Bol odborník na obranu a jeden z najväčších kritikov riadenia rezortu v gescii národniarov. Riešil pofidérne nákupy, ktoré dnes ako minister za OĽaNO ruší, a spor mal aj s veľmi majetným šéfom vojenských tajných Jánom Balciarom. Jaroslav Naď nie je na ministerstve nováčik. Vysokým úradníkom tam bol za ministrov SDKÚ, Smeru aj za saskára Ľubomíra Galka. V rozhovore vysvetľuje niektoré svoje personálne rozhodnutia, vyjasňuje, čo nakoniec Slovensko na svoju obranu nakupuje, a prezradil aj nechutne tučný plat riaditeľa Vojenského spravodajstva pred jeho odchodom. S JAROSLAVOM NAĎOM (39) sa rozprávala Veronika Cosculluela.

Ste možno jediný minister, ktorý má prehľad o dianí vo dvoch rezortoch. Čo hovorí vaša manželka? Zdedili viac kostlivcov v skrini na ministerstve vnútra alebo vy na obrane?

Barbara (Túrosová, hovorkyňa ministra vnútra Romana Mikulca - pozn. red.) nie je moja manželka, ale partnerka a po práci sa doma o práci takmer nerozprávame. Prichádzame z nej obaja až večer a ani by mi nenapadlo pýtať sa jej, čo sa deje v inom rezorte. Je to aj profesionalita - nebudem od nej predsa vyzvedať, čo robí môj kolega, minister a kamarát.

Takže si neporovnávate problémy, kto má väčšie a kto menšie?

(Smiech.) Myslím si, že všetci v tejto vláde máme zdedených problémov až-až.

Vedeli ste, že ak sa vaša partnerka stane hovorkyňou kolegu, vyvolá to kritiku. Prečo ste ju teda svojmu kamarátovi dohodili?

Nedohodil. Roman poznal Barbaru ešte z práce v hnutí OĽaNO. Vedel, že je novinárka.

Ale načo sa vystaviť kritike hneď na začiatku úradovania?

Vedel som, že novinári často hľadajú senzácie, preto som Barbare povedal, nech ponuku zváži. Ale už to, že som v politike, jej bráni pôsobiť v médiách. Prečo by som ju mal odrádzať ešte aj od pôsobenia v oblasti politicko-mediálneho „consultingu“, keď je v ňom doma a má o ňu záujem člen vlády?

Prečo ste prijali exministra obrany Ľubomíra Galka?

Z viacerých dôvodov. Poznám ho asi desať rokov, a keď sem nastúpil ako minister obrany, bol mojím ministrom. Vtedy som zistil, že je vorkoholik. Pracuje deň, noc. Je tiež neskutočný bojovník proti korupcii aj netransparentnosti a rovnako je pre mňa dôležité, že pozná tento rezort. Od prvého dňa môže pracovať, nepotrebuje sa s prostredím a jeho fungovaním zoznamovať, ovláda politické súvislosti. Z tohto hľadiska je to veľmi cenný človek.

Muselo byť vypísané výberové konanie alebo ste ho tam rovno dosadili?

Hlavný štátny radca je radová úradnícka pozícia. Bol prijatý do dočasnej štátnej služby na uvoľnené miesto, do vypísaného výberového konania. Súčasťou tohto procesu je bezpečnostná previerka. Ak ju dostane, budem mať o jeho služby záujem natrvalo, len zvažujem kde. V prípade, že bezpečnostnú previerku nezíska, odíde v skúšobnej lehote.

PhDr. Jaroslav Naď, PhD. je slovenský politik, bývalý diplomat, analytik v oblasti obrany a bezpečnosti a od marca 2020 súčasný minister obrany SR.
Zdroj: Martin Mikláš

U vášho koaličného partnera, strany SaS, narobil pán Galko problémy, keď so svojou skupinou pred voľbami odchádzal. Trochu to teda vyzerá, že ste ho k vám zobrali na truc Sulíkovi.

