Po roku v parlamente prekvapene konštatuje, že mnohí politici sú odtrhnutí od reality. „Všetky zákony sa tvoria v parlamente, máme obrovskú možnosť pomôcť ľuďom. Prečo to teda nejde?“- pýta sa.

Ďalšie FOTO Ficovej asistentky: Pozrite si Troškovú v plnej paráde!

Vraj klesá nezamestnanosť. Je to naozaj tak? Prečo potom odchádzajú za prácou do zahraničia aj starší ľudia? A čo absolventi vysokých škôl? Každý piaty mladý človek je vraj nezamestnaný. „Som presvedčená, že s nástrojmi na riešenie nezamestnanosti strieľa naslepo. Nevidím tu analýzy, nevidím víziu,“ vytáča svojimi otázkami ministra práce Jána Richtera opozičná politička.

Anna Verešová: „Neviem o ľuďoch, ktorí by odmietli prácu za 1 300 eur.“
Anna Verešová: „Neviem o ľuďoch, ktorí by odmietli prácu za 1 300 eur.“
Zdroj: Autorka

Foto: Autorka

S poslankyňou Národnej rady SR za OĽaNO ANNOU VEREŠOVOU (52) sa rozprávala KATARÍNA ŠELESTIAKOVÁ.

Na margo Ficovej vlády ste povedali - prestaňte kradnúť a bude aj na platy učiteľov. To ste vždy taká ostrá?

Osemnásť rokov som pracovala v občianskom sektore, v mimovládnej organizácii, zamestnávame ľudí v regióne, kde niet veľa pracovných možností. Ak by som nebola bojovníčka, tak nie je možné, aby táto organizácia prežila. Zápas som viedla najmä proti byrokracii na úradoch, chceli sme napríklad zamestnať invalidnú ženu na vozíčku a pre jedno písmeno na doklade mi na úrade práce tvrdili, že ju nemôžeme zamestnať, a máme si vybrať inú invalidnú ženu. Ale prečo? Táto pani predtým ako dobrovoľníčka pomáhala osamelým matkám v núdzi, učila ich variť, piecť medovníčky, tak prečo by sme ju teraz nemohli zamestnať? Bol to obrovský zápas, z úradu práce som odchádzala s plačom, ale napokon som to vyhrala. Nebolo to nič nezákonné, tak prečo to nešlo hneď?

Ficove Robíme pre ľudí: A toto má byť čo?! Spoveď pacienta vás položí

Povedali ste - prestaňte kradnúť. Môžete to konkretizovať?

Ešte donedávna tu bola jednofarebná vláda strany Smer. Mala najväčšiu moc aj najväčšiu šancu niečo zmeniť. Takáto moc je však nebezpečná, tých káuz, ktoré sa ukázali, je neúrekom. Ide o neefektívne nakladanie s verejnými prostriedkami, predražené zákazky, nespravodlivé prerozdeľovanie peňazí daňových poplatníkov. Zdravotníctvo už nie verejná služba pre ľudí a školstvo je v katastrofálnom stave. Vidíme, že len úzka skupina ľudí dostáva zákazky od štátu a má výhody. Platí, že bližší je „náš človek“.

Učitelia nám ukázali svoje výplatné pásky: Ficovi posielajú jasný odkaz

Čo si potom myslíte o vyjadrení ministra Kaliňáka, že korupcia na najvyšších miestach neexistuje?

To je výsmech do tváre obyčajných ľudí. Žijem medzi ľuďmi, pýtajú sa ma, či už je taký odtrhnutý od reality, alebo si myslí, že sme ovce. Ľudí to degraduje, frustruje.

Z čoho pramení tá frustrácia ľudí?

