Zvýraznila sa kauzou kompa a odvtedy o nej počuť čoraz viac. V roku 2015 poukázala Veronika Remišová na zvláštny biznis za milióny eur, ktorý mieril k špičkám Smeru. Svoje podozrenia zverejnila na blogu. Igor Matovič neskôr vytiahol túto lokálnu bratislavskú mestskú poslankyňu na celoslovenskú politickú scénu. Remišová sa v parlamente stala jednou z najvýraznejších tvárí opozície. Koalícia ju kritizuje, že veľa kričí bez odôvodnenia, kolegovia z opozície oceňujú jej pokojnú osobnosť, dobrú argumentáciu a príjemné vystupovanie.

V rozhovore s VERONIKOU COSCULLUELA hovorí VERONIKA REMIŠOVÁ (41) aj o tom, ako vníma „zmiznutie“ Igora Matoviča z parlamentu, a priznáva, že v niečom to strane prospieva. Hovorí o zlyhaniach vlády v školstve a v zdravotníctve aj o tom, čo si myslí o kolegoch, ktorí menia stranícku príslušnosť.

Voláte po odvolaní ministra školstva Plavčana. Prečo?

Pod vedením ministra Plavčana sa udial historický škandál porovnateľný s nástenkovým tendrom - z eurofondov na vedu a výskum ministerstvo vyradilo naše najlepšie univerzity a SAV, zatiaľ čo všelijaké firmy, o ktorých nikto nikdy nepočul, dostali milióny. V tejto kauze je pochybné aj hodnotenie projektov, vysokotechnický výskum mobilných sietí piatej generácie hodnotila profesorka angličtiny. Projekt oceliarskeho priemyslu hodnotil lekár kardiológ. Rovnako lekár, pre zmenu internista, hodnotil výskum zameraný na priemyselné materiály v prostredí Priemyslu 4.0. Projekty zamerané na onkológiu zasa žiadny lekár nehodnotil. Ide o viac ako pol miliardy eur a je to obrovský škandál. Okrem toho minister Plavčan nie je schopný riadiť toto ministerstvo, reforma školstva je zatiaľ v nedohľadne a o zhoršení našich žiakov v medzinárodnom testovaní ani nehovorím.

Nedesia vás vtipy, že keď Plavčan odíde, SNS má v zálohe len horšie možnosti?

My žiadame, aby sa SNS vzdala rezortu školstva a prenechala ho niekomu, komu záleží na dobrom vzdelaní pre naše deti, na dobrých podmienkach pre našich vedcov a študentov. Aby rezort neriadila strana, ktorá si z vedy a výskumu spravila zlatú baňu.

Fico chce, aby učitelia podpísali memorandum, že nebudú štrajkovať, ak im vláda zvýši platy. Ako to vnímate?

Je neprijateľné, aby premiér podmieňoval zvýšenie platov pre učiteľov tým, že už nikdy nebudú štrajkovať. Právo na štrajk je zakotvené v ústave, je to teda jedno zo základných práv každého občana. Nehovorím, že učitelia by mali štrajkovať každý mesiac ako vo Francúzsku, no situácia, že premiér vydiera učiteľov, je v právnom a demokratickom štáte neprijateľná.

Poďme teraz k vašej politickej kariére. Budete líderka? Igor Matovič hovorí čoraz hlasnejšie o svojom konci v politike.

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti lídra má, je ním Igor Matovič. Táto otázka zatiaľ nie je aktuálna. Nemyslím, že by sa dal tak ľahko odradiť vo svojom úsilí za spravodlivé Slovensko.

Voláte ho tak oficiálne - menom a priezviskom. Tykáte si?

So všetkými kolegami si tykám, samozrejme, aj s Igorom Matovičom.

Vnímate ho ako svojho šéfa alebo ako kolegu?

Igor Matovič je lídrom hnutia, ale v hnutí vládne skôr tímová a kolegiálna atmosféra.

Keď hovoríte, že téma vy a líderka nie je aktuálna, ako sa cítite? Ako náhradníčka, zástupkyňa, korunná princezná? Musíte vnímať, že ste výraznejšia ako zvyšok vašich kolegov z hnutia.