Ja som nad vecou a takéto trucpodniky nerobím. Keď ma pán Galko oslovil, či by som nemal záujem o jeho prácu, privítal som to. Ale áno, rozmýšľal som, ako to bude vnímať SaS. Prijatie Ľubomíra Galka bola jediná výnimka zo všetkých pozícií, ktoré som obsadzoval, keď som išiel po súhlas za predsedom vlády. Povedal som mu svoje dôvody aj to, že si uvedomujem politické súvislosti, tak či s tým súhlasí.

A Igor Matovič s tým súhlasil?

Povedal mi: Je to tvoj rezort, tvoja zodpovednosť, a keď v jeho osobe vidíš potenciál, tak neber ohľady na politikárčenie. Ako hovorím, pán Galko je radový štátny úradník. Hoci by mal v budúcnosti zastávať inú pozíciu, stále bude zamestnancom štátu a nebude sa vyjadrovať k politike. Presne viem, čo od neho chcem. V rezorte nepolitikárčim voči koaličným partnerom ani voči opozícii. Sú tu zamestnaní aj rodinní príslušníci súčasných opozičných politikov a ani proti nim nevystupujem nejako negatívne. Ak je človek odborník a vykonáva svoju prácu tak, ako má, prečo by som mal riešiť, z akej strany je, či má rodinu v strane, alebo že niekoho iného naštve, že tu pracuje.

Niektorí naznačujú, že ste ho zamestnali z vďaky. Lebo on vám ako minister dal šancu, boli ste jeho vysokým úradníkom a teraz mu to, akoby na revanš, splácate.

Viete, koľkým ľuďom v živote som za niečo vďačný? Všetkých by som mal zamestnať? Opakujem dôvody, prečo som ho prijal: pôsobil v rezorte ako minister, je bojovník proti korupcii a viem, že bude makať od nevidím do nevidím. Pre takých ľudí tu mám naozaj roboty viac ako dosť.

Čo presne robí?

Dnes slúži ako môj poradca, riešim s ním viaceré otázky. Plánujem ho využiť v oblasti podnikov, ktoré v rezorte máme. Očakávam, že využije svoju schopnosť vyhľadávať korupčné správanie a identifikuje kontrakty, ktoré vysávajú zo systému peniaze.

V oblasti obrany pôsobíte dlhé roky, poznáte množstvo ľudí. Nenájde sa niekto šikovnejší?

Musíte pochopiť, ako tieto podniky fungujú. Sú v nich odborníci. Technický riaditeľ, finančný riaditeľ, obchodný... Potrebujem tam však aj človeka, ktorý dohliadne, aby sa odtiaľ peniaze netunelovali tak ako v minulosti. Človeka, ktorému verím.

Aká je kvalifikácia pána Galka na to, čo od neho chcete, okrem faktu, že pozná rezort?

Riadil dve veľké akciové spoločnosti, má skúsenosti a verím, že nebude kradnúť. To sú základné atribúty. Nebojím sa, že by jeho pôsobenie bolo vnímané negatívne. Ak však nebudem spokojný, bez problémov sa s ním dohodnem na odchode.

Ešte jedna vec o pánovi Galkovi. Keď bol ministrom, bezdôvodne odpočúvali novinárov. Jeho podriadení sú za to stíhaní. To ste zvažovali?

Samozrejme. Súd jednoznačne určil, že s odpočúvaním nemal nič spoločné. Dnes vám ako minister viem povedať, že netuším ani to, koho teraz Vojenské spravodajstvo odpočúva. Ani to nemôžem vedieť. Taký je zákon.

V tom čase ste aj vy pôsobili v rezorte.

Áno, a preto viem, akými procesmi celá kauza prebiehala. Myslím, že aj bývalá premiérka Radičová by na základe dnešných informácií konala inak. Bola zavedená mnohými dezinformáciami. Sám som si užil „pozornosť“ Vojenského spravodajstva a viem, že ho môžu zneužívať proti politickým oponentom. Tak sa netvárme, že Galko nakázal niekoho odpočúvať a teraz má za to byť donekonečna obviňovaný. Súd ho oslobodil. Na druhej strane - bol minister, má politickú zodpovednosť. Či sa nám to páči, alebo nie. To isté sa môže stať aj mne. Kto potom padne? Minister.

