So Smerom vraj nepôjdu do koalície, ani keby z neho rovno odišiel Robert Fico. „Smer je jedna veľká zlodejská rodina, kde kradli prakticky od rána do večera,“ hovorí a dodáva, že s opozičnými stranami z paktu o neútočení majú stovky spoločných názorov. „Utlmenie byrokracie, boj proti korupcii, očista súdnictva. Aj v zdravotníctve sa na množstve bodov  zhodujeme. Možno, že nejaký jeden, dva bodíky ostanú navyše, kde budú prevládať iné názory. Tie necháme bokom,“ vysvetľuje.
Ako premiéra si vie predstaviť kohokoľvek z opozície, no koľko percent jeho strana získa, tipovať nechce. O voľbách, slovenskej politike, ale aj o tom, či by vedeli zložiť vládu, sa s predsedom strany Sloboda a Solidarita RICHARDOM SULÍKOM (51) rozprávala JULIÁNA BIELIKOVÁ.

Keby vaša strana zostavovala vládu, koho by ste nominovali na post premiéra?

Toho, kto získal z koalície najviac percent.

Keby to bola SaS?

Tak by som to bol ja. Horšie veci sa v živote stávajú. (Smiech.)

Z iných strán si koho viete predstaviť?

Kohokoľvek, len musí byť splnená jedna podmienka. A to, že strana, ktorú zastupuje, musí mať najsilnejší mandát. Vtedy niet čo diskutovať. Viem si na mieste premiéra predstaviť Andreja Kisku, takisto Alojza Hlinu aj ďalších.

Kto z vašej strany by obsadil kľúčové posty vo vládnom kabinete, ako je minister vnútra, spravodlivosti, obrany či zdravotníctva?

SaS je personálne veľmi dobre vybavená strana. Vedeli by sme obsadiť každý rezort, len považujem za chybu o tom teraz filozofovať. Čakajú nás voľby. Najskôr musíme urobiť čo najlepší výsledok, a keď už dôjde k prípadným koaličným vyjednávaniam, ľudí máme na všetky oblasti. Na vnútro máme Paľa Milana, bývalého elitného vyšetrovateľa NAKA. Napríklad program pre obranu tvoril Michal Hlatký, bývalý profesionálny vojak. Spravodlivosť Alojz Baránik. Zdravotníctvo by vedel prevziať Martin Barto. Mohol by som pokračovať Branislavom Gröhlingom, Karolom Galekom, kvalitnými a odborne vybavenými ľuďmi. Bola by to radosť.

S kým si neviete predstaviť spoluprácu alebo ju úplne vylučujete?

So Smerom, s SNS a ĽSNS.

Prečo?

Pri každom sú iné dôvody. Smer a SNS spája to, že strašne kradli. Najmä Smer je jedna veľká zlodejská rodina, kde kradli prakticky od rána do večera. Máme možnosť vidieť to aj zo zverejnených nahrávok, kde sa Počiatek sťažuje, že Slota z SNS ukradol a nepodelil sa s Ficom. To sú strašidelné veci. Za to sa ide okamžite do vyšetrovacej väzby. Tieto strany pre nás neprichádzajú do úvahy. Pri ĽSNS je to zasa pomýlené. Chce vystúpiť z EÚ, z NATO, chce zoštátňovať. Jej program je samé rozdávanie, ale nehovorí, z čoho. Dve a dve nie je sedemnásť. Navyše, pri ĽSNS ide aj o to, že niektorých jej členov nemôžete nazvať inak než fašistami. Keď rozpráva, že 6 miliónov mŕtvych Židov je rozprávka alebo, že Hitler nezačal vojnu. No čo už s takými ľuďmi? Nemajú tu čo robiť.

NEPÔJDU SO SMEROM Sulík žiadal, aby sa k tomu opozičné strany zaviazali. Okrem neútočenia na seba.
NEPÔJDU SO SMEROM Sulík žiadal, aby sa k tomu opozičné strany zaviazali. Okrem neútočenia na seba.
Zdroj: TASR

Vylučujete akúkoľvek spoluprácu so Smerom, aj keby zo Smeru odišiel Robert Fico?

Áno. To je skrátka firma, lebo Smer je firma, ktorá vznikla na popud akcionárov, ktorí tam vložili peniaze a potom ich tisícnásobne vzali späť. Je to jedna zločinecká banda, ktorá bola založená z čiernych peňazí. V slušnej spoločnosti by také niečo vôbec neexistovalo. Je vylúčené, aby sme s touto stranou išli  do koalície.

Koľko percent sa podľa vás podarí SaS vo voľbách získať?

Urobíme všetko pre to, aby sme boli v parlamente a som presvedčený, že aj budeme. Verím našim voličom. Percentá… To sa sám nechám prekvapiť.

Aká je vaša top priorita, ktorú by ste presadzovali, či už v koalícii, alebo opozícii?

Spravodlivosť, byrokracia a korupcia. Tým sa treba hneď, od prvého dňa, zaoberať. Najmä korupcia nám prerastá cez hlavu všetkým. S tým súvisí spravodlivosť. Sudcovia si pomýlili nezávislosť so svojvôľou, súdnictvo je prehnité. Marian Kočner priamo alebo nepriamo ovplyvňoval jedenástich sudcov. Také veci nesmú byť.

Pokračovanie na ďalšej strane.