Áno, vnímam to, keďže som bola líderkou kandidátky. No mojou ambíciou nie je nejaká funkcia, ale to, aby sme vymenili túto neschopnú vládu a konečne Slovensko očistili a posunuli dopredu.

Stretávate sa s Matovičom často? Čo spolu preberáte?

Samozrejme, že s Igorom Matovičom, ako aj s inými poslancami nášho hnutia spoločne diskutujeme o dôležitých témach a rozhodnutiach. Tak často, ako to vyžaduje spoločenské dianie, s niektorými som v každodennom kontakte. S Igorom Matovičom preberáme aktuálne otázky niekoľkokrát do týždňa.

Dávate mu za pravdu v jeho postoji k exekúcii z NR SR?

Chápem jeho hnev, že jeden a ten istý výbor zamietne pokutu pre Kaliňáka, no Matoviča šikanuje len preto, že vládni poslanci vo výbore majú väčšinu. Bojkotovať rozhodnutie výboru je trochu neštandardný spôsob boja, no Igor Matovič si na štandardnosť veľmi nepotrpí.

Je vám ľúto, že sa stiahol?

Nestiahol sa, len ho menej vidieť v médiách.

Neprospieva jeho absencia v niečom Obyčajným ľuďom?

Možno viac môžu „predať“ svoju odbornosť a myšlienky aj ostatní ľudia v hnutí, ktorí sú v politike pomerne krátko, ako napríklad Edo Heger, Anna Verešová alebo Ján Marosz. Spravili obrovský kus práce v riešeniach, ako podporiť rodiny, ako ďalej s výstavbou infraštruktúry, Edo Heger pripravuje návrhy na zlepšenie výberu DPH, aby nedochádzalo k takým veľkým únikom ako v prípade Bašternák.

Ste v parlamente, v takzvanej veľkej politike, spokojná? V čom je to náročnejšie alebo iné, ako keď ste boli len blogerka a bratislavská lokálna poslankyňa?

Neviem, či spokojná je ten pravý výraz, ale napĺňa ma, ak môžem v niečom pomôcť ľuďom alebo sa nám niečo podarí zlepšiť. Rozdiel oproti blogovaniu alebo lokálnej politike je vo väčšej zodpovednosti voči občanom, je to náročnejšie na čas a na rozsah tém.

Už pol roka fungujú nové pravidlá rokovania, proti ktorým ste sa pred Vianocami tak búrili. Je to taká katastrofa, ako ste čakali?

Celá zmena bola veľkým nezmyslom, ktorý vymyslela SNS. Kultúre parlamentu to nijako nepomohlo, skôr sa zhoršila a dejú sa tam veci, ktoré sa nestávali ani za Mečiara, ani za Pašku.

Ako to myslíte?

Škandálom a porušením ústavných práv všetkých ľudí na Slovensku bolo, že podriadení pána Danka dostali príkaz čítať listy, ktoré občania posielajú poslancom. Národná rada, ktorá má byť strážcom poriadku, spravodlivosti a zákona, takýmto hrubým spôsobom práva ľudí porušila. Kultúru rokovaní takisto zneucťuje to, že predseda parlamentu zaraďuje dôležité témy, ako napríklad správu Najvyššieho kontrolného úradu alebo komisárky pre postihnutých na neskoré nočné hodiny, napríklad na 23.00 večer len preto, aby poslanci mali voľný piatok a mohli ísť domov.

Myslíte, že SaS-OĽaNO získa kreslo župana?

Dúfam, že áno. Mojím prianím je, aby sa to podarilo všetkým županom našej koalície, no zvlášť držím palce kandidátom za naše hnutie - Erike Jurinovej, ktorá chce zlepšiť napríklad nemocnice a kolabujúce cesty v Žilinskom kraji, ako aj Jozefovi Viskupičovi, ktorý zas rieši viaceré dôležité témy v Trnavskom kraji.

Andrej Danko chce zaviesť pre strany nové pravidlá, chce, aby mali viac členov a regionálne štruktúry. Cítite, že strane OĽaNO členovia a regionálna štruktúra chýbajú?