Takže ste obaja obete Vojenského spravodajstva?

Do veľkej miery sa to dá porovnať.

Vás stíhali za vyzradenie tajných informácií v prípade Sergeja Skripaľa. Vedeli ste, že disponujete nejakou tajnou informáciou alebo ju podávate?

Žiadnu tajnú informáciu som nikomu neposkytol. Esemeskou som sa opýtal kamaráta, ktorý pracoval na ministerstve obrany, či mu hovoria niečo isté mená. On mi odpísal: Nie, nehovoria. Bodka. Za položenie otázky som bol obvinený. Celé to slúžilo len na prekrytie informácií Vojenského spravodajstva okolo mňa. Dlhodobo ma odpočúvali, lustrovali môj súkromný aj pracovný život a potrebovali to nejako zaobaliť. Som vlastne vďačný bývalému šéfovi Vojenského spravodajstva Jánovi Balciarovi, že mi takto urobil krásnu kampaň a pomohol mi sedieť tam, kde sedím.

Ľubomíra Galka plánujem využiť v oblasti podnikov, ktoré v rezorte máme. Očakávam, že využije svoju schopnosť vyhľadávať korupčné správanie a identifikuje kontrakty, ktoré vysávajú zo systému peniaze.
minister obrany za OĽaNO Jaroslav Naď

Vaše stíhanie bolo zastavené po zmene výpovede svedka.

Nie, to bolo klamstvo. Je mi ľúto, že takto klamal hovorca Policajného zboru. Potom sa toho chytili ľudia ako poslanec Blaha, ktorý napísal, že Američania vybavili, aby svedok zmenil výpoveď. Žiadna výpoveď sa nezmenila. Jednoducho sme s advokátom Danielom Lipšicom podali odpor proti obvineniu a vyšetrovateľ ho prijal. Pri výpovedi sa totiž ukázalo, aké je to absurdné, a vyšetrovateľ obvinenie stiahol.

Vojenskí tajní sú poriadne komplikovaná kapitola. Váš protivník Ján Balciar podal výpoveď. Odišli mnohí?

Okrem pána Balciara osem jeho najbližších spolupracovníkov. V deň môjho príchodu do rezortu povedali, že sú unavení, a podali si žiadosť o odchod do dôchodku.

Koľko šéf tajných Ján Balciar zarábal?

Môžem vám povedať jeho plat za mesiace od januára do marca, lebo až odvtedy bol verejnou osobou. Za január mal približne 12-tisíc, za február 17-tisíc a za marec 43-tisíc eur.

Jeho nástupca sa teda má! Aj on bude toľko zarábať?

(Smiech.) Nie, nebude mať ani polovicu z toho 12-tisícového.

Kto bude teraz šéfovať Vojenskému spravodajstvu?

Mám človeka, ktorý je v procese preverovania, a ak prejde veľmi zásadnou bezpečnostnou previerkou, bude vymenovaný. Ak nie, budem hľadať ďalej.

Ak opomenieme ohromný plat exšéfa tajných, z ktorých si možno mohol zabezpečiť 20 nehnuteľností, v akom stave zanechal „vojenskú sisku“?

Začnem tým, že plat Jána Balciara začal rapídne rásť po tom, ako sa objavili články o desiatkach jeho nehnuteľností. Odmenami, príplatkami, aby mohol neskôr doložiť, že na ne zarobil. Dovtedy taký vysoký príjem nemal. A čo po ňom zostalo vo Vojenskom spravodajstve? Absolútna pachuť.

Akého charakteru?

