligy.

Kedysi mohol generálny manažér rátať s hráčmi z NHL, ktorých boli desiatky. Dnes je situácia iná. Nemáme už také zázemie ani v iných ligách, preto je takýto výber nevyhnutný. Okrem mladých v ňom máme starších hráčov, zložili sme mix zo skúseností a mladíckej rýchlosti, ktorá hrá v modernom hokeji prím.

Veríte, že práve mladí hráči by mohli preraziť a byť prísľubom do budúcnosti?

Šanca je. Teraz bude záležať na nich, ako sa dokážu vyrovnať s danou situáciou a úrovňou dnešného hokeja. Či dokážu kvalitatívne držať krok v medzinárodnej konkurencii a či budú môcť tvoriť základ nastupujúcej generácie.