Počet členov politickej strany nie je zárukou kvalitnej práce, stačí sa pozrieť na SNS. Veď koho volič pozná z politikov SNS? Nikoho okrem pána Danka. Niektorí poslanci z koalície nepodali ani jediný poslanecký návrh, niektorí dokonca v rozprave nepovedali ani slovo. Človek sa pýta, načo tam vlastne sú. OĽaNO má nadšencov a dobrovoľníkov v regiónoch, ktorí s nami spolupracujú. My nechceme štruktúry, ktoré sa zídu, zjedia chlebíčky a rozprávajú sa, kde aké kšefty urobiť a koho kde dosadiť.

Je OĽaNO subjekt jedného človeka - Matoviča?

Nie, nie sme strana jedného muža na rozdiel od Smeru alebo SNS, kde vládne jeden človek. Igor Matovič má veľkú zásluhu na tom, že dokázal pritiahnuť do politiky nových ľudí, ktorí by sa ináč zrejme v politike neangažovali.

Ako by ste OĽaNO charakterizovali? Strana, hnutie? Aké je vaše zaradenia medzi politické štruktúry.

My, ktorí sme v politike za hnutie Obyčajní ľudia, zastupujeme široké spektrum voličov, plníme záväzky, ktoré sme dali ľuďom vo volebnom programe a dôsledne stojíme za hodnotami, s ktorými sme šli do politiky.

Zaujímali ste sa niekedy, kam idú peniaze OĽaNO z volieb? Je všetko v účtovníctve strany transparentné?

Peniaze hnutia kontroluje nezávislý audítor, ministerstvo financií pod vedením pána Kažimíra a ministerstvo vnútra pod vedením pána Kaliňáka. Myslíte, že ak by sa našlo nejaké pochybenie, tak pán Kaliňák by to nevyužil na diskreditáciu nášho hnutia? Peniaze sa nemôžu používať na hocičo, ale iba na výdavky spojené s politickou prácou hnutia.

Kto je vám z kolegov v parlamente najbližší?

Mám dobré vzťahy so všetkými kolegami, ich prácu a nasadenie si vážim.

Hodnotíte vaše pôsobenie v parlamente ako úspech?

Podarilo sa nám viacero vecí, z ktorých sa teším. Presadila som zlepšenie schránkového zákona a lepšiu ochranu oznamovateľov, zastavenie nevýhodných zmlúv, podarilo sa nám odstrániť krivdu pre viac ako 15-tisíc starodôchodcov, na ktorých minister práce Richter zabudol. Od mája sme začali so sériou odborných konferencií, kde postupne predstavujeme víziu lepšieho riadenia štátu. Doteraz sme mali konferencie k eurofondom, kde sme navrhli systémové riešenia na odstránenie korupcie a na zmysluplné využívanie eurofondov. V júni sme pripravili odbornú konferenciu k rómskej problematike. A veľká časť našej opozičnej práce je dôsledná kontrola vlády.

Čo sa dá z pozície opozičnej poslankyne dosiahnuť?

Aby sme v roku 2020 vymenili túto babrácku vládu a riadili štát lepšie, čestnejšie a spravodlivejšie. Pýtam sa ľudí, ktorí budú tento článok čítať - najmä tých, ktorí volili Smer, Most alebo SNS. Všetky tri strany už vo vláde boli, Smer takmer 10 rokov, SNS viac ako 5 rokov. Máme lepšie nemocnice a starostlivosť v nich ako pred 10 rokmi? Sú naše školy lepšie ako pred 10 rokmi? Máme dostavanú diaľnicu do Košíc, ktorú pán Fico sľúbil do roku 2010? Máme lepšie cesty prvej triedy? Fungujú úrady lepšie ako pred 10 rokmi, hoci sme do ich elektronizácie naliali miliardu eur? Štatistiky aj medzinárodné hodnotenia hovoria, že sme sa dokonca v mnohých oblastiach zhoršili. Napríklad naše školy sú horšie, ako boli v roku 2005. V zahraničí máme najväčší podiel študentov zo všetkých krajín Európskej únie (EÚ). Prečo? Pretože mladí ľudia už neveria, že na našich vysokých školách sa niečo naučia.