Počúvame, že nám ekonomika rastie, čo je aj pravda, napriek tomu ľudia vidia, že životná úroveň sa im nezvyšuje, stále majú nízke mzdy. Skoro dvadsať percent ľudí dostáva hrubú mzdu okolo 500 eur. Ak mám v hrubom 500 eur, tak v čistom dostanem asi 410 eur. Každý piaty Slovák pracuje v nedeľu, čo je najviac zo všetkých európskych krajín, a akoby to nestačilo, sme rekordéri aj v práci v noci. Poviem vám konkrétny prípad: manželia - ona má 33, on 40 rokov, majú tri deti. Ona je na rodičovskej dovolenke a on je často v práci aj v nedeľu a sedem-osemkrát v mesiaci aj v noci, aby si privyrobil. Nakoniec na výplatnej páske nemá viac ako 600 eur. Celý mesiac chodí zničený, stále by spal, deti ho nevidia, žena je vyčerpaná. Keď už sú spolu, nemôžu ísť ani do zoo, ani do divadla, lebo ich príjem im stačí akurát tak na základné výdavky. Nemajú byť potom frustrovaní? Stále však od pána premiéra počúvame, že ľudia sa majú dobre, po práci oddychujú ako nikdy doteraz… Tento obraz síce môže byť taký, ale realita je iná. Nepokoj v rodinách, rozbité rodiny sú následkom aj nízkych miezd.

Po Ficových slovách na Facebooku sa spustila búrka: Čím ľuďom zdvihol žlč?!

Poznám prípady, že ľudia chodia do Rakúska darovať plazmu, aby si finančne prilepšili.

To už je zúfalstvo. Fico však drzo vyhlásil, že ľudia nie sú ochotní pracovať za 1 300 eur. Kde to žije? Neviem o ľuďoch, ktorí by odmietli prácu za 1 300 eur. Možno pán premiér niečo také počul, zažil či videl. Pán premiér použil aj sumu 850 eur, za ktorú vraj ľudia v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou nechcú pracovať. Tomu jednoducho neverím! Nezamestnaní majú množstvo problémov, nie je to tak, že iba nechcú pracovať. Môžu mať zdravotné problémy, starosť o rodinu alebo im neponúknu kvalifikovanú prácu. Treba ich vidieť komplexne a nie ako človeka, ktorý nechce pracovať.

Kardiochirurgička o chorom premiérovi: Fica čakajú veľké zmeny

Nie sú potom politici odtrhnutí od reality?

V minulom roku odišlo do zahraničia pracovať o 18 percent ľudí viac ako v roku 2015. Dobre, povieme si, nech idú mladí na skusy. Ale čo bolo zarážajúce, že skoro polovica z nich boli ľudia vo veku od štyridsať rokov. Práve títo majú učňovské vzdelanie, práve títo ľudia chýbajú na pracovnom trhu. Oni sa nechcú presťahovať, majú tu domy, vracajú sa, len sa im neoplatí u nás robiť. Predsa, ak by im tu niekto ponúkal 1 300 eur, tak by neodchádzali. Päť nočných za sebou alebo darovanie plazmy? Aj takto si Slováci zarábajú a ničia zdravie. Ženy na Slovensku sú na poslednej priečke z krajín Európskej únie v dožití v dobrom zdraví. Len 54,5 roka sa slovenské ženy dožijú v dobrom zdraví! Veď to je strašná hanba. Ale v spoločnosti sa vytvorí obraz, že sa im nechce pracovať, tak idú radšej na invalidný dôchodok. V tom je tá frustrácia, že bežný človek žije úplne inak, než súčasní vládni predstavitelia deklarujú.

Andrea Verešová išla donaha: Odkryla všetky svoje beauty zbrane

Stredobodom záujmu vlády bude najmä človek, ktorý pracuje. Uviedol premiér Robert Fico. Ale kde je potom tá solidarita, ktorá sa od sociálneho demokrata očakáva?

Áno, povedal to na poslednom sneme. Dovolím si tvrdiť, že nevie, ako vyzerá tvrdo pracujúci človek. Ak by to tak bolo, videli by sme v programovom vyhlásení a následne aj v rozpočte napríklad viac peňazí na výstavbu nájomných bytov, aby celá rodina mohla odísť za prácou. Pýtam sa, akú tu máme podporu nájomného bývania a hlavne cenovo dostupného bývania?

VIDEO zo zákulisia: Andrea Verešová ukázala cviky pre sexi krivky!

Ako novinárka už dvadsať rokov pred voľbami počúvam sľuby o výstavbe nájomných bytov, a stále nič!