Bol taký malý Napoleon. Malý muž, ktorý chcel veľa dokázať. Nosil napríklad štyri generálske hviezdy, chodil ovešaný medailami napriek tomu, že nikdy v žiadnej operácii nepôsobil. Vytváral okolo seba kult osobnosti. Niektorí ľudia mu to najskôr žrali, ale keď pochopili, aký je typ človeka, postupne sa od neho viacerí odvracali. Osta­lo mu pár verných, ktorí realizovali s ním a pre neho to, čo si želal.

Tých osem?

A ešte pár ďalších, ktorí ešte budú odchádzať. Teraz tam však ostal len pach a ľudia sú z toho nešťastní. Verili mu a dnes sa na neho nemôžu ani pozrieť. Balciar vlastne zničil renomé slovenského Vojenského spravodajstva. Nielen tým, čo podnikal voči mne, ale aj obchodom s nehnuteľnosťami, obohacovaním.

Renomé? Nezdá sa mi, že by nejaké malo.

Máte asi pravdu. V podstate za každej vlády malo nejakú kauzu. Veľmi si želám, aby sa za môjho pôsobenia stalo spravodajskou službou, o ktorej nik netuší. Lebo to znamená, že svoju prácu robí dobre. Som trochu nervózny z toho, že ako minister zaň nesiem zodpovednosť, ale zákon mi neumožňuje do jeho činnosti vstupovať. Môžem len vymenovať a odvolať. Všetka operatíva spočíva na šéfovi. Keby chcel, môže ministrovi veľmi ublížiť.

Čo je vlastne úlohou vojenských tajných?

Zaistiť bezpečnosť Slovenska vo vzťahu k cudzej moci, hľadať zahraničných agentov spravodajských služieb, boj proti extrémizmu, radikalizmu v ozbrojených silách aj v spoločnosti, pracujú proti trestnej činnosti, ktorá súvisí s rezortom obrany. Rozviedka zase získava informácie zo zahraničia.

Prezradím vám plat bývalého šéfa vojenských tajných Jána Balciara za mesiace od januára do marca, lebo až odvtedy bol verejnou osobou. Za január mal približne 12-tisíc, za február 17-tisíc a za marec 43-tisíc eur.
minister obrany za OĽaNO Jaroslav Naď

Potom nerozumiem, prečo sa toľko venujú obchodu s nehnuteľnosťami.

Pochopili by ste, keby ste poznali konkrétnosti, ale tie vám prezradiť nemôžem. Vojenské spravodajstvo vlastní budovy, kryté objekty, miesta operácie, výcviku. Otázka je, či existujú preto, aby zabezpečovali priestor na činnosti, ktoré vykonávať majú, alebo je to majetok, ktorý slúži na preklápanie z bodu A do bodu B podľa toho, kto má na tom záujem.

Rozpredávanie majetku rezortu vytváralo v množstve prípadov priestor na korupciu a  realizáciu záujmov finančných skupín. Jeden príklad za všetky, keď sa konkrétny človek rozhodol, že kúpi čističku odpadových vôd na vojenskej základni, a minister Glváč mu ju predal. Nájdite v tom logiku.

Bude mať epizóda s kšeftami pána Balciara aj právnu dohru alebo ho čaká pokojný dôchodok?

Rezort ani minister nie sú orgán činný v trestnom konaní. Identifikujeme, čo je problémové, a posielame ďalej. Ako to polícia vyhodnotí, je v jej rukách.

Prezradíte, aký bude mať dôchodok?

Nemôžem, ale oči by sa vám trikrát zakrútili nad tou mimoriadne nadštandardnou sumou.

Ako minister ste zdedili aj náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených SR síl Daniela Zmeka, ktorého výber ste za minulej vlády kritizovali. Ako sa vám s ním pracuje?

Stretli sme sa pár dní pred tým, ako som prebral rezort. Rozhovor medzi štyrmi očami trval niekoľko hodín. Povedali sme si veci úprimne a dohodli sa na pravidlách. Musím s veľkým rešpektom povedať, že ani jedným krokom či slovom doteraz našu dohodu neporušil. Naopak, ozbrojené sily pod jeho vedením plnili svoju úlohu na jednotku v rámci situácie s koronavírusom. Mnohokrát bol on ten, kto za mnou prišiel s iniciatívou, a boli to výborné iniciatívy. Nevidím ani jeden dôvod, aby som o jeho výmene špekuloval.

Platy vojakov sa zvyšovali o stovky eur. Ponecháte to tak?

To bola typická práca SNS. Štyri roky peniaze končili kade-tade a oni zvýšia platy mesiac pred voľbami. Navyše systémom, o ktorom aj samotní vojaci hovoria, že nie je dobrý. Niekomu pribudli desiatky eur, niekomu stovky. Nehovoriac o tom, že chýba finančné krytie v rozpočte - 47 miliónov. Napriek tomu tieto platy ponecháme. Vojaci si ich dlhodobo zaslúžia. Tie milióny nám však uberú v rozpočte z kapitoly rozvoja.

Prekvapuje ma, že popri všetkých problémoch ste venovali čas na odobratie hodností politikom. Prečo?

Lebo si ich nezaslúžili. Nerozumiem, čo vôbec priviedlo pána Gajdoša či Glváča svojvoľne politikom rozdať hodnosti. V skutočnosti išlo len o dvoch ľudí: Tomáša Borca a Andreja Danka. Pán Glváč síce povýšil množstvo ľudí, napríklad pána Fica na plukovníka, ale oni si to mali ísť ešte nahlásiť na okresný úrad a mnohí tak neurobili.

PhDr. Jaroslav Naď, PhD. je slovenský politik, bývalý diplomat, analytik v oblasti obrany a bezpečnosti a od marca 2020 súčasný minister obrany SR.
Zdroj: Martin Mikláš

Taká hra chlapcov na vojakov.

Išlo aj o prístup Gajdoša či Glváča k vojenským hodnostiam. Jeden sa chcel zapáčiť kapitánovi Dankovi, druhý to skôr bral ako žart z vojenských vecí. Ani v jednom prípade nešlo o správny motív, a preto som sa rozhodol pre toto opatrenie, hoci len symbolické.

Vám sa nezdá zbytočné zapo­dievať sa tým?

Veď som na tom nerobil dva mesiace! Požiadal som odborníkov na personálne právo tu v rezorte, aby sa na to pozreli a našli spôsob, akým vyslať signál vojakom, že papalášizmus trpieť nebudeme.

Generál a politik SPOLU Pavol Macko hovorí, že váš postup je právne sporný.

Pozrite, renomovaný právnik Tomáš Borec to nenapadol. Dokonca ani menej renomovaný právnik Andrej Danko.

Vy ste si odslúžili základnú vojenskú službu?

Už som to nestihol, pretože po mojom skončení vysokej školy bola zrušená.

Cítite sa ako jeden zo šťastných?

Ani šťastný, ani nešťastný. Myslím, že by mi pomohla. Snažil som sa jej absenciu kompenzovať vzdelávaním, špecializovanými kurzmi, doktorátom na Akadémii ozbrojených síl. Môj brat je profesionálny vojak, tak­že aj rodinne mám k uniforme blízko.

Poďme ešte ľuďom jasne povedať, čo z veľkých nákupov bude realitou. Lebo na stole boli stíhačky, transportéry, teraz hovoríte o radaroch. Čo sme kúpili, čo sa ruší?

Slovensko kúpilo stíhačky F-16 v najmodernejšej verzii, aká je na trhu. Tí, ktorí hovoria, že ide o staršie stroje, klamú. Tak, ako máte Škodu Octavia vyrobenú v roku 2020, tak aj F-16-ky. Nákup za 1,6 miliardy podpísal minister Gajdoš, realizoval sa a miliardu sme už zaplatili.

To je nákup, s ktorým ste spokojný?

V procese som s tým nesúhlasil. Som presvedčený, že sa dalo nájsť lepšie riešenie. Tak ako Česi či Maďari sme mohli zvoliť lacnejšie švédske gripeny. Rozhodnutie však padlo. Čo však Pellegrini ani Gajdoš Slovákom nepovedali, je, že k cene 1,6 miliardy treba prirátať servis a logistiku, takže celkovo zaplatíme vyše dvoch miliárd.