Pôjde vám teda hlavne o riešenia v školstve a v zdravotníctve.

Sú aj iné. Malým živnostníkom sa neustále zvyšujú odvody a dane, ale služby dostávajú od štátu veľmi biedne, vláda stále nedokáže odstrániť byrokraciu, ktorá podniky a živnostníkov zaťažuje. A to som nehovorila o korupcii, kde sa situácia z roka na rok zhoršuje a my sa postupne prepadáme vo všetkých rebríčkoch. A to len preto, že polícia vyšetruje študentov, ktorí dali úplatok štyri kilá klobás, ale „našich ľudí“, ktorí okradli štát o milióny eur na predražených tendroch alebo vratkách DPH, nechá na slobode.

Keby ste mali vybrať dve veci, ktoré sa tejto vláde vydarili, čo by to bolo?

Myslím, že vláde sa až na vulgárne vyjadrovanie pána Fica podarilo predsedníctvo Rade EÚ. A ešte sa vláde úspešne darí vysedieť všetky kauzy, aj tie najzávažnejšie, ako Bašternák alebo teraz najnovšie podivne rozdelených 600 miliónov eur na vedu a výskum.

Nič im nekvitujete?

Žiaľ, koalícia nám každý mesiac pripraví nejaké nemilé prekvapenie. Raz sú to ceny energií, teraz zvýšenie cien vody, inokedy predražené a nedokončené diaľnice alebo korupcia a byrokracia. Najnovší škandál s rozdeľovaním dotácií na vedu a výskum je mimoriadny aj z historického pohľadu a priamo ohrozuje budúcnosť Slovenska. Problémom koalície sú záujmy oligarchov v pozadí vládnucich politických strán, ktorým ide len o vyciciavanie našich spoločných peňazí.

Koho vnímate z aktuálnej politickej scény ako spojenca?

Zatiaľ máme opozičnú radu so stranou SaS. Nie je isté, ktoré ostatné strany budú v parlamente po voľbách, ale verím, že sa nám podarí zostaviť vládu ideálne troch-štyroch strán, ktorá konečne dá Slovensko do poriadku a zlepší ľuďom život.

Rozumiete si s Richardom Sulíkom?

Áno, napriek tomu, že na rôzne problémy máme odlišné názory, ako napríklad na hazard, smerovanie Slovenska v rámci EÚ alebo eutanáziu.

Vidíte svoju budúcnosť v OĽaNO? Dostali ste už ponuku od inej strany?

Áno, dostala som ponuku, no nie som človek, ktorý prebieha z jednej strany do druhej. Načo je to dobré? Svedčí to len o tom, že ak niekto nevie presadiť svoju víziu a myšlienky uprostred nejakého kolektívu ľudí, utečie radšej do inej strany alebo založí svoju vlastnú. Navyše s podobnou alebo rovnakou víziou ako strana, z ktorej odišiel. Na politickú scénu to neprináša nič konštruktívne, len rozdrobuje politické sily v boji proti súčasnému zlepencu.

Nebojíte sa, že by na vás vaši politickí konkurenti niečo nepríjemné vytiahli?

Nie, nebojím sa. Napriek tomu, že v našom štáte je už možné naozaj hocičo. Minister vnútra klame v priamom prenose, premiér porušuje daňové tajomstvo a už niekoľko rokov býva u človeka obvineného z daňových podvodov, elitný policajný útvar vyšetruje takú banalitu ako to, že opozičný politik Matovič ohovára Fica, polícia nevie doručiť predvolanie na súd premiérovi, najdôležitejšie kauzy sa zametajú pod koberec a „naši“ ľudia si vyťahujú milióny našich spoločných eur od štátu na pochybných vratkách DPH. Samozrejme, že títo ľudia sú schopní všetkého, napríklad poslať sociálku k nepohodlnej novinárke, no tieto praktiky sú o to väčším dôvodom, aby sme bojovali za právo a spravodlivosť na našom Slovensku.