Áno, je to výsledok všetkých vlád, ale najviac to vytýkam Smeru, lebo vládne najdlhšie. Takú moc nemal nikto, mohol komunikovať naprieč rezortmi, už dávno tu predsa mohol zaviesť napríklad duálne školstvo, podporiť mobilitu za prácou, a nič.

Nezdá sa vám trochu arogantné, ak Fico, ktorý pracoval len v štátnej správe, hodnotí ľudí, ktorí pracujú v súkromnom sektore? Vie vôbec politik „z povolania“, aké ťažké je uplatniť sa na reálnom trhu práce?

Strane Smer a ich sľubom vôbec neverím. Zostávajú po nich len plané sľuby, prázdne miesta tam, kde mali stáť priemyselné parky, a skoro žiadne pracovné miesta v regiónoch s najvyššou nezamestnanosťou. A minister práce mi opäť začne rozprávať o ich plánoch, o vytváraní pracovných miest. A pritom regionálne rozdiely sú ešte väčšie, priepastnejšie ako predtým. Takže na čo sú ľuďom ich sľuby a akčné plány? Ja im proste neverím.

Exkluzívne s Andreou Verešovou: Som úplne iná, ako sa o mne hovorí...

Máme neefektívny štátny sektor, ktorý len bujnie, za roky sa rozrástol a platíme ich viac ako nezamestnaných. Smer v štátnom sektore zamestnáva svojich ľudí. V tomto problém nevidíte?

Áno, verejná správa je rozbujnená. A vládne tam strach. Videla som však mnohých úradníkov, ktorí boli zavalení prácou, papiermi. Ale prečo? Obrovská byrokracia, zaužívané akési „zichrovanie“ - „ešte mi doneste taký doklad a ešte toto“, nevyužívanie IT technológií a opakované kontrolovanie už skontrolovaného... Je to veľmi neefektívne!

Nedávno ste sa pochytili aj s ministrom práce Richterom. Je podľa vás kompetentný na funkciu ministra?

Nemyslím si, že minister Richter je správny človek na správnom mieste. Na prípade Čistý deň som poukázala na jeho nekompetentnosť, pretože nekoná. Rozmýšľala som nad tým, prečo nekoná. Nevie, nechce alebo nemôže? Skôr nechce alebo nemôže. Začínam byť presvedčená, že niekomu kryje chrbát, čím nechráni deti, ale inštitúcie. Čo si máme o tom myslieť? Štátny tajomník Ondruš nám na poslaneckom prieskume povedal, že podnety na toto resocializačné zariadenie majú už od roku 2014 a v podstate o všetkom vedia. Zostala som zarazená. To im trvá tak dlho, kým zistia všetky informácie? Akreditačná komisia už druhýkrát potvrdila, že by im mala byť akreditácia odobratá. Takže minister ide proti vlastnej komisii? To nie je zábava, nehovoríme o materiálnom statku, hovoríme o deťoch. Pri deťoch predsa platí, že už iba pri podozrení z týrania, zo zneužitia či zanedbania starostlivosti okamžite zabezpečujeme ich ochranu. Trvám na tom, že za vlády strany Smer nevieme v našej krajine ochrániť všetky deti.

Bolo vhodné, aby sa do kauzy Čistý deň zaangažoval Erik Tomáš?

Nuž, mne ako riaditeľke neziskovej organizácie by nikdy v živote nenapadlo ísť za Erikom Tomášom na Úrad vlády. To je všetko.

Ako bude kauza pokračovať?

Hovorkyňa Generálnej prokuratúry povedala, že im to môže trvať dlhšie ako tých tridsať dní, takže je to len naťahovanie času. Nič iné v tom nevidím.

Ani komisárka pre deti Viera Tomanová už nezasahuje?

Tá sa odmlčala, je ticho. A práve od nej by som očakávala zaangažovanosť, stále by sme mali vnímať, že urobila to či tamto. Na začiatku kauzy sme počúvali, že vnášame do prípadu emócie, že nemáme dostatok informácií. Keď sme informácie počas poslaneckého prieskumu získali, nemáme z ministerstva žiadnu reakciu. Minister na správu schválenú Výborom pre ľudské práva a národnostné menšiny doteraz nereagoval. Aj to je postoj!