Kedy F-16-ky prídu?

Do roku 2023. Za ten čas máme servisované Migy-29. To je ďalšia zmluva, ktorú podpísala SNS a ktorá nás stojí 40-50 miliónov ročne. Pri nich máme navyše problém zabezpečiť, aby boli schopné letu.

Čo tie transportéry?

Bojové stroje 8x8 sú tie, ktoré som nazval manuálom na netransparentnosť. Tam bolo toľko problémov v procese, ako ho nastavila SNS, že ani Pellegrini nemal odvahu predložiť to vláde na schválenie. Škoda, lebo tie stroje naša armáda potrebuje. Zatiaľ som tento projekt úplne nezrušil. Buď sa k nemu vrátime a stransparentníme ho, alebo vyberieme nanovo.

A  menšie, 4x4?

Ako opozičný politik som ukázal, že túto súťaž SNS pripravila tak, aby ju mohla vyhrať len jedna firma. Na základe toho ju Úrad pre verejné obstarávanie zrušil. Ak sa k nákupu týchto vozidiel vrátime, tak v druhej polovici tohto volebného obdobia a férovým spôsobom.

Čo tam ešte máte v priečinku „nákupy“?

Húfnice Zuzana. Nikto ich nechcel, nikto ich nepýtal, boli objednané a postupne sa splácajú. Dávame na to 172 miliónov eur. Prvé štyri kusy prídu čoskoro, ďalšie do konca roka a potom ďalšie. Podľa mňa bola iná technika prioritnejšia, ale nezostáva mi iné, len to prevziať. No a nakoniec tu máme radary.

Základnú vojenskú službu som si odslúžiť nestihol. Zrušila sa. Necítim sa z toho ani šťastný, ani nešťastný. Myslím, že by mi pomohla.
minister obrany za OĽaNO Jaroslav Naď

Tie sú najväčší problém?

Paradoxne áno a taký, ktorý sa nikam nepohol. Glváč urobil tender, ktorý trval štyri roky. Gajdoš ho zrušil, urobil svoj výber. Ten ani tendrom nenazval. Víťazom je izraelská firma. Som presvedčený, že to bolo netransparentné. Radary však vážne potrebujeme. Tie súčasné sa totiž nedajú ani opraviť, lebo firma, ktorá ich vyrába, je na sankčnom zozname. Rozhodnutie o víťazovi z čias môjho predchodcu však stiahnem a firmám dám ešte raz šancu predložiť ponuky. Vyhodnotíme a vyberieme najlepšiu.

SNS zdôrazňovala, že chce, aby boli do týchto vecí zapojení aj slovenské zbrojári. Vám na tom záleží?

Pri každom tendri bude podstatné, aby išlo o techniku, ktorá je už v nejakej členskej krajine NATO zabehnutá a musí byť výrazne zapojený slovenský obranný priemysel. Nielen kvôli robote pre Slovákov, ale aj pre obrannú sebestačnosť. Videli sme to teraz pri Covide - ak je kríza, krajiny sa starajú o vlastné potreby. Dôležitá bude tiež cena a čas, za ktorý sa technika môže dodať.

V akom stave chcete rezort odovzdať o štyri roky?

Bol by som rád, keby som odchádzal tak, aby nikto nemohol povedať, že som tu niečo ukradol alebo že za Naďa sa kradlo. Procesy chcem nastaviť čo najtransparentnejšie. Budem rád, ak mi vojaci povedia, že sa im podmienky práce zlepšili. Aby sa výstroj, výzbroj a infraštruktúra, s ktorou pracujú, skvalitnili. Aby sme už nevideli rásť huby v ich kanceláriách. No a nakoniec by som chcel, aby sme mali vyššie spôsobilosti aj z hľadiska nových výziev, ako sú napríklad hybridné vojny.