V kauze PETO (Detský domov dcéry Petronely Tomanovej) sa zas Tomanová angažovala až príliš, dokonca žalovala médiá.

Jasné, že sa tam porušuje zákon. Je jedno, či ide o detský domov jej dcéry, alebo niekoho iného. Od januára 2012 podľa zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele predsa platí, že v detských domovoch nemôžu byť umiestnené deti do šesť rokov. A v tomto domove sú deti do šesť rokov. Porušujú zákon. Punktum. Oni to však vidia inak. To je mentálne iný svet.

Nie je to až zúfalstvo? Aj ombudsmanka Dubovcová povedala, že sa tam porušujú práva dieťaťa a nič sa nedeje.

Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová upozornila, že dochádza k závažnému porušovaniu základných práv a slobôd detí, a to postupom orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. A ich odpoveď? Reagujú, že je to politické, neobjektívne a vykonštruované. Pýtajú sa ma ľudia, či ma to ešte baví. (Smiech.) S poľutovaním musím povedať, že občan na Slovensku je nula. Nedomôže sa svojich práv. To som zistila ešte ako občianska aktivistka. Aj preto som nakoniec prijala ponuku ísť do politiky (hoci som sa rozhodovala ťažko). Uvidím, či bude možné pomôcť dobrým veciam z tejto strany. Ale naivná už nie som.

Minister Richter neodpovedal na otázku, čo je s neevidovanými nezamestnanými. Klame? Zavádza?

Ja mám od mnohých ľudí z rôznych regiónov informácie, že ich len vyradili. Ľudia mi píšu, mailujú, telefonujú... Neodpovedal, lebo nechcel odpovedať. Povedal, že on má výsledky, ale ľudia tieto výsledky na sebe pozitívne necítia. Fakt je, že klesá nezamestnanosť v celej eurozóne, to nie je ministrov výsledok. Česko a Maďarsko majú o polovicu a Poľsko o tretinu nižšiu nezamestnanosť. A on len reaguje, prečo porovnávam Slovensko s týmito krajinami? A s kým, ak nie s krajinami V4? Na Slovensku je sedem zamestnaných na jedného dlhodobo nezamestnaného, v Česku je to tridsaťdva. Také veľké počty dlhodobo nezamestnaných sú následok neriešenia tejto otázky.

Povedali ste, že minister Richter strieľa naslepo...

Áno, minister práce, sociálnych vecí a rodiny nevie, čo presne chce urobiť, nemá víziu. Je potrebný nový pohľad, nové nástroje a opatrenia na trhu práce. Mnohé doterajšie opatrenia sú už prekonané aj majú zlú nálepku dôsledkom káuz, napríklad sociálne podniky za ministrovania pani Tomanovej. Tento - inak skvelý nástroj - bol pošpinený štyrmi pilotnými projektmi, ktoré boli vytunelované a ktoré sme nakoniec zaplatili z našich peňazí, pretože Brusel po kontrole na ne peniaze jednoducho nedal.

Na februárovú schôdzu prinášate návrh, aby mali ľudia za prácu v sobotu a nedeľu garantované finančné zvýhodnenie. Mal by to byť 50-percentný príplatok za prácu v sobotu a 100-percentný príplatok za prácu v nedeľu. Nie je to populistické?

Nedeľa nie je deň ako pondelok. Ak mi dá zamestnávateľ voľno v pondelok za prácu v nedeľu, tak to nie je adekvátna náhrada. V pondelok sú predsa deti v škole a manžel či manželka v práci. Takže ak zamestnávateľ chce, aby som pracovala v nedeľu, mala by som byť finančné zvýhodnená. Počas štátnych sviatkov má v našej legislatíve zamestnanec garantovaný príplatok vo výške 50 percent, takže sa nečudujem, že sa dosiahla zhoda a že ani zamestnávateľom v obchode nevadí zákaz predaja v maloobchode počas štátnych sviatkov. Zákonník práce však príplatok za prácu počas víkendu negarantuje. Ak chce zamestnávateľ od pracovníka prácu počas nedele, mal by mu za to lepšie zaplatiť. Mal by si premyslieť, či mu stojí za to, aby mal prevádzku otvorenú aj počas víkendu. Nie je to populistický